TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Уапсени 30 лица кои не го почитувале полицискиот час во Македонија

Press24 - 26.03.2020

Триесет лица биле уапсени на територијата на Македонија, бидејќи не го почитувале полицискиот час, информираат од МВР. Одделението за внатрешни работи Кочани поднесе кривични пријави против Б.В.(42) од Кочани, Е.Б.(29) од Тетово, В.М.

Кривична за двајца кичевци за прекршување на полицискиот час

ТВ21 - 26.03.2020

Полицијата поднесе кривични пријави против двајца кичевчани кои не го очитувале полицискиот час. Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, ОВР Кичево поднесе ...

Кривични пријави за двајца кичевчани поради непочитување на полициски час

Н.Македонија - 26.03.2020

Полициската станица-Кичево поради основи на сомнение за сторено казнено дело „Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, поднесе кривични пријави против лицата А.И.(22) и Д.П.(50) и двајцата од Кичево. – Лицето А.И.

Три глоби за непочитување на полицискиот час во Ресен

А1 On - 26.03.2020

Основното јавно обвинителство Ресен поднесе предлози за издавање казнени налози за три лица заради кривично дело – непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, информираат од Јавното обвинителство.

Не седеле дома: Две лица од Делчево и едно од Свети Николе ги почитувале прописитње за време на епидемија

Press24 - 26.03.2020

Три лица од Македонија добија кривична пријава, поради „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информира МВР. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Делчево поднесе кривични пријави против Т.Н.

Изречени вкупно 10.000 евра казни на четворица кумановци за прекршување на мерките

Фокус - 26.03.2020

Четири пресуди против четворица кумановци донел Oсновниот суд во Куманово во текот на вчерашниот ден кои не постапувале согласно здравствени прописи за време на епидемија. Двајца од нив се казнети со по 123 илјади денари (2 000 евра), а другите ...

Се бара казна од по 1000 евра за две лица од Дебар

Фокус - 26.03.2020

За две лица од Дебар, обвинителството му предложи на судот да им изрече парична казна во висина од 10 до 100 дневни глоби, односно и на двајцата по 1000 евра. За нив се бара казна бидејќи сториле кривично дело според здравствените прописи за време ...

Казна од 10.000 евра за четворица кумановци затоа што не ги почитувале мерките за време на епидемија

Kumanovo News - 26.03.2020

- Врз основа на поднесените предлози за издавање на казнен налог, од страна на ОЈО Куманово, за сторени кривични дела Непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од чл.206 ст.1 од КЗ, Основиот суд Куманово, вчера, донесе четири ...

Пресуди за четворица кумановци за непочитување на здравствените препораки

Слободен Печат - 26.03.2020

Основниот суд во Куманово донесе четири пресуди против четворица кумановци кои не постапувале согласно здравствени прописи за време на епидемија. Двајца од нив се казнети со по 123 илјади денари, а другите двајца со казни по 184.500 илјади денари.

Четири пресуди во Куманово за непочитување на препораките

Frontline - 26.03.2020

Основиот суд Куманово вчера донесе четири пресуди, со кои четири лица се прогласени за виновни за наведеното кривично дело, две лица се осудени на парична казна од по 100 дневни глоби, во вкупна денарска противвредност од по 123.000,00 денари, а две ...

Парични казни за девет лица од Гевгелија за непочитување на прописите за ковид-19

360 степени - 26.03.2020

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против девет лица кои го сториле кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информираат од Јавното обвинителство.

Тројца жители на Свети Николе се шетале додека на сила бил полицискиот час

Слободен Печат - 26.03.2020

ОЈО бара парични казни во висина од по 98 дневни глоби , секоја од нив во висина од 20 евра во денарска противвредност.​​ Тројца жители на Свети Николе се обвинети од ОЈО дека не ја почитувале забраната на движење во временскиот период од 21 часот ...

Казна од 100 дневни глоби за четворица радовишани

Слободен Печат - 26.03.2020

Тие од ОЈО се обвинети дека сториле кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Основното јавно обвинителство во Радовиш денеска поднесе предлог за издавање казна против четири лица.

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.И.(23) од Тетово

Опсервер - 26.03.2020

СВР Тетово поднесе кривична пријава против С.И.(23) од Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. На 14.02.2020 во Тетово, во домот на М.Л.

Парична казна за лице кое управувало со возило за време на забрана за движење

Алсат-М - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое синоќа, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење.

2.000 евра казна за две лица од Битола и Гостивар за непочитување на полицискиот час

Канал5 - 25.03.2020

Еден гостиварец и еден битолчанец заработија казни во текот на изминатата ноќ поради непочитување на воведениот полициски час. Битолското обвинителство поднесе предлог за казнен налог против 32-годишник кој синоќа околу 22 часот бил затекнат дека се ...

ЈКП „Пролетер"-Ресен ги дезинфицира улиците во градот

Канал5 - 25.03.2020

Јавното комунално претпријатие „Пролетер"-Ресен денеска продолжи со дезинфекција на улиците во Ресен и околината. Дезинфекцијата со средството „натриум хипохлорид" се вршеше на главните улици во Ресен, а ќе се врши и утре, информираа од тамошната ...

Три лица од Гостивар фатени од полицијата додека шетале за време на полициски час

Press24 - 25.03.2020

Три лица од Македонија добиле кривична пријава откако биле фатени дека се движеле надвор од своите домови за време на полициски час, информира МВР. ОВР Гостивар поднесе кривична пријава против С.Д.

Три лица од Радовиш со казнен налог за Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

ТВ21 - 25.03.2020

Во текот на денешниот ден Основното јавно обвинителство Радовиш поднесе Предлози за издавање казнен налог против три лица обвинети дека сториле кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од ...

Петмина го прекршиле полицискиот час во Скопје, побарани казни

ТВ21 - 25.03.2020

Против пет лица од Скопје Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог заради сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Казни за четири лица кои во Арачиново се возеле со џип во текот на полицискиот час

Макфакс - 25.03.2020

Четири лица во скопско Арачиново во 01:30 часот на 24 март биле затекнати како се движат по улиците со џип „гранд чироки“. Со ова тие извршиле кривично дело – непостапување на здравствените прописи за време на епидемија.

За непочитување на мерката за самоизолација, скопјанец ќе треба да плати 2 000 евра казна

360 степени - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Скопје до Кривичниот суд достави предлог за одредување парична казна од 2 000 евра за едно лице кое не ја почитувало задолжителната мерка за самоизолација, што е кривично дело казниво по член 206 од КЗ за непостапување ...

ОЈО бара 2 000 евра казна за битолчанец што не го почитувал полицискиот час

360 степени - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство во Битола поднесе предлог за определување парична казна од 2 000 евра против едно лице поради непочитување на полицискиот час што е казниво по член 206 од КЗ за непостапување според здравствените прописи за време на ...

Двајца тетовци се степале, па го нападнале полицаецот кој се обидел да ги раздвои

Макфакс - 25.03.2020

СВР Тетово поднесе кривична пријава против М. Н. (21) и Б. Б. (20) од Тетово поради напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста. На 16.2.2020, пред угостителски објект на улицата Маршал Тито во Тетово, полициски службеници пристапиле да ...

Битолчанец ќе добие казна од 2.000 евра за непочитување на полицискиот час

Макфакс - 25.03.2020

Битолското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казна за 32-годишник кој на 24 март околу 22 часот бил затекнат како се движи по битолската улица „Илинденска“, со што не го почитувал полицискиот час односно забраната за движење на ...

Беровец не го почитувал полицискиот час – ОЈО бара казна од 500 евра

360 степени - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Берово побара парична казна од 500 евра за едно лице кое не ја почитувало забраната за движење од 21 до 5 часот. Како што соопштија од Обвинителството, лицето на утрово во 00:35 часот во Берово со автомобил го напуштил ...

Казнен налог за три лица од Дебар за непочитување на прописи за време на епидемија

Курир - 25.03.2020

Поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, двајца сопственици на угостителски објект од Дебар, кои послужувале гости и еден жител, кој наспроти забраната се обидел да го напушти подрачјето на Општината, се соочуваат со ...

Глоба од 500 евра за жител на Берово за непочитување на полицискиoт час

Курир - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Берово поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице кое го сторило кривичното дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, информираат од Јавното обвинителство.

Предложена казна заради непочитување на полицискиот час во Битола

ММС - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за определување казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот ...

Обвиненија за скопјанец и четворица кавадарчани за непостапување според здравствените прописи

CivilMedia - 25.03.2020

Едно лице од Скопје и четири лица од Кавадарци ќе треба да платат по 2.000 евра, доколку Судот го прифати предлогот на Обвинителството, за нивно санкционирање поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

32-годишен кумановец не ја почитувал самоизолацијата, па доби кривична пријава

Кумановски м. - 25.03.2020

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.К.(32) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Парична казна за лице кое управувало со возило за време на забрана за движење

ТВ21 - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење.

Парична казна за лице кое управувало со возило за време на забрана за движење

Скопје1 - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење.

Гостиварец не го почитувал полицискиот час

Press24 - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење.

Парична казна за лице кое управувало со возило за време на забрана за движење

Бизнис Вести - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење.

Сто дневни глоби казна за гостиварец за непочитување на полицискиот час

А1 On - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

ОЈО со казни од по 2.000 евра за гостиварец и битолчанец кои го прекршиле полицискиот час

24Инфо - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за определување казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Парична казна во висина од 100 дневни глоби за гостиварец за непочитување на полицискиот час

iPortal - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

Сто дневни глоби казна за гостиварец за непочитување на полицискиот час

+инфо - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

Сто дневни глоби казна за гостиварец за непочитување на полицискиот час

Опсервер - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

Сто дневни глоби казна за гостиварец за непочитување на полицискиот час

Либертас - 25.03.2020

– Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

Парична казна за гостиварец кој си се возел со автомобилот за време на полициски час

Фокус - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

Битолчанец ќе добие казна од 2.000 евра за непочитување на полицискиот час

Н.Македонија - 25.03.2020

Битолското основно јавно обвинителство поднесе предлог за казна за 32-годишник кој на 24 март околу 22 часот бил затекнат како се движи по битолската улица Илинденска, со што не го почитувал полицискиот час односно забраната за движење на ...

Сто дневни глоби казна за гостиварец за непочитување на полицискиот час

Локално - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе предлог за издавање казнен налог за лице кое вечерта на 24 март, по 21.00 часот управувало со патничко моторно возило по улиците на Гостивар, во период кога е на сила забраната за движење, информираат ...

Пет лица во Скопје не го почитувале полицискиот час

А1 On - 25.03.2020

Против пет лица од Скопје, скопското Основното јавно обвинителство денеска поднесе предлог за издавање казнен налог заради сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, велат од Јавното обвинителство во ...

Предложена казна заради непочитување на полицискиот час во Битола

Бизнис Вести - 25.03.2020

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за определување казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Казни од по 2.000 евра за петмина кои го прекршиле полицискиот час во Скопје

Курир - 25.03.2020

Против пет лица од Скопје Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог заради сторено кривично дело-Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Со џип се развозувале низ Арачиново, казнети со по 2.000 евра за прекршување на полицискиот час

Република - 25.03.2020

Против пет лица од Скопје, скопското Основното јавно обвинителство денеска поднесе предлог за издавање казнен налог заради сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, велат од Јавното обвинителство во ...

Петмина го прекршиле полицискиот час во Скопје, побарани казни

Press24 - 25.03.2020

Против пет лица од Скопје Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог заради сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Четворица арачиновци ќе платат по 2.000 евра, се возеле со џип за време на полицискиот час

24Инфо - 25.03.2020

Против пет лица од Скопје Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог заради сторено кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик.