TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОАЕ ги укина визите за работниците од Северна Кореја

Макфакс - 12.10.2017

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) соопштија дека ќе прекине да им издава визи на работниците од Северна Кореја со што се придружија на земјите од Персискиот Залив кои настојуваат да го спречат Пјонгјанг да ги избегнува санкциите и да заработува во ...

Во Северна Кореја се слушаат „Битлси“ и се гледа „Семеен човек“

Слободен Печат - 12.10.2017

Меѓу другото, во Северна Кореја има највисок процент на писмена популација, а алкохолот е достапен на сите, во секое време. Ова е сè што сте мислеле дека сигурно не се случува во Северна Кореја: 1.

Аналитичар од Пентагон опиша колку време ќе трае војната меѓу САД и Северна Кореја – ужасот ќе заврши брзо за една од ...

Локално - 12.10.2017

Битанскиот весник „ Дејли експрес “ направи доста интересна анализа за тоа колку време би издржа армијата на Демократска Народна Република (Северна Кореја) при евентуална војна со САД. Податоците покажуваат дека војниците на Ким Џонг-У н ќе бидат „ ...

Трамп потврди: Затишјето пред бурата се должи пред се на Северна Кореја

Локално - 12.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изгледа потврди дека ја имал предвид Северна Кореја минатата недела, кога тој го опиша собирањето на американски воени началници како „ затишје пред бура “ .

Кажете им на сите, можни се напади: Кина бара евакуација на граѓаните на границата со Северна Кореја

Точка - 12.10.2017

Додека тензиите на Корејскиот полуостров раста, најтешко им е на „обичните“ луѓе кои што живеат во близина на границите и можат да станат првите жртви доколку евентуално избие војна. Кинеската полиција побара евакуација на јужнокорејските граѓани на ...

Колку би издржала Северна Кореја против американската војска?

МКД - 12.10.2017

Севернокорејската воена машинерија би издржала најмногу три недели кога би влегла во војна со САД. Иако има околу шест милиони војници спремни за борба, експертите тврдат дека тие не можат долго да војуваат.

Ако навистина дојде до војна, шансите им се премали: Колку навистина Северна Кореја може да издржи во војна против САД?

Точка - 12.10.2017

Северна Кореја и САД веќе подолго време се во вербална војна, а секој иден неочекуван потег на една од двете страни може да ескалира во нешто многу пострашно од размена на зборови. Аналитичарите започнаа да прават„пресметки“ околу тоа колку ...

25 работи забранети во Северна Кореја

Канал5 - 12.10.2017

Диктаторскиот режим на контроверзниот лидер на Северна Кореја Ким Јонг Ун прилично ги ограничува животите на граѓаните. Покрај поседувањето на Библијата и верата во Бога во Северна Кореја се забранети уште многу други работи, како на пример Северна ...

Северна Кореја: САД го запалија фитиљот на војната, нуклеарното оружје е наше право

Кајгана - 12.10.2017

Севернокорејскиот министер за надворешни работи изјави дека Пјонгјанг нема да се откаже од својата нуклеарна програма под било какви услови, притоа напоменувајќи дека „САД го запалиле фитиљот на војната“.

Северна Кореја повторно се заканува: Трамп ја запали искрата, ние ќе се одмаздиме, но не со зборови!

Точка - 12.10.2017

Официјален Пјонгјанг повторно упати закана до Соединетите Американски Држави - тензиите помеѓу двете држави се чини дека никогаш нема да стивнат. Американскиот претседател Доналд Трамп, а запали „искрата на војната“ со Северна Кореја и неговата ...

Не даваат веќе визи за работници од Северна Кореја

Фактор - 12.10.2017

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) нема веќе да им издаваaт визи на работниците од Северна Кореја. Со оваа мерка тие се приклучија на земјите од Персискиот Залив кои настојуваат да го спречат Пјонгјанг да ги избегнува санкциите и да заработува во ...

Пјонгјанг го обвини Трамп дека ја „запалил искрата на војната“ и се заканува со „огнен град“

Нетпрес - 11.10.2017

Американскиот претседател Донадл Трамп „ја запали искрата на војната“ со Северна Кореја и неговата земја ќе ја снајде „огнен град“, изјавил во средата севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Јонг Хо.

Воени маневри на САД на Корејскиот Полуостров

Deutsche Welle - 11.10.2017

Два американски бомбардери извршиле прелет преку Корејскиот Полуостров. Американскиот претседател Доналд Трамп во меѓувреме се информира околу опциите во врска со конфликтот со Северна Кореја. Ѕвечкањето со оружје продолжува .

Американски бомбардери летаа над Корејскиот Полуостров, заедно со јужнокорејски и јапонски ловци (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.10.2017

Два американски бомбардери вчера вечерта летаа над Корејскиот Полуостров во најновото американско покажување сила, а претседателот Доналд Трамп се состана со највисоки официјални претставници на одбраната за да разгледаат како да се одговори на ...

Јужна Кореја поседува бомба што може да уништи цела електрична мрежа

Факултети - 11.10.2017

Фото: Getty Images Јужна Кореја е сред развивање на бомба што може да ги таргетира електричните мрежи и да ја направи електрониката на областа крајно бескорисна. Познати како „бомби на затемнување“, овие уреди се фрлаат од авион на клучните централи.

Северна Кореја повторно се заканува: Трамп ја запали искрата, ние ќе се одмаздиме, но не со зборови!

Локално - 12.10.2017

Официјален Пјонгјанг повторно упати закана до Соединетите Американски Држави – тензиите помеѓу двете држави се чини дека никогаш нема да стивнат. Американскиот претседател Доналд Трамп, ја запали „искрата на војната“ со Северна Кореја и неговата ...

Севернокорејски хакери украле јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја

А1 On - 11.10.2017

Севернокорејски хакери украле големо количество доверливи воени документи вклучително јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја, изјави јужнокорејски пратеник.

Ри: Трамп го запали „фитилот на војна“ со Северна Кореја

А1 On - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го „запали фитилот на војна“ со Северна Кореја, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг Хо. – Со неговиот воинствен и безумен говор во ОН, Трамп, може да се каже, дека го запали ...

Американско-јапонски воени вежби во близина на Корејскиот полуостров

Сител - 11.10.2017

Американскиот носач на авиони „Роналд Реган“ заедно со јапонски воени бродови извршуваат вежби во води околу Окинава, југозападно од Корејскиот полуостров, соопшти јапонската морнарица. Во вежбите учествува јапонски воен брод Шимказе и ги следи ...

Американски воен хеликоптер се урна во Јапонија

Newsroom - 11.10.2017

Американски воен хеликоптер CH-53, наводно, се урнал во селото Такае во префектурата Окинава во Јапонија, објавија локалните медиуми. Според извештајот на „Окинава Тајмс“, досега не е пријавена никаква штета.

Воени вежби во близина на Корејскиот полуостров

Нетпрес - 11.10.2017

Американскиот носач на авиони „Роналд Реган“ заедно со јапонски воени бродови изведуваат во средата воени вежби во водите околу островот Окинава, југозападно од Корејскиот полуостров, соопшти јапонската воена морнарица.

Пентагон покажува мускули -Американски бомбардери над Корејскиот Полуостров!

Локално - 11.10.2017

Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров, што претставува нова демонстрација на сила во момент кога се зголемени тензиите со Пјонгјанг поради неговата ...

Американски бомбардери ја надлетаа Северна Кореја

Вечер - 11.10.2017

Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за ...

САД, Јапонија и Јужна Кореја одржаа ноќни воени вежби

Стандард - 11.10.2017

Уште една демонстрација на сила против Северна Кореја. Американските стратешки бомбардери спроведоа заедничка ноќна вежба со јапонски и јужнокорејски борци, пренесоа американските медиуми.

ОАЕ ги укина визите за работниците од Северна Кореја

Точка - 13.10.2017

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) соопштија дека ќе прекинat да им издаваat визи на работниците од Северна Кореја со што се придружија на земјите од Персискиот Залив кои настојуваат да го спречат Пјонгјанг да ги избегнува санкциите и да заработува ...

Севернокорејски хакери украле јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја

Телевизија Нова - 11.10.2017

Севернокорејски хакери украле големо количество доверливи воени документи вклучително јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја, изјави јужнокорејски пратеник.

Ри: Трамп го запали „фитилот на војна“ со Северна Кореја

Алсат-М - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го „запали фитилот на војна“ со Северна Кореја, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг Хо. – Со неговиот воинствен и безумен говор во ОН, Трамп, може да се каже, дека го запали ...

Американско-јапонски воени вежби во близина на Корејскиот полуостров

Телевизија Нова - 11.10.2017

Американскиот носач на авиони „Роналд Реган“ заедно со јапонски воени бродови извршуваат вежби во води околу Окинава, југозападно од Корејскиот полуостров, соопшти јапонската морнарица. Во вежбите учествува јапонски воен брод Шимказе и ги следи ...

Американски бомбардери првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров

А1 On - 11.10.2017

Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров, што претставува нова демонстрација на сила во момент кога се зголемени тензиите со Пјонгјанг поради неговата ...

Кина повикува на воздржаност во однос на Сверна Кореја

Телевизија Нова - 11.10.2017

Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров. Портпарол на кинеското МНР рече на прес конференција дека сите страни ...

Севернокорејски хакери украле јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја

Курир - 11.10.2017

Според Ри Чeол-хи, пратеник на владејачката Демократска партија, кој цитира информации од јужнокорејската армија, изјави за локални медиуми дека 235 ГБ воени документи биле украдени од центар за податоци за одбраната во септември минатата година.

Трамп го запали „фитилот на војна“ со Северна Кореја

Телевизија Нова - 11.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп го „запали фитилот на војна“ со Северна Кореја, изјави денеска севернокорејскиот министер за надворешни работи Ри Џонг Хо. – Со неговиот воинствен и безумен говор во ОН, Трамп, може да се каже, дека го запали ...

Американско-јапонски воени вежби во близина на Корејскиот полуостров

А1 On - 11.10.2017

Американскиот носач на авиони „Роналд Реган“ заедно со јапонски воени бродови извршуваат вежби во води околу Окинава, југозападно од Корејскиот полуостров, соопшти јапонската морнарица. Во вежбите учествува јапонски воен брод Шимказе и ги следи ...

Американски бомбардери првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров

Телевизија Нова - 11.10.2017

Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров, што претставува нова демонстрација на сила во момент кога се зголемени тензиите со Пјонгјанг поради неговата ...

Кина повикува на воздржаност во однос на Сверна Кореја

24 Вести - 11.10.2017

Кинеското МНР апелираше до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров. Портпарол на кинеското МНР рече дека сите страни би требало да се воздржат од ...

Севернокорејски хакери украле јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја

Сител - 11.10.2017

Севернокорејски хакери украле големо количество доверливи воени документи вклучително јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја, изјави јужнокорејски пратеник.

Расте тензијата: Трамп испрати бомбардери над Корејскиот Полуостров

Newsroom - 11.10.2017

Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров, што претставува нова демонстрација на сила во момент кога се зголемени тензиите со Пјонгјанг поради неговата ...

Кина повикува на воздржаност во однос на Сверна Кореја

Алфа - 11.10.2017

Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за ...

Севернокорејски хакери украле планови за уништување на раководството на Северна Кореја

Алфа - 11.10.2017

Севернокорејски хакери украле големо количество доверливи воени документи вклучително јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја Севернокорејски хакери украле големо количество доверливи воени документи ...

Американски бомбардери одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров

Алфа - 11.10.2017

Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над ...

Кина повикува на воздржаност во однос на Сверна Кореја

Либертас - 11.10.2017

Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров. Портпарол на кинеското МНР рече на прес конференција дека сите страни ...

Севернокорејски хакери украле јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја

Нетпрес - 11.10.2017

Севернокорејски хакери украле големо количество доверливи воени документи вклучително јужнокорејско-американски планови за уништување на раководството на Северна Кореја, изјави јужнокорејски пратеник.

Американски бомбардери првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров

Телма - 11.10.2017

Американски бомбардери Б-1Б заедно со јапонски и јужнокорејски авиони-ловци првпат одржаа ноќни воени вежби над Корејскиот Полуостров, што претставува нова демонстрација на сила во момент кога се зголемени тензиите со Пјонгјанг поради неговата ...

Кина повикува на воздржаност во однос на Сверна Кореја

А1 On - 11.10.2017

Кинеското МНР апелираше денеска до сите страни да покажат воздржаност за Северна Кореја, откако два бомбардера Б-1Б на американската армија надлетаа преку Корејскиот полуостров. Портпарол на кинеското МНР рече на прес конференција дека сите страни ...

Хакери украле планови за уништување на раководството на Северна Кореја

Вечер - 11.10.2017

Според Ри Чеол-хи, пратеник на владејачката Демократска партија, кој цитира информации од јужнокорејската армија, изјави за локални медиуми дека 235 ГБ воени документи биле украдени од центар за податоци за одбраната во септември минатата година ...

Бомбардери ја надлетаа Северна Кореја, Кина повикува на воздржаност

Вечер - 11.10.2017

Шефот на Пентагон, Џејмс Матис и претседателот на Советот на Генералштабовите на вооружените сили на САД, генерал Џозеф Данфорд го запознаа американскиот претседател Доналд Трамп со варијантите за дејствување против Северна Кореја Американски ...