TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Металург немоќен во СЕХА против Татран Прешов

Спортклуб - 14.03.2018

Во претпоследното коло од регуларниот дел од сезоната во СЕХА првенството, РК Металург забележа нов пораз, на гостувањето кај Татран Прешов, со резултат 27:19. Металург добро стартуваше, но како да имаше сили само за половина полувреме, за во ...

Металург надигран од Татран во Прешов

Дерби - 14.03.2018

Ракометарите на Металург на гостувањето во Прешов кај Татран го претрпеа десеттиот сезонски пораз во СЕХА регионалната лига. Македонскиот вицешампион беше послаб противник и беше надигран во двете полувремиња (12-8, 15-11) за конечни на крајот 27-19.

Татран не му даде никаква шанса на металург

SportMedia - 14.03.2018

Натпреварот кој требаше да биде дерби на колото помина во знакот на словачкиот првак, кој доминираше по само десетина минути од играта. Десеттиот пораз во СЕХА лигата, Металург го претрпе во претпоследниот дуел од регуларниот дел од сезоната, на ...

СЕХА: Металург поразен на гостувањето кај Татран

Локално - 14.03.2018

Ракометарите на Металург загубија на гостувањето кај Татран во Прешов со 27:19 (12:8) во дуел од 17. коло од СЕХА лигата. „Металурзите“ во Словачка одиграа доста слабо, со многу грешки во нападот, што на крај им го донесе и десетиот пораз.

Минус осум за Металург на словачкото гостување

TopSport - 14.03.2018

Металург го одигра претпоследниот меч од регионалната СЕХА-лига, губејќи на гостувањето кај Татран Прешов со 27:19. Кузмановски и Токиќ имаа по четири гола за Металург, додека по три постигнаа Јагањац и Димитриоски, но не можеа да го спречат ...

Многу грешки и пораз на Металург од Татран Прешов

Екипа - 14.03.2018

Ракометарите на Металург загубија од Татран Прешов со 27-19 на гостувањето во Словачка, во претпоследното коло од регионалната СЕХА лига. По блескавото издание против Мешков Брест во претхониот меч, „металурзи“ во Прешов одиграа неефикасно, со многу ...

Металург без сили за сензација кај Татран Прешов (ФОТО)

Sport 1 - 14.03.2018

Металург доживеа нов пораз во СЕХА-лигата на гости кај Татран Прешов со 27-19 во рамки на претпоследното коло од регуларниот дел од сезоната. Македонскиот вицепрвак беше конкурентен само во првите 15 минути од дуелот кога Татран водеше со 5-4.

Татран сигурен против Металург на свој терен во Прешов

24 Ракомет - 14.03.2018

Металург загуби на гостувањето во Прешов против Татран со 27:19 и тоа е десеттиот пораз за вториот тим од Македонија во СЕХА-лигата сезонава. Ракометарите на Металург поведоа со голот на Кузмановски, но тоа беше единственото водство на овој дуел.

ВЕТУВАЊАТА ГИ „ЗАСПАА": „Металците" испаднаа – наивни, пред се!

SportMedia - 14.03.2018

Има една таква изрека, никогаш не му верувај на волкот лош, волкот лош... МЗТ Скопје се чини, или изгледа така, премногу верува(ше) во ветувањата на првиот човек на АБА лигата, Небојша Човиќ и неговото опкружение, пред се она менаџерското, блиску до ...

Пешевски: Немам дилеми, Вардар пак ќе биде шампион во СЕХА

Gol.mk - 14.03.2018

Македонскиот вицепрвак Металург и сезонава имаше солидни настапи во СЕХА Лигата и во Лигата на шампионите. Еден од лидерите на младиот тим од Автокоманда е македонскиот репрезентативец Жарко Пешевски, кој ја игра најдобрата сезона клупски план.

Металург му гостува на Татран Прешов

Алфа - 14.03.2018

Ракометарите на Металург вечерва гостуваат во Словачка каде против Татран Прешов ќе го одиграат претпоследниот натпревар во СЕХА лигата. По триумфот над Мешков Брест во претходната рунда нашиот вицепрвак ќе се обиде да направи ново изненадување и да ...

Вардарки на домашен терен ќе го заверуваат пласманот на Ф4 во Будимпешта

Дерби - 14.03.2018

ЖРК Вардар за свој противник во четвртфиналето во Лигата на шампионите ќе го има данскиот тим Митјиланд, а денеска нашиот женски ракометен првак во својот последен поход кон титулата во елитното натпреварување дозна дека решавачкиот меч за нов влез ...

Ракометарките го играат 19. коло во Супер лигата

Алфа - 14.03.2018

Во женскиот ракометен шампионат денеска на програмата се три натпревари од 19-тото коло. Лидерот на табелата Вардар игра против Пелистер, Металург се соочува со Куманово додека Овче Поле и гостува на Гевгелија: Колото се комплетира утре со мечот ...

Жарко Пешевски: Тренерот ми рече – Жаре оди давај голови

24 Ракомет - 14.03.2018

Пивотот на Металург, Жарко Пешевски има една од најдобрите сезони зад себе во сите натпреварувања. Доби огромна доверба во овој шампионат, а со игрите успеа и истата да ја оправда. Пешевски е еден од играчите кои никогаш не се штедат и кои секогаш ...

ЕХФ ги одреди термините: ЖРК Вардар ќе заверува Ф4 во Скопје

Gol.mk - 14.03.2018

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во соработка со клубовите ги одреди термините и саатниците за четврт-финалните натпревари од ракометната Лига на шампиони, од која дел е македонскиот ракометен првак ЖРК Вардар.

Раул ги распушти играчите на Вардар

SportMedia - 14.03.2018

По рекордното затворање на регуларниот дел од Регионалната лига, вардаровите ракометари добија заслужен одмор. Раул Гонзалез ги распушти своите играчи, кои дури в понеделник треба да се јават на нов собир.

Потврдени термините за четврт-финалето во ЛШ

Вардар - 14.03.2018

Европската ракометна федерација во соработка со клубовите и ТВ куќи ги одреди термините и саатниците за четврт-финалните натпревари од лигата на шампионите. Вардар се среќава со тимот на Митјиланд од Данска.

Познати термините и саатниците на четвртфиналните дуели во ЛШ

24 Ракомет - 14.03.2018

Европската ракометна федерација во соработка со клубовите и ТВ куќите ги соопшти термините и саатниците за четвртфиналните натпревари од Лигата на шампионките. Како што е веќе познато противник на вардарки во четвртфиналето е дански Митјиланд.

Вардарки го имаат најдобриот напад во Европа

SportMedia - 14.03.2018

Во четвртфиналето од Лигата на шампионите ЖРК Вардар ќе влезе како како тим со најдобар напад во Европа. И тоа не е само сезонава! И лани македонскиот шампион ја имал најдобрата офанзивна линија во најсилното европско клупско друштво.

Брест Мешков без Стојковиќ ќе игра на Ф4 во СЕХА

Gol.mk - 14.03.2018

Белорускиот првак Брест Мешков ќе игра ослабен на завршниот турнир во СЕХА Лигата, што ќе се игра во Скопје од 13 до 15 април. Српскиот репрезентативен крупен напаѓач, Растко Стојковиќ ќе биде надвор од терените два месеци поради операција на ...

Вардар апсолутен рекордер во СЕХА лигата

TopSport - 14.03.2018

Бранителот на титулата во регионалната ракометна лига, СЕХА, екипата на Вардар, испиша историја во ова натпреварување, откако регуларниот дел од сезоната 2017/2018 го заври без пораз, со 17 победи и едено реми.

РАБОТНИЧКИ И МЗТ: Победници и(ли) губитници?

Basketball - 14.03.2018

Двата наши најтрофејни колектива (најверојатно) останаа подзинати кога го слушнаа или видоа последното решение на раководството на јарданската кошаркарска лига. Велиме двата затоа што претпоставивме дека сакаат следната сезона да бидат дел од едно ...

Мешков како намерно да сака да игра против Вардар на Ф4 во СЕХА!

Sport 1 - 13.03.2018

Вардар ги заврши своите натпревари во СЕХА-лигата, но уште на неколку екипи им остана последното коло. Меѓу нив се и Мешков Брест и Загреб, кои ќе бидат потенцијални противници на црвено-црните во полуфиналето на Ф4-турнирот.

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

А1 On - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. Но, по натпреварот против Нексе на кој „црвено-црните“ славеа со 29:25, тренерот на Вардар, Раул Гонзалез, изрази незадоволство од играта.

Гаџа: Се надевам дека мечот беше интересен за публиката колку што беше за нас

24 Ракомет - 13.03.2018

Вардар ја забележа 17 победа оваа сезона во регионалната СЕХА лига. Во рамките на последното 18 коло, актуелниот СЕХА шампион пред домашната публика ја затвори сезоната со победа над Нексе 29-25.

Продолжи онаму каде што застана: Кам-бек на Чупиќ со петка

SportMedia - 13.03.2018

Добра вест за Вардар во пресрет на најважните мечеви во СЕХА-лигата и Лигата на шампионите. По долга пауза поради повреда на коленото здобиена на Европското првенство во Хрватска, на теренот се врати Иван Чупиќ.

АБА лигата не дозволи проширување, следната сезона без мак-клубови на Јадранот

Gol.mk - 13.03.2018

Македонската кошарка од следната сезона нема да има претставник во АБА лигата, откако денес на состанокот на клубовите во Белград беше одлучено да не бидат доделени вајлд-карти, кои ги очекуваше македонскиот гигант, МЗТ Скопје.

Белград нѐ сосече: Нема македонски екипи во АБА!

24 Вести - 13.03.2018

Нема да има ниту една македонска екипа во првата АБА-лига, во следната сезона. Раководството на регионалната лига ја донесе оваа одлука на вечерашниот состанок во Белград, уривајќи ги илузиите на МЗТ Скопје дека ќе продолжи да игра меѓу најдобрите.

Хорват: Да се игра против Вардар е непроценливо искуство

24 Ракомет - 13.03.2018

Екипата на Нексе очекувано беше поразена од Вардар, но тренерот Хрвоје Хорват е задоволен од перформансот на неговите ракометари во Скопје. Натпреварите против Вардар се непроценливо исуство за младите ракометари на Нексе, и секоја добра игра против ...

Вардар го победи Нексе и постави нов рекорд во СЕХА лигата!

МКД - 13.03.2018

Вардар се помачи да го победи Нексе во последното коло од лигашкиот дел во СЕХА лигата но на крајот славеше со 29:25 и постави нов рекорд во регионалното ракометно натпреварување. Вардар регуларниот дел од сезоната го завршува со 17 победи и едно ...

МЗТ славеше над Фени во новото коло во домашното првенство

Спортски - 13.03.2018

Во рамки на домашното првенство, актуелниот македонски шампион, МЗТ Скопје славеше над Фени Индустри со 82:75. Тимот од „Јане Сандански“ беше резултатски подобар противник во текот на целиот меч, па МЗТ сега е на третата позиција на табелата.

Вардар го заврши регуларниот дел од СЕХА лигата со нов рекорд

Вардар - 13.03.2018

Вардар е првиот тим во СЕХА Газпром лигата што успеал да го заврши регуларниот дел од сезоната со 17 победи, откако во последниот натпревар го победи Нексе со 29-25 (11-12). Истовремено Вардар е нов рекордер по бројот на освоени бодови, 52 во ...

Хорват: Драго ми е што бевме дел од историски натпревар

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Нексе Нашице одиграа квалитетен натпревар во Скопје и достојно му спротиставија на владетелот во СЕХА. Сепак на крајот Вардар ја однесе победата, 29-25 и стана единствен тим што успеал да ја заврши сезоната со најмногу бодови досега ...

Вардар го реши Нексе за нов рекорд во СЕХА

Екипа - 13.03.2018

Вардар испиша нови страници во историјата на СЕХА-лигата, откако „црвено-црните“ со денешниот триумф над Нексе (29-25) станаа тим со најдобар скор во една сезона од регионалното ракометно натпреварување.

ВИДЕО: Ниту Нексе не успеа да го запре: Вардар е нов рекордер во СЕХА!

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од СЕХА лигата. Избраниците на Раул Гонзалес вечерва во СЦ „Јане Сандански“ славеа над хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29-25.

Гонзалез: Не сум задоволен од играта

SportMedia - 13.03.2018

Вардар не блескаше на дуелот со Нексе, кој беше последен од регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата. Македонскиот шампион славеше со 29-25 и се запиша во историјата на ова натпреварување.

Нов рекорд во СЕХА: Вардар заврши со победа над Нексе! (ФОТО)

Sport 1 - 13.03.2018

Иако не беше раскошно и убедливо, сепак Вардар го победи Нексе со 29-25 во последното коло од СЕХА-лигата и постави нов рекорд кога е во прашање конечниот биланс. Покрај Веспрем во сезоната 2015/16, вардарци се втората екипа, која ја завршува ...

Раул: Забележавме уште една победа, тоа е најважно

Gol.mk - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар со победа го завршија регуларниот дел од СЕХА лигата, а со тоа македонскиот клуб стана единствен што успеал да ја заврши сезоната со најмногу бодови досега во историјата на СЕХА лигата и со најмногу победи.

Вардар е нов рекордер во СЕХА

А1 On - 13.03.2018

Вардар со победа и со нов рекорд го заврши основниот дел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ во „Јане Сандански“ го совладаа хрватскиот вицепрвак Нексе Нашице со 29:25 и ја забележаа 17 победа и станаа единствениот тим во регионалното ...

Циндриќ асистира, Борозан торпедира! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.03.2018

Во својот последен натпревар од регуларниот дел на Сеха Гаспром Лигата, Вардар го совлада Нексе со 29-25 (11-12), и со тоа ја потврди фантастичната сезона во СЕХА која ја заврши без пораз на првата позиција.

Македонските клубови можат да бидат само АБА-второлигаши!

Макфакс - 13.03.2018

На најновата седница на собранието на АБА-лигата беа донесени неколку одлуки со кои се потврдува дека за македонските клубови е достапна само „втората лига“ на регионалното натпреварување.

Вардар го заокружи регуларниот дел на СЕХА со победа и рекорден ефект

Дерби - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар го победија Нексе со 29:25 во последниот натпревар од групната фаза на СЕХА лигата и го заврши овој дел без пораз, односно со рекорден ефект од седумнаесет победи и едно реми.

„Вардар“ постави нов рекорд во СЕХА лигата

Нетпрес - 13.03.2018

Ракометарите на „Вардар“ со победа го завршија регуларниот дел од сезоната во СЕХА лигата и поставија нов рекорд во однос на освоените бодови. Во последното коло „Вардарци“ беа поуспешни од хрватскиот тим „Нексе“ и го добија натпреварот со 29:25, ...

Нексе поразен, Вардар до победа и нов рекорд во СЕХА лигата

Спортски - 13.03.2018

Македонскиот и европскиот шампион денес нешто потешко од очекувањата успеа да го совлада Нексе (29:25). Вардар со денешната победа постави и нов рекорд. Имено, избраниците на Раул Гонзалес стигнаа до учинок од 17 победи и едно реми што е рекорд во ...

Потешко од очекуваното, но победнички крај на Вардар во регуларниот дел од сезоната во СЕХА

Спортклуб - 13.03.2018

Екипата на Вардар, потешко од очекувањата, но во последното, 18. коло од СЕХА лигата славеш над Нексе со резултат од 29-25 Хрватскиот вице-шампион по првото полувреме водеше со 11-12, но во вторите 30 минути Раул Гонзалез го засили темпото, а Лука ...

Вардар против Нексе по рекорд во СЕХА

Телма - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар во СЕХА-лигата денеска против Нексе ќе ја бркаат рекордната 17-та победа. Овој дуел е воедно последен за „црвено-црните“ од регуларниот дел од сезоната, а првото место беше обезбедено уште пред три натпревари.

Вардарова рекордна доминација во СЕХА

SportMedia - 13.03.2018

Вардар со стил го заврши регуларниот дел во СЕХА-лигата. На сметка на Нексе, Вардар ја забележа 17 победа во ова натпреварување и со едно реми стана единствениот тим во регионот кој успеал да дојде до вакво остварување.

Металург поразен од Татран Прешов во СЕХА

Стандард - 14.03.2018

Ракометарите на Металург загубија на гостувањето кај Татран во Прешов со 27:19 (12:8) во дуел од 17. коло од СЕХА лигата. „Металурзите“ во Словачка одиграа доста слабо, со многу грешки во нападот, што на крај им го донесе и десетиот пораз.

Вардар со победа над Нексе стави точка на фантастичната сезона во СЕХА

24 Ракомет - 13.03.2018

Ракометарите на Вардар го совладаа Нексе со резултат 29-25(11-12), и на најдобар можен начин, без ниту еден пораз го завршија регуларниот дел на Сеха Гаспром Лигата. “Црвено-црните” на престојниот фајнл-фор турнир чиј домаќин е Скопје важат за ...

Карачиќ: Расположените индивидуалци во финишот ни ја донесоа оваа историска победа!

24 Ракомет - 13.03.2018

СЕХА шампионот пред домашната публика ја затвори сезоната во регионалната лига со победа над Нексе 29-25. Играта која ја покажа Вардар во дуелот со хрватските вицеправаци не беше на високо ниво.