TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентитетот бетон: СЕВЕРНОМАКЕДОНЦИ станавме и за Кирил Петков

Алфа - 26.06.2022

Северномакедонци станавме и за источниот сосед Бугарија, поточно за нивниот премиер во заминување Кирил Петков. Објаснувајќи дека одредени партии во Македонија се бунеле против францускиот предлог, кажа дека тие партии биле северномакедонски, ...

Петков оптимист за повторен мандат: Со истите министри влегуваме во преговори за нова влада

Нова ТВ

ПЕТКОВ ГО УПОТРЕБИ ЗБОРОТ „СЕВЕРНОМАКЕДОНСКИ“ Ако Скопје прифати, Брисел ќе гарантира

+инфо

„Брисел ја поддржа бугарската позиција“ – Петков образложи што ќе се случува ако Македонија го прифати францускиот предлог

Макфакс

Петков ќе си се предложи повторно: Бугарскиот премиер во заминување најсериозен кандидат за нов премиер на Бугарија

Алфа

Петков за францускиот предлог: Скопје има избор за сопствената иднина

Локално

ГЕРОСКИ: Ковачевски ги издржа сите притисоци и покажа развиено чувство на политичка и историска одговорност

Фактор

Алфа Deutsche Welle Либертас Денешен А1 On Либертас еМагазин

Николоски: Една од причините што Македонија не започнува преговори e големата корупција во државата

Lider - 25.06.2022

-И според мене постојат големи главни градови кои што не се расположени Македонија да почне преговориу со ЕУ заради степенот на корупција и немањето реформи, истакна Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во централниот ...

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

Lider

Николоски: Се повеќе ми личи дека Османи работи на тоа да почнат преговорите со Албанија, а за Македонија што биде нека биде

MakPress

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

Курир

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

Опсервер

Црвените линии на власта во спорот со Бугарија се само теоретски, тие во преговорите 10 пати ја прекршија Резолуцијата од Собрание, вели Николоски

MakPress

Николоски: Во предлогот изгласан во бугарското Собрание, не се признава македонскиот јазик

24Инфо

Денешен Република Нетпрес Курир Press24 Република MakPress Zoom

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

Lider - 25.06.2022

„Мене ме изненади што воопшто стигнавме како држава до предлог, а уште повеќе ме изненади што предлогот не беше одбиен првиот ден кога порциркулира во јавноста. Затоа што доколку сериозен беше односот кон државата прво не смееше Владата да дозволи ...

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

Курир

БУГАРИТЕ НЀ СМЕТААТ ЗА ОСВОЕНА ТЕРИТОРИЈА Францускиот предлог значи катастрофа за македонскиот народ

+инфо

Николоски: Францускиот предлог за Бугарија е „освоена територија“, нема да си дозволи да разговара за нешто помалку од тоа што го има на маса

MakPress

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

Опсервер

Николоски: Ковачевски во Брисел глумеше задоцнет патриот

Сител

Николоски: Предлогот требаше да се отфрли уште првиот ден, овој предлог значи катастрофа за македонскиот народ

24Инфо

Локално Фокус Република Нетпрес Слободен Печат 4NEWS Press24