TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како би изгледало Собранието со новиот состав?! – ВМРО-ДПМНЕ само со Вреди би имале 71 пратеник

ТВ21 - 10.05.2024

Врз основа на резултатите и освоените мандати, се очекува ВМРО-ДПМНЕ да започне преговори за формирање на парламентарното мнозинство. Според предизборната, но и пост изборната реторика, на официјални лица на ВМРО-ДПМНЕ, парламентарното мнозинство ќе ...

Мицкоски иницира разговори за формирање влада со коалицијата ВРЕДИ – се очекува и договор за распределба на министерствата на утрешниот состанок

Lider

Задолжување од една милијарда евра - дали идната влада ги продолжува политиките на претходниците?

24 Вести

Спикерското место камен на сопнување, Мицкоски утре седнува на маса со лидерите на „Вреди“

Слободен Печат

Милијарда евра со ниска камата од странска влада- од каде е финансискиот пакет кој го најавува Мицкоски

Телма

Изборните резултати се одраз на незадоволство на електоратот од сегашната состојба на државата, сметаат аналитичарите

Глас на Америка

„Вреди“ е посакуваниот партнер на ВМРО-ДПМНЕ во Влада, разговорите допрва ќе почнат

Телма

Независен ТВ21 Алсат-М Независен Р.С.Европа Р.С.Европа Антропол Слободен Печат

Преговори за владата, Мицкоски во самостојна трка за 61 пратеник - вреди со амбициозна агенда

24 Вести - 10.05.2024

Од следната недела поинтензивно почнуваат средбите кои Мицковски ќе ги има со партиите околу формирањето на идната владината коалиција. Откако лидерот на ВМРО-ДПМНЕ веќе посочи дека во разговори и со пратеници поединечно ќе се обидат најпрво да си ...

Мицкоски на пат до мнозинство од 65 пратеници?!

Телма

Мицкоски на средба со коалицијата „Твоја Македонија“, во разговори за формирање на идна влада

Курир

Изборната карта се обои во портокалово - дебакл на Арсовска и Јакимовски

Deutsche Welle

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ на парламентарните избори, ќе има 40 пратеници повеќе од СДСМ

Сакам да кажам

Се слави пред седиштето на ВМРО -ДПМНЕ

А1 On

ЕВЕ ПО КОЛКУ ПРАТЕНИЦИ БИ ИМАЛЕ ПАРТИИТЕ ВО ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4: ВМРО-ДПМНЕ води со освоени 13 пратенички места

Фактор

Република Press24 Zoom Скопје инфо Press24 А1 On Либертас 24Инфо

Мицкоски: До 28 мај коалицијата „Твоја Македонија“ може да консолидира 61 пратеник

Канал5 - 10.05.2024

До конститутирање на Собранието што се очекува најдоцна до 28 мај, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да стигне до 61 пратеник, најави идниот мандатар за состав на новата Влада Христијан Мицкоски.

Мицкоски за економијата: Поволен кредит од милијарда евра,странски инвестиции и повисоки плати

Канал5

Кој е победник во албанскиот блок: „Бадентер е важен инструмент за функционирање на парламентот, но ВМРО-ДПМНЕ го има главниот збор“

Локално

ВМРО-ДПМНЕ со 58 пратеници, СДСМ само 18 – СДСМ со најслаб резултат на изборите во историјата

ТВ21

Мицкоски: Ќе разговараме со повеќе партии за владина коалиција

Курир

МИЦКОСКИ: Граѓаните јасно и гласно зборуваа зад параваните

Фактор

Македонија му даде втора шанса на ВМРО-ДПМНЕ

Независен

Курир Канал5 Канал5 +инфо Република Република Канал5 Фокус

Мицкоски: Ќе бараме анекс на договорот со Бугарија и ќе чекаме поразумна власт во Софија

Алсат-М - 10.05.2024

Официјалните власти во Грција и Бугарија се во исчекување каков став ќе заземат новата претседателка Гордана Силјановска Давкова и новата Влада кај нас, во однос на Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство.

Ако Бугарија не е подготвена на отстапки, би се свртеле кон домашната агенда и би чекале нова гарнитура во Софија, вели Мицкоски

360 степени

Мицкоски: Прашајте го бугарскиот премиер од што отстапи Бугарија

Локално

НОВИ ВЕТРИШТА дуваат од Скопје: „Нема менување на Уставот и внесување на Бугарите без датуми и цврсти гаранции“

Локално

Ковачев по изборите: Се надевам дека во С.Македонија ќе има волја за подобрување на билатералните односи

Локално

Мицкоски им порача на новинарите да пишуваат за успеси

Независен

Мицкоски: Ако Бугарија не е подготвена на отстапки, ќе се свртиме кон домашната агенда и ќе чекаме нова гарнитура во Софија

Рацин

Вечер Прес

Стефковски: Арсовска го изгуби кредибилитетот да го води Скопје, нека си поднесе оставка!

Слободен Печат - 10.05.2024

Време е Скопје да се врати на скопјани, а Данела Арсовска да си поднесе оставка, оценува градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски, по исклучително слабиот резултат кој го постигна партијата на актуелната градоначалничка на ...

Стефковски: Време е Скопје да се врати на скопјани, а Данела Арсовска да поднесе оставка!

Курир

Време е Скопје да се врати на скопјани, а Данела Арсовска да поднесе оставка!

Нетпрес

Градоначалниот на Гази Баба, Стефковски, побара оставка од Арсовска

Денешен

Стефковски: Време е Скопје да се врати на скопјани, а Данела Арсовска да поднесе оставка!

Република

Бобан Стефковски: Данела Арсовска да поднесе оставка, нејзината партија освои 2584 гласови во Скопје!

Lider

Стефковски: Време е Скопје да се врати на скопјани, а Данела Арсовска да поднесе оставка

Press24

+инфо Скопје инфо ТВ21 4NEWS Фактор Макфакс Точка Опсервер

Мицкоски: Ги поставивме контурите на рамката на која ќе го градиме потенцијалот на коалицијата со другите партии

Во Центар - 10.05.2024

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, најавува дека утринава одржав состанок на кој беа поставени контурите на рамката на која, како што вели, ќе го изградиме потенцијалот на коалицијата со другите партии и на кој фокусот ќе биде бидете ...

ВМРО-ДПМНЕ ја постави рамката за постизборно коалицирање – има три точки, соопшти Мицкоски

360 степени

Преговори за влада од следната недела, ВМРО-ДПМНЕ ги постави контурите

Телма

ВМРО-ДПМНЕ ги постави контурите за коалирање со партиите – во фокусот се три точки

Макфакс

ВИДЕО| Мицкоски со соработниците ги поставија основите за коалицискиот потенцијал

Нетпрес

Мицкоски: Очекувањата се големи, одговорноста кон народот уште поголема

ТВ21

Мицкоски: Одржав состанок на кој ги поставивме контурите на рамката врз која ќе го градиме коалицискиот потенцијал со останатите партии

Press24

Фокус Скопје1 +инфо Опсервер Сител Локално Frontline Нова ТВ

Мицкоски: Имаме многу индиции за криминал и многу докази, ќе има одговорност

Канал5 - 09.05.2024

Во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека има многу индиции за криминал и многу докази . Во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 телевизија ...

Мицкоски: Имаме многу индиции за криминал и многу докази кои ни се доставени – ќе има одговорност!

Курир

МИЦКОСКИ: Имаме многу индиции за криминал и многу докази кои ни се доставени, ќе има одговорност

Денешен

Мицкоски: Ќе има одговорност! Имаме многу индиции за криминал и многу докази кои ни се доставени

Република

Имаме многу индиции за криминал и многу докази кои ни се доставени – ќе има одговорност!

Нетпрес

ЌЕ ИМА ОДГОВОРНОСТ! Имаме многу индиции и докази за криминал, вели Мицкоски

+инфо

Мицкоски: Имаме многу индиции за криминал и многу докази кои ни се доставени, ќе има одговорност

MakPress

„Еурактив“: Македонија се спрема за климави врски со ЕУ, откако националистите победија на изборите

Слободен Печат - 09.05.2024

Северна Македонија се движи на курс да влезе во судир со соседите Грција и Бугарија, откако националистичката опозиција победи на парламентарните и на претседателските избори на 8 мај, пишува „Еурактив“ во својата анализа.

Еурактив за вчерашните избори во Република Северна Македонија

Бизнис Вести

Еурактив за вчерашните избори: Северна Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ

Независен

Еурактив: Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ откако националистите победија на претседателските и парламентарните избори

Либертас

Еурактив: Националистите победија во Северна Македонија

CivilMedia

„Еурактив“: Националистите победија на изборите, Северна Македонија се подготвува за тешки врски со ЕУ

Frontline

Еурактив за вчерашните избори во Република Македонија

Канал5

Телма 24Инфо Нова ТВ Рацин Градска MakPress А1 On

Грчките медиуми за двојните избори во Северна Македонија: Триумф на ВМРО-ДПМНЕ

Бриф - 09.05.2024

Вчерашните двојни избори во Северна Македонија и убедливата победа на ВМРО-ДПМНЕ, утрово е една од главните теми во грчките медиуми, кои ги пренесуваат резултатите, коментираат дека станува збор за голем триумф, посочуваат дека земјата првпат во ...

Грчките медиуми за изборите: Националистите, десничарите победија

МКД

📷 ОВА Е ГОЛЕМ ТРИУМФ, МАКЕДОНИЈА ПРВПАТ ДОБИВА ЖЕНА ПРЕТСЕДАТЕЛ Што велат грчките медиуми за победата на ВМРО-ДПМНЕ?

+инфо

Грчките медиуми за двојните избори во Северна Македонија: Триумф на ВМРО-ДПМНЕ

Press24

Грчките медиуми за двојните избори во Северна Македонија: Триумф на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

ГРЧКИ МЕДИУМИ ЗА ИЗБОРИТЕ: Триумфот на ВМРО предизвикува загриженост за односите на Скопје со Софија и Скопје со Атина

Денешен

Грчки медиуми: Триумфот на ВМРО предизвикува загриженост за односите на Скопје со Софија и Скопје со Атина

24 Вести

Данела Арсовска на парламентарните избори освои 1.571 глас во Скопје каде е градоначалничка

Сакам да кажам - 09.05.2024

Скопската градоначалничка Данела Арсовска и претседателска на партијата Нова Алтернатива на вчерашните парламентарни избори освои вкупно 3.438 гласови и не успеа да влезе во Собранието. Во Изборната единица 1, каде Арсовска беше носителка на листата ...

Само 1.571 од вкупно 279.593 граѓани во Скопје гласале за партијата на градоначалничката Арсовска

МКД

Данела Арсовска „персона нон грата“ во Скопје: Во градот каде е градоначалник освои 1.571 глас

Lider

ДЕБАКЛ НА „ГРАДСКАТА МАЈКА“ Само 1.571 од вкупно 279.593 граѓани во Скопје гласале за Арсовска

+инфо

ЈАНКУЛОВСКА СЛАВИ ПОБЕДА ВО ШТАБ: Објави приказна со сопартијците

Фактор - 08.05.2024

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска ја слави двојната победа на ВМРО-ДПМНЕ во штабот на партијата. Претходно таа ја честиташе победата на ...