TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опозицијата привремено ќе го замрзне учеството во Собранието

Телма - 23.06.2016

Опозицијата предводена од СДСМ нема да учествува во работата на Собранието се додека Уставниот суд не се изјасни за уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство.Излез од длабоката политичка криза може да се постигне само преку владеење на ...

Опозицијата не го напушта собранието но ги замрзна активностите на пратениците

24 Вести - 23.06.2016

Опозицијата ги замрзна активностите на пратениците во собранието се додека Уставниот суд не се произнесе за законитоста и уставноста на иницијативата за Специјалното јавно обвинителство која повеќе од шест месееци стои во фиоките на судот.

СДСМ  нема да присуствува во собранието – Уставноста на СЈО ја “замрзна“ работата на собранието

ТВ21 - 23.06.2016

Причината со која СДСМ го образложи замрзнувањето на своите активности во Собранието е одбивањето на Уставниот суд да се изјасни околу уставноста на Специјалното Јавно Обвинителство. Лидерот на опозицијата Зоран Заев повика овој суд итно да го стави ...

Заев: Ајде, есенва да излеземе на избори!

Фокус - 23.06.2016

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција, ги повикаа партиите да излезат на избори наесен, а како можен датум го предложи 6-ти ноември. Опозицискиот лидер порача дека избори во 2018-та година се невозможни, бидејќи ...

СДСМ го замрзна своето учество во парламентот

Канал5 - 23.06.2016

СДСМ од денеска ги замрзна пратеничките мандати и упати две барања, прво Уставниот суд веднаш да се изјасни по иницијативата за уставноста на Специјалното јавно обвинителство и второ избори на 6 ноември .

СДСМ „паузира“ во Собрание, бара избори на 6 ноември

Р.С.Европа - 23.06.2016

Претседателот на СДСМ Зоран Заев соопшти дека партијата времено се повлекува од работата на парламентот додека Уставниот суд не се изјасни за уставноста на СЈО. Вели дека избори се можни на есен.

Слободен печат: СДСМ ќе го бојкотира Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

+инфо - 23.06.2016

Скандалозен говор на Иванов, полн со лаги, фантазии и штетни пораки - оценки за обраќањето на шефот на државата Во најновото издание на Слободен печат читајте: - СДСМ ќе ја бојкотира работата на Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО - ...

Заев: Ако сака сериозност, Иванов јавно да објави документи и докази за граѓанска војна

МКД - 23.06.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчерашното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов го окарактеризира како срамно, побара негово заминување од претседателката функција и го повика доколку има да објави докази дека странски разузнавачки служби спремаат ...

(ВИДЕО) Заев: Ако Иванов има разузнавачки информации за граѓанска војна веднаш да ги објави

А1 On - 23.06.2016

Пресериозни работи беа соопштени од страна на човек кој ја извршува функцијата претседател на Република Македонија. Нека се одлучи дали Заев и Верушевски, со тоа и СДСМ и опозицијата ги гони за пуч барајќи техничка влада и предвремени избори или за ...

СДСМ времено ги замрзна активностите во Собранието

Вест - 23.06.2016

Пратениците на СДСМ времено го замрзнуваат учеството во Собранието, рече вчера лидерот на СДСМ Зоран Заев. Пратеничката група не го напушта Собранието, пратениците ќе доаѓаат на работа, само времено нема да учествуваат на пленарните седници, а ни на ...

Дојде лето, плажи чекаат... СДСМ го напушта парламентот!

Вечер Прес - 23.06.2016

Најновиот ултиматум ќе трае додека Уставниот суд не се изјасни по иницијативата за законитоста и уставноста на СЈО. Доколку се земат предвид сите одлуки за бојкот кои ги донесе Заев, јасно е дека најголемата опозициска партија поголем дел од ...

СДСМ нема да учествува во работата на Собранието, се додека Уставниот Суд не се произнесе за СЈО

Телма - 23.06.2016

Опозицијата привремено ќе го замрзне своето учество во Собранието, се додека Уставниот Суд не се изјасни за законитоста на специјалното обвинителство, најави лидерот на СДСМ, Зоран ...

Заев: Замрзнати активностите на опозициските пратеници додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО (ВИДЕО)

МКД - 23.06.2016

Сите рокови се пробиени, трпението на граѓаните е при крај. Длабоката политичка криза во Македонија треба побрзо да заврши. Уставниот суд мора уште еднаш да се изјасни за уставноста на Законот за СЈО.

Заев над сите граѓани на РМ: Аболицијата на Црвенковски му останува како единствен спас за криминалот тежок 8 милиони ...

Курир - 23.06.2016

Аболицијата од Бранко Црвенковски дадена во 2008-ма година за случајот „Глобал“ му останува единствен спас на опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев за криминалот тежок 8 милиони евра.

Заев: Ако Иванов има докази за граѓанска војна нека ги објави

Нова ТВ - 23.06.2016

Уставниот суд веднаш да се изјасни за уставноста на СЈО. Додека не се изјасни уставнито суд, пратениците од СДСМ и коалициските пратеници нема да учествуваат во работата на Собранието. Сите политички партии треба да докажат дека ја поддржуваат ...

Зоран Заев остана единствениот аболиран политичар во Македонија

Сител - 23.06.2016

Зоран Заев остана единствениот аболиран политичар во Македонија. Претседателот Иванов во својот вчерашен говор го повика лидерот на СДСМ да ја искористи можноста дадена со последните измени во законот за помилување и Македонија да стане земја во ...

Зоран Заев најави дека пратеничката група на СДСМ го замрзнува своето учество во работата на Парламентот

Сител - 23.06.2016

СДСМ и Заев во Собранието ќе бидат само декор. По 10 јубилеен пат, најавија дека ќе ја бојкотираат работата на Парламентот. Овој пат, како причина им е Специјалното јавно обвинителство. Се додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на СЈО, ...

Заев: Не учествуваме во работата на Собранието додека Уставен не се изјасни за СЈО

Капитал - 23.06.2016

Додека не се изјасни Уставниот суд за законитоста на Специјалното јавно обвинителство, пратениците на СДСМ и на нејзините коалициски партнери нема да учествуваат во работатата на Собранието, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес ...

Опозицијата нема да учествува во работата на Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

24 Вести - 23.06.2016

Додека не се изјасни Уставниот суд за законитоста на Специјалното јавно обвинителство, пратениците од СДСМ и коалициските пратеници нема да учествуваат во работатата на Собранието, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Заев: Се согласуваме граѓаните да бидат активно вклучени во преговарачкиот процес

Либертас - 23.06.2016

-Активната улога и разбудената граѓанска свест во Македонија е нова вредност. Мора да се уважи и да се почитува граѓанскиот глас. Прогонот на граѓаните коишто протестираат мора да прекине.

СДСМ го замрзнува своето учество во собранието

Канал5 - 23.06.2016

СДСМ го замрзнува своето учество во собранието. Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференција најави дека оваа одлука ќе важи се додека Уставниот суд не се изјасни за работата на Специјалното јавно обвинителство.

Опозицијата нема да учествува во Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

+инфо - 23.06.2016

Заев нагласи дека опозицијата се согласува граѓаните да учествуваат во преговарачкиот процес за излез од политичката криза во земјава. Додека не се изјасни Уставниот суд за законитоста на Специјалното јавно обвинителство пратениците од СДСМ и ...

(ВИДЕО) Заев: Опозицијата нема да учествува во работата на Собранието, се додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

А1 On - 23.06.2016

Осум месеци трае постапката на Уставниот суд за иницијативата за СЈО. Додека не се изјасни Уставниот суд опозицијата нема да учествува во работата на Собранието. Сите политички партии треба да докажат дека ја поддржуваат работата на СЈО, рече ...

Заев: Се согласуваме граѓаните да се вклучат во преговорите

Фактор - 23.06.2016

Длабоката политичка криза во Македонија треба што побрзо да заврши, е ставот на опозицискиот лидер Зоран Заев. Тој на денешната прес конференција рече дека опозициската партија се согласува граѓаните да бидат вклучен во преговарачкиот процес.

Заев: Ќе го бојкотираме Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

Либертас - 23.06.2016

Додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО пратениците на СДСМ и коалицијата нема да учествуваат во Собранието. Не може правдата повеќе од осум месеци да се дрќи во заточеништо – изјви лидерот на СДСМ, Зоран Заев на пресот кој е во тек.

Заев повторно ги повлече од Собранието пртениците на СДСМ

Нетпрес - 23.06.2016

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција најави дека пратениците од редовите на СДСМ и нивните коалициски партнери нема да учествуваат во работата на Собранието.

СДСМ го замрзна учеството во Собранието

Мета - 23.06.2016

СДСМ и нивните коалициски партнери ја замрзнуваат работата во Собранието додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, рече денеска на прес-конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

ЗАЕВ СО УСЛОВ: Пратениците на СДСМ нема да учествуваат во работата на Собранието

Фактор - 23.06.2016

Сите рокови се пробиени, трпението на граѓаните е при крај а длабоката политичка криза треба побрзо да заврши. Вака опозицискиот лидер ја почна прес конференицјата која е во тек. Заев побара Уставниот суд веднаш да се изјасни за уставноста за ...

СДСМ излегува од Собрание

Макфакс - 23.06.2016

Пратениците на СДСМ нема да учествуваат во работата на Собранието, се додека Уставниот суд не се изјасни за уставноста на институцијата Специјално јавно обвинителство, објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес –конференција во четвртокот.

Прес на Зоран Заев во 14 часот

Либертас - 23.06.2016

Во 14 часот лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ќе одржи прес во седиштето на партијата. Пресот на Заев во живо ќе можете да го проследите на ...

СДСМ најавува во 14 часот прес на Зоран Заев

Бриф - 23.06.2016

Од најголемата опозициска партија известуваат дека денеска, со почеток во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран ...

СДСМ нема да учествува во работата на Собранието?

Тера - 23.06.2016

Битката за одбрана на СЈО најверојатно ќе се прошири и во парламентот, а потребата од неа особено се зголеми по вчерашните напади врз оваа институција во обраќањето на претседателот Иванов.

СДСМ нема да учествува во работата на Собранието?

Либертас - 23.06.2016

Опозицискиот СДСМ се очекува денеска на прес-конференција да се изјасни за барањето на „Шарената револуција“, која ги повика пратениците да не учествуваат во работата на Собранието, сѐ додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на ...

КОГА ЌЕ ОДИМЕ НА ИЗБОРИ: Ноември и март се вртат како можни термини

Телеграф - 23.06.2016

Според експертите, Заев сѐ уште се двоуми кога да се оди на избори бидејќи е свесен дека анкетите покажуваат огромна предност и победа на ВМРО-ДПМНЕ Во партиски и дипломатски кругови како можни термини за одржување на изборите се споменуваат ноември ...

СДСМ се повлекува од Собранието додека Уставен не се изјасни за СЈО

Фактор - 23.06.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев денеска соопшти дека партијата времено се повлекува од работата на Парламентот додека Уставниот суд не се изјасни за уставноста на СЈО. Заев вели дека избори се можни на есен.

(ВИДЕО) Заев: Ако Иванов има документи и докази за граѓанска војна да ги објави

еМагазин - 23.06.2016

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција за обраќање на претседателот Ѓорге Иванов рече дека било срамно, побара негово заминување од претседателката функција и го повика доколку има докази дека во Македонија се подготвувала ...

Заев: Можат да сонуваат избори во 2018, криминалната банда мора час поскоро да замине

+инфо - 23.06.2016

СДСМ и коалцијата не го напуштаат Парламентот. Времено ја замрзнуваме нашата работа на седниците на заседанијата на Парламентот, пленумот и комисиите Зоран Заев, лидерот на СДСМ денеска одговараше на новинарски прашања: - Сакам да биде јасно.

СДСМ времено се повлекува од работата на Собранието

Алфа - 23.06.2016

СДСМ се повлекува од работата во Собранието, додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на СЈО. Ова денеска го најави Зоран Заев, посочувајќи дека и коалициските партнери нема да учествуваат на седниците и на комисиите во Законодавниот дом.

Заев: Уставниот суд мора веднаш да се изјасни за уставноста на СЈО (ВИДЕО)

+инфо - 23.06.2016

Ќе направиме се што е во наша моќ граѓаните да бидат директни учесници во решението на кризата. Го објавуваме интегрално говорот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, од денешната прес конференција: „Сите рокови се пробиени.

Заев повторно над сите граѓани на РМ: Аболицијата му е единствен спас за криминалот тежок 8 милиони евра

Нетпрес - 23.06.2016

Аболицијата од Бранко Црвенковски дадена во 2008-ма година за случајот „Глобал“ му останува единствен спас на опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев за криминалот тежок 8 милиони евра.

СДСМ ќе го бојкотира Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

Фокус - 23.06.2016

Пратениците на СДСМ и коалицијата нема да учествуваат во Собранието се додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО, изјви лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој појасни дека опозицијата не го напушта Парламентот, туку нема да учествува во неговата работа и ...

Заев: Опозицијата е надвор од Собранието, додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

Репортер - 23.06.2016

Осум месеци трае постапката на Уставниот суд за иницијативата за СЈО. Додека не се изјасни Уставниот суд опозицијата нема да учествува во работата на Собранието. Сите политички партии треба да докажат дека ја поддржуваат работата на СЈО, рече ...

Заев: Ќе го бојкотираме Собранието додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО

Бриф - 23.06.2016

Додека Уставниот суд не се изјасни за СЈО пратениците на СДСМ и коалицијата нема да учествуваат во Собранието. Не може правдата повеќе од осум месеци да се дрќи во заточеништо – изјви лидерот на СДСМ, Зоран Заев на пресот кој е во тек.

Заев го замрзна учеството на СДСМ во собрание

Сакам да кажам - 23.06.2016

СДСМ и нивните коалициски партнери ја замрзнуваат работата во Собранието додека Уставниот суд не се произнесе за уставноста на Специјалното јавно обвинителство, рече денеска на прес-конференција лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Опозицијата размислува да ги замрзне пратеничките активности

24 Вести - 22.06.2016

Опозицијата размислува да ги замрзне пратеничките мандати во Собранието додека Уставниот суд не се произнесе за иницијативата со која се оспорува уставноста на СЈО, дознава 24 вести од партиски извори.

Пратениците на СДСМ нема да учествуваат во работата на Собранието

Тера - 23.06.2016

Сите рокови се пробиени, трпението на граѓаните е при крај а длабоката политичка криза треба побрзо да заврши. Вака опозицискиот лидер ја почна прес конференицјата која е во тек. Заев побара Уставниот суд веднаш да се изјасни за уставноста за ...

СДСМ излегува од Собрание

Кајгана - 23.06.2016

„Пратениците на СДСМ нема да учествуваат во работата на Собранието, се додека Уставниот суд не се изјасни за уставноста на институцијата Специјално јавно обвинителство, објави лидерот на СДСМ“, Зоран Заев на денешната прес –конференција.

Прес на Зоран Заев во 14 часот

Репортер - 23.06.2016

Во 14 часот лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ќе одржи прес во седиштето на партијата. Пресот на Заев во живо ќе можете да го проследите на ...

Битолската ВМРО ДПМНЕ побара оставка од Заев од функцијата градоначалник на Струмица

Тера - 21.06.2016

„ Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес се собра да побара оставка! Оставка од лицето Зоран Заев, градоначалник на Струмица. Веке изминува четвртиот ден, откако аболицираниот криминалец Заев не си дава оставка, а СДСМ-Битола се плаши да му каже ...