TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како да се заштитиме од корона вирусот?

24 Вести - 26.02.2020

Кога мечката игра во комшии, ќе влезе ли и во нашиот двор? Корона вирусот кој го исплаши светот се заканува на земјава и регионот. Во Хрватска регистриран првиот случај. Државата го подигна нивото на заштита и превенција .

Видеографик за ширењето на КОРОНА ВИРУСОТ. Бројките делуваат застрашувачки

Пулс24 - 26.02.2020

Видеографик за статиските со КОРОНА ВИРУСОТ. Бројките делуваат застрашувачки Ако се погледне како се шири вирусот низ деновите и колкава смртност предизвикува тогаш е јасна паниката која се шири низ светот рапидно.

Италијанците не се откажуваат од модата ниту поради коронавирусот

Кумановски м. - 26.02.2020

Италијанскиот моден бренд Фенди објави заштитна маска за коронавирус наречена „Pollution Mask“. Како патниците во авионот да се заштитат од коронавирусот? Loading... Луксузната маска е распродадена во рекордно време на некои интернет-страници за ...

Еве како властите во Кина се справуваат со заразен од Корона (видео)

Пулс24 - 26.02.2020

Еве како властите во Кина се справуваат со заразен од Корона (видео) Вооружени до заби, им приоѓаат на луѓето кои имаат зголемена телесна температура и симптоми на коронавирусот, а “пресметката“ со оние кои одбиваат да соработуваат со нив навистина ...

Трите енергетски сектори кои се под најголем ризик од коронавирус

Локално - 26.02.2020

Во време кога енергетскиот сектор е притиснат од натрупување на долгови и обидот да им пркоси на ниските цени на суровините, американските производители на енергија сега се подготвуваат за најголемиот шок на побарувачката што ќе ги погоди пазарите: ...

Епидемија во ера на интернет

Окно - 25.02.2020

Полесно отколку што претпоставувате, можете и сами мошне прецизно да се информирате за напредувањето на корона вирусот. Ако не им верувате на медиумите, премногу често сте биле измамени и се сомневате во политичките објави на социјалните мрежи, ...

Најдоцна до 3 часот по полноќ ќе се знае дали го имаме првиот заболен од “Корона вирусот”

Expres - 26.02.2020

За еден час или околу 3 часот по полноќ министерството за здравство ќе објави дали во Македонија има заболен од Корона вирусот. “Во моментов на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се врши тестирање на корона вирус кај ...

Уште еден потврден случај на коронавирус во Германија

Press24 - 25.02.2020

Кај еден 25-годишен маж утврдено е присуство на коронавирусот, а најверојатно е заразен во Милано, Италија, објавија властите во Баден-Виртенберг. -Тој е хоспитализиран и изолиран, соопшти Министертвото за социјални прашања на таа југозападна ...

Том Круз ја напушти Венеција, го прекина снимањето на „Невозможна мисија“

ММС - 26.02.2020

Холивудскиот актер Том Круз, го прекинал снимањето на седмиот дел од филмот „Невозможна мисија“ во Италија поради корона вирусот, кој ја тресе Италија, пишуваат медиумите. Снимањето на “Невозможна мисија 7” е прекинато, а екипата од филмот, во која ...

Први случаи на коронавирус во Швајцарија, Австрија и Хрватска

Deutsche Welle - 25.02.2020

Уште три европски земји пријавија први случаи на болеста КОВИД-19 и велат дека сите заболени неодамна пристигнале од регионот Ломбардија во Италија каде со денови се шири епидемијата. Италијанските власти денеска информираа за на коронавирус во ...

Коронавирусот е под контрола во САД тврди Трамп

Глас на Америка - 25.02.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави во вторникот дека состојбата со коронавирусот во САД е „под контрола“, иако неговата администрација побара од американските законодавци 2,5 милијарди американски долари вонредни средства за решавање на ...

Австриски хотел во карантин поради коронавирусот

МКД - 25.02.2020

Австралиските власти ставија во карантин хотел во австрискиот туристички центар Инсбрук, главниот град на покраината Тирол, во центарот на Алпите, каде работела италијанска рецепционерка заразена со коронавирусот, јавуваат медиумите.

Корона вирусот ќе ја одложи Евровизија ?

ММС - 25.02.2020

Можно ли е корона вирусот да го спречи одржувањето на Изборот за песна на Евровизија? Со оглед на состојбата во Италија и на можноста корона вирусот да се прошири низ Европа, ова е вистинското прашање кое деновиве си го поставуваат сите љубители на ...

Коронавирус, двајцата пациенти биле негативни

Алсат-М - 25.02.2020

Последниот пациент тестиран на Инфективната клиника во Скопје не е заболен од вирусот Корона. Тој пристигна од Дубаи во Скопје неколку дена порано и ги помина сите проверки, но потоа се пожали на симптоми слични на оние на Корона.

Moжно е одложување на ЕП 2020 и ОИ во Токио поради вирусот-убиец

SportMedia - 25.02.2020

Меѓународниот олимписки комитет и Европската фудбалска куќа се спремни за радикални мерки во случај на компликации со корона вирус кој го тероризира светот. Вистински шок може да има за спортските фанови ова лето, односно одложување на Европското ...

Најбогатите во светот изгубија 139 милијарди долари за само еден ден

Локално - 25.02.2020

Најбогатите 500 луѓе во светот изгубија вкупно 139 милијарди долари за само еден ден. Тоа се случи за време на тргувањето во понеделникот, откако пазарите ги одразија на стравувањата за глобалната економија предизвикана од епидемијата на коронавирус ...

Инфографик за смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ, официјална статистика

Пулс24 - 25.02.2020

Инфографик за смртноста од КОРОНА ВИРУСОТ, официјална статистика Почитувани, за вас го изработивме овој инфографик за полесна прегледност во врска со епидемијата на КОРОНА ВИРУСОТ кој се повеќе се доближува до Македонија. Инфографикот е интерактивен.

Потврдени првите случаи на зараза од Корона вирусот во Австрија и Хрватска

Пулс24 - 25.02.2020

Австрискиот јавен радиодифузер ОРФ известува дека властите ги потврдија првите случаи на зараза со КОРОНА ВИРУСОТ во оваа алпска земја. ОРФ ги цитираше властите во западната држава Тирол, дека во вторникот еден од двата потврдени случаи е ...

Сари до Французите: Ако и вие направевте 3.500 тестирања ќе имавте проблем со коронавирусот

Спортски - 25.02.2020

Маурицио Сари на прес-конференцијата пред осминафиналето во Лигата на шампионите против Лион зборуваше и за ситуацијата со коронавирусот. Стратегот на Јувентус потенцираше дека проблемиот не е италијански, туку европски и глобален.

За три месеци ќе се знае дали ќе има Олимпијада во Токио!

TopSport - 25.02.2020

Членот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Дик Паунд предупредува дека наскоро ќе мора да се донесе одлука за откажување на Олимписките игри во Токио ова лето доколку не се спречи ширењето на корона вирусот.

Уште четворица мртви од коронавирусот во Италија, Европа во паника

МКД - 25.02.2020

Бројот на пациентите со коронавирусот што починаа во Италија денеска достигна 11, откако регионалните власти во Ломбардија потврдија уште четири смртни случаи. Сите 11 луѓе починале од петокот, кога бројот на заразени почна да расте.

Четири нови жртви на коронавирусот во Италија

Телма - 25.02.2020

Четири нови жртви од коронавирусот во Италија, јавија попладнево тамошните здравствени власти. Со ова бројката на починати од КОВИД-19 изнесува 11 луѓе. Тројца се од Ломбардија, а четвртата жртва е од Венето.

Експерт: Светот едноставно не е подготвен да се соочи со епидемија на коронавирусот

Press24 - 25.02.2020

Светот „едноставно не е подготвен“ да се соочи со епидемија на коронавирусот, истакна денеска експерт кој води заедничка мисија на Светската здравствена организација и Кина. -Треба да бидете подготвени да владеето со тоа на поголемео ниво, и тоа ...

Нови датуми или враќање на парите – агенциите ги откажуваат патувањата во Италија

ТВ21 - 25.02.2020

Враќање на парите или нов датум за патување. Дел од туристичките агенции почнаа да ги откажуваат планираните патувања во Италија. ТВ21 контактираш некои од нив, но не сакаат да зборуваат пред камерите.

Во Црна Гора под надзор 184 лица поради коронавирусот

А1 On - 25.02.2020

Во Црна Гора во моментов 184 лица се под здравствено-санитарен надзор поради актуелниот коронавирус, изјави денеска епидемиологот Божидарка Ракочевиќ од црногорскиот Институт за јавно здравје.

Коронавирусот ја крена државата на нозе – епидеолозите апелираат: Нема место за паника

ТВ21 - 25.02.2020

Досега нема ниту еден потврден случај со Ковит 19 или коронавирус. Резултатите на лицето кој дојде во земјата од Дубаи се негативни. Зголемените мерки на граничните премини и аеродромите, ќе останат на сила поради зголемената бројка на заразени од ...

Листа со 14 контакт-телефони за коронавирус објави Министерството за здравство

Сакам да кажам - 25.02.2020

Листа со 14 телефонски броеви за контакт по пристигнување во територијата на Македонија и за пријавување при сомнителни симптоми налик на коронавирусот објави денеска Минитерството за здравство.

Трамп побара 2,5 милијарди долари од Конгресот за борба против коронавирусот

Глас на Америка - 25.02.2020

Демократите не се согласуваат со планот, велејќи дека Белата куќа не прави доволно Кина и Јужна Кореја во вторник известија за нови случаи на коронавирус, додека берзите во Јапонија имаа втор последователен ден на пад, по големите вчерашни глобални ...

Заменикот министер за здравство на Иран позитивен на Ковид-19

24 Вести - 25.02.2020

Иранскиот заменик министер за здравство Ираџ Харирчи е позитивен на новиот коронавирус, јави Би Би Си. Заболениот заменик-министер вчера негираше дека властите го прикриваат обемот на епидемија.

САД ги критикува Кина и Иран за справувањето со коронавирусот

Р.С.Европа - 25.02.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео ги критикуваше Кина и Иран поради нивниот одговор на епидемијата од коронавирусот, обвинувајќи ги двете влади за цензура и за обид за прикривање на сериозноста од ширењето на заразата.

Се врати од Милано и се покаја: Бугарка за искуството со коронавирусот

Женски магазин - 25.02.2020

Бугарка, која се вратила од Милано, решила да направи истражувања за тоа дали случајно добила коронавирус и станала пишман. Бугарката раскажа за нејзините потешкотии на социјалната мрежа, Фејсбук.

ИОК во дилема: ЛОИ има шанси да се преселат или одложат поради коронавирусот!?

Sport 1 - 25.02.2020

Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) смета дека е премногу опасно да се одржат Летните Олимписки игри во Токио, поради епидемијата со коронавирус, па организаторите размислуваат дали да го одложат или преместат натпреварувањето.

Во Хрватска потврден првиот случај на заразен со корона вирус

24 Вести - 25.02.2020

Регионот ја засилува борбата против епидемијата на коронавирусот откако Хрватска го пријави првиот случај на заболен со Ковид – 19...Едно лице кое дошло од Италија веќе се наоѓа во изолација во Загреб а деветмина други лица се хоспитализирани во ...

Нема коронавирус во Македонија

Телма - 25.02.2020

Нема регистриран случај на корона вирус во Македонија. И вториот сомнителен случај од синоќа, лицето кое престојувало во Дубаи, се покажа негативен на тестовите за корона вирусот. Во меѓувреме владата ги засили превентивните мерки за заштита од ...

Романско Министерство за здравство: Нема потврден случај на коронавирус

ТВ21 - 25.02.2020

Ниту еден случај со сомнеж за заразеност со коронавирус досега не е регистриран позитивно во Романија, изјави романскиот заменик министер за здравство Андерј Бачу. – Нема случај со позитивен тест за коронавирус во Романија.

Уште две лица заразени со коронавирус во Франција

Макфакс - 25.02.2020

Уште две лица биле заразени со коронавирус во Франција. Станува збор за Французинка која се враќала од патување од Ломбардија во Италија и млада Кинезинка која се вратила во Франција од патувањето во Кина, соопштија властите.

Прв случај на коронавирус во копнениот дел на Шпанија

Макфакс - 25.02.2020

Шпанската влада соопшти дека една жена од Барселона е позитивна на коронавирус по неодамнешното патување во северна Италија, пренесе Ројтерс. Претходно, околу илјада туристи во хотел на шпанскиот остров Тенерифе, на Канарските Острови, беа ставени ...

Ова е најбруталната снимка од борбата против коронавирусот во Кина: Полицијата вооружена им приоѓа на луѓето, а ...

Точка - 25.02.2020

Коронавирусот и понатаму е тема број еден во светот, а како што знаеме поради појавата на истиот луѓето ширум светот умираат, ги затвораат градовите, ги откажуваат спортските натпревари и цела планета е во страв.

Во Хрватска еден заразен, во Италија 7 починати – околу 90 илјади заразени и околу 3 илјади починати од коронавирус

ТВ21 - 25.02.2020

Корона вирусот за среќа се уште не е во наше блиско опкружување. На Балканот , во Хрватска е регистриран првиот случај, а во Италија досега седум лица се починати, а повеќе од илјада заразени.

МАПА Коронавирусот се шири во Европа, следете во живо

+инфо - 25.02.2020

Полека но сигурно, коронавирусот се шири во Европа. Најкритично е во Италија, но има случаи на заразени и во други европски земји. Апдејтирајте се за ширењето на вирусот на мапата што може да ја следите на овој ...

Коронавирусот го прекина Снимањето на „Невозможна мисија 7“

Сакам да кажам - 25.02.2020

Снимањето на најновиот дел од серијалот „Невозможна мисија“ во Италија е прекинато поради загриженоста од ширењето на коронавирусот. Снимањето на седмиот дел требаше да се одвива во Венеција во наредните недели, но „Парамаунт“ донесе одлука за ...

Бројот на заразени во Италија се зголеми на 322, починаа 10 лица

Макфакс - 25.02.2020

Бројот на пациенти со коронавирус во Италија се искачи на 322, додека бројот на починати се искачи на 10 лица. Ова го соопшти шефот на италијанскиот кризен штаб, Анџело Борели, пренесува „Анса“.

Како нашиот ЕУ комшилук се чува од коронавирусот: Бугарка раскажа за авантурата со бугарските институции

365 - 25.02.2020

Државјанка на Бугарија, на враќање од Милано, сакала да се провери и да се осигура дека го нема коронавирусот, за случајно да не го прошири меѓу своите најблиски, па и пошироко меѓу своите сонародници во Бугарија.

Курц: Одлично сме подготвени за коронавирусот, нема место за паника

+инфо - 25.02.2020

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, откако се потврдени првите случаи на коронавирус во Австрија, изјави денеска дека властите одлично се подготвени. – Ги презедовме сите мерки за колку е можно подобро спречување на ширењето на вирусот – истакна ...

Јувентус ќе игра пред празни трибини и нема да им ги врати парите на навивачите

Спортски - 25.02.2020

Како што е веќе познато, пет натпреари од италијанската Серија А кои се играат викендов ќе се играат без публика поради опасноста од дополнително ширење на коронавирусот. Помеѓу откажаните натпревари е и дербито помеѓу Јувентус и Интер.

Сомнителен случај во Унгарија, прв потврден случај на коронавирус на копнениот дел на Шпанија

Press24 - 25.02.2020

На уште еден унгарски државјанин за кој се сомнева дека е заразен од новиот коронавирус му е одреден карантин, соопштија локалните власти. Станува збор за возач на камион кој неодамна се вратил од италијанската покраија Ломбардија.

Јувентус не сака да им ги врати парите за билети на навивачите, иако со Интер ќе играат на празен стадион!?

SportMedia - 25.02.2020

Раководството на италијанскиот шампион Јувентус нема намера да им ги врати парите на тифозите за купените билети за мечот од викенд колото со Интер во Серија А. Големата пресметка и уште пет натпревари ќе се одиграат без навивачи заради ...

Ќе направи ли коронавирусот проблем на Европското првенство?

Спортски - 25.02.2020

Во овие моменти коронавирусот прави големи проблеми ширум Европа, пет натпревари од Серија А ќе бидат играни без публика, иста одлука беше донесена и за натпреварот помеѓу Интер и Лудогорец.

Нови четири смртни случаи од коронавирусот во Италија

Магазин - 25.02.2020

До сега 11 лица починаа како последица од новиот смртоносен коронавирус, објавија денеска регионалните власти во Ломбардија. Шефот на регионалната агенција за цивилна заштита, Анџело Борели, денеска изјави дека сите починати пациенти биле постари ...

Паника во Валенсија: Четири навивачи се заразиле со коронавирус на гостувањето кај Аталанта?

Sport 1 - 25.02.2020

Коронавирусот брзо се шири низ светот, па предизвика голема паника, а ниту светот на спортот не остана имун на него, па поради тоа многу натпревари ќе се играат без публика, додека од Шпанија пристигнуваат неочекувани вести.