TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рецепт за пиварки, омилениот колач во секој дом во Југославија

Слободен Печат - 31.01.2023

Пиварките се испробани и неповторливи старински колачиња, кои традиционално се прават за време на постот. Но, тоа не значи дека не можеме да ги јадеме во ниту еден период од годината. Неодоливи се бидејќи се направени од еден од омилените пијалаци, ...

Пита со јаболка и ореви: Омиленото задоволство од нашето детство

Вистина.мк - 31.01.2023

Ако ja направите оваа старинска пита со јаболка и ореви, ќе имате одличен десерт што можете да го јадете со кафе или чај. Состојки: 6-7 јаболка 200 гр ореви 500 гр кори за пита 250 гр шеќер 1 лажичка цимет 30 гр презла 1 лимон 80 гр путер шеќер во ...

РЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Брзи пиварки

Pedijatar.mk - 30.01.2023

Овие колачиња се добро познат, старински десерт кој се подготвуваат од тесто со пиво, а полни се со ореви. Одлична комбинација која дава прекрасен вкус. Потребно: За сирупот: Уште и : Подготовка: Во сад измешајте ги маслото и пивото, па додадете го ...