TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Макфакс - 19.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет, но дека е стратешки интересно. Тој им рекол на новинарите дека таа тема излегла во разговор внатре во ...

Комеморација за првиот исчезнат глечер во Исланд

Независен - 19.08.2019

Исланд – Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Советник на Белата куќа: Трамп е заинтересиран за Гренланд

Р.С.Европа - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа Лери Кадлоу потврди дека претседателот Доналд Трамп сака да го разгледа купувањето на Гренланд иако таа автономна област на Данска соопшти дека не е на продажба.

Фредериксен: Апсурдна е идејата за продажба на Гренланд на САД

Независен - 19.08.2019

Данска – Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, порача вчера данската премиерка Мете Фредериксен откако економскиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Вашингтон е заинтересиран за ...

Бела куќа: Иако не е на продажба, Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

Локално - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

Белата куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

Слободен Печат - 19.08.2019

Откако „Вол стрит журнал" пред извесно време објави дека Трамп е заинтересиран за купување на Гренланд од Кралството Данска, шефицата на дипломатијата на Гренланд порача дека тој остров не е на продажба.

Советник на Трамп го потврди интересот за купување на Гренланд

Нетпрес - 18.08.2019

Водечкиот економски советник на претседателот Доналд Трамп, Лоуренс Кудлоу, во разговор за телевизискатата мрежа Fox News ги потврди во неделата информациите дека Белата куќа ги разгледува можностите за купување на најголемиот остров на планетата – ...

На Гренланд состојба што научници ја очекувале во 2070 година

Нова ТВ - 18.08.2019

Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години, до последната недела од јули, топењето го достигна ...

Гренланд се топи побрзо од очекувањата и го достигна нивото за 2070 година

+инфо - 18.08.2019

Од 30 јули до 3 август, топењето е забележано на 90 проценти од површината на Гренланд со 55 милијарди тони вода испуштена во текот на пет ...

Невообичаен бизнис - се богатат продавајќи мраз од Гренланд

Факултети - 18.08.2019

Едвард Кин е канадски рибар кој трага по карпи мраз што се отцепиле од гренландските глечери. Овој 60-годишен капетан на рибарскиот брод „Грин Вотерс“ секое утро испловува со уште тројца членови на екипажот во лов на неговото „злато“ - карпите мраз.

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

24Инфо - 19.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет, но дека е стратешки интересно. Тој им рекол на новинарите дека таа тема излегла во разговор внатре во ...

Комеморација за првиот исчезнат глечер во Исланд

Опсервер - 19.08.2019

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Фредериксен: Апсурдна е идејата за продажба на Гренланд на САД

Опсервер - 19.08.2019

Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, порача вчера данската премиерка Мете Фредериксен откако економскиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Вашингтон е заинтересиран за купување на ...

Бела куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

Опсервер - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

Гренланд го одби Трамп: Не сме на продажба

Нова ТВ - 17.08.2019

Гренланд порача дека „не е на продажба“ по јавно искажаната желба на американскиот претседател, Доналд Трамп за купување на најголемиот остров во светот, пишува „Би-Би-Си“. Првиот човек на САД на состаноците и вечерите со своите советници, наводно, ...

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Макфакс - 17.08.2019

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот остров. Тие ја отфрлија идејата островот да биде купен од САД.

Гренланд му порача на Трамп: Не сме на продажба!

Слободен Печат - 17.08.2019

Извори цитирани во други медиуми различно тврдат дека американскиот претседател се шегувал или сериозно се надевал да ја прошири територијата на САД. Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека ...

ГРЕНЛАНД МУ ОДГОВОРИ НА ТРАМП: “Не сме на продажба”

Магазин - 17.08.2019

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот, заледен остров. Американскиот претседател Доналд Трамп на состаноци со соработници ја ...

Гренланд се топи со неочекувана брзина, регистрирани се и пожари

А1 On - 18.08.2019

Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години, до последната недела од јули, топењето го достигна ниво предвидено од климатските модели за 2070 година и тоа по најпесимистичко сценарио, објави Сајенс алерт.

Апсурдната идеја на Трамп за Гренланд не е приоритет

Н.Македонија - 19.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет, но дека е стратешки интересно. Тој им рекол на новинарите дека таа тема излегла во разговор внатре во ...

Комеморација во Исланд: Политичари и граѓани со едноминутно молчење се простија од глечерот Окјокул

Денешен - 19.08.2019

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Фредериксен: Апсурдна е идејата за продажба на Гренланд на САД

24Инфо - 19.08.2019

Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, порача вчера данската премиерка Мете Фредериксен откако економскиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Вашингтон е заинтересиран за купување на ...

Белата куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

+инфо - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

USB - 17.08.2019

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот остров. Тие ја отфрлија идејата островот да биде купен од САД.

Гренланд одговори на идејата на Трамп: Не сме за продажба

PressingTV - 17.08.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп наводно ја разгледувал идејата за купување на Гренланд, автономна територија на Данска. Меѓутоа, гренландската влада ја отфрли идејата, изјавувајќи: „Отворени сме за бизнис соработка, не за продажба“.

Гренланд се наоѓа во состојба што научниците ја очекувале во 2070 година

Независен - 18.08.2019

Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години, до последната недела од јули, топењето го достигна ...

Трамп за купувањето на Гренланд: Не е приоритет, но стратешки е интересно

Точка - 19.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тое не е приоритет, но дека е стратешки интересно. Тој им рекол на новинарите дека таа тема излегла во разговор внатре во ...

Комеморација за првиот исчезнат глечер во Исланд

Либертас - 19.08.2019

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Данската премиерка: Гренланд не е на продажба, а да им се продаде на САД е апсурдно

+инфо - 19.08.2019

Гренланд не е на продажба. Гренланд не е дански. Гренланд му припаѓа на Гренланд. Искрено се надевам дека не се сериозни во намерата, рече Фредериксен за весникот „Сермитсиак“. Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, ...

Бела куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

Вечер - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Точка - 17.08.2019

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот остров. Тие ја отфрлија идејата островот да биде купен од САД.

Алармантно топење на мразот на Гренланд: Денешната состојба ги достигна проекциите за 2070 година

Нова ТВ - 18.08.2019

Мразот на Гренланд во изминатиот месец исчезнува со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците се изненадени и не очекуваа дека ледената плоча ќе се топи со ова темпо уште 50 години, меѓутоа до последната недела од јули, намалувањето на ...

Трамп: Купувањето на Гренлад не е приоритет но е стратешки интересно

Нетпрес - 19.08.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно ја коментираше идејата за купување на Гренланд од Данска, наведувајќи дека тоа не е приоритет, но дека е стратешки интересно. Тој им рекол на новинарите дека таа тема излегла во разговор внатре во ...

Во Исланд се одржа комеморација за првиот исчезнат глечер

+инфо - 19.08.2019

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Фредериксен: Апсурдна е идејата за продажба на Гренланд на САД

А1 On - 19.08.2019

Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, порача вчера данската премиерка Мете Фредериксен откако економскиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Вашингтон е заинтересиран за купување на ...

Бела куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

А1 On - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Денар - 17.08.2019

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот остров. Тие ја отфрлија идејата островот да биде купен од САД.

На Гренланд состојба што научници ја очекувале во 2070 година

MTM - 18.08.2019

Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години, до последната недела од јули, топењето го достигна ...

Комеморација за првиот исчезнат глечер во Исланд

А1 On - 19.08.2019

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Бела куќа: Трамп ја разгледува идејата за купување на Гренланд

24 Вести - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

„Не сме на продажба“ – му порача Гренланд на Трамп

Н.Македонија - 17.08.2019

Владата на Гренланд соопшти дека нејзината територија не е на продажба, по извештаите дека претседателот на САД Доналд Трамп бара начин да го купи огромниот остров. Тие ја отфрлија идејата островот да биде купен од САД.

На Гренланд состојба што научници ја очекувале во 2070 година

Кајгана - 18.08.2019

Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години.

Комеморација за првиот исчезнат глечер во Исланд

Факултети - 19.08.2019

Со читање поезија, минута молк и политички говори за неопходноста од борбата против климатските промени, исландски функционери, активисти и други присутни се простија од некогашниот глечер Окјокул.

Трамп не се откажува од Гренланд-следната недела во посета на Данска

Нова ТВ - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

АЛАРМАНТНО: Гренланд се топи со НЕВИДЕНА БРЗИНА, сега е на нивото што требало да биде во 2070 година

Слободен Печат - 18.08.2019

Драматичното тоење може да предизвика потоување на сите крајбрежни градови во светот. Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари.

Фредериксен: Апсурдна е идејата за купување на Гренланд од САД

Денешен - 19.08.2019

Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, порача вчера данската премиерка Мете Фредериксен откако економскиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Вашингтон е заинтересиран за купување на ...

Бела куќа: Трамп му фрли око на Гренланд и САД сакаат да го купат

Денешен - 19.08.2019

Економскиот советник на Белата куќа, Лери Кудлоу, денеска потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп „сака да го разгледа купувањето на Гренланд“, иако од овој остров, што е во составот на Кралството Данска, порачаа дека не се на продажба.

На Гренланд состојба што научници ја очекувале во 2070 година

Вечер - 18.08.2019

Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години, до последната недела од јули, топењето го достигна ...

Гренланд не е на продажба!

Фокус - 19.08.2019

Гренланд не е на продажба, а идејата да им се продаде на САД е апсурдна, порача вчера данската премиерка Мете Фредериксен откако економскиот советник на американскиот претседател Доналд Трамп потврди дека Вашингтон е заинтересиран за купување на ...

На Гренланд состојба што научници ја очекувале во 2070 година

Опсервер - 18.08.2019

Гренланд е познат по глечерите, но во изминатиот месец островот се топи со невидена брзина, а регистрирани се и пожари. Научниците не очекуваа дека Гренланд ќе се топи со ова темпо уште 50 години, до последната недела од јули, топењето го достигна ...