TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Разговорите меѓу Кичеец и Боки 13 ќе останат во „Пандорината кутија“, „Рекет“ денес затворен за јавност

МКД - 14.02.2020

Судењето за „Рекет" денес со одлука на судот е затворено за јавност. Разговорите кои се воделе помеѓу осудениот Зоран Милевски и обвинетиот Бојан Јовановски и кои биле приватни, ќе се слушаат зад затворени врати и без присуство на јавноста.

Јавноста нема да чуе една од снимките на Милески, иако Јанева и Јовановски бараа сите да останат во судницата

А1 On - 14.02.2020

Јавноста е исклучена од денешното рочиште за „Рекет“, додека во судницата зе слуша нов разговор, кој според обвинителката Вилма Русковска е сензитивен. Судијката Васка Николовска-Масевска одлучи да го уважи барањето, потенцирајќи дека судот се грижи ...

Судијката во „Рекет“ ја спушти завесата за новинарите, снимката од Кичеец и Боки остана во бункер

+инфо - 14.02.2020

Снимката, како што дознаваме, трае околу два часа, а ја снимил тајно осудениот на три години затвор Зоран Милевски Кичеец. Судијката во предметот „Рекет“ Васка Николовска Масевска го затвори за јавноста денешното рочиште затоа што ќе биде ...

Продолжува „Рекет“, јавноста исклучена поради заштита на приватноста на Кичеец

ТВ21 - 14.02.2020

Во Кривичен суд продолжи судскиот прокет за „Рекет“. Денеска продолжува слушањето на снимките кои ги направил Зоран Милевски – Кичеец, но судот по барање на Јавното обвинителство ја исклучи јавноста бидејќи во снимките имало моменти кои би ја ...

Боки 13: Ме нападнаа двајца затворски службеници

Слободен Печат - 14.02.2020

„Простете што доцнам. Задоцни спроводот бидејќи бев нападнат од двајца затворски службеници.“ Ова при влез во судница го изјави Бојан Јовановски кој денеска со лисици на раце од истражниот затвор “Скопје” е спроведен на тековното рочиште за процесот ...

Боки: Физички ме нападнаа во затворот, затоа задоцнив

+инфо - 14.02.2020

Доцниме затоа што бев физички нападнат од затворски службеник, им се обрати обвинетиот Бојан Јовановски пред денеска да влезе во судницата каде што треба да продолжи судењето за Рекет. Тој не појасни зошто бил нападнат, туку влезе во судницата во ...

(ВИДЕО) Јовановски при влез во судница: Доцниме бидејќи бев нападнат од затворски службеници

А1 On - 14.02.2020

Спроводот на Бојан Јовановски од затворот „Скопје” во Шуто Оризари на денешното рочиште за „Рекет“ доцнеше 20 минути, а при влезот во судницата, тој кажа дека бил нападнат. „Доцниме бидејќи бев нападнат од затворски службеници“, рече Јовановски, ...

Боки 13: Бев физички нападнат од полициски службеник во затворот

ТВ21 - 14.02.2020

Бојан Јовановски – Боки 13 денеска доцнеше на рочиштето за „Рекет“, а ја образложи причината за тоа. При доаѓањето во судница, Јовановски се сврте кон медиумите и рече дека причина за неговото доцнење е напад од полициски службеник во затворот.

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Рекет“, ќе се слушаат нови разговори

Република - 14.02.2020

Судијката Васка Николовска Масевска ги исклучи новинарите од денешното рочиште за „Рекет“, бидејќи во судот ќе се изнесуваат разговори со кои може да се наруши приватноста на осомничените или обвинетите.

Боки бил нападнат од затворските службеници

Република - 14.02.2020

На влегување со судницата Бојан Јовановски им кажа на новинарите дека во Шутка бил нападнат од затворските службеници. Денеска треба да се слушаат приватни разговори меѓу Боки и Кичеец но најверојатно судијката ќе ги исклучи новинарите.

Боки се налути за снимките на Кичеец, ќе ја отвори ли Пандорината кутија?

еМагазин - 14.02.2020

И осудениот во случајот “Рекет“, Зоран Милески-Кичеец , кој ја призна вината и доби три години затвор го снимал првообвинетиот во случајов, Бојан Јовановски -Боки 13. За сега поради барањето на обвинителката Вилма Русковска , јавноста да биде ...

Адвокатот на Јанева: Ќе видите дека е нудење поткуп прво од сопругата на Камчев, а изгледа и од него

А1 On - 13.02.2020

Адвокатот Дељо Кадиев, бранител на обвинетата Катица Јанева, вели дека нејзиниот став е дека предметот „Рекет“ е конструиран за да послужи како одбрана на случајот „Империја“. Тие велат дека иако се зборува за земање на рекет, всушност станува збор ...

Дуковски: Боки ќе oстане во притвор по секоја цена

Локално - 13.02.2020

По денешното рочиште за предметот „Рекет“, адвокатите на Катица Јанева, Дељо Кадиев и адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски дадоа изјави за медиумите. -Овие докази иако беа побарани од наша страна не ни бе дадени ни од обвинителството ни од ...

"Рекет"- Од вторник сведоците на одбраната во судница

Р.С.Европа - 13.02.2020

Денешното рочиште за "Рекет" заврши со слушање на две аудиоснимки од УСБ што го предал обвинетиот Зоран Милески Кичеец. На УСБ-меморијата има пет снимки, од кои обвинителството како докази предлага три.

Снимки од Орце Камчев се прикажуваа на судењето за „рекет“

24 Вести - 13.02.2020

Катица Јанева бара јавноста да ги види сите докази за случајот Рекет и смета дека така ќе се разбере кој нуди поткуп, а кој манипулира. Пред преслушување на снимките кои тајно ги снимал веќе осудениот Зоран Милевски-Кичевскиот , пораншената шефица ...

Кадиев: Снимките од Кичеец покажуваат давање поткуп од сопругата на бизнисменот, а потоа и од Камчев

Фокус - 13.02.2020

Предметот “Рекет” е конструиран да послужи како одбрана за случајот “Империја”. Ова по завршувањето на денешното рочиштебза случајот “Рекет”, во кој обвинети се Катица Јанева и Бојан Јовановски, го кажа Дељо Кадиев, адвокатот на поранешната ...

Вилма и Катица се скараа во судница – покрај Камчев снимал и Кичеец – „Ќе се дознае кој рекетирал и нудел поткуп“, рече ...

ТВ21 - 13.02.2020

Не само бизнисменот Орце Камчев, со мобилен телефон снимал и сега веќе првостепено осудениот Зоран Милевски – Кичеец. Неговите снимки денеска беа емитувани во судница, но обвинителката Вилма Рускоска рече дека има две снимки за кои ќе треба јавноста ...

Милески до Јовановски: Ако му помогнеш на Орце да излезе буквално ме имаш мене, ова му се најтешките моменти

А1 On - 13.02.2020

Во вториот фајл од разговорите кои осудениот Зоран Милески ги доставил до Обвинителството поврзани со случајот „Рекет“ се слушаат муабети меѓу него и обвинетиот Бојан Јовановски. Милевски во улога на посредник, му пренсува на Јовановски што ...

Јанева инсистира јавно да се пуштат снимките на Кичеец: Баш тие снимки кога нудат поткуп не сакате да ги изведете!

Фокус - 13.02.2020

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева по завршувањето на денешното рочиште за “Рекет” побара јавно да се презентираат две снимки од Зоран Милевски Кичеец, а за кои обвинителството најави дека ќе бара јавноста да биде исклучена.

„Рекет“: Вулгарности, приватни разговори на Боки 13 со Кичеец, кавга меѓу Јанева и Русковска…

МКД - 13.02.2020

По снимките од разговори помеѓу Орце Камчев и Бојан Јовановски Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција во случајот „Рекет” отвори и разговори помеѓу осудениот Зоран Милевски, сопругата на Камчев, Ана Камчева и обвинетиот ...

Не знам што има врска со обвинението снимкава кај што си кокетирам со Милевски, забележа Боки Јовановски на „Рекет“

Сакам да кажам - 13.02.2020

Обвинетата поранешна специјална обвинителка Катица Јанева побара од судијката Васка Николовска – Масевска да ги изведе јавно двата доказа – снимки од приватни разговори на кои се слуша, според неа, како Орце Камчев нуди поткуп за да се спаси од ...

Јанева за разговорот Милевски-Јовановски: Се потврди дека никој не разговарал за рекет кога Камчев бил во притвор

А1 On - 13.02.2020

По преслушувањето на дел од снимените разговори и докази во „Рекет“, меѓу обвинетиот Бојан Јовановски и осудениот Зоран Милески-Кичеец, во судницата реагираше и обвинетата Катица Јанева. Таа пред судијката Васка Николовска-Масевска рече дека во ...

Нови снимки за случајот ,,Рекет‘‘ објавени во судница

Сител - 13.02.2020

Бојан Јовановски се закани дека ќе ја отвори пандорината кутија за Рекет. Тврди дека снимките кои се слушаат во судница не се докази, туку служат за сензација. Смета дека вистината ја крие разговорот за кој обвинителството бара исклучување на ...

Дукоски: Боки никогаш нема да биде пуштен од притвор

360 степени - 13.02.2020

Адвокатот Сашко Дукоски, кој е бранител на првообвинетиот во „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13, тврди дека неговиот клиент никогаш нема да биде пуштен од притвор ниту од страна на Основниот кривичен суд ниту од Апелацискиот суд во Скопје.

Судење за „Рекет“: И Кичеец го снимал Боки 13

еМагазин - 13.02.2020

На денешното рочиште за „Рекет“ на кое продолжи презентацијата на материјални докази од страна на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, беа презентирани и аудио-снимки од третообвинетиот во случајот, Зоран Милески-Кичеец , ...

Продолжи судското рочиште за,,Рекет“ - се преслушуваа аудио материјалите објавени во ,,Ла Верита“

Канал5 - 13.02.2020

Ново рочиште за,, Рекет” на кое се слушаа,главно објавените досега аудио материјали во италијанскиот медиум ,, Ла Верита“ .. 16 аудио и една видео снимка, кои бизнисменот Орце Камчев ги предал во Обвинителството денеска се слушаа на рочиштето за ...

„Кој стигнал доктор, ставил печат на наодот од Боки, ќе биде во притвор по секоја цена“, вели Дуковски

ТВ21 - 13.02.2020

По денешното рочиште за предметот „Рекет“, адвокатот на Катица Јанева, Дељо Кадиев истакна дека имале можност да ги слушнат снимките од „Ла Верита“, а имаат забелешка за тоа оти овие докази не им биле дадени како на одбрана.

Боки се закани дека ќе ја отвори Пандорината кутија: Немате докази, видовме само сензација

+инфо - 13.02.2020

Бојан Јовановски, првообвинет во предметот „Рекет“ се закани во судницата дека од денеска ќе ја отворел Пандорината кутија затоа што досега пред судот не биле изнесени докази, туку само сензација.

Судење за „Рекет“: Боки 13 и Камчев договарале операција за Јанева, ама не во Систина

еМагазин - 13.02.2020

На денешното рочиште за „Рекет“ на кое продолжи презентацијата на материјални докази, од ауди-снимките кои беа презентирани од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, јавноста дозна и дека сведокот во случајов, бизнисменот ...

Обвинителството пушта „бомби“ од Кичеец, ама никој не може да ги чуе

+инфо - 13.02.2020

Тајните снимки од УСБ-то на Зоран Милевски Кичеец, барем оние што дозволи судот да бидат презентирани пред јавноста на денешното рочиште се со многу слаб квалитет, неразбирливи се и не е јасно кој разговара, ниту дали станува збор за снимена ...

„Рекет“: Од вторник сведоците на Боки во судница

360 степени - 13.02.2020

Со слушање на две аудиоснимки од УСБ што го предал Зоран Милески Кичеец заврши денешното рочиште за „Рекет“. На УСБ-меморијата има пет снимки, од кои обвинителството како докази предлага три.

Рекет: Не снимал само Камчев туку и Кичеец

Алфа - 13.02.2020

Боки 13 се заканува ќе се отворела Пандорината кутија, откако денеска во судницата беше пуштен дел од аудио снимките кои ги снимал Зоки Кичеец. Обвинителката Русковска побара јавноста да не биде присутна кога ќе се пуштаат дел од снимките бидејќи ...

„Рекет“- Снимките на Камчев како докази во судница

Алсат-М - 13.02.2020

Бизнисменот Орце Камчев добивал правни совети од шоуменот Бојан Јовановски. Неформалниот сопственик на 1ТВ го советувал Камчев да биде втор соработник на правдата во случајот „Империја“ на СЈО.

Камчева во разговор со Милески: Дај жити сѐ да го извадам овој мојов

Макфакс - 13.02.2020

Првата снимка од УСБ-то на Зоран Милески кое го доставил до Обвинителството а се слушаат разговори меѓу него, Бојан Јовановски и Ана Камчева, беше тешко разбирлива за јавноста, поради шумови во неа, па остана непозната нејзината содржина.

Кривичен суд и писмено обајсно како Зоран Миелвски „Кичеец“ добри три години затвор во „Рекет“

Телма - 13.02.2020

По месец и половина од пресудата која во судницата ја слушна обвиентиот Зоран Милевски Кичееч судот денеска ја објави во целост пресудата. Ги зеле предвид сите докази на обвинителството ,а заради признанието на вина дека примил награда за незаконито ...

Јанева: Разговорите во кои се бара поткуп од други лица не сакате да ги изведете во судница

ТВ21 - 13.02.2020

Катица Јанева на денешното рочиште за предметот „Рекет“ истакна дека има забелешка за тоа дека не спорно е да се потврди оти никој не разговарал за рекет во периодот кога бил во притвор Орце Камчев.

Јанева побара јавноста да ги слушне сите снимки за да се види кој манипулира И се скара со Русковска

Сакам да кажам - 13.02.2020

Пред наредниот блок приватни снимки на Орце Камчев, обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска побара за третата папка да биде исклучена јавноста, зашто во неа имало приватни разговори.

Боки 13: Пандорината кутија ја отворам од овој момент

ТВ21 - 13.02.2020

„Барам јавноста да биде присутна, да се види вистината со Зоран Милевски и односите кои сме ги имале и како тој мене ме манипулирал. Ова е под секое човечко достоинство, ова го зборувам сам со себе.

Дури 17 лекари потврдиле дека Боки 13 не е болен од рак

Скопје1 - 13.02.2020

На денешното продолжение од судењето за случајот „Рекет“ , Бојан Јованоски во судницата продолжи да зборува за неговото нарушено здравје, но во тоа беше прекинат од страна на судијката која не дозволи тој во доказна постапка да зборува за здравјето ...

Боки 13 и Камчев договарале операција за Јанева, ама надвор од “Систина” за да не дознаеле медиумите

Фокус - 13.02.2020

Орце Камчев и Бојан Јовановски, освен за спасот на бизнисменот од кривичниот прогон за “Империја”, зборувале и за операција која требало да ја направи тогашната специјална обвинителка Катица Јанева.

Русковска до Јанева: Вие да мислевте немаше да бидеме во оваа судница!

Фокус - 13.02.2020

Во моментот на судењето за “Рекет” треба да се презентираат снимки од разговори меѓу Бојан Јовановски и Зоран Милевски Кичеец. Јовановски реагираше дека требало прво да ги чуе овие разговори, бидејќи досега немал таква можност.

Боки 13 го информира Камчев дека “Империја” школски бил сработен од Стефанова, а тој пак вели дека доказите и биле за ...

Фокус - 13.02.2020

На денешното рочиште за случајот “Рекет” беа објавени неколку снимки кои тајно ги снимил бизнисменот Орце Камчев. На една од нив, Боки 13 му вели на бизнисменот дека предметот “Империја” е обемен.

СЕ СКАРАА ЈАНЕВА И РУСКОВСКА: Боки 13 обвини за конструкција

Фактор - 13.02.2020

Во судница денеска во расправа влегоа обвинителката Вилма Русковска и поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева. Јанева кажа дека Русковска требало на време да мисли какви докази предлага, а таа врати: „Вие да мислевте немаше да бидеме ...

Орце понудил да однесе лекарски тим во „8 Септември“ за да ја оперираат Катица, се слуша во приватните разговори на ...

Сакам да кажам - 13.02.2020

Во продолжение на денешното судење за „Рекет“, во разговор меѓу Орце Камчев, Ана Камчева, Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичевскиот, кој призна вина и е осуден, Боки кажува како Катица Јанева има здравствен проблем и дека сака да се ...

Боки: Ја отворам Пандорината кутија, пуштете ги снимките да се види мојот однос со Кичеец

360 степени - 13.02.2020

Една од снимките од УСБ кое во обвинителството го предал Зоран Милески-Кичеец, кој призна вина во „Рекет“, се слушна во судницата на денешното рочиште. Во неа има разговор што го снимил Кичеец, а во кој се слушаат неговиот, гласот на Ана Камчева и ...

Боки 13: Бев изманипулиран од Кичеец, сакам детално да се покаже нашиот однос

Локално - 13.02.2020

Во моментов во судницата се презентира доказниот материјал на обвинителството, односно снимените разговири од Зоран Милевски Кичеец. По расправијата на висок тон со судијката Васка Николовска – Масевска, Јовановски изјави дека сака да се покаже дека ...

Покрај Камчев, снимал и Кичеец

ТВ21 - 13.02.2020

Во Кривичен суд во моментов се слушаат снимки кои, како што рече обвинителката Вилма Рускоска, ги направил сега првостепено осудениот Зоран Милевски – Кичеец. Иако не се слуша јасно за што точно разговараат Јовановски и Кичеец, во разговорот има и ...

Јанева бара судот да не крие кој нудел поткуп, а кој давал рекет

Слободен Печат - 13.02.2020

Бараме денеска јавноста да не биде исклучена при прикажување на дел од доказите од целото стикче кое го има ОЈО, побара денеска од судот второобвинетата во „Рекет“ Катица Јанева. – Бараме да не се исклучи јавноста за да се види кој нудел поткуп, кој ...

Јанева, Русковска и Јовановски се скараа во судница: Да мислевте немаше да бидеме тука

А1 On - 13.02.2020

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева во судница на рочиштето за „Рекет“ и рече на обвинителката Вилма Русковска дека требала да мисли што предлага како докази во постапката. Русковска на ова и врати дека ако она мислела немало да бидат сега во ...