TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Инаугурација на Иванов, ДУИ и СДСМ отсутни

Алсат-М - 12.05.2014

Претседателот Ѓорге Иванов е легалeн, но не и легитимен претседател, бидејќи претседателските избори ги бојкотираа над 90 % од Албанците во Македонија.

Анализа: Пировата победа на Иванов

Нова ТВ - 12.05.2014

Со денешната инаугурација Ѓорѓе Иванов го започна својот втор претседателски петгодишен мандат. Актуелните политички констелации во кои Иванов го започнува вториот мандат отвораат повеќе дилеми околу ...

Претседателот Ѓорге Иванов го почна вториот мандат

24 Вести - 12.05.2014

Претседателот Ѓорге Иванов и овој претседателски мандат го започнува со товарот на бојкотот на дел од политичките партии. Собраниската седница посветена на инаугурацијата на Иванов помина во ...

Иванов – инаугурација без лидери од надвор и со сериозен бојкот од внатре

Фактор - 12.05.2014

Претседателот Ѓорге Иванов денеска го започна својот втор претседателски мандат на невообичаен начин за еден шеф на држава. На неговата инаугурација не присуствуваше ниту еден од колегите-лидери од ...

ФОТО - Добредојде за Иванов од сопругата Маја

Вест - 12.05.2014

По инаугурацијата и полагањето заклетва во Собранието, претседателот на Македонија во вилата "Водно" беше пречекан од својата сопруга Маја Иванова. Таа му посака добредојде.

Иванов со граѓаните на првиот ден од вториот претседателски мандат

24 Вести - 12.05.2014

Со интонирање на државната химна денеска во вилата Водно продолжи свеченоста по повод инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов. Освен семејството и членови на кабинетот на претседателот, на ...

Ѓорге Иванов и официјално нов претседател

еМагазин - 12.05.2014

Новоизбраниот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што и официјално започна неговиот втор петгодишен мандат.

ФОТО: Иванов ја повика опозицијата да се врати во парламентот

Утрински - 12.05.2014

Претседателот Ѓорге Иванов положи денеска свечена заклетва во парламентот, со што го почна и официјално вториот мандат, по победата што ја оствари на петтите претседателски избори во земјата.

За ДУИ иванов е нелегитимен претседател, избран легално

Телма - 12.05.2014

Неприсуството на инаугурацијта ДУИ го оправда со ставот дека Ѓорге Иванов е нелегитимен претседател кој е избран на легални избори. -Иванов е нелегитимен, бидејќи не ја одразува волјата на вториот по ...

Иванов: Бојкотот е потценување на демократската зрелост на македонските избирачи

Алфа - 12.05.2014

Претседателот Иванов денеска е и официјално инаугуруиран за шеф на државата.На свеченоста во македонското Собрание, очекувано, отсуствуваа ДУИ и СДСМ, едните поради концептот, другите поради бојкотот.

СДСМ: Лицемерно е Ѓорге Иванов да зборува за Устав и закони, кога е дел од власта што секојдневно ги крши!

Либертас - 12.05.2014

Тоа што му тежи на Ѓорге Иванов и од што е загрижен, е веројатно неговата совест, се вели во денешното соопштение на СДСМ, како одговор на обраќањето на Иванов по неговата инаугурација за вториот ...

ДУИ: Иванов за нас е нелигитимен претседател

Вест - 12.05.2014

На свечената седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ВМРО-ДПМНЕ ...

Иванов за ДУИ е нелегитимен, ама комуникацијата си врви

+инфо - 12.05.2014

Господинот Иванов иако избран преку легален изборен процес, за Албанците е нелегитимен, бидејќи не ја одразува волјата на втората по големина етничка заедница во Република Макеоднија, рече денеска на ...

За ДУИ Иванов нема легитимитет, ВМРО-ДПМНЕ и ДПА го поздравија

Фактор - 12.05.2014

За Демократската унија за интеграција, претседателот Ѓорге Иванов, кој денеска го почнува вториот мандат, нема легитимитет затоа што не ја одразува волјата на Албанците кои живеат во Македонија.

(ВИДЕО) ДУИ: Иванов нема легитимитет

А1 On - 12.05.2014

Изборот на Ѓорге Иванов за претседател на Македонија е легален но не легитимен за ДУИ. Талат Џафери вака го оправда не присуството на неговата партија на Инаугурацијата на Иванов.

Инагурација на Иванов, без ДУИ, СДСМ и НДП

Р.С.Европа - 12.05.2014

Пред почетокот на седницата на македонското Собрание на која претседателот Ѓорге Иванов ќе даде свечена изјава, ДУИ најавија дека нема да присуствуваат, а не доаѓаат и СДСМ како и единствениот ...

Иванов со граѓаните на првиот ден од вториот претседателски мандат

Сител - 12.05.2014

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот ...

Иванов инаугуриран по втор пат за претседател на Македонија

Канал5 - 12.05.2014

Новоизбраниот претседател на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска даде свечена изјава во Собранието, со што и официјално го стартуваше вториот 5 - годишен мандат.

Партиски ставови за инаугурацијата на Иванов

Сител - 12.05.2014

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ...

ФОТО: Честитки од граѓаните до претседателот Иванов

Press24 - 12.05.2014

Голем број граѓани денеска го поздравија и му честитаа на претседателот Иванов, на свеченоста која денеска се одржа во Вила Водно. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот ...

ПАРТИСКИ РЕАКЦИИ: Легитимитетот го даваат граѓаните

Телеграф - 12.05.2014

Веднаш по инаугурацијата на Иванов со свој став излегоа ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА. Од ДУИ се децидни дека не го признаваат, за ВМРО-ДПМНЕ и ДПА Иванов е легитимен Собранието на Република Македонија ...

ДУИ ќе ја игнорира инаугурацијата на претседателот Иванов

Deutsche Welle - 12.05.2014

Пратениците од ДУИ нема да бидат присустни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге ...

ВИДЕО: Инаугурацијата на Иванов без СДСМ и ДУИ

А1 On - 12.05.2014

На денешната инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов не присуствуваа опозициската СДСМ, ДУИ и партијата на Руфи Османи. Во собраниската сала се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и ...

ИВАНОВ: Опозицијата да биде разумна, дијалог се води во институциите

Телеграф - 12.05.2014

Денес од ова место повикувам да се надминат тесно партиските интереси, рече Иванов во својот говор По втор пат ја преземам функцијата претседател на Република Македонија, но должност да бидам еден за ...

Иванов го започна вториот претседателски мандат без амин на СДСМ, ДУИ и НДП

Локално - 12.05.2014

Ѓорге Иванов со свечената изјава дадена во Собранието на Македонија, без присуство на опозицијата и ДУИ, го започна вториот мандат како Претседател на државата.

(Галерија) ДУИ ја бојкотираше инаугурацијата на Иванов

Фокус - 12.05.2014

Фотографии од инаугурацијата на старо-новиот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов Фото: Фокус, ...

Инаугурација на Иванов – ќе ја бојкотира и ДУИ

Фактор - 12.05.2014

Шефот на државата Ѓорге Иванов точно напладне треба да положи заклетва пред Собранието, со што и официјално ќе започне да тече неговиот нов петгодишен мандат.

ДУИ нема да присуствува на инаугурацијата на Иванов

Бриф - 12.05.2014

Пратениците од ДУИ нема да бидат присутни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге ...

ДУИ не се појави - Албанците на инаугурацијата ги претставува ДПА

Press24 - 12.05.2014

ДПА го претставува албанското малцинство во Македонија на инаугурацијата на Претседателот Ѓорѓе Иванов. ДУИ денеска не се појави на свеченоста и остана на ставот дека Иванов за нив не е легитимен ...

ДУИ нема да присуствува на инаугурацијата на Иванов

Либертас - 12.05.2014

Пратениците од ДУИ нема да бидат присутни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге ...

Инаугурацијата на Иванов со бојкот и без странски гости

+инфо - 12.05.2014

Денеска на пладне ќе почне седницата на која ќе биде инаугуриран претседателот Ѓорге Иванов, кој ќе даде свечена изјава пред Собранието на Република Македонија со што формално ќе го почне вториот ...

Во собранието инаугуративна седница за вториот претседателски мандат на Ѓорге Иванов

Канал5 - 12.05.2014

Денеска на пладне во Собранието на Република Македонија ќе се одржи втората седница на која претседателот Ѓорге Иванов ќе даде свечена изјава на инаугуративната седница.

Ѓорге Иванов го започнува својот нов претседателски мандат

Таратур - 12.05.2014

Со давањето свечена изјава пред законодавниот дом, Иванов и формално ќе го почне вториот петгодишен мандат како шеф на државата. Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија е најавена ...

Кој ќе дојде на инаугурација на претседателот Иванов?

Локално - 12.05.2014

Собранието на РМ денеска ќе одржи седница на која претседателот Ѓорѓе Иванов ќе даде свечена изјава. Веднаш потоа како што соопштуваат од Кабинетот на Претседателот ќе се одржи свечена церемонија по ...

Инаугурација на претседателот Иванов

Р.С.Европа - 12.05.2014

Собранието на РМ денеска ќе одржи седница на која претседателот Ѓорѓе Иванов ќе даде свечена изјава. Веднаш потоа како што соопштуваат од Кабинетот на Претседателот ќе се одржи свечена церемонија по ...

СДСМ: Иванов не е легален претседател

Телма - 12.05.2014

-Тоа што му тежи на Ѓорге Иванов и од што е загрижен е веројатно неговата совест. Од сопствената совест Иванов не може да сокрие дека е избран со украдени гласови на недемократски избори.

ДУИ не го сака Иванов,ама соработката си тече

Локално - 12.05.2014

“Господинот Иванов иако избран преку легален изборен процес, за Албанците е нелегитимен, бидејќи не ја одразува волјата на втората по големина етничка заедница во Република Македонија.Која било ...

Иванов со граѓаните првиот ден од вториот претседателски мандат

Press24 - 12.05.2014

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија, на која тој беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот Иван и ...

Инаугурацијата на Иванов ќе ја бојкотираат ДУИ и СДСМ

Дневник - 12.05.2014

Пратениците на ДУИ денеска нема да присуствуваат на инаугурацијата на претседателот Ѓорге Иванов, потврди за „Дневник“ партискиот портпарол Бујар Османи.

Партиски ставови за инаугурацијата на Иванов

Канал5 - 12.05.2014

На денешната свечена седница на која новоизбраниот претседател Ѓорге Иванов даде свечена изјава не присуствуваа пратениците на ДУИ и на СДСМ и НДП. За ДУИ, тој е нелегитимен претседател, додека за ...

Инаугурацијата на Иванов без СДСМ и ДУИ

Sky - 12.05.2014

На денешната инаугурацијата на претседателот Ѓорѓе Иванов не присуствуваа опозициската СДСМ, ДУИ и партијата на Руфи Османи. Во собраниската сала се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и ...

ДУИ нема да присуствува на инаугурацијата на Иванов

Sky - 12.05.2014

Пратениците од ДУИ нема да бидат присутни во Собранието на Република Македонија, каде денеска напладне треба да одржи седница на која ќе биде инаугуриран новоизбраниот претседател на државата Ѓорге ...

Претседателот Иванов денеска ќе даде свечена изјава

Inpress - 12.05.2014

Скопје, 12. мај 2014 (ИНПРЕС) Собранието на РМ денеска ќе одржи седница на која претседателот Ѓорѓе Иванов ќе даде свечена изјава. Веднаш потоа, како што соопштуваат од Кабинетот на Претседателот, ќе ...

СДСМ: Лицемерно е Иванов да зборува за Устав и закони

А1 On - 12.05.2014

„Тоа што му тежи на Ѓорге Иванов и од што е загрижен е веројатно неговата совест. Од сопствената совест Иванов не може да сокрие дека е избран со украдени гласови на недемократски избори.

Иванов со граѓаните на првиот ден од вториот претседателски мандат

Lider - 12.05.2014

По повод инаугурацијата на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Вила Водно се одржа свечена церемонија. Претседателот Иванов беше пречекан од неговата сопруга Маја, синот ...

Иванов денес дава свечана заклетва – најавен бојкот од ДУИ и СДСМ

МК News - 12.05.2014

Пратениците на ДУИ денеска нема да присуствуваат на инаугурацијата на претседателот Ѓорге Иванов, потврди за „Дневник“ партискиот портпарол Бујар Османи.