TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од скриената страна на Месечината, Кина објави фотографија во 360 степени

Нетпрес - 11.01.2019

Кинеската месечева сонда испратила на Земјата од сокриената страна на Месечината импресивна панорамска фотографија со приказ на сив пејзаж испресечен со кратери. Истражувачкиот лунарен модул Chang’e-4, лансиран од Земјата на 8-ми декември на темната ...

(ВИДЕО) Кинезите објавија снимка од слетувањето на темната страна на Месечината

Алсат-М - 11.01.2019

Националната кинеска агенција за вселенски истражувања (ЦНСА) објави снимка од слетувањето на лунарната сонда на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ слетување на страната на нашиот природен сателит која што не е видлива од ...

Досега невидена снимка: Погледнете како изгледа темната страна на Месечината

Точка - 11.01.2019

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави снимка од лунарната сонда која што слета на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ слетување во историјата на човештвото на темната страна, односно на страната од Месечината ...

Подгответе се, ве чека спектакуларно затемнување на суперкрвава, волчја Месечина

Факултети - 11.01.2019

Во недела, на 20 јануари, луѓето што живеат на западната хемисфера ќе можат да го доживеат единственото целосно затемнување на Месечината оваа година. Феноменот на суперкрвава, волчја Месечина, кога се чини дека е поголема од вообичаеното, ќе биде ...

Кина го активираше роверот на темната страна од Месечината

Кумановски м. - 10.01.2019

Кинескиот лунарен ровер „Јуту 2“ продолжи со своите активности на темната страна на Месечината по пет дена хибернација поради студенило. – Попладневната дремка е завршена, се разбудив и тргнувам, објави роверот на својот официјален профил на ...

Кинезите објавија снимка од слетувањето на темната страна на Месечината (ВИДЕО)

USB - 11.01.2019

Кинеската национална вселенска агенција (CNSA) објави снимка од лунарната сонда која што слета на темната страна на Месечината. Станува збор за првото „меко“ слетување во историјата на човештвото на темната страна, односно на страната од Месечината ...