TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Десетмина приведени по вчерашните протести пред Собранието

Телма - 14.06.2018

Приведени се дестемина учесници од синоќешните протести против промена на името на Република Македонија. Полицијата ги уапсила оние кои фрлаа со предмети кон полицијата и Собранието, а најголемиот дел од нив се криеја под фантомки.

На вчерашниот протест пред Собранието приведени десетмина

Мета - 14.06.2018

На вчерашниот протест пред Собранието поради фрлање разни предмети, меѓу кои и еден Молотов коктел, кон зградата на законодавниот дом и кон полицијата, биле приведени 10 учесници на протестите, соопшти МВР.

ДОГОВОРОТ СКОПЈЕ-АТИНА ГИ ИЗВАДИ НА УЛИЦА: Фрлаа шишиња и молотови коктели завршија во притвор

Фактор - 14.06.2018

Десет лица завршија во притвор откако на синоќешниот протест пред Собрание беа дел од толпата со маскирани лица и го нарушија јавниот ред и мир. Тие во 20.30 часот, според билтенот на МВР кон Собранието и кон кордонот од полициски службеници почнале ...

МВР во акција: Приведени десет лица по вчерашните немири во Скопје – фрлале со шипки по полицајците, а потоа и молотов ...

Sky - 14.06.2018

На 13.06.2018 година во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул. „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле ...

„Едно име имаме - Македонија“

МКД - 14.06.2018

„Македонија, Македонија“ извикуваа околу 1.500-те учесници на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против најавениот договор за промена на уставното име на земјава. ...

Протести пред Собранието

24 Вести - 19.06.2018

Не сакаме ни ЕУ ни НАТО, само Македонија, со вакви пораки демонстранти и вечерва излегоа на протест пред Собранието. Велат отпорот против промената на уставното име нема да престане, а од говорницата се заканија со граѓанска непослушност.

Протест пред Собранието против договорот за промена на името

Р.С.Европа - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

„Едно име имаме“, извикуваат околу 1.500 демонстранти пред Собранието (ФОТО)

МКД - 13.06.2018

„Македонија, Македонија“, извикуваат околу 1.500 учесници на вечерашниов протест пред Собранието на Република Македонија. Насобраните граѓани протестираат против најавениот договор за промена на уставното име на Македонија.

Вечерва протест пред Собранието, граѓаните против промена на името

Сител - 13.06.2018

На повик на навивачката група Комити илјадници граѓани вечерва се собраа на протест против промена на името. Пред Собранието се пееа патриотски песни и се бараше оставка од владата. Протестот кој беше организиран со повик преку социјалните мрежи, ...

Протест со бакли пред Собрание против промена на името

Фокус - 13.06.2018

Околу 20 часот вечерва започна протест пред Собранието против договорот со Грција и промена на уставното име на Република Македонија. Демонстрантите запалија бакли и извикуваат „Македонија“ и ја пејат навивачката песна „Излези момче“.

Протест против промена на името

Алсат-М - тукушто објавено

МВР информира дека за денес е најавен протест во организација од група граѓани „Млади за Македонија“. Сообраќајот во централното подрачје ќе биде пренасочен од 10 часот. Одделението за безбедност на патниот сообраќај ќе изврши пренасочување на ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Макфакс - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

„Македонија, Македонија“ и погрдни зборови ечат на протестот пред Собранието

+инфо - 13.06.2018

„Едно име имаме“ и „Македонија, Македонија“, извикуваат демонстранти вечерва на протестот пред Собранието. Демонстрантите протестираат против најавениот договор за промена на уставното име на Македонија.

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА: Погрдни зборови и патриотски песни на протестот против решението за името

Либертас - 13.06.2018

Со скандирање „Заев предавник“ и „бесилка, бесилка“, пеење патриотски и песни со навредлива содржина, во центарот на Скопје се протестира против решението за спорот за името. Демонстрантите запалија факели и пукаат мали експлозиви.

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Макфакс - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачивајќи дека се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и договорените ...

Протест пред Собрание против промената на уставното име

Н.Македонија - 13.06.2018

Околу 2.000 демонстранти се наоѓаат вечерва пред зградата на македонското собрание, во знак на протест против договорот за промена на името на државата. Извикувајќи „Македонија, Македонија“ и „предавници“, насобраните граѓани се противат на најавите ...

Засилено полициско присуство за протестот пред Собрание

А1 On - 13.06.2018

Вечерва пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против договорот за промена на името. Собранието е обезбедувано со засилено полициско присуство. Претходно на протест повика навивачката група ...

Протести пред македонското Собрание

Локално - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

Галерија: Масовен протест пред Собранието

Press24 - 13.06.2018

Масовен протест пред Собранието на Македонија за договорот со Грција. Еве што се случува во ...

Се полни булеварот пред Собранието - протести против промена на името

Press24 - 13.06.2018

Се полни улицата пред Собранието. Се повеќе граѓани доаѓаат да го изразат незадоволството за Договорот со Грција за името Северна Република ...

Фрлен молотов коктел кон Собранието

Фактор - 13.06.2018

Молотов коктел е фрлен кон собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Демонстрантите фрлаа и други предмети кон Собранието. Протестот уште трае.

Започна протестот против промена на името: Граѓаните масовно се упатуваат кон Собранието (ФОТО)

Курир - 13.06.2018

Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го изразат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. Во моментов насобраните граѓани пеат македонски песни, а палат и ...

ВО ЖИВО: Стотици демонстранти пред Собранието со барање да не се менува Уставот и името

Фактор - 13.06.2018

Пред Собранието пристигнуваат стотици демонстранти за да го искажат своето незадоволство од договор за името со Грција. Тие бараат Македонија да не прифаќа промена на Уставот и промена на името во Република Северна Македонија.

(Фото) Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Sky - 13.06.2018

Со запалени бакли и патриотски песни пред собраниската зграда се протестира против промената на името и најавените уставни измени. Демонстрантите извикуваат „Македонија“, „Македонија на Македонците“ и скандираат „Заев предавник“.

Полицијата приведе 10 лица на вчерашните протести во Скопје против промена на името

Курир - 14.06.2018

Десет лица се приведени во вчерашниот протест одржан пред Собранието на Република Македонија, а по изјавите дека државата ќе го промени Уставот и уставното име во Република Северна Македонија.

Незадоволни граѓани протестираат пред Собранието

Макфакс - 13.06.2018

Помала група граѓани протестира пред Собранието, по прес конференцијата на премиерот Заев, кој соопшти дека Република Северна Македонија е новото име за кое е постигнат договор со Грција. Насобраните извикуваат дека се незадоволни и револтирани од ...

Пред Собранието вечерва има протест против промена на името

Нова ТВ - 13.06.2018

Протест против промена на името се одржува вечерва пред Собранието на Република Македонија. „Македонија, Македонија“, извикуваат околу 1.500 учесници на протестот. Протестот започна околу 20 часот.

Започна протестот против промена на името (ФОТО)

Слободен Печат - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и уставните измени. Демонстрантите запалија бакли и извикуваат „Македонија“ и ја пејат ...

Започна протестот против промена на името

Либертас - 13.06.2018

Пред зградата на Собранието започнаа да пристигнуваат стотици демонстранти за да го искажат своето незадоволство од најавениот договор за промена на името. Со патриотски песни, развеани македонски знамиња и транспаренти тие бараат земјата да не ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел кон зградата на Собранието

А1 On - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Погрдни зборови и патриотски песни на протестот против решението за името (Фото + видео)

1tv - 14.06.2018

Со скандирање „Заев предавник“ и „бесилка, бесилка“, пеење патриотски и песни со навредлива содржина, во центарот на Скопје се протестира против решението за спорот за името. Демонстрантите запалија факели и пукаат мали експлозиви.

Со бакли и патриотски песни демонстрантите протестираат против промената на името

Точка - 13.06.2018

Пред собраниската зграда започна протестот против договорот со Грција. Демонстрантите со пиротехника и патриотски песни излегоа на протестите, порачувајќи дека се спротивставуваат на промената на името во Република Северна Македонија и договорените ...

Протест пред Собрание против промената на името

24Инфо - 13.06.2018

Протест пред Собрание против промената на името Околу 2.000 демонстранти се наоѓаат вечерва пред зградата на македонското собрание, во знак на протест против договорот за промена на името на државата.

Протест пред Собранието на Македонија

Тера - 13.06.2018

Поголем број граѓани вечерва пред македонското Собрание протестираа против договорот со Грција и против промена на уставното име на Македонија. Тие со пиротехника, пеење патриотски песни и повици „Оставка од Заев“, „Бесилка за предавниците“, „Името ...

Протест против промена на името, граѓани фрлија молотов коктел кон собранието

Радар - 13.06.2018

Граѓани протестираат пред собранието против промена на името, и го изразуваат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија кој го потпиша премиерот Зоран Заев.

Народ се собира - Гори пред Собрание

Сител - 13.06.2018

Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го изразат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. Во моментов насобраните граѓани пеат македонски песни, а палат и ...

На вчерашниот протест за името приведени десетина лица, маскирани со фантомки фрлале со шишиња,шипки, молотов коктел ...

Фокус - 14.06.2018

Десетина лица се приведени по вчерашниот протест откако кон кордонот полицајци фрлале со шишиња, шипки, конзерви, информираа од МВР. Според информациите во полицискиот билтен, вчера во периодот од 19.30 до 23.00 часот на ул.

Вечерва демонстрации пред собранието

Sky - 13.06.2018

Помала група граѓани протестира пред Собранието, по прес конференцијата на премиерот Заев, кој соопшти дека Република Северна Македонија е новото име за кое е постигнат договор со Грција. Насобраните извикуваат дека се незадоволни и револтирани од ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Слободен Печат - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Ечат македонски патриотски песни пред Собрание (Галерија)

Република - 13.06.2018

Се повеќе граѓани се упатуваат кон Собранието на Република Македонија за да го изразат своето незадоволство од Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. пред Собранието има е зголемото пристуство на полиција.

Молотови коктели и шипки кон полицајците на протестите пред Собранието: Приведени десет лица

еМагазин - 14.06.2018

Во периодот од 19.30 до 23.00 часот вчера на улица „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со ...

Демонстрантите фрлија молотов коктел врз собраниската зграда

Скопје инфо - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви и други предмети кон Собранието.

Десет лица уапсени на вчерашните протести пред Собранието

Скопје инфо - 14.06.2018

Во периодот од 19.30 до 23.00 часот на улицата „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со ...

Вечерва инцидент пред Собранието: Фрлен е молотов коктел врз зградата, полицијата на нозе

Sky - 13.06.2018

Молотов коктел заврши врз собраниската зграда, но не се запали, за време на протестите против промената на името. Забележани се и демонстранти како фрлаат со конзерви, шишиња и други предмети кон Собранието.

Приведени десетмина на протестот: Маскирани со фантомки фрлале шишиња по полицијата

Независен - 14.06.2018

Полицијата информира дека за време на вчерашниот протест приведени се десет лица кои биле маскирани со фантомки фрлале шишиња и шипки кон зградата на Собранието и кон полициските службеници.

Десет лица уапсени на вчерашните протести пред Собранието

Press24 - 14.06.2018

Во периодот од 19.30 до 23.00 часот на улицата „11-ти Октомври“ во Скопје, пред Собрание на Република Македонија се одржал јавен собир. За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група на лица кои биле маскирани со ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

А1 On - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Канал5 - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. - За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...

Приведени 10 учесници на синоќешниот протест пред Собранието

+инфо - 14.06.2018

За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група лица кои биле маскирани со „фантомки“, кон Собранието и кон кордонот од полициски службеници почнале да фрлаат со шишиња, пиротехнички средства, шипки, конзерви и еден молотов ...

Приведени 10 учесници на протестот пред Собранието за нарушување на јавниот ред и мир

Слободен Печат - 14.06.2018

Десет лица се приведени поради нарушување на јавниот ред и мир за време на вчерашниот протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за менување на името. – За време на собирот, во 20.30 часот, дел од масата, во која имало и група ...