TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Четири уникатни идеи како да се смени ликот на „Скопје 2014“ (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 14.06.2018

Заробен простор од 9.497 метри квадратни со барокот од „Скопје 2014“ ќе се ослободи и ќе им се врати на граѓаните како јавен простор ако се спроведат идеите предложени од архитектите во проектот „Ослободување на просторот“ кој ќе биде претставен на ...

Четири уникатни идеи како да се смени ликот на „Скопје 2014“

Слободен Печат - 14.06.2018

Што да се прави понатаму со објектите по проектот „Скопје 2014“? Oва прашање е предизвик за многу архитекти, додека јавноста очекува некаков одговор. Очекувањата беа црно-бели, објектите да се урнат или да се заборават и да се остават.

Комеморација за професор Александар Никољски

Порта 3 - 13.06.2018

Утре на Архитектонски факултет ќе се одржи комеморација по повод смртта на професор Александар Никољски. Комеморацијата ќе се одржи во амфитеатарот на факултетот од 11.00 часот. Најомилемиот професор на Архитектонскиот факултет, почина вчера во ...

Интервју со Јана Константинова, архитект и докторанд во Швајцарија: Истражувам низ светот за во Македонија да ги спојам ...

Факултети - 13.06.2018

За својот истражувачки проект сама обезбедив финансии преку crowdfunding иницијатива во која ми помогнаа две швајцарски фондации со интерес да финансираат истражување во рамките на културата Јана Константинова е архитект, дипломец на Архитектонскиот ...

Изложба на архитектонски проекти од меѓународни конкурси

А1 On - 13.06.2018

Пет архитектонски проекти пријавени на меѓународни конкурси во Скопје, Варна и Загреб, работени во периодот меѓу 2013 и 2018 година, ќе бидат претставени на изложбата „Бесконечна соба“ која вечер од 20 часот ќе биде отворена во Младинскиот културен ...

Сѐ што знам за Скопје, научив од македонските професори по архитектура, вели сопругата на полскиот амбасадор

Сакам да кажам - 12.06.2018

Кинга Нетман-Мултановска, сопругата на полскиот амбасадор во Македонија Јацек Мултановски, доби посебна благодарница од Архитектонскиот факултет во Скопје за нејзиниот исклучителен и несебичен придонес во збогатувањето на македонските и полските ...

Почина архитектот професор Александар Никољски

Порта 3 - 12.06.2018

Вчера на 81 годишна возраст не напушти еден од доајените на македонската архитектура и омилениот професор на Архитектонскиот факултет, професорот Александар Никољски. Во своето долгогодишно работење се занимавал со повеќе сегменти од архитектонската ...

Полската архитектура како алатка за формирање на националниот идентитет

Н.Македонија - 12.06.2018

Вечерва во 20 часот во Музејот на градот Скопје ќе биде отворена изложбата „Вечност и миг. 1918-1939 – Архитектурата како алатка за формирање на полскиот национален идентитет“, инспирирана од говор на истакнатиот полски архитект Лех Њемојевски ...

Во МКЦ: Изложба на архитектонски проекти од меѓународни конкурси

Вечер - 13.06.2018

Пет архитектонски проекти пријавени на меѓународни конкурси во Скопје, Варна и Загреб, работени во периодот меѓу 2013 и 2018 година, ќе бидат претставени на изложбата „Бесконечна соба“ која вечер од 20 часот ќе биде отворена во Младинскиот културен ...

Отворен ден на Архитектонскиот факултет во Скопје

Порта 3 - 13.06.2018

Вчера на Архитектонскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје се случија повеќе настани во рамки на програмата на „Отворен ден на факултетот“. Со почеток во 10:30 часот во амфитеатарот на факултетот беше промовирана првата ...

Почина Александар Никољски, доајен на македонската архитектура

Нова ТВ - 12.06.2018

Вчера на 81 годишна возраст почина еден од доајените на македонската архитектура и професор на Архитектонскиот факултет, Александар Никољски. Во своето долгогодишно работење се занимавал со повеќе сегменти од архитектонската професија како проектант ...

Архитектурата во Полска на изложба во Музеј на град Скопје

Порта 3 - 13.06.2018

Вчера во Музеј на Град скопје се отвори изложбата „Вечност и миг“ организирана од Амбасадата на Република Полска во Скопје, како дел од одбележувањето на 100-годишнината од возобновувањето на независноста на Полска.

Бесконечна соба: Изложба на архитектонски проекти

Факултети - 13.06.2018

Вечерва (13.06.2018), со почеток во 20:00 часот, во Младинскиот Културен Центар во Скопје, ќе се отвори архитектонската изложба под наслов „Бесконечна соба“. На изложбата се претставени пет архитектонски проекти пријавени на меѓународни конкурси во ...

Почина архитектот Александар Никољски

Окно - 12.06.2018

Вчера на 81 годишна возраст почина еден од доајените на македонската архитектура и професор на Архитектонскиот факултет, Александар Никољски. Во своето долгогодишно работење се занимавал со повеќе сегменти од архитектонската професија како проектант ...