TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров и Коѕијас формирале работни групи за спорот со името

24 Вести - 12.01.2018

Македонија и Грција по 25 годишни се согласија – решението за дологодишниот спор со името ќе се решава преку формирањето на работни групи предводени од министрите за надворешни работи на двете земји.

Спор за името – ќе донесе ли новата рунда конкретен предлог

24 Вести - 12.01.2018

Во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ 1, претседателот на грчкиот парламент Никос Вуцис вели дека е оптимист дека годинава може да се дојде решение за името. Вуцис вели дека заинтересираноста на меѓународната заедница да се реши спорот исто ...

Вуцис: Не смее да се пропушти шансата за решавање на името

+инфо - 12.01.2018

Претседателот на грчкиот Парламент вели дека сите се заинтересирани за затворање на ова прашање, особено ЕУ, НАТО и соседните земји. Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска изрази оптимизам во врска со решавање на прашањето за името ...

Во грчкиот државен врв постои оптимизам за решение за името...

Н.Македонија - 12.01.2018

Во грчкиот државен врв постои оптимизам за решение за името Претседателот на грчкиот парламенти и алтернативниот министер за надворешни работи излегоа со оптимистички изјави за затворање на долгогодишниот спор меѓу двете земји.

Вуцис: Не смее да се пропушти шансата за решавање на спорот со името...

Н.Македонија - 12.01.2018

Вуцис: Не смее да се пропушти шансата за решавање на спорот со името Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска изрази оптимизам во врска со решавање на прашањето за името на Македонија, нагласувајќи дека сега постои голема шанса што не ...

Во грчкиот државен врв постои оптимизам за решение за името

еМагазин - 12.01.2018

Претседателот на грчкиот парламенти и алтернативниот министер за надворешни работи излегоа со оптимистички изјави за затворање на долгогодишниот спор меѓу двете земји. Никос Вуцис на државната ТВ ЕРТ, и Јоргос Катругалос за собранискиот канал, велат ...

Вуцис: Не смее да се пропушти шансата за решавање на името

Канал5 - 12.01.2018

Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска изрази оптимизам во врска со решавање на прашањето за името на Македонија, нагласувајќи дека сега постои голема шанса што не смее да се пропушти. - Ова прашање беше одложувано долги години.

Вуцис: Сега постои голема шанса за решавање на спорот со името

Мета - 12.01.2018

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот Парламент, е оптимист за решавање на спорот со името и смета дека сега постои голема шанса што не смее да се пропушти. – Ова прашање беше одложувано долги години.

Вуцис: Сега постои голема шанса за решавање на спорот со името

Либертас - 12.01.2018

Никос Вуцис, претседателот на грчкиот Парламент, е оптимист за решавање на спорот со името и смета дека сега постои голема шанса што не смее да се пропушти. – Ова прашање беше одложувано долги години.

Вуцис: Голема шанса за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 12.01.2018

Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис изрази оптимизам во врска со прашањето за името на Македонија, истакнувајќи дека постои голема шанса што не смее да се пропушти. „Ова прашање беше одложувано долги години.

Претседателот на грчкиот Парламент: Не смее да се пропушти шансата за решавање на името

еМагазин - 12.01.2018

Претседателот на грчкиот Парламент Никос Вуцис денеска изрази оптимизам во врска со решавање на прашањето за името на Македонија, нагласувајќи дека сега постои голема шанса што не смее да се пропушти, јави дописникот на МИА од Атина.