TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Блупринт група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

24 Вести - 17.01.2020

Собранието да го донесе Законот за поништување на лустрацијата пред да се распушти затоа што власта се обврза да ги санира штетните последици од процесот на лустрација до 2017 година, побара Сибел Ахмет, претставничката на Блупринт Групата за ...

Единствена Македонија: По победата на изборите, не само што ќе има лустрација, туку ќе ја прошириме и со шпионите на ...

Опсервер - 17.01.2020

Ја информираме јавноста дека новата легална власт на Единствена Македонија по победата на изборите веднаш ќе донесе нов закон за лустрација со кој ќе се овозможи брза, ефиксна и правична лустрација со цел прочистување на општеството од соработниците ...

Невладините бараат поништување на лустрацијата

Телма - 17.01.2020

Неопходно е поништување на лустрацијата. Жртвите од злоупотребениот лустрациски процес треба да добијат надомест за претрпената неправда. Со ваков став, групата невладини организации Блу принт го повика Јавното обвинителство да реагира по допрен ...

Невладини: Собранието да гласа за укинување на лустрацијата

Алсат-М - 17.01.2020

Пратениците пред избори да ја поништат лустрацијата, побараа невладините организации. Анализите на „Блупринт Групата“ покажа дека процесот бил политички злоупотребен од тогашната власт на Никола Груевски, а забелешки имал и официјален Брисел.

Блупринт групата во врска со правните последици од процесот на лустрација

Академик - 17.01.2020

Блупринт групата за реформи во правосудството денеска одржа информативна средба за новинарите посветена на правните последици од процесот на лустрација, како и од процесот на поништување на лустрацијата.

Итно да се поништи лустрацијата, апелираат невладините организации

Мета - 17.01.2020

Итно, пред распуштање на Собранието, да се донесе законот за ништовност и поништување на правните последици од лустрацијата, апелира Блупринт групата за реформи во правосудството. Со предлог-законот , што Владата го усвои на 24 декември, се ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата треба да биде откочен во Собранието

Слободен Печат - 17.01.2020

Последната седница на Комисијата за политички систем и односи со заедниците, предводена од пратеникот Александар Кирацоски, каде требаше да се дискутира за одредбите од овој закони не се одржа.

Блупринт група: Лустрацијата беше црна дамка во демократското општество и политички реваншизам на режимот во тоа време

Локално - 17.01.2020

Блупринт групата за правосудство го актуилизираше проблемот со поништувањето на правните последици од Законот за лустрација кој што беше укинат во 2015 година, истакна денешниот брифинг за новинари, Сибел Амет од Хелсиншкиот комитет за човекови ...

ФОКУС: Предизборни димни бомби – Лустраторите останаа нелустрирани

Либертас - 16.01.2020

Во новиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Кој беше поводот да се потсетам на зборовите на Горан Стефановски дека малите народи произведуваат многу врева, а големите смисла“? Зошто ракометот и „Медена земја“ ...

Коалиција „Сите за правично судење“: Треба да се обештетат неправедно лустрираните

Слободен Печат - 16.01.2020

Државата треба да ги обештети сите оние кои беа жртви во процесот на лустрацијата, затоа што и самата се обврза за тоа, велат од коалицијата „Сите за правично судење“ кои се дел од Блупринт-групата на граѓански организации за реформи во ...

Лустрацијата произведе нови жртви, а не донесе правда за старите

Слободен Печат - 16.01.2020

Не е поентата да се поништува досегашната лустрација, затоа што не се сите неправедно лустрирани. Имаше и вистински соработници што нанеле штета со своето информирање и сега, според предложениот закон, ним треба и да им се исплаќа отштета – вели ...

Исмаил: Лустрацијата беше алатка за ликвидација на сите за кои Груевизмот сметаше дека им стојат на патот на ...

Локално - 16.01.2020

Дали новиот предлог закон кој е доставен во Собранието за поништување на сите одлуки на лустрацијата, може да ги исправи неправдите што ги донесе овој процес. Деновиве и покрај обидот да започне разгледувањето на предлогот за поништување на ...

Аџиев: Ниту една европска држава не покрена ревизибилен процес да се поништи лустрацијата

Алфа - 16.01.2020

Дали Македонија е единствената земја во која се наметнува идеја за поништување на лустрацијата? Во ниедна источно европска држава во пост комунистичкиот период лустрацијата не е прогласена за ништовна.

АРХИВА Лустраторите прогласуваа кодоши без докази и со замена на идентитети

Фокус - 16.01.2020

Текстот е објавен на 22 септември 2017 година во неделникот „Фокус“ во бројот 1146 За време на 9-годишното постоење, Комисијата за лустрација проверила над 30.000 лица и лустрираше околу 200 лица, при што околу 40 од решенијата на лустраторите ...

Угриновски: Зошто се појави Мицковски на погребот на кодош

Локално - 16.01.2020

Нанесениот срам не се брише со никаква отштета во форма на пари. Пари заработувам вон Македонија, чесно и со многу пот и труд. Едноставно кренав раце од државата во која некој како Томе Аџиев и баграта околу него има власт да жигосува луѓе, изјави ...

Селмани за укинувањето на лустрацијата: Празна реторика, јас просто не ги разбирам како имаат храброст да излезат пред ...

Курир - 16.01.2020

Празна реторика. Јас просто не ги разбирам како имаат храброст да излезат пред јавноста со вакви фалш аргументации. Ова покажува дека навистина не ја почитуваат јавноста и мислат дека ние сме психички болни и дека не ги разбираме овие игри, истакна ...

Шпетим Положани: Не се логични и не држат оправдувањата на СДСМ за укинување на лустрацијата

Курир - 16.01.2020

Политичкиот затвореник од времето на комунизмот, Шпетим Положани, смета дека тврдењата и оправдувањата на СДСМ за поништување на лустрацијата не се логични и не држат, затоа што смета тој, воден од пристапот на Комисијата за лустрација, нејзините ...

Груевски: За пратеникот – бизнисмен за „Рекет” и за лустрацијата

+инфо - 15.01.2020

Најновиот фејсбук статус на азилантот Никола Груевски е посветен на како што вели пратеникот–бизнисмен, за „Рекет” и за лустрацијата. Тој меѓудругото демантира дека имал средби со Бојан Јовановски во контекст на случајот „Рекет“.

Поништувањето на лустрацијата ќе го наруши правниот систем

Нетпрес - 15.01.2020

Поништувањето на процесот на лустрацијата е преседан што го наруши правниот систем, изјаваи во вечерашната емисија на телевизија Алфа „Што не е јасно“ гостуваше поранешниот претседател на Комисијата за лустрација Томе Аџиев.

Па како бе Томе и даље се колнеш у архивот

iPortal - 15.01.2020

Поранешната водителка Нора Шакири преку личен пример илустрираше како се одвивал процесот на лустрација каде главен лустратор беше Томе Аџиев. Како што тврди Шакири не е можно за нејзиниот татко државниот архив да нема никакви податоци а Аџиев да ...

Груевски: Никогаш во животот не сум го сретнал ниту сум имал било каков контакт со Боки 13

Скопје1 - 15.01.2020

Најновиот фејсбук статус експремиерот Никола Груевски го посвети на како што вели пратеникот–бизнисмен, за „Рекет” и за лустрацијата. Тој меѓудругото демантира дека имал средби со Бојан Јовановски во контекст на случајот „Рекет“.

Груевски на фејсбук: Измислена приказна е дека сум имал некаква поврзаност со „Рекет“- никогаш во животот не сум го ...

Press24 - 15.01.2020

Во врска со во последно време распространетите шпекулации дека сум имал некакви средби со лицето Бојан Јовановски во Будимпешта, а во контекст на случајот “Рекет”, сакам да демантирам дека тоа е неточно, напиша поранешниот премиер Никола Груевски.

ГРУЕВСКИ: Лустрацијата требаше да се случи порано, а бизнисменот е бесен што набрзина не зеде 40 милиони евра од ...

Денешен - 15.01.2020

Никола ГРУЕВСКИ 1. Пратеникот-бизнисмен кој деновиве позачестено се занимава со мене, откако барем засега не успеа преку судството да ја “олесни” државата за 40 милиони евра, е пример за човек кој својата функција пратеник и политичар единствено ја ...

Груевски: За пратеникот-бизнисмен за „Рекет” и за лустрацијата

Нетпрес - 15.01.2020

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот фејсбук профил посвети статус како што пишува тој за пратеникот–бизнисмен, за „Рекет” и за лустрацијата. Груевски пишува дека пратеникот–бизнисмен е пример за човек кој својата функција пратеник и ...

Груевски демантира дека нарачувал лустрации и се сретнувал со Боки 13

Фокус - 15.01.2020

Поранешниот премиер Никола Груевски од Унгарија напиша нов статус на Фејсбук во кој демантира дека имал средби со Бојан Јовановски. -Во врска со во последно време распространетите шпекулации дека сум имал некакви средби со лицето Бојан Јовановски во ...

Никола Груевски и вечерва активен на социјалните мрежи со долг напис за пратеникот – бизнисмен, за “Рекет” и за ...

Centar - 15.01.2020

Фејсбук статус на Никола Груевски: 1. Пратеникот-бизнисмен кој деновиве позачестено се занимава со мене, откако барем засега не успеа преку судството да ја “олесни” државата за 40 милиони евра, е пример за човек кој својата функција пратеник и ...

Груевски: Имав доверба во комисијата за лустрација, никогаш не сум побарал такво неетичко и незаконско дејствие

4NEWS - 16.01.2020

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на својот Фејсбук профил истакнува дека никогаш од ниту еден член на комисијата за лустрација не побарал конкретно лице да биде или да не биде лустрирано.

Груевски: За пратеникот – бизнисмен за „Рекет” и за лустрацијата

365 - 16.01.2020

Најновиот фејсбук статус на Никола Груевски е посветен на како што вели пратеникот–бизнисмен, за „Рекет” и за лустрацијата. Тој меѓудругото демантира дека имал средби со Бојан Јовановски во контекст на случајот „Рекет“.

Без логика се оправдувањата на СДСМ за укинување на лустрацијата

Нетпрес - 16.01.2020

Политичкиот затвореник од времето на комунизмот, Шпетим Положани, смета дека тврдењата и оправдувањата на СДСМ за поништување на лустрацијата не се логични и не држат, затоа што смета тој, воден од пристапот на Комисијата за лустрација, нејзините ...

Положани: Нелогично е да се обештетат лустрираните, меѓу нив имало и соработници на тајните служби

Expres - 16.01.2020

Политичкиот затвореник од времето на комунизмот, Шпетим Положани, смета дека тврдењата и оправдувањата на СДСМ за поништување на лустрацијата не се логични и не држат, затоа што меѓу лустрираните лица имаше соработници на тајните служби.

Политички затвореник од комунизмот тврди: Ако некој треба да биде лустриран, тоа се луѓето од СДСМ

Република - 16.01.2020

Политичкиот затвореник од времето на комунизмот Шпетим Положани смета дека тврдењата и оправдувањата на СДСМ за поништување на лустрацијата не се логични и не држат, затоа што . Нема основ овие лица да бидат обештетени, изјави Положани во „Отворено ...

Селмани: Не држат образложенијата за укинување на лустрацијата

Expres - 16.01.2020

Со новиот закон за укинување на лустрацијата, Власта со двојни аршини ги третира жртвите на комунизмот и претпоставените жртви на процесот за лустрација, вели новинарот Насер Селмани според кој за последниве нема докази дека тие жртви, туку ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

Фокус - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

Сител - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

Frontline - 17.01.2020

– Ние сметаме дека овој закон треба да биде откочен во Собранието и истиот да биде донесен пред распуштање на Собранието, имајќи предвиде дека станува збор за процес кој што беше црна дамка за нашето демократско општество и беше искористен за ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

МКД - 17.01.2020

Од Блупринт Група сметаа дека овој закон треба да биде откочен во Собранието затоа што бил црна дамка за нашето демократско општество. Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието.

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

Скопје инфо - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

4NEWS - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Блупринт-група: Лустрацијата беше реваншизам, Собранието да ја поништи пред да се распушти

360 степени - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање на Собранието

ММС - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Блупринт Група: Законот за поништување на лустрацијата да се донесе пред распуштање

MakPress - 17.01.2020

Законот за поништување на последиците од процесот на лустрација треба да се донесе пред распуштање на Собранието. Претставничката на Блупринт Групата, Сибел Ахмет, во апелот упатен до пратениците вели, дека согласно Стратегијата за реформи во ...

Единствена Македонија: По победата на изборите, не само што ќе има лустрација, туку ќе ја прошириме и со шпионите на ...

Скопје1 - 17.01.2020

Ја информираме јавноста дека новата легална власт на Единствена Македонија по победата на изборите веднаш ќе донесе нов закон за лустрација со кој ќе се овозможи брза, ефиксна и правична лустрација со цел прочистување на општеството од соработниците ...