TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден се надева на прекин на огнот во Појасот Газа следната седмица

Нетпрес - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се надева оти до понеделник ќе биде постигнат прекин на огнот во Појасот Газа, објави во вторникот BBC. Изјавата на Бајден доаѓа по извештаите за одреден напредок во индиректните разговори меѓу ...

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан

24Инфо

Бајден: Израел ќе ја запре војната во Газа за Рамазан доколку се постигне договор за заложниците

Во Центар

Бајден: Израел е подготвен да ги прекине нападите во Газа за време на Рамазан

360 степени

Бајден оптимист: Дали е можен траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас до Рамазан?

Lider

Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Нетпрес

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Макфакс

Кумановски м. Локално Опсервер А1 On Фокус Скопје1 Точка MTM

(ФОТО) Стотици луѓе се собраа на плажата јужно од Појасот Газа, обидувајќи се да добијат помош која им се доставува од ...

Слободен Печат - 27.02.2024

Неколку авионите со помош за цивилите во Газа исфрлија стотици кутии во близина на Рафах и Кан Јунис, каде стотици Палестинци се собраа да се обидат да земат дел од помошта што „паѓа од небото“.

Ќе има ли примирје во Газа?

24 Вести

Египет по воздушен пат испорача хуманитарна помош до Појасот Газа

Н.Македонија

Од почетокот на израелските напади врз Појасот Газа загинале приближно 30.000 Палестинци

Курир

Министерот за надворешни работи на Шпанија: „​​Ситуацијата во Газа е катастрофална, драматична, трагична“

Во Центар

Над 50 уапсени на протестите против Бајден во Њујорк

Во Центар

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Газа се искачи на 29.878

Во Центар

Слободен Печат Вечер Прес 24Инфо 24Инфо Слободен Печат Слободен Печат Макфакс Независен

Нетанјаху го негира Бајден: Израел има широка поддршка во САД

Слободен Печат - 27.02.2024

Откако американскиот претседател Џозеф Бајден го предупреди Израел дека ќе ја изгуби глобалната поддршка со сегашниот состав на владата, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху директно му одговори, велејќи дека вечерва во САД има широка поддршка за ...

Нетанјаху го демантира Бајден: Израел има широка поддршка во Америка

24Инфо

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус

Израелски медиуми: Нетанјаху не е способен да управува со Израел, a тврди дека е способен да управува со Газа

Макфакс

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир

Првиот план на Нетанјаху за повоена Газа

Р.С.Европа

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

А1 On

MakPress Опсервер Точка Локално Zoom 24Инфо Пулс24 MakPress

Абдула Втори: Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа

Бизнис Вести - 27.02.2024

Помошта за Појасот Газа мора да се удвои за да се избегне влошување на и онака „катастрофалната хуманитарна ситуација“, изјави денеска јорданскиот крал Абдула Втори. „Меѓународната заедница треба да изврши поголем притисок врз Израел за да ги ...

Абдула Втори: Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа

Либертас

Абдула Втори: Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа

Курир

Абдула Втори: Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа

Локално

Абдула Втори: Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа

Република

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Макфакс

Помошта за Газа мора да се удвои за да се избегне катастрофа, вели јорданскиот крал

Опсервер

Повеќе од 50 уапсени на протест во Њујорк, бараа прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести - 27.02.2024

Околу 50 демонстранти се уапсени во Њујорк додека го повикуваа американскиот претседател Џо Бајден да прекине да ја поддржува израелската Влада и нејзините воени операции во Газа. Собрани во Рокфелер центарот во Менхетен во обид да го попречат ...

Повеќе од 50 уапсени на протест во Њујорк, бараа прекин на огнот во Газа

Либертас

Повеќе од 50 уапсени на протест во Њујорк, бараа прекин на огнот во Газа

MakPress

Бајден изрази надеж за прекин на огнот во Газа следната недела

Глас на Америка - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се надева дека ќе види нов прекин на огнот во Газа до почетокот на следната недела, додека делегациите од неколку земји работат на преговори за првото запирање на борбите од крајот на ноември.

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Војна Израел-Хамас: Предлог за размена на заложници и затвореници е испратен до милитантите – изјавува и Бајден

Во Центар

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

24Инфо Глас на Америка MakPress Макфакс Опсервер MTM Точка Алсат-М

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Макфакс - 27.02.2024

Палестинската Црвена полумесечина ги суспендираше „координираните медицински мисии“ во Газа на 48 часа, бидејќи не може да ја обезбеди безбедноста на своите тимови, како и на повредените и болните, напишаа тие во вчерашното соопштение.

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Опсервер

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

24Инфо

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Точка

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Во Центар

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Centar

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Пулс24

MakPress

Незамисливото страдање на децата во Газа

CivilMedia - 27.02.2024

Конфликтот во Газа сега веќе ја премина границата од 20 недели. Од октомври, немилосрдната војна ги притиска луѓето сè подалеку на југ, туркајќи ги кон Рафах, последниот дел од територијата на Газа пред египетската граница.

Незамисливото страдање на децата во Газа

Zoom

Незамисливото страдање на децата во Газа

Нова ТВ

Незамисливото страдање на децата во Газа

Frontline

Незамисливото страдање на децата во Газа

Рацин

Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Нетпрес - 27.02.2024

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади длабоко во либанска територија, напаѓајќи позиции на Хезболах северно од Бејрут поради ескалацијата меѓу двете страни. Либанската милиција, наводно, возвратила со налет на ракетен оган.

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини, за прв пат од почетокот на војната

Опсервер

🎥 ПРВ ПАТ ОД ПОЧЕТОКОТ НА ВОЈНАТА Израел бомбардираше град во внатрешноста на Либан

+инфо

Точка 24Инфо

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо Алсат-М CivilMedia

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Бизнис Вести - 27.02.2024

– Количеството на испорачана помош за населението на Појасот Газа, според податоците на ОН, е преполовено во февруари во однос на претходниот месец, пренесе денеска ДПА. „Помошта треба да се зголемува, а не да се намалува, за да се одговори на ...

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Независен

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Курир

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Либертас

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Нетпрес

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Канал5

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Рацин

365 Пулс24

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Аксиос: Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Локално

Аксиос: Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

MakPress

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Израелската офанзива во Рафах би значела крај на хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Опсервер Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД

ВИДЕО | Андоновиќ: Израел би можел да ја одложи, но сигурно ќе ја изврши операцијата во Рафах

Слободен Печат - 26.02.2024

Воената офанзива на Израел врз јужниот палестински град Рафах би можела да биде „донекаде одложена“ доколку се постигне договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас. Ова го изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, според кого, без разлика на ...

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

MakPress

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Либертас

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Независен

Нетанјаху најави пресврт: Можеби треба да го одложиме…

Скопје1

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

MakPress

Слободен Печат 24Инфо Бриф Н.Македонија Frontline

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Рацин - 26.02.2024

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа во соработка со Црвениот крст во Палестина, објави ТВ Ал-Кахера њуз. Египетските власти го изградија првиот камп во Кан Јунис минатиот декември и го ...

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

MakPress

Египет гради втор камп за раселените Палестинци

Тера

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести - 26.02.2024

Израелските одбранбени сили (ИДФ) пред воениот кабинет презентираа план за евакуација на палестинските цивили од борбените зони во јужниот палестински град Рафа, во Појасот Газа, како и оперативната стратегија за следните чекори, соопшти кабинетот ...

Израел предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Кумановски м.

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Слободен Печат

ИДФ пред воениот кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Локално

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

MakPress

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Курир

Израелската влада предложи план за евакуација на цивилите пред очекуваната офанзива во Рафах

Скопје1

Нетпрес Deutsche Welle