TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПИЦА ИНФЛАЦИЈА: Во Хрватска лани популарниот специјалитет бил меѓу поскапите во ЕУ, само во Холандија поефтинил

Пари - 12.02.2024

Со месеци се зборува дека инфлацијата почнува да забавува и дека трендовите се се попозитивни, а најновите податоци на Еуростат покажуваат дека тоа се одразило и на едно од најпопуларните јадења во светот – пицата.

ЗДРАВИ ПИЦИ Нутриционистка има неколку интересни рецепти по кои нема да бидете жедни, подуени и поспани

+инфо - 12.02.2024

Пицата е јадење кое овозможува многу комбинации и креативност. Покрај различните видови состојки кои се ставаат на пицата, постојат и различни видови тесто, или основи. Така, тестото за пица не мора да се прави исклучиво од брашно, туку и од ...

Пицата во Хрватска е најскапа во ЕУ, во Словенија е најевтина

Слободен Печат - 12.02.2024

Хрватска е меѓу земјите од ЕУ со најголем пораст на цената на пицата во декември во однос на истиот месец лани. Хрватска е на шестото место по годишен раст на цените, кој изнесува 9 отсто.

НЕКОГАШ ХРАНА ЗА СИРОМАШНИ, ДЕНЕС ЛУКСУЗ: Поскапе омилената брза храна

Фактор - 12.02.2024

Пицата е една од најпопуларните и најприфатливите брза храна денес. Без разлика дали станува збор за патување или купување појадок на пат кон работа, сите со задоволство го избираат овој оброк, но отсега ќе треба да плаќаат повеќе.

Пицата во Хрватска е меѓу најскапите во ЕУ

24Инфо - 12.02.2024

Цените на пиците купени во продавниците во Европската унија во декември минатата година биле за 5,9 отсто повисоки во однос на истиот месец од 2022 година, објави Евростат. Хрватска е меѓу земјите од ЕУ со најголем раст на цената на пицата.