TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претставен Боинг 777X, најдолгиот патнички авион на светот ВИДЕО

+инфо - 14.03.2019

Најдолгиот патнички авион на светот Боинг 777X вчера официјално е претставен во Управата на Боинг во главниот производствен погон на фирмата Еверет во Вашингтон. Боинг планирал авионот да го претстави на јавноста во минатата среда, но церемонијата е ...

Претставен Боинг 777X , најголемиот патнички авион на светот (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2019

Официјално беше промовиран најголемиот патнички авион на светот , Боинг 777X во главниот производен погон во Еверет , Вашингтон. Боинг планираше да го претстави авионот во средата , но свеченоста беше одложена поради падот на нивниот авион 737 во ...

Среде скандал: Boeing без помпа го претстави 777X, најголемиот патнички авион на светот

Локално - 14.03.2019

Најголемиот патнички авион на светот Boeing 777X вчера официјално беше претставен на управата на Boeinga во главниот производен погон на оваа компанија во Еверет, Вашингтон. Boeing планираше авионот да го претстави на пошироката јавност на гала ...

ОН им препорачаа на службениците да не летаат со „боинг 737 макс“

Макфакс - 14.03.2019

Обединетите Нации им препорачаа денеска на своите службеници да не патуваат со авионите на „боинг 737 макс 8“. Одделението за безбедност и сигурност на ОН објави соопштение во кое истакнува дека во авионската несреќа во авиокомпанијата „Етопиан ...

Американските власти наредија приземјување на сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9

Сител - 14.03.2019

Американските власти наредија приземјување на сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9. Одлуката ја потврди и претседателот Трамп, кој досега се противеше на ваквите мерки.

Boeing е во голема неволја – Враќањето на довербата ќе биде тешко и може да трае со години

Курир - 14.03.2019

Американската компанија за производство на авиони, ракети, проектили и сателити Boeing се најде во голема неволја бидејќи не реагираше навремено и веднаш не ги приземји спорните авиони, вели еден експерт за воздухопловство за RT.

ПО НЕСРЕЌАТА ВО ЕТИОПИЈА: „Боинг 737″ не смее да лета над нашата држава

Вечер - 14.03.2019

Сите прелети на македонското небо, слетувања и полетувања на двата македонски аеродрома на авионите од типот „Боинг 737 Макс 8# и „Боинг 737 макс 9# се забранети на неоределено време. Оваа одлука ја донесе Агенцијата на цивилно воздухополвство, ...

Брегзит, состојба на човековите права во Косово, поврзаноста на Трамп со „Боинг“ – Анализа во Студио 1

1tv - 14.03.2019

Во анализата од регионот и светот со Дејан Андоновиќ денес во фокусот на дискусија беа одложувањето на Брегзит, извештајот на американскиот Стејт департмент за состојбата со човековите права во 2018 година во Косово, како и поврзаноста на Трамп со ...

По новите докази во Етиопија, Boeing ја приземји целата флота авиони 737 МАX

Нетпрес - 14.03.2019

Американскиот производител на авиони „Boeing“ ја приземји целата глобална флотила авион од моделот „737 МAX“, откако истраќителите откриле нови докази на местото на подот на авионот на етипската компанија „Etiopian Airlines“.

Поврзаноста на Трамп со „Боинг“ покрена бројни прашања

Н.Македонија - 14.03.2019

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп застана цврсто зад компанијата „Боинг“ и нејзиниот проблематичен авион „737 Макс“, се додека не реши, сепак, да го приземји, пишува европското издание на магазинот „Политико“.

Трамп ги забрани летовите на сите модели на Boeing 737 MAX 8 во САД

Денар - 14.03.2019

ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Федералната администрација за авијација на земјата ги призејми сите модели на Боинг 737 MAX 8 авиони, кој еден таков модел падна во неделата во Етиопија, при што загинаа 157 лица, ...

Небото е затворено за „боинг 737 макс 8“

Н.Македонија - 14.03.2019

Над 40 земји, вклучувајќи ги и сите членки на ЕУ, го приземјија или го затворија небото за „боинг 737 макс 8“, додека САД и Јапонија одбиваат да го сторат тоа. По падот на истиот тип авиони на „Етиопиан ерлајнс“ во неделата (157 жртви) и на „Лајон ...

Хаос во авиосообраќајот во САД

+инфо - 14.03.2019

Во авиосообраќајот на САД е предизвикан хаос откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека засега се приземјува моделот на Боинг 737 Макс. Вторпат за шест месеци американските власти носат таква одлука за одреден тип на авиони на Боинг.

И САД и Канада ги приземјија авионите Боинг 737 Макс

Р.С.Европа - 14.03.2019

Американските власти синоќа наредија сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9 да бидат приземјени. Наредбата ја потврди и претседател на САД, Доналд Трамп, објави телевизиската мрежа Си-Ен-Ен.

„Боинг“ ги повлече од употреба сите 371 авион „737 макс 8“

Сакам да кажам - 14.03.2019

„Боинг“ ја суспендираше целата глобална флота авиони „737 макс 8“, откако истражителите пронашле нов доказ на местото на неделната несреќа во Етиопија, во којашто загинаа 157 луѓе. Американскиот производител објави дека од употреба се повлечени сите ...

И Латинска Америка ги суспендира летовите на „Boeing 737 MAX“

Нетпрес - 14.03.2019

Бразил, Мексико, Панама и Колумбија ги суспендираа во средата летовите на патничките авиони од моделот „Boeing 737 MAX“ по последната несреќа на вакво летало на етиопската компанија „Ethiopian Airlines“ во неделата во којашто загинаа 157 луѓе.

Трамп издаде итна наредба: Приземјени сите „боинг 737“ авиони- нема да летаат додека не бидат безбедни

Press24 - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издал наредба, итно да се приземјат сите авиони „боинг 737“ макс. САД решија да ги приземјат сите звиони „боинг 737“ Макс 8 и Макс 9 и таа наредба стапува во сила веднаш, соопштил Трамп.

Само една компанија лета со „ризичниот“ Боинг во Македонија?

Фактор - 14.03.2019

Од авиокомпаниите кои оперираат со летови во Македонија единствено само Флај Дубаи во својата флота користи авиони на Боинг 737 MAX 8 737 MAX 9. Засега единствено е познато дека чартер-лет со ваков тип на авион е откажан од Франкфурт до Скопје, ...

„Боинг е во голема неволја“ - Зошто авиогигантот не ја спушти флотата?

Фактор - 14.03.2019

Боинг е во голема неволја, бидејќи веднаш не ги приземји авионите, рекол експерт за воздухопловство за РТ. Земјите ширум светот, а сега и САД итно наложија сите авиони на Боинг 737 Мах 8 и Мах 9 да бидат приземјени.

„Боинг“ за само 2 дена изгуби повеќе од 20 милијарди долари

Факултети - 14.03.2019

По несреќата во Етиопија, падот на акциите на американската компанија „Боинг“ ѝ ја намали пазарната капитализација за повеќе од 20 милијарди долари. Дводневниот пад на акциите на компанијата ја намали пазарната капитализација на „Боинг“ за повеќе од ...

Колку ќе ја чини компанијата Боинг несреќата во Етиопија?

Friday.mk - 14.03.2019

Целиот свет деновиве зборува за авионската несреќа во Етиопија и забраната за летање со која што се соочи авиокомпанијата Боинг. Многу земји во светот го приземјија авиното Боинг 737 МАКС 8 поради падот во Етиопија.

Итна наредба на Трамп: Се забранува летањето на проблематичните авиони на Боинг!

Точка - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издаде итна наредба веднаш да бидат приземјени сите авиони од типот Боинг 737 Макс. Американските власти синоќа итно наложија сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9 да бидат приземјени и таа ...

Несреќата во Етиопија доведе до приземјување на сите авиони „боинг 737 макс 8“

Скопје1 - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издал итна наредба веднаш да се приземјат сите авиони Боинг 737 , по несреќата во Етиопија, кога се урна авион од овој тип и загинаа сите 157 патници и членови на екипажот.

Грчките авиокомпании немаат “Боинг 737 – Мах”

Локално - 14.03.2019

Ниту една грчка авиокомпанија нема модели на Boeing 737 Max , објавија локалните медиуми. Шефот на Граѓанската воздухопловна администрација Константинос Линзеракос објави претходно во текот на денот, дека администрацијата ги забранила и двата модела ...

Трамп пресече: САД ги забранија летовите на проблематичниот боинг 737 макс (ВИДЕО)

МКД - 13.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп објави прекин на летовите на сите авиони боинг 737 макс, авионот кој во неделата се урна во Етиопија при што загинаа 157 луѓе. „Итно ќе прогласиме сопирање на сите летови на 737 макс 8 и 737 макс 9“, кажа Трамп ...

Трамп нареди да се приземјат сите авиони 737 додека Боинг не најде каде е грешката

Канал5 - 13.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издаде итна наредба веднаш да се приземјат сите авиони Боинг 737 , по несреќата кога таков авион се урна во Етиопија и загинаа сите 157 патници и членови на екипажот.

Трамп нареди приземјување на сите авиони „боинг 737 макс 8“ по несреќата во Етиопија

Сакам да кажам - 13.03.2019

Доналд Трамп ѝ нареди на Федералната агенција за цивилно воздухопловство на САД (ФАА) да ги приземји сите авиони од типот „боинг 737 макс 8“, три дена по несреќата во Етиопија. Ова уследи откако ФАА објави дека нивниот извештај не покажал системски ...

САД ги приземјија авионите на Боинг од моделот 737-Макс 8

Глас на Америка - 13.03.2019

Претседателот Доналд Трамп вели дека САД ги приземјат патничките авиони од моделот на Боинг како оној кој се урна во Етиопија во кој загинаа 157 лица. Претседателот кажа дека Боинг е одлична компанија, но додаде дека безбедноста на граѓаните е ...

Трамп со указ ги приземји авионите „Боинг 747 Макс“ во САД

+инфо - 13.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска потпиша указ со кој и се наредува на Федералната администрација за авијација (ФАА) итно да ги приземји сите авиони „Боинг 747 Макс“ кои се уште се во употреба во САД.

(ВИДЕО) Трамп донесе конечна одлука: Новите авиони на Боинг нема да летаат во САД

Независен - 13.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп пресече и донесе одлука да ги приземји сите авиони од типот Боинг 737 Макс. Првиот човек на САД изјави дека е загрижен за безбедноста на патниците по фаталната несреќа која се случи со авионот на „Етиопијан ...

(ВИДЕО) Најголемиот авион на светот ќе лета од идната година

Фактор - 14.03.2019

Најголемиот авион на светот од идната година ќе почне да лета. Промовиран е најголемиот патнички авион на светот , Боинг 777X во главниот производен погон во Еверет, Вашингтон. Боинг планираше да го претстави авионот во средата, но свеченоста беше ...

Трамп со итна наредба ги приземји сите Боинг 737 Макс авиони кои летаат во САД

Алфа - 13.03.2019

Триесеттина Боинг 737 Макс авиони летаа над американското него во моментот кога претседателот Доналд Трамп најави дека откако ќе пристигнат на нивните дестинации, ќе биде забрането нивното идно летање.

И Канада и САД ги забранија летовите со „боинг 737 макс“

Макфакс - 13.03.2019

Канада и САД денеска се придружија на земјите кои ги забранија летовите на авионите „боинг 737 макс“ по несреќата на „Етиопијан ерлајнс“ што се случи во неделата, а во која загинаа сите 157 патници и членови на екипажот, меѓу кои 18 канадски ...

Дали летањето со Боинг 737 Макс 8 е безбедно?

Deutsche Welle - 13.03.2019

Приземјувањата и забраните за користење на воздушниот простор за авионите од моделот Боинг 737 Макс 8 се редат како на лента. Во меѓувреме продолжува истрагата за урнатиот авион во Етиопија.

Скандал! Заташкани предупредувањата дека "Boeing 737 Max 8" не е безбеден! Пилотите со месеци им се жалеле на властите, ...

Точка - 13.03.2019

Месеци пред несреќата во Етиопија, во која во неделата загинале 157 луѓе, пилотите се жалеле кај американските федерални власти на авионот "Boeing 737 Max 8". Жалбите ги поднеле пилоти кои биле на летовите во октомври и ноември 2018-та година и тие ...

Забрана за авионите „Боинг 737 Макс 8“ и „Боинг 737 Макс 9“ во албанскиот воздушен простор

Н.Македонија - 13.03.2019

Албанија го забрани летањето на авионите „Боинг 737 Макс 8“ и „Боинг 737 Макс 9“ во нејзиниот воздушен простор. Ваква одлука денеска донесе албанското цивилно воздухопловство, придружувајќи се на европската агенција за безбедност во авијацијата ...

Боинг губи милијарди: Само овие две земји сѐ уште ги немаат забрането летовите на кобниот Боинг 737 Макс

Точка - 13.03.2019

Американската регулаторна агенција за воздухопловство вчера објави дека нема да ги приземји авионите Боинг 737 Макс после рушењето на ваков авион во Етиопија, а исто така ниту Канада нема да воведе забрана.

САД не ги суспендираат летовите на авионите „Boeing 737 MAX“, норвешка компанија бара отштета

Нетпрес - 13.03.2019

Американската регулатурна агенција за воздухопловство во вторникот објави дека нема да ги приземји авионите од моделот „Boeing 737 MAX“ по уривањето на летало од истиот тип во Етиопија во кое загинаа 157 луѓе, за разлика од низата земји ширум светот ...

Трамп ѝ се нафрли на авионската технологија: „Не би сакал Ајнштајн да ми биде пилот“

МКД - 13.03.2019

Американскиот претседател Дондл Трамп разговараше со генералниот директор на компанијата Боинг Денис Мајленбург и потоа на Твитер објави дека авионите станале пресложени за летање. Не се знае за што точно разговарале Трамп и директорот на Боинг, но ...

Пилотите со месеци пред несреќата се жалеле на Боинг 737 Макс 8

МКД - 13.03.2019

Пилотите со месеци пред авионската несреќа во неделата во Етиопија, во која загинаа 157 лица, се жалеле до американските федерални власти на новиот Боинг 737 Макс 8, јави Њујорк Пост . Поплаките биле поднесени од пилоти кои летале со тој авион во ...

Пилоти предупредиле за дефекти на авинот, месеци пред несреќата во Етиопија

Репортер - 13.03.2019

Пилотите на авионот „Боинг 737“ MAX 8 неколку месеци пред да се случи несреќата во Етиопија, се жалеле на неисправност и дефекти на леталото. Во неделата загинаа 157 луѓе, а пилотите претходно испратиле жалби до американските федерални власти за ...

Еу, Кина, Индија и Австралија ги приземјија своите авиони „боинг 737 макс 8“, САД одбиваат

Сакам да кажам - 13.03.2019

Федералната агенција за цивилно воздухопловство на САД (ФАА) објави дека нема да го следи примерот на голем број земји и да ги приземји авионите „боинг 737 макс 8“, и покрај притисокот од сенатори и работнички синдикати.

ОН им препорачаа на службениците да не летаат со „боинг 737 макс“

24Инфо - 14.03.2019

Обединетите нации им препорачаа денеска на своите службеници да не патуваат со авионите на „боинг 737 макс 8“. Одделението за безбедност и сигурност на ОН објави соопштение во кое истакнува дека во авионската несреќа во авиокомпанијата „Етопиан ...

„Боинг“ ни на небо ни на земја

Н.Македонија - 13.03.2019

Бројни држави и авиокомпании ширум светот ги приземјуваат нивните авиони „Макс 737“, но компанијата „Боинг“ продолжува да тврди дека нејзините авиони се безбедни за летање, и покрај двете авионски несреќи во претходните пет месеци, пренесува ...

Со месеци пред несреќата пилоти се жалеле од „боингот 737 макс 8“

Макфакс - 13.03.2019

Со мeсеци пред авионската несреќа, која во неделата се случи во Етиопија, а во која загинаа 157 лица, кај американските федерални власти пилоти се жалеле од авионот „боинг 737 макс 8, објави „Њујорк пост“.

Пилоти со месеци се жалеле на Боинг 737 Макс 8

Бриф - 13.03.2019

Месеци пред несреќата во Етиопија, во која во неделата загинаа 157 луѓе, пилоти се жалеле на федералните власти во САД за авионот Боинг 737 Макс 8, објави „Њујорк пост“. Поплаки поднеле пилоти кои биле на летови во октомври и ноември 2018 година и ...

Трамп: Не знам за вас, ама јас не сакам Ајнштајн да биде мој пилот

Макфакс - 13.03.2019

Авионите станаа премногу сложени за летање, напиша на Твитер американскиот претседател Доналд Трамп, по разговорот со главниот директор на авионската компанија „Боинг“, Денис Мајленбург. Според Трамп потребни се секундарни одлуки, зошто, како што ...

Пилотите се жалеле на Boeing 737 MAX 8 уште во октомври, 2018-та

365 - 13.03.2019

Поплаки за моделот Being 737 MAX 8, каков што се сруши во Етиопија, пилотите испратиле до американските федерални власти уште лани во октомври и ноември, пренесува New York Post . Според Dallas Morning News, сите поплаки од пилотите кои летале со ...

„Боинг 737 макс 8“ не смее да полетува и слетува никаде во Европа

USB - 13.03.2019

По трагичната несреќа на летот ЕТ302 на компанијата „Етиопијан ерлајнс“, кога авион од типот „боинг 737 макс 8“ се урна при што загинаа сите патници и членови на екипажот, Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) вечерва одлучи ...

Трамп: Не знам за вас, ама јас не сакам Ајнштајн да ми биде пилот

365 - 13.03.2019

Американскиот претседател се сретна и разговараше со главниот директор на авиокомпанијата Boeing – Денис Мајленбург. По разговорот, чија содржина останува непозната, Доналд Трамп, типично за него, се огласи на Твитер, порачувајќи дека „авионите ...