TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ протестираше за Гоце Делчев

Сакам да кажам - 15.09.2020

По двата протеста против покачувањето на цената на струјата, ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно протестираше на улиците на Скопје, овојпат под мотото „За ЕУ, За Македонија, за Гоце Делчев“. Говорејќи на протестот, лидерот на најголемата опозициска партија ...

ВМРО-ДПМНЕ на протести во одбрана на Делчев

Deutsche Welle - 15.09.2020

Гоце Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет, порача од протестот во Скопје лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Македонско- бугарската историска комисија наскоро ќе продолжи со работа.

Нови протести на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на Скопје

24 Вести - 15.09.2020

Гоце е наш но и е европска вредност. Со транспаренти, но и маички со ликот на Гоце Делчев опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва протестираше. Клучните пораки ги испрати лидерот на партијата Христијан Мицкоски од пред МНР кој порача дека не смее да има ...

Мицкоски на маршот за Делчев изјави дека СДСМ е против ЕУ, а ВМРО-ДПМНЕ е за Унијата

Независен - 15.09.2020

Христијан Мицкоски беше облечен во црвена маичка со ликот на Гоце Делчев (Фото: Борис Грданоски) Според Христијан Мицкоски „Делчев е нашиот Мечкин Камен“, а луѓето од СДСМ биле лажни Европјеци кои правеле сѐ за Македонија да не влезе во ЕУ Со ...

(ВИДЕО) Владата не им наметнува позиции на нашите историчари во Комисијата со Бугарија, тврди Ѓоргиев

360 степени - 15.09.2020

Копретседавачот од македонска страна на мешовитата Комисија, во интервју за Сител, истакна дека не е работа на ователо да го утврдува идентитетот на Гоце Делечев, туку да се постигне договор како тој заедно да се чествува Ниту премиерот ниту ...

Мицкоски: „Нема да отстапиме ниту милиметар од Делчев “

Глас на Америка - 15.09.2020

Опозициската ВМРО – ДПМНЕ трет пат на протест на улиците во Скопје. Овој пат причината е македонскиот револуционер Гоце Делчев. Обвининија дека Владата тргува со македонскиот идентитет и историја и порачаа дека не смее да се преговара за ликот и ...

(ФОТО) Протестот на ВМРО-ДПМНЕ заврши со порака: „Гоце е нашата тврдина и нашиот Мечкин Камен“

360 степени - 15.09.2020

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира и следен протест, иако не кажа кога, Мицкоски рече дека овој е само подготвителен Со марш од пред Министерството за правда, преку мостот Гоце Делчев, ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи (МНР) го заврши ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ под мотото: За ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев

Сител - 15.09.2020

Гоце Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет . Ова на денешениот протест под слоганот „За Еу, За Македонија, За Гоце Делчев“ го истакна опозицискиот лидер Мицкоски. Третиот од низата протести на ВМРО-ДПМНЕ беше помасовен од ...

„Гоце е европска вредност, а СДСМ и Заев се против ЕУ“, порача Мицкоски на вечерашниот протест

360 степени - 15.09.2020

Македонизмот не е ништо помалку важен од европеизмот, рече опозицискиот лидер, посочувајќи дека власта неправедно лепи етикети дека патриотизмот е демоде политика и популизам СДСМ, на чело со Зоран Заев, е против Европската Унија; Оваа владејачка ...

Миноски: Гоце Делчев е втемелувачот на македонизмот (ВИДЕО)

Expres - 16.09.2020

Историчарот Михајло Миноски, експерт за политиката на големите сили и на соседните балкански држави спрема Македонија во текот на 19. и 20. век и за борбата на македонскиот народ за национално ослободување и за независна држава, со јасен став за ...

Мицкоски: Делчев е црвената линија на нашето достоинство

ТВ21 - 15.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека не смее да се преговара за оваа историска личност затоа што таа ја претставува црвената линија кога е во прашање достоинството на Македонија.

Нов протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 15.09.2020

Поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев ова беа главните пораки од вечерашниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Протестот започна од пред министерството за правда, а преку мостот „Гоце делчев“ продолжи до зградата на ...

Мицкоски: Делчев е нашиот последен бастион, тој е нашиот Мечкин Камен, нашата тврдина и не отстапуваме ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.09.2020

Делчев е нашата тврдина, Делчев е нашиот бастион и од него нема да отстапиме, порача лидерот на вМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски од вечерашниот трет протест на партијата овојпат за ЕУ и за Гоце Делчев.

(Видео) Мицкоски: Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет

Макфакс - 15.09.2020

Делчев е црвената линија на нашето достоинство и идентитет и затоа сме денес овде, затоа што Делчев е Македонија и столбот на нашето постоење како народ, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешниот протест.

(ВИДЕО) Мицкоски до власта: Опаметете се, Делчев е нашата тврдина и не отстапуваме ни педа

А1 On - 15.09.2020

„Опаметете се! Делчев е нашиот последен бастион, нашиот Мечкин Камен, нашата тврдина и нема да отстапиме ниту една педа од неа. Делчев обединува, а Заев разединува, но мафијата не е посилна од вистината.

Ѓоргиев за Сител: Архивите откриваат дека Гоце бил и Бугарин и Македонец

Сител - 15.09.2020

Во гостување во Тема на денот во Дневникот на Сител професорот д-р Драги Ѓоргиев вели дека архивската документација постои и дека таа може да се толкува со различни пристапи. - Архивска документација и за организацијата и за Гоце Делчев постои, и ...

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ порача дека Делчев е последниот бастион, коронавирусот однесе млади животи

Фактор - 15.09.2020

ВМРО-ДПМНЕ ОДРЖА ПРОТЕСТ ЗА ОДБРАНА НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот посветен на националниот херој Гоце Делчев изјави дека Делчев е црвената линија на нашето достоинство.

(ВИДЕО) Почна опозицискиот протест: ВМРО-ДПМНЕ маршира за ЕУ и за Делчев со „Едно име имаме“

360 степени - 15.09.2020

Ова е трет, од серијата тематски протести што ги најави опозициската партија, а прв за Гоце Делчев Членовите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, како и раководството на партијата, го започнаа најавениот антивладин протест.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ: Делчев е црвената линија на нашето достоинство

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Делчев е нашиот последен бастион, нашата тврдина. Нема да отстапиме ниту милиметар од Делчев, истакна вечерва лидерот на опозициската ВМРО-ДПМН, на протестот „За ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев“.

Мицкоски протестираше со црвена маичка со ликот на Гоце Делчев

Нетпрес - 15.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест се појави со црвена маичка со ликот на нашиот револуционер. На задната страна на маичката беше испишано „Македонија“ а на предната страна беше Гоце.

Ѓоргиев: Работата на Комисијата не е да го утврдува идентитетот на Гоце Делчев, треба да го чествуваме заедно

Опсервер - 15.09.2020

Скопје, 15 септември 2020 () – Професорот Драги Ѓоргиев, ко-претседавач од македонска страна на Мешовитата комисија со Бугарија, вечерва во интервју за телевизијата „Сител“ истакна дека работата на Комисијата не е да го утврдува идентитетот на Гоце ...

Илјадници граѓани на улиците: „Стани Гоце те предадоа, оставка на Владата“ (ФОТО)

Press24 - 15.09.2020

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од пораките кои македонскиот народ вечерва, сплотено, ги испрати од протестниот собир ...

ФОТО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 15.09.2020

Опозициската ВМРО–ДПМНЕ попладнево организира протестен собир за, како што најавија, поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Протестот започна во 18.30 часот пред Министерството за правда, а ќе продолжи преку мостот „Гоце ...

Нелоски: Гоце Делчев е идентитетот, Гоце Делчев е Македонија, тоа се европски вредности

Курир - 15.09.2020

Владимир Нелоски, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување на македонската телевизија зборуваше за денешниот протестен марш кој го организира ВМРО-ДПМНЕ под мотото “Протест за ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев“ каде порача дека од овој протест ...

ВИДЕО: Протестен марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

А1 On - 15.09.2020

ВМРО-ДПМНЕ вечерва го одржува третиот во серијата протести на засебни теми кои партијата ги најави. Според најавите, собирот е „за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на членството во ЕУ и за Гоце Делчев

Р.С.Европа - 15.09.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржува протестен собир, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Од пред Министерството за правда протестот продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се до зградата на Министерството за надворешни ...

Протест на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка „На членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев“

Канал5 - 15.09.2020

ВМРО – ДПМНЕ денеска организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во Европската Унија, за Македонија и за Гоце Делчев. Пред Министерството за правда е Игор Манасиевски.

Со тапани и „Едно име имаме“ почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

ММС - 15.09.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска го одржува третиот од серијата протести кои партијата ги најави. По минатите два протести против поскапувањето на струјата, овој пат тие протестираат „за поддршка на членството во ЕУ и за Гоце Делчев“.

Најденовска: Младите се резигнирани поради гадостите во политиката, не е европска вредност кога не можат да ги слават ...

Опсервер - 15.09.2020

Има една теза која како млад човек бескрајно ме нервира , а тоа е дека младите не ги интересира политика. Младите ги интересира политика но поради гадостите во политиката тие се резигнирани.

Протест на опозицијата во Скопје: Марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

Точка - 15.09.2020

Денеска започна третиот протест на најголемата опозициска партија во Македонија. Членовите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ се собраа пред Министерството за правда, па тргнаа преку мостот „Гоце Делчев“ до Министерството за надворешни работи.

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ – Гоце Делчев е црвената линија

+инфо - 15.09.2020

Со скандирање „Македонија“, „Македонија“, транспарент „За Македонија и Гоце Делчев“, со македонски знамиња и со пеење на песната „Едно име имаме“ почна третиот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ од пред зградата на Министерството за правда.

Мицкоски со порака до власта: Опаметете се, Гоце Делчев е нашиот Мечкин Камен и нема да отстапиме

Република - 15.09.2020

Гоце го има во химната Гоце Делчев е Македонија. Патритозмот не е демоде ниту антиевропската политика. Македонизмот не е ништо помалку важно од Европеизмот. Тука сме и за ЕУ денска и за Гоце Делчев, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ...

Мицкоски: Гоце Делчев е нашиот Мечкин Камен и не го напуштаме

Локално - 15.09.2020

„Гоце Делчев е Македонија и столбот на нашето постоење како народ“, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски од денешниот одржан протест. Според него, владата неоправдано лепи етикета, дека патриотизмот е демоде политика.

„Гоце е идентитетот“ – главна порака од протестот на опозицијата

Expres - 15.09.2020

Илјадници граѓани со македонски обележја и знамиња на Европската унија, со транспаренти, а многу од нив и со маички со ликот на Гоце Делчев, продефилираа низ центарот на Скопје, порачувајќи дека апостолот на македонската револуционерна борба е сржта ...

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 15.09.2020

Почна протестот организиран од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Партијата протестира за членство во Европската унија, за Македонија и за Гоце Делчев. Во овој момент протестирачите се пред Министерството за правда, а за кратко се очекува да тргнат кон МНР.

Мицкоски: Сакаат да го продадат Гоце за да можат да си поделат уште некоја лиценца за марихуана

Фактор - 15.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва на протестот посветен на националниот херој Гоце Делчев изјави дека Делчев е црвената линија на нашето достоинство. Вели дека патриотизмот не е демоде политика.

ФОТО: Мицкоски со Македонија на кичмата и Делчев на градите

Курир - 15.09.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го предводеше денешниот масовен протест на кој се испрати порака дека за Гоце Делчев не смее да се преговара и дека Гоце Делчев е Македонија! Мицкоски носеше маица во црвена боја, на која на предната страна ...

Иладници граѓани на улиците во Скопје: Гоце Делчев е нашиот идентитет и црвена линија за нашето достоинство (ГАЛЕРИЈА)

Република - 15.09.2020

Со транспаренти „стани Гоце те предадоа“, „Гоце е црвената линија“, „или Гоце или Заев“, „Гоце не го даваме“ илјадници демонстранти излегоа на улиците во главниот град на најавениот антивладин протест “За ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев”.

Над 20.000 граѓани излегоа на улица: „Делчев не го даваме“! (ФОТО)

Курир - 15.09.2020

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава.Со него нема преговарање, Делчев не го даваме! Ова се дел од пораките кои македонскиот народ веќерва, сплотено, ги испрати од протестниот собир ...

Ганка Цветанова: За нас Македонците тоа се Македонија, Гоце Делчев и Илинденското востание!

Опсервер - 15.09.2020

Д. Шнапер: „Нациите имаат потреба од своја територија, херои и златна доба кои го потхрануваат чувството за припадност кон заедницата“. За нас Македонците тоа се Македонија, Гоце Делчев и Илинденското востание! Фотографија од семејниот ...

Василевска: Гоце Делчев за Македонците претставува македонско национално достоинство

Курир - 15.09.2020

Во емисијата „Што не е јасно“ имаше свое вклучување и пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, Иванка Василевска. При своето вклучување посочи дека Гоце Делчев е не само црвената линија на Република Македонија, ...

„Стани Гоце те предадоа“…со тапани и зурли демонстрантите маршираат

Локално - 15.09.2020

„Стани Гоце те предадоа“, „Или Гоце или Заев,“ „Гоце е црвената линија“, „Ние сме држава, не територија,““За ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев”… се дел од транспарентите кои се појавија на маршот на ВМРО-ДПМНЕ.

Арсовски: Гоце Делчев е црвената линија, тој е идентитетот и достоинството на македонскиот народ и за него не смее да ...

Курир - 15.09.2020

Протестите почнуваат од пред зградата на министерството за правда бидејќи тоа е местото кое е извор на сите неправди во Република Македонија, а е предводена од СДСМ Заев и нивните пиони. Тоа се луѓето кои ветуваа дека ќе донесат правда, а го ...

ГАЛЕРИЈА/Почна најавениот протест на ВМРО-ДМПНЕ од пред Министерството за правда

Вечер Прес - 15.09.2020

Опозициската ВМРО–ДПМНЕ попладнево го почна најавениот протестен собир за, како што најавија, поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. Протестот почна од пред Министерството за правда, ќе продолжи преку мостот „Гоце Делчев“ се ...

Стани Гоце те продадоа - ваков транспарент носат поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 15.09.2020

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев. „Македонија“ извикуваат присутните на протестот. Се носат транспаренти на кои пишува „Стани Гоце те продадоа“. Се пее и „Едно име имаме“.

Гоце не го даваме, порачаа демонстрантите

Фактор - 15.09.2020

„Гоце не го даваме“, извикуваат луѓето кои вечерва се приклучија на протестот на ВМРО-ДПМНЕ, посветен на херојот Гоце Делчев, за кој се води спор со соседна Бугарија. Се веат македонски знамиња и се пеат патриотски песни.

Започна протестот на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев

Локално - 15.09.2020

Пред Министерството за правда започна протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ за Гоце Делчев. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен собир, како што најави, за поддршка на членството во ЕУ, за Македонија и за Гоце Делчев.

„Стани Гоце, те продадоа“: Делчев е црвената линија, протест во 18:30 часот

Курир - 15.09.2020

Гоце Делчев е еден од најсветлите ликови врз чии постулати почива современата македонска држава. Денешниот протест кој ќе започне пред министерството за правда па се до МНР е собир на кој ќе изразиме поддршка за членството во ЕУ, за Македонија и за ...

Граѓаните на нозе: „Мафијата удри и по Гоце“ (ФОТО)

Курир - 15.09.2020

Почна граѓанскиот протест за ЕУ, за Македонија, за Гоце Делчев. Граѓаните порачаа дека за Гоце Делчев никој не смее да преговара. Еве дел од ...