TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рада не му дава на Бранко да се врати!

Вечер Прес - 19.02.2014

Се шпекулира дека речиси на сите предлог-листи на прво место, со најмногу номинации, е екслидерот и поранешен претседател на Македонија, Бранко Црвенковски, но дека заменик-претседателката Радмила ...

ДУИ и натаму ќе чека одговор од ВМРО

Алсат-М - 19.02.2014

ДУИ ќе чека официјален одговор од ВМРО за консензуален кандидат пред да одлучи дали ќе учествува на претседателските избори. Портпаролот на ДУИ денеска го повтори ставот на партијата: „Како ...

Црвенковски е број еден избор за шеф на државата според Социјал – Демократите

Сител - 19.02.2014

Екс лидерот на СДСМ и поранешен Претседател на државата, Бранко Црвенковски има најмногу номинации од општинските организации на социјалдемократите за партиска кандидатура за претстојните ...

Во зависност на кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ ДУИ ќе решава што ќе прави на изборите

Либертас - 19.02.2014

„Демократската унија за интеграција ќе го знае името на кандидатот за претседател на Македонија кој ќе биде предложен од нејзиниот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ пред конвенцијата на оваа партија која ...

ДУИ прво ќе види кој е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, па ќе бира меѓу бојкот и поддршка

+инфо - 19.02.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе го знае името на кандидатот за претседател на Македонија кој ќе биде предложен од нејзиниот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ пред конвенцијата на оваа партија ...

Црвенковски кандидат на СДСМ за претседател на Македонија?

Press24 - 19.02.2014

Заврши предлагањето кандидати за претседател по општинските организации на СДСМ. Шест имиња доминираат во предлог кандидатите за претседателски кандидат на СДСМ за претстојните избори, што ...

Црвенковски е број еден избор за шеф на државата според Социјал – Демократите

Република - 19.02.2014

Екс лидерот на СДСМ и поранешен Претседател на државата, Бранко Црвенковски има најмногу номинации од општинските организации на социјалдемократите за партиска кандидатура за претстојните ...

ДУИ прво ќе види кој е кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, па ќе бира меѓу бојкот и поддршка

Локално - 19.02.2014

Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе го знае името на кандидатот за претседател на Македонија кој ќе биде предложен од нејзиниот коалициски партнер ВМРО-ДПМНЕ пред конвенцијата на оваа партија ...

Црвенковски кандидат на СДСМ за Претседател на државата?

Денешен - 19.02.2014

Заврши предлагањето кандидати за претседател по општинските организации на СДСМ. Шест имиња доминираат во предлог кандидатите за претседателски кандидат на СДСМ за претстојните избори, што ...

Експертите поделени за предлогот консензуален претседател

24 Вести - 18.02.2014

Можно ли е идејата на ДУИ за консензуален кандидат за претседател да биде и реалност? Експертите и партиските претставници со различни аргументи, што значи консензуален кандидат и дали има клима за ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ја почнува процедурата за избор на кандидат за претседател

24 Вести - 18.02.2014

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ со објавување на огласот на веб-страницата на партијата денеска и официјално ќе ја почне процедурата за избор на кандидат за претседател на Македонија.

Сите ќе се фалат себе и сработеното, а ќе ги кудат другите

Дневник - 18.02.2014

На речиси два месеца од изборот на новиот шеф на државата двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, чии кандидати имаат најголеми шанси да седнат во претседателската фотелја, не ги ...

Експертите поделени за предлогот за консензуален кандидат за претседател

Алфа - 18.02.2014

Поделени мислењата за можен консензус за кандидат за претседател. Универзитетскиот професор Владо Поповски вели дека во овој момент е тешко да се оствари идејата на ДУИ.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе собираат потписи?

Алфа - 18.02.2014

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ најверојатно ќе се впуштат во акција за собирање на 10 илјади потписи за нивниот кандидат за претседателските избори. Најголемата владејачка и најголемата опозициска партија, кои ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска распишува оглас за избор на претседателски кандидат

МКД - 18.02.2014

Владејaчката ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе распише огласот за избор на претседателски кандидат за претстојните избори, кои почнуваат на 13 април. Конкурсот ќе трае од денеска до 26 февруари, а право да ...

Партиите во потрага по кандидати за кандидати

Р.С.Европа - 18.02.2014

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во потрага по кандидат за претседател на државата. ДУИ останува на ставот за избор на консензуален кандидат. ДПА не размислува да излезе со свој кандидат, а независните кандидати ...

Адеми може да биде и шеф на штабот за бојкот

Н.Македонија - 18.02.2014

ДУИ го избра Абдилаќим Адеми за шеф на изборниот штаб, иако не се знае дали партијата ќе учествува на претседателските избори, а полека стивнуваат и гласините за предвремените парламентарни избори ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска распишува оглас за избор на претседателски кандидат

МРТ - 18.02.2014

Владејaчката ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе распише огласот за избор на претседателски кандидат за претстојните избори, кои почнуваат на 13 април. Повикот ќе бидe објавен на партиската веб страница, а ќе трае ...

ВМРО ДПМНЕ преку оглас го бара кандидатот за претседател – пријавување од денес

МК News - 18.02.2014

Сите заинтересирани што сакаат да бидат претседателски кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори на 13 април, од денеска, па с` до наредната среда, т.е.

Последен повик за кандидатот за претседател на ВМРО ДПМНЕ

Локално - 18.02.2014

Сите заинтересирани што сакаат да бидат претседателски кандидат на владејачката ВМРО-ДПМНЕ на претстојните избори на 13 април, од денеска, па се до наредната среда, т.е.

Утре ВМРО-ДПМНЕ го објавува јавниот повик за претседателски кандидат

Денешен - 18.02.2014

Процедурите и начинот на работа на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат за Претседател на Република Македонија денес ги презентираше Илија Димовски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и Директор на ...