TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Вселенското летало Орион направи прелет над Месечината

USB - 24.11.2022

Леталото на американската вселенска агенција НАСА успешно го заврши летот над површината на Месечината. Станува збор за мисијата Artemis 1 чија цел беше леталото/капсулата Орион да прелета над површината на Месечината на височина од 130 километри.

ИНФОГРАФИК: Трката за Месечината продолжува

Слободен Печат - 24.11.2022

По два неуспешни обиди за лансирање во август и септември , мисијата „Артемис 1“на НАСА минатата недела конечно полета кон Месечината . Планирано е прелетувањето да биде почеток на новата програма на лунарните мисии на американската влада речиси ...

Мистериозната мисија: Слета американскиот вселенски авион, останувајќи во орбитата рекордни 908 дена

Слободен Печат - 24.11.2022

Вселенскиот авион „X-37B“ го надмина претходниот рекорд за времетраење на еден лет, останувајќи во орбитата дури 908 дена. Леталото со кое управува Вселенските сили на Соединетите Американски Држави (УССФ), е класифициран проект, па затоа се ...

НАСА очекува луѓето да живеат на Месечината во оваа деценија

Во Центар - 23.11.2022

„Доколку сегашниот лет на Артемида биде успешен, следниот ќе биде управуван, а потоа трет каде астронаутите повторно ќе слетаат на Месечината, првпат по Аполо 17 пред 50 години. Луѓето би можеле да останат на Месечината подолго време оваа деценија, ...

Луѓето би можеле да живеат на Месечината во оваа деценија

Н.Македонија - 23.11.2022

Луѓето би можеле да поминуваат подолги временски периоди на Месечината во текот на оваа деценија, изјави претставник на НАСА за „Би-би-си“. Хауард Ху, кој ја предводи програмата за лунарното вселенско летало „Орион“ на НАСА, рече дека ќе бидат ...

Орион успешно изведе уште еден лет: Се приближи до површината на Месечината на 130 km

Порта - 23.11.2022

Во четвртокот Орион ги испрати првите фотографии од Земјата од вселената Вселенското летало Орион на НАСА успешно го заврши еден од клучните маневри за време на своето патување. Тоа беше прелет на Месечината, приближувајќи се до нејзината површина ...

НАСА го избира Starship за второ слетување на Месечината

Порта - 23.11.2022

SpaceX би можел да спушти астронаути на Месечината во 2025 и 2027 година. Starship ќе однесе астронаути на Месечината во 2025 година НАСА му довери на SpaceX поголема улога во програмата Artemis.

Мистериозна мисија: Слета американски вселенски авион, не се знае кога бил лансиран

Канал5 - 24.11.2022

X-37B Spacecraft го надмина претходниот рекорд на најдолг лет со тоа што останал во орбитата 908 дена. Автономното летало со кое управуваат Вселенските сили на Соединетите Американски Држави (USSF), е официјален и класифициран проект, па затоа се ...