TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардарки го имаат најдобриот напад и втората најдобра одбрана во Лигата на шампионките

24 Ракомет - 17.04.2018

Ракометарките на Вардар доминираат во статистиките на ЕХФ и тоа во својата последна сезона во ваков состав во Лигата на шампионките. “Црвено-црните” девојќи ја имаат најдобрата офанзивна линија по 14 одиграни натпревари, од четирите екипи учеснички ...

Вардарки ја чекаат ждрепката како најимпресивна екипа во ЛШ сезонава!

Sport 1 - 17.04.2018

Ракометарките на Вардар вечерва ќе го добијат противникот за полуфиналето од Лигата на шампионите, на ждрепката во Виена (18 часот). Како ретко кога, сите четири екипи се изедначени и секоја има рамноправни шанси да стигне до титулата.

Кој е најдобриот избор за ЖРК Вардар? Ѓер, ЦСМ Букурешт или Ростов

Gol.mk - 17.04.2018

Ракометарките на ЖРК Вардар денес ќе го добијат својот противник во полуфиналето на заршниот турнир во Лигата на шампионите. По неуспешните четири обиди да се стигне до вредниот трофеј, вардарки ќе го имаат петтиот и последен обид да го направат тоа.

Сарачевиќ: Ова во Скопје е неверојатна атмосфера, тука никој не може да го победи Вардар!

Екипа - 17.04.2018

Тренерот на ППД Загреб, Златан Сарачевиќ по синоќешната победа на Вардар во финалето на Ф4 турнирот од СЕХА регионалната лига го призна поразот на неговата екипа. Но, Сарачевиќ е генерално воодушевен од атмосферата во „Јане Сандански“ нагласувајќи ...

Вардарки денес го добиваат противникот за 1/2 финалето од ЛШ

Спортски - 17.04.2018

Денес со почеток од 18:00 часот во Будимпешта ќе се изврши ивлекување на ждрепката за полуфиналните двојки во Лигата на Шампионите. Екипите на Вардар, Ѓер, ЦСМ Букурешт и Ростов Дон ќе имаат можност да се борат за Европската титула.

Трофејот и многу од рекордите за Вардар

Н.Македонија - 17.04.2018

Со победата над хрватскиот првак Загреб (26-24) во седмото финале на регионалната лига, ракометарите на Вардар се запишаа во историјата на натпреварувањето како прв тим со четири титули. Со Вардар се поврзаа уште голем број рекорди.

Стоилов : Титулата во СЕХА ни дава голема самодоверба пред натпреварот со Кил

Спортски - 17.04.2018

Стојанче Стоилов доминира во СЕХА, капитенот на Вардар го подигна својот четврти трофеј. По натпреварот, кружниот напаѓач на црвено – црните потенцираше дека ова е добра увертира пред двомечот со Кил кој му престои на неговиот тим.

Андреа Пенезиќ прва ќе ја нападне Будимпешта

24 Ракомет - 16.04.2018

Екипата на Вардар во саботата си обезбеди место на уште еден завршен турнир во Лигата на шампионите, а тоа беше петта сезона по ред како женскиот тим на „црвено-црните“ ќе се бори за титулата.

В година СЕХА-лигата со 12 клуба

Н.Македонија - 16.04.2018

Пред фајнлфор-завршницата, првите луѓе на регионалната СЕХА-лига на прес-конференција ги соопштија плановите и новитетите за следната сезона. Претседателот Михајло Михајловски најави намалување на бројот на натпревари, но и зголемување на екипите на ...

Вардарки можат да станат фајналфор-рекордерки

Н.Македонија - 16.04.2018

Ракометарките на Вардар денеска од 17 часот (пренос на МТВ), во спортскиот центар „Јане Сандански“ во Скопје, треба да го одиграат реваншот од четврт-финалето на Лигата на шампионите против данскиот првак Митјиланд.

Загреб и Вардар во седмото финале на Сеха лигата

Н.Македонија - 16.04.2018

Ракометарите на Загреб си обезбедија место во неделното финале со Вардар на завршниот фајнал – фор турнир во Регионалната Сеха лига откако во вечерашниот полуфинален меч го совладаа словенечкиот првак Целје со 29-28 (14-11).

Вардарки по петта европска титула

Н.Македонија - 16.04.2018

Ракометарките на Вардар забележаа победа во реванш-четвртфиналниот натпревар над данскиот првак Митјиланд (32-25) и обезбедија пласман на фајналфор-турнирот во Лигата на шампионките (ЛШ) во Будимпешта (12 и 13 мај).

Шампионот Вардар пресилен за Куманово

Н.Македонија - 16.04.2018

Во рамките на 24-то коло од женската супер лига ракометарките на Куманово денеска на домашен терен загубија од екипата на Вардар со 24:48 (10:23) со што го доживеаја и деветтиот пораз сезонава.

Вардар на чекор до четврта Регионална титула

Н.Македонија - 16.04.2018

Ракометарите на Вардар го направија првиот чекор кон одбраната на титулата во Регионалната Сеха лига победувајќи го белорускиот првак Мешков Брест во првиот полуфинален натпревар 33-24 (17-13).

ВИДЕО: Во соблекувалната на Вардар ечеше шампионска песна

Gol.mk - 16.04.2018

Ракометарите на Вардар ја освоија четвртата титула во СЕХА лигата, откако во интересното финале на завршниот турнир го совладаа составот на ППД Загреб со 26-24. По оние титули во Загреб, Нови Сад и Брест, вардарци ја додадоа и оваа од Скопје.

Вори: Вардар не беше подобар, ние немавме среќа!

Gol.mk - 16.04.2018

Македонскиот ракометен шампион Вардар уште еднаш докажа дека владее во регионот и синоќа ја одбрани титулата во СЕХА лигата. Вардарци во големото финале во „Јане Сандански“ славеше сигурна победа над ППД Загреб (26-24), а по мечот еден од ...

Најдоброто од Лигата на шампионките на едно место (ВИДЕО)

24 Ракомет - 16.04.2018

Лигата на шампиоките полека но сигурно стигна до својот крај. Останува да се одиграат уште главните два финални натпревари на Ф4 турнирот во Будимпешта (12 и 13 мај) кои ќе го дадат одговорот на тоа која екипа ќе се искачи на европскиот ракометен ...

Во соблекувалната на Вардар грмеше: Шампионе, шампионе...

SportMedia - 16.04.2018

THE CHAMPIONS!!! @HCVardar have done it!!! #SEHAFinal4 #experiencehandball pic.twitter.com/ZyUcmoFXz4 — SEHA-GAZPROM LEAGUE (@SEHALeague) April 15, ...

Едноставно е – Вардар е шампион и за 2017/2018… (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 16.04.2018

Вардар се впушти во финишот на сезоната од која неговите најверни навивачи очекуваат нови сервирани радости. А, финишот стартуваше со првиот освоен трофеј за сезонава, шампионскиот пехар за 2017/2018 во СЕХА регионалната лига.

Раул Гонзалес: Знаевме дека сме фаворити, но тоа требаше да се докаже и на терен

Екипа - 16.04.2018

Вардар со стил ја одбрани титулата во регионалната СЕХА лига победувајќи го ППД Загреб во финалето на Ф4 турнирот во Скопје. Вардарци се единствената екипа со четири титули во седумте изданија на СЕХА лигата.

Лудило во вардаровата соблекувална: Одекнуваше шампионе, шампионе! (ВИДЕО)

24 Ракомет - 16.04.2018

Ракометарите на Вардар на фантастичен начин одработија уште еден од зацртаните предизвици за оваа сезона. Во една прекрасна игра и атмосфера во СЦ”Јане Сандански” одбранета е шампионската титула во СЕХА, а сега преостануваа вториот дел од задачата ...

СЕХА: Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата

Сител - 16.04.2018

Македонскиот и европски првак во ракомет Вардар ја одбрани титулата во регионалната СЕХА лига откако синоќа во финалето на завршниот турнир го победија Загреб со 26:24 (14:13). За „црвено-црните“ ова е 4.ти трофеј во ова натпреварување, а по шестти ...

Спектакуланрно пиротехничко шоу на кое може да подзавиди и Ф4 турнирот во Келн (ВИДЕО)

24 Ракомет - 16.04.2018

СЕХА Гаспром лигата ја спушти завесата на својата седма сезона. Впечатоците од организацијата, квалитетот на ракометот, како и финалниот производ наречен СЕХА Ф4 турнир се повеќе од позитивни.

Карачиќ: Ова беше одлична увертира за тоа што не очекува со Кил!

Екипа - 16.04.2018

Организаторот на играта на „вардарци“, Игор Карачиќ не го криеше задоволството од новиот освоен трофеј во СЕХА регионалното натпреварување… „Ова е навистина прекрасно. Извонредна атмосфера и би му честитал на организаторот за прекрасната ...

ЖРК Куманово поразен од Вардар

Кумановски м. - 16.04.2018

loading... Ракометарките на Куманово бележат пораз во рамките на 24.коло од женската ракометна лига откако на домашен терен вчера беа совладани од составот на ЖРК Вардар со резултат 24:48.

Вардар го скрши отпорот на храбриот Загреб за нова СЕХА титула

24Инфо - 16.04.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во СЕХА лигата, победувајќи го ППД Загреб со резултат 26:24 во денешното финале на фајнл-фор турнирот кој се играше во салата во СЦ „Јане Сандански“ во ...

Вардар останува на тронот, четврта титула во СЕХА лигата!

МКД - 15.04.2018

Вардар со 26:24 го победи Загреб во едно вистинско финале од СЕХА лигата, македонскиот шампион ја освои четвртата титула во регионалното ракометно натпреварување, втора во низа, овој пат во својот храм „Јане Сандански“.

Раул: Нема лесно финале, но победивме и треба да бидеме среќни

МКД - 15.04.2018

Тренерот на Вардар, Раул Гонзалез е среќен по освојувањето на трофејот во СЕХА лигата и сега фокусот го става на четвртфиналните натпревари против Кил во Лигата на шампионите. Во натпревар со голема борба Вардар го победи Загреб во финалето од СЕХА ...

Скопје слави, Вардар е неприкосновен шампион во СЕХА лигата!

Екипа - 15.04.2018

Вардар пред својата публика во Скопје ја одбрани титулата во регионалната СЕХА Гаспром лига и стана најуспешна екипа во регионалното натпреварување со четири титули во седумте досегашни изаднија.

СЕХА лига: Вардар по четврти пат регионален ракометен владетел

Нова ТВ - 15.04.2018

Ракометарите на Вардар ја одбранија титулата во СЕХА лигата. „Црвено-црните“ во финалето го совладаа ППД Загреб со 26:24 (полувреме: 14:13) за четврти триумф во регионалното натпреварување во кое ја покоруваа конкуренцијата и во сезоните 2011/12, во ...

Целје го освои третото место во СЕХА лигата

МКД - 15.04.2018

Целје со 31:28 го победи Мешков Брест во малото финале и го освои бронзениот медал на фајнл-фор турнирот од СЕХА лигата кој се игра во Скопје. Целје го слави бронзениот медал во СЕХА лигата откако го совлада Мешков Брест во натпреварот за третото ...

Пишуваме нова историја: Повторно сме СЕХА шампиони!

Вардар - 15.04.2018

Нема граници за Вардар ниту пречки што не може да ги мине. Новиот клупски рекорд е четвртата титула во регионалната СЕХА Газпром лига. „Црвено-црните" во финалето на 7. Ф4 турнир го победија ППД Загреб со 26-24 (14-13) и така станаа првиот тим со ...

Вардар против Загреб го брани тронот во СЕХА лигата

МКД - 15.04.2018

Денеска со почеток од 20:15 часот се игра финалето во СЕХА лигата во кое актуелниот шампион Вардар против Загреб ќе го брани трофејот. СЕХА лигата дојде до самиот крај, денеска на програмата се последните два натпревари, најпрво оној за третата ...

Претседателот на ЕХФ гостин во Скопје – Ова е еден од најдобро организираните настани во ракометот

Екипа - 15.04.2018

Претседателот на Европската ракометна федерација (ЕХФ), Михаел Видерер, е гостин на завршниот дел од Ф4 турнирот во регионалната СЕХА лига. Првиот човек на ЕХФ го истакна квалитетот на лигата и нивото на кое се организира завршниот турнир во ова ...

Целје го победи Мешков Брест за третото место на Ф4 во СЕХА

Екипа - 15.04.2018

Екипата на Целје Пивоварна Лашко заврши на третото место во својата дебитантска сезона во регионалната СЕХА лига. Во натпреварот за „бронза“ на Ф4 турнирот од СЕХА што се одржува викендов во Скопје, словенечкиот шампион беше поуспешен од Мешков ...

Абутовиќ полека се збогува од фановите на Вардар: Ќе ми недостасува сето ова, но сега во ЛШ ќе мораме малку подобро

Дерби - 15.04.2018

Илија Абутовиќ го одигра последниот натпревар во СЕХА лигата како играч на Вардар, а тоа го направи со нова победа и нов шампионски трофеј зад своето име откако европскиот шампион сосема заслужено славеше во денешното финале против ППД Загреб.

СЕХА финале – Вардар по четврта рекордна титула!

Екипа - 15.04.2018

Со балканската „класика“ меѓу Вардар и ППД Загреб денеска (20.15 ч.) во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје се затвора седмата сезона во реагионаланата СЕХА Гаспром лига. Вардарци пред домашната публика ја бранат тутулата и атакуваат на рекордна четврта ...

СЕХА се проширува – Веспрем и Пик Сегед прва, Кјелце и Висла втора опција, Барселона е „расуло“….

Екипа - 15.04.2018

Во концептот за проширување на регионалната СЕХА лига и најавената реконструкција, од раководството обелоденети се и имињата на потенцијалните екипи што би можеле да се приклучат во лигата.

Раул: Сите велеа дека сме фаворити, но не е лесно, треба и да се одигра!

Sport 1 - 15.04.2018

Вардар го надигра Загреб во финалето од Ф4-турнирот во СЕХА, доволно тешко за да биде атрактивно за публиката. Раул Гонзалес, веројатно, посакуваше да биде уште поубедливо и полесно, но противниците беа на високо ниво.

„Вардар оваа сезона беше врвен, заслужено е првак!“

Gol.mk - 15.04.2018

Македонскиот првак Вардар доби честитки од целиот регион за освоената титула во СЕХА-лигата, а истите не изостанаа и од тренерот на ППД Загреб , Златко Сарачевиќ. По дуелот и финалето во СЦ „Јане Сандански“, тренерот на хрватскиот првак истакна дека ...

Вардар по шампионска увертира во двомечот со Кил!

Sport 1 - 15.04.2018

Натпреварот за кој се игра цела сезона, но и кој не беше тешко да се типува - дојде! Вардар и ППД Загреб ќе играат за титулата во СЕХА-лигата (вечерва од 20.15 ч.), македонскиот првак за одржување на тронот, хрватскиот за сензација, за втор трофеј и ...

Михајло Михајловски: СЕХА ќе се реорганизира, помалку натпревари поголем квалитет

Екипа - 15.04.2018

Претседателот на регионалната СЕХА Гаспром лига, Михајло Михајловски, на денешната прес-конференција пред завршниот дел од Ф4 турнирот во Скопје, соопшти дека лигата од следната година ќе се реорганизира.

Стоилов: И кога Загреб израмни, бев сигурен дека ќе победиме

Gol.mk - 15.04.2018

Вардар ја освои четвртата титула во СЕХА лигата и го совлада Загреб со 26-24. Беше потешко отколку во полуфиналниот двобој со Мешков Брест , но Вардар на крајот се одвои со пет голови разлика и рутински го заврши натпреварот.

Стоилов: Ова беше увертира за Кил, сега уште да продолжиме вака!

Sport 1 - 15.04.2018

Стојанче Стоилов е еден од ретките ракометари кои имаат четири пехари од СЕХА-лигата. Овој беше посебен, затоа што беше освоен против Загреб, како одмазда за загубеното финале во 2013 година.

Дибиров: Не летаме во облаци дека знаеме и можеме сè

Gol.mk - 15.04.2018

Вардар ја одбрани титулата во СЕХА лигата откако го победи ППД Загреб со 26-24 во финалето од завршниот турнир во Скопје. Ова е четврта титула во регионалното натпреварување за „црвено-црниот“ тим „Во финале не можеш да очекуваше да ја згазиш секоја ...

Бебешко: Загубивме, но за нас успех е што никој не се повреди

Gol.mk - 15.04.2018

Во својот прв настап на завршниот турнир на СЕХА лигата, ракометарите на Целје Пивоварна Лашко со една победа и еден пораз дојдоа до третото место и како успешна ја заокружија сезоната во регионалното натпреварување.

Гонзалес: Загреб нè натера да го потврдиме квалитетот на терен

Дерби - 15.04.2018

Четвртата СЕХА титула за Вардар значи и одбранет трофеј од минатата година, а „црвено-црните“ тоа го направија во одличната атмосфера во салата во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје. Тренерот Раул Гонзалес мораше да прави одредени промени во играта во ...

Целје му го зема скалпот на Мешков со него и утешната победа на Ф4 во СЕХА! (ФОТО)

Sport 1 - 15.04.2018

Дебитантот на Ф4-турнирите во СЕХА, екипата на Целје, оствари утешна победа, во мечот за трето место, против Мешков Брест, со 31-28. Целје делуваше помотивирано уште во петочните полуфиналиња, па тој однос кон натпреварот го имаше и денеска против ...

Никој не му е рамен: Вардар останува регионален доминатор во ракомет! (ФОТО)

Sport 1 - 15.04.2018

Вардар ја одбрани титулата во СЕХА-лигата совладувајќи го ППД Загреб со ......... во возбудливо и напнато финале, на Ф4-турнирот во Скопје. Иако важеше за неспорен фаворит, Вардар се помачи за да го задржи престолот во СЕХА-лигата, бидејќи Загреб ...

Гонзалез: Горд сум на овие момци

SportMedia - 15.04.2018

Вардар ја одбрани титулата во СЕХА-лига и постана единствениот тим со четири пехари во ова натпреврување. „Црвено-црните" во финалето го совладаа ППД Загреб со 26-24. Раул Гонзалез признава дека противникот добро се подготвил за овој меч, но на ...