TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитров: Од Нимиц очекуваме предлог, а решението треба да биде достоинствено (ВИДЕО)

+инфо - 13.01.2018

Многу е важно за Грција да има појасна дистинкција меѓу државата Македонија и регионот Македонија во Грција. Предлог немаше воопшто на масата. Одлучивме да го охрaбриме медијаторот Метју Нимиц што е можно побрзо, можеби уште сега идната среда, да ...

Димитров за „Клик Плус“: Прашањето за идентитетот не смее да биде предмет на амин на соседна држава (ВИДЕО)

Стандард - 13.01.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21, говорејќи за актуелните преговори за спорот кој Македонија го има со Грција за нашето име, изјави дека дистинкцијата на нашата држава и нивниот регион ...

Димитров оптимист дека ќе се прибилижат разликите околу името со Грција

Локално - 13.01.2018

Сеуште нема предлог на масата за името изјави министерот Никола Димитров во „Клик плус“ . Меѓу нас има уште разлики и треба да се надминат. Важно е Грција да направи разлика меќу името на областа и нашата држава Македонија.Кај нас е битно да не се ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за спорот со името

Алсат-М - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за името, предводени од министрите

МКД - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи и кои ќе водат разговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот со името

Канал5 - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола ...

Заев го напушта принципот на преговори под капата на ОН: Димитров и Коѕијас ја преземаат палката од преговарачите ...

Курир - 12.01.2018

На средбата се договорило да се формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи на двете држави кои ќе го решаваат 25 годишниот спор за името, вели Димтров во своето интервју за Ројтерс.

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

Мета - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за ...

Димитров: Со Грција договоривме работни групи за името, Нимиц што поскоро да излезе со првична рамка

Фокус - 13.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Во интервју за Клик Плус на ТВ 21 тој истакна дека на средбата во ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот за името

Р.С.Европа - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за спорот за името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во ...

Димитров за Ројтерс: Имаме голема одговорност, но јасно е дека идентитетот е важен за нас

Фактор - 12.01.2018

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за Ројтерс изјави дека Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе водат разговори за решавање на 25-годишниот спор ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за спорот со името

Стандард - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола ...

Заев го напушта принципот на преговори под капата на ОН: Димитров и Коѕијас ја преземаат палката од преговарачите ...

Република - 12.01.2018

Епилогот од вчерашната тајна средба на Димитров и Коѕијас во хотелот ,, Македониа Палас’’ во Солун ќе бидат работни групи кои ќе работат на промена на името кој ќе ги предводат министрите за надворешни на двете држави.

Македонија и Грција ќе формираат работни групи кои ќе преговараат за името

Фокус - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...

Димитров: Со Грција договоривме работни групи за името, Нимиц што поскоро да излезе со првична рамка

Локално - 13.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Во интервју за Клик Плус на ТВ 21 тој истакна дека на средбата во ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот за името

ТВ21 - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за спорот за името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров во ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за името, предводени од министрите

Press24 - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи и кои ќе водат разговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот со името...

Н.Македонија - 12.01.2018

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот со името Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

Локално - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...

Димитров: Прашањето за нашиот идентитет не смее да биде предмет на амин на ниту една соседна држава

МКД - 13.01.2018

„Многу е важно и фунционерите да одат по земја и да не се земаме самите себе си пресериозно. Спорот со името е тешко прашање и мислам дека ние не сме имале и не би имале министер кој би преферирал да го стави, тоа е најлесното.

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за името, предводени од министрите

Република - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи и кои ќе водат разговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров во интервју за ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за спорот со името

10без10 - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола ...

Работни групи ќе водат преговори за решавање на спорот околу името

+инфо - 12.01.2018

Димитров очекува првата средба на новите групи да се одржи во февруари, при што директно ќе се преговара за можни решенија за спорот. Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе ...

Димитров оптимист дека ќе се прибилижат разликите за името со Грција

Нова ТВ - 13.01.2018

Предлог немаше воопшто на масата. Одлучивме да го охрaбриме медијаторот Метју Нимиц што е можно побрзо, можеби уште сега идната среда, да излезе со една првична рамка што ќе даде надеж за суштински напредок.

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за спорот со името

Сител - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

Слободен Печат - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...

Димитров: Решението за името треба да биде достоинствено

Слободен Печат - 13.01.2018

Предлог немаше воопшто на масата. Одлучивме да го охрaбриме медијаторот Метју Нимиц што е можно побрзо, можеби уште сега идната среда, да излезе со една првична рамка што ќе даде надеж за суштински напредок.

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот со името

еМагазин - 13.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името, изјави министерот за надворешни работи, Никола Димитров во ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за спорот со името

Нова ТВ - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работи групи за спорот со името

Локално - 13.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи, предводени од министрите за надворешни работи кои ќе бидат посветени на пронаоѓање решение за 25 годишниот спор со името. Ова денеска го изјави шефот на македонската дипломатија Никола ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за решавање на спорот со името

Либертас - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

iPortal - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...

Димитров: Македонија и Грција ќе формираат работни групи за преговори за името

Sky - 12.01.2018

Македонија и Грција се согласија да формираат работни групи предводени од министрите за надворешни работи, кои ќе водат преговори за решавање на 25-годишниот спор за името, изјавил министерот за надворешни работи, Никола Димитров за агенцијата ...