TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Без НАТО, балканот денес ќе беше во пламен“ – се одбележаа 20 години од интервенцијата во Косово

ТВ21 - 24.03.2019

На денешен ден, пред 20 години, НАТО интервенираше во Косово бомбардирајќи го Белград и воените и полициските точки на Србија, откако не успеаја да го убедат претседателот на Србија, Слободан Милошевиќ да ја запре агресијата врз Косово.

20 години од НАТО - бомбардирањето на Србија

24 Вести - 24.03.2019

Со оваа вест, точно пред 20 години Милан Радосављевиќ го почна централниот дневник на РТС. Од италијансаката база во Авиано полетаа првите авиони, кои и во следните 78 дена бомбардираа цели ширум Србија.

И 20 години по воздушните напади на НАТО, Србија и Косово со различни ставови за акцијата

Сител - 24.03.2019

Србија никогаш нема да ги заборави жртвите на НАТО бомбардирањето на тогашна созјуна Република Југославија кое не ја постигна целта –решение за косовскиот проблем истакна претседателот Вуќик.

Хуманитарна интервенција на НАТО или само потврда на своето постоење?

Телма - 24.03.2019

Воена агресија или кампања, хуманитарна интервенција на НАТО или само потврда на своето постоење? И денеска 20 години по НАТО бомбардирањето на Сојузна Република Југославија нема согласно кај ниту една од страните за воената акција.

Тачи со кратка изјава ги збесна Србите на 20-годишнината од почетокот на НАТО-бомбардирањето

Фактор - 24.03.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи напиша дека "ОВК на земја и НАТО од воздух во заедничка борба за мир го присилија режимот на (Слободан) Милошевиќ на капитулација" на 20-годишнината од почетокот на бомбардирањата на североатлантската алијанса на ...

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Макфакс - 24.03.2019

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе ...

Европски експерт: Бомбардирањето на Југославија е стратешка грешка на ЕУ

Макфакс - 24.03.2019

За Европската Унија, бомбардирањето на Југославија во 1999 година беше стратешка грешка, смета шефот на Центарот за геополитички истражувања, „Еуроконтинент“, Пјер Емануел Томан, пренесе „Спутник“. „Сметам дека тоа беше стратешка грешка.

Ова се последиците од НАТО бомбардирањето- Докторка Грујичиќ зборува за малигните болести

Магазин - 24.03.2019

Началникот на неврохирургијата во Клиничкиот центар во Србија, д.р Даница Грујичиќ изјави дека во Србија мора да се направи научно студирање, на која ќе се докаже колку државата е загадена од ураниум, после бомбардирањето кое се случи 1999 година ! ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Опсервер - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

20 години од НАТО бомбардирањето на Југославија

Deutsche Welle - 23.03.2019

Запалени села во Косово, пропаднати преговори со Белград: пред 20 години НАТО започна да ја бомбардира Југославија а германски војници за првпат по Втората Светска Војна се најдоа во воен ангажман.

Косово беше плодна почва за извоз на џихадисти

Н.Македонија - 23.03.2019

Оваа недела ќе се одбележи 20 години од косовската војна и денот кога НАТО ја почна својата прва голема воена офанзива над српската територија. САД, Велика Британија и другите сили на НАТО 78 дена ја бомбардираа Србија.

Германски професор се извинува на Србите за НАТО бомбардирањето пред 20 години

Фактор - 23.03.2019

Пред 20 години НАТО започна да ја бомбардира Југославија, а германските војници за првпат по Втората Светска Војна се најдоа во воен ангажман. НАТО-бомбардирањето на Сојузна Република Југославија, е воена операција на НАТО против СР Југославија што ...

„Без НАТО, балканот денес ќе беше во пламен“ – се одбележаа 20 години од интервенцијата во Косово

4NEWS - 24.03.2019

На денешен ден, пред 20 години, НАТО интервенираше во Косово бомбардирајќи го Белград и воените и полициските точки на Србија, откако не успеаја да го убедат претседателот на Србија, Слободан Милошевиќ да ја запре агресијата врз Косово.

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Точка - 24.03.2019

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе ...

Европски експерт: Бомбардирањето на Југославија е стратешка грешка на ЕУ

Centar - 24.03.2019

За Европската Унија, бомбардирањето на Југославија во 1999 година беше стратешка грешка, смета шефот на Центарот за геополитички истражувања, „Еуроконтинент“, Пјер Емануел Томан, пренесе „Спутник“. „Сметам дека тоа беше стратешка грешка.

Последиците од НАТО бомбардирањето- Докторка Грујичиќ зборува за малигните болести

Алфа - 24.03.2019

Како што рече за РТС, мора да се гледаат локациите кои се бомбардирани, а бомбардирано е 70 % од државата. Ние како медицински лица, забележавме дека тоа се одредени врсти на тумор, кои не се јавуваат исклучиво кај луѓе од педесет или шеесет години, ...

Брнабиќ: Свесни сме за нашите грешки, но нападите на НАТО е грешка на други

MTM - 23.03.2019

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека Србија е свесна за грешките што ги направила во минатото, но дека нападите на НАТО врз поранешна СР Југославија во 1999 година е грешка на другите, а не на српските граѓани.

Дваесет години од почетокот на бомбардирањето на НАТО во поранешна СР Југославија

А1 On - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

20 години од НАТО бомбардирањето на Југославија

Локално - 24.03.2019

Запалени села во Косово, пропаднати преговори со Белград: пред 20 години НАТО започна да ја бомбардира Југославија а германски војници за првпат по Втората Светска Војна се најдоа во воен ангажман.

(Видео) Се одбележуваат две децении: Како НАТО ја бомбардираше Србија

еМагазин - 24.03.2019

Во Србија и на Косово денеска се одбележуваат 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. На денешен ден, пред точно 20 години, од база на НАТО во Италија полетаа првите авиони кои ја бомбардираа Србија во напад што траеше 78 дена.

Две децении од бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија

Н.Македонија - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Centar - 24.03.2019

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

24Инфо - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Либертас - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Дваесет години од бомбардирањето на НАТО на Југославија

Фокус - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Сител - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

MTM - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

+инфо - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од бомбардирањето на НАТО на поранешна СР Југославија

1tv - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Локално - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од бомбардирањето на НАТО на СР Југославија

Независен - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

ТВ21 - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Србија одбележува 20 години од почетокот на НАТО нападите

Нова ТВ - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации одбележува 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија, пренесува агенцијата Танјуг. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

4NEWS - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

MakPress - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Одбележани две децении од бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија

Вечер - 24.03.2019

Во Србија вчера со повеќе комеморативни манифестации беа одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. На 24 март пред точно 20 години, по серија обиди на меѓународната заедница да се реши косовската криза, од ...

20 години од НАТО бомбардирањето на СР Југославија

Тера - 24.03.2019

На денешен ден, пред точно 20 години, по серија обиди на меѓународната заедница да се реши косовската криза, од италијансаката база во Авиано полетаа првите авиони, кои и во следните 78 дена бомбардираа цели ширум Србија.