TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Нема да ги заташкуваме криминалите на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 11.09.2019

Предложивме да биде основано Обвинителство за висока корупција и обвинителот да го предложи лично опозицијата. Но, кај Мицкоски сѐ се сведува на едно барање: амнестија или уништување, запирање и крај за случаите од режимот.

Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ бара заташкување на криминалот на претходниот режим, Мицкоски го обвини за неуспехот на ...

Глас на Америка - 11.09.2019

Наспроти песимизмот на двете страни по синоќешните разговори, владејачката ДУИ смета дека сепак решение е можно СКОПЈЕ — Премиерот Зоран Заев е разочаран од неуспехот на синоќешната маратонска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Барањето на Заев е амнестија за сите (ВИДЕО)

PressingTV - 11.09.2019

Според лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во текот на вчерашните разговори со Зоран Заев единствена цел на премиерот била аменстија за сите негови луѓе за кои постојат сомневања дека се замешани во случаите со корупција.

11 септември: Неизвесност, пропадната лидерска, груевизам, план Б…

CivilMedia - 11.09.2019

Останува неизвесна судбината на Специјалното јавно обвинителство и на предметите што ги отворија. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицковски не успеаја да најдат решение за Законот за јавното обвинителство со кој треба да се ...

Лошото дете Хуго

Deutsche Welle - 11.09.2019

Во ситуација кога власта порачува дека ЕУ и НАТО и се приоритет, а не ја отфрла идејата за предвремени избори, ВМРО ДПМНЕ изгледа како да бара избори без јасна причина, од чист политички каприц.

Мицкоски: Русковска му треба на Заев, за да може да го штити од криминалот!

Фокус - 11.09.2019

Вилма Русковска е потребна на Заев, за да може да го штити поради сторениот криминал. Ова го порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во својот говор во врска со вчерашната лидерска средба.

Мицкоски: Планот на Заев е да нема договор, оставаме простор да продолжат преговорите

Сител - 11.09.2019

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски денеска го обвини премиерот Зоран Заев дека на синоќешната лидерска средба дошол со план за да не се постигне договор и за да ги заштити своите и криминалите на неговите соработници, но остава ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Предложивме сите прислушувани материјали да може да се истражуваат

Алсат-М - 11.09.2019

Лидерот на најголемата опозициска партија, Христијан Мицкоски, на денешната прес конференција рече дека еден од предлозите од ВМРО-ДПМНЕ било прислушуваните материјали да не се ограничуваат со временски интервал, односно како индиции за отворање ...

Ајде па наредна лидерска во Идризово да ви е!

+инфо - 11.09.2019

„ВМРО бара да предложи обвинител на СЈО“. Наредно е ИСИС да излезе со свој кандидат за претседател на Америка. „Заев и Мицкоски се согласија дека СЈО е мртво“. Заев и Мицкоски се согласија дека сите криминали на СДСМ, ВМРО и ДУИ нема да се казнуваат.

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Република - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Заев барал негов човек од СЈО да го води обвинителството

Курир - 11.09.2019

Јас не го предложив тоа обвинителство, Зоран Заев го предложи. И Зоран Заев предложи овие десет обвинители кои што се помошници на Катица Јанева, кои што не знаеме но, има индиции дека исто така со рачињата биле во медот, да бидат дел од ова ново ...

Заев во момент на искреност: Ако немам контрола врз обвинителството, ќе ме потрупате со обвиненија

Република - 11.09.2019

Зоран Заев пристиска по секоја цена обвинителката Вилма Рускоска да биде шефица на новото обвинителство, е една од информациите која излезе по лидерската средба во Собранието. На новинарското прашање дали е точно дека на снимките што се доставени ...

Лидерската средба неуспешна, нема договор за Законот за јавно обвинителство

Глас на Америка - 11.09.2019

Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања зошто и по седум часа преговори повторно не беше најдено решение и согласност за новиот Закон за јавно обвинителство со кој треба да се реши статусот на СЈО, специјалните обвинители, предметите и доказите ...

„Рекет“ да остане кај Рускоска, а новото обвинителство да не ги истражува досегашните криминали на Заев и Владата

Република - 11.09.2019

Нам не ни треба нов закон за да продолжат предметите. И според постоечкиот закон откако ќе ги преземе предметите, Јовески може да ги распредели кај истите обвинители и тие да си продолжат.

Заев: Договор нема, но иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

МКД - 11.09.2019

По вчерашните пропаднати преговори кои траеја околу 7 часа, премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарските прашања рече дека предлогот на власта бил да има обвинителство кое ќе гони висока корупција кое ќе има право ...

(видео) Заев: Нема да дозволам да се преминат црвените линии

Телма - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев потврди дека лидерската средба завршила неуспешно, но вели дека секогаше треба да се остават отворени врати за нови преговори, во случај ВМРО ДПМНЕ да имаат нови предлози.

Мицкоски откри дека Заев во момент на искреност признал: „Ако немам контрола, вие ќе ме потрупате со обвиненија“

Курир - 11.09.2019

Во еден момент Зоран Заев рече „А, па вие ќе нè потрупате со обвиненија, ако ова го прифатиме“-открива лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за вчерашната лидерска средба. -Човек што е сигурен во својата чесност, честитост, законито работење, ...

(ВИДЕО) Заев: Се повторува приказната од Пржино и за Преспа – Груевизам до доцна во ноќта

360 степени - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција, исходот од синоќешната лидерска средба го резимираше како „груевизам до доцна во ноќта, барање против секоја логика, против ЕУ и НАТО, против вредностите и принципите“.

(Видео) Заев со детали за лидерската средба

Тера - 11.09.2019

Договор за Јавното обвинителство пропадна бидејќи опозицијата побара сите предмети од СЈО да се префрлат во обвинителство со кое ќе раководи човек на предлог од опозицијата, рече денеска премиерот Заев на прес конференција во владата.

Лидерите се сокрија, преговорите пропаднаа

Deutsche Welle - 11.09.2019

Правото останува заложник на политиката. Нема компромис за Законот за јавно обвинителство. Заев и Мицкоски до долго во ноќта се расправаа, но не собраа храброст за тоа да проговорат пред новинарите. Наместо договор, .

Мицкоски и опозицијата бараат да се заташка криминалот, рече Заев

Фокус - 11.09.2019

Со опозицијата не дојдовме до договор синоќа, поради тоа што нив не ги интересираат граѓаните. Ова го истакна премиерот Заев во своите први впечатоци од лидерската средба. „Се соочувавме со невозможно барање.

Има ли Мицкоски план Б?

CivilMedia - 11.09.2019

пишува: Се формирал парламент, се напишале закони, се избрала влада да ги спроведува, имаме претседател (конечно)… Се изградиле институции и во физичка и во правна смисла на зборот… Сѐ си имаме, a ништо немаме.

Обвинителите од СЈО се враќаат од каде што дошле, секој од нив може да води предмети, вели Заев

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев кажа дека иднината на предметите на СЈО е осигурана, а осигурана е иднината на обвинителите кои досега работеа во СЈО. Како што кажа Заев на прес-конференцијата за неуспешната лидерска средба во Собранието, 10-те обвинители од ...

(ВИДЕО) Заев со детали од лидерската – зошто не беше постигнат договор?

Алсат-М - 11.09.2019

Договор за Јавното обвинителство пропадна бидејќи опозицијата побара сите предмети од СЈО да се префрлат во обвинителство со кое ќе раководи човек на предлог од опозицијата, рече денеска премиерот Заев на прес конференција во владата.

Мицкоски бараше предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да ги запрат, кажа Заев за лидерската средба

Сакам да кажам - 11.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да дојдат под нивна контрола за конечно да запрат, на синоќешната лидерска средба во Собранието за новиот Закон за јавно обвинителство.

Единствена Македонија: Шокантно, Заев синоќа ја нафрлил и темата за слобода на уставобранителите, Мицкоски одбил

Скопје1 - 11.09.2019

Синоќа на крајот на средбата меѓу Заев и Мицкоски имало неочекуван пресврт кога Заев револтирано прокоментирал дека ќе ја отворел ако треба и темата за слобода на уставобранителите само Мицкоски да го прифати законот за обвинителството со кој се ...

Заев со детали за лидерската средба: Груевизмот до доцна во ноќта не попушти

Слободен Печат - 11.09.2019

Премиерот уверува дека договор вчера не е постигнат бидејќи ВМРО-ДПМНЕ барале предметите на СЈО да ги преземе обвинителство чиј прв човек ќе се бира на предлог на опозицијата. Разочаран сум од исходот и од однесувањето на Христијан Мицкоски и ...

Заев за лидерската: Ако не добиеме датум за преговори, крив ќе биде Мицкоски

Република - 11.09.2019

Претседателот на Владата Зоран Заев, кој на лидерската средба го предводеше преговарачкиот тим на СДСМ, денеска во изјава за медиумите информираше за лидерската средба што синоќа се одржа во Собранието на Република Северна Македонија.

Мицкоски: Заев одби новиот обвинител да се занимава со корупција на избрани и именувани лица

Фактор - 11.09.2019

На стартот на прес конференцијата лидерот на ВМРО ДПМНЕ првично им се извини на новинарите за долгата средба и кои решија да си заминат, како што рече по однесувањето на ВМРО ДПМНЕ кое вети дека нема да се повтори.

Мицкоски: Без оглед на неуспешните преговори, Заев ќе се соочи со правдата

Курир - 11.09.2019

Планот на Зоран Заев е да не се постигне договор, дојде за овие преговори да немаат успех. Човекот има план Ц кој гледаме дека го туркаат по секоја цена, односно предметите од СЈО да ги пренесат во ЈО, истакна на денешната прес-конференција ...

Заев: Разочаран сум, Мицковски бара криминалот од времето на Груевски да биде заташкан

Либертас - 11.09.2019

Жалам што не успеавме да постигнеме договор на синоќешната средба со Мицковски но недозволиво беше да го прифатиме предлогот на ВМРО ДПМНЕ предметите од СЈО за криминалот од времето на Груевски да ги преземе обвинителство кое би го водел обвинител ...

Заев: Иднината на предметите и обвинителите на СЈО е осигурана

Centar - 11.09.2019

Предметите преминуваат во ЈО и ја имаат осигурано својата иднина. Вака како што се сега, државниот јавен обвинител има опција да ги распредели до надлежни обвинители, рече премиерот ЗОран Заев.

Мицкоски бара да падне „главата“ или на Русковска или на Јовески

Слободен Печат - 11.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го бараше местото на обвинителката Вилма Русковска или на републичкиот обвинител Љубомир Јовески, но ние не се согласивме затоа што и двајцата обвинители имаат активен мандат, коментираат високи извори од власта.

Заев се бори за Русковска за спас од своите криминали

Нетпрес - 11.09.2019

Синоќешната лидерска средба, на која премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски разговараа за Законот за јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство (СЈО) би требало да се трансформира ...

Фијаско на лидерската – власта понудила опозицијата да предложи јавен обвинител, Мицкоски одбил

+инфо - 11.09.2019

Власта понудила да се направи ново обвинителство за висока корупција на чие чело ќе биде јавен обвинител предложен од опозицијата, а поддржан од 61 пратеник кој ќе може да покренува предмети доколку се утврди дека има криминал и во власта.

Заев и Мицкоски се договорија да не се договорат, судбината на СЈО останува да виси

еМагазин - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Политичарите до раните утрински часови не успееа да најдат решение ...

Нема договор за законот за ЈО – Лидерската средба НЕ УСПЕА

Скопје1 - 11.09.2019

Лидерската средба помеѓу лидерот на СДСМ и премиер, Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше повеќе од седум часа, заврши без договор. Според извори на Телма, од преговарачките тимови, власта и понудила ...

Новинарите не го дочекаа исходот од лидерската средба меѓу Заев и Мицкоски

А1 On - 11.09.2019

По повеќе од четири часа чекање во Собранието да заврши лидерската средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за Законот за јавно обвинителство, повеќето новинарски екипи ја напуштија собраниската зграда.

По три часа разговори – Заев и Мицкоски се согласија само дека СЈО е мртва институција

Телма - 10.09.2019

Разговорите Заев – Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Премиерот и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да гласаат две-третини од пратениците.

Што содржи мистериозниот предлог на Заев за СЈО

Expres - 11.09.2019

Обвинителатво за висока корупција кое би гонело само високи државни функционери е најновиот предлог на премиерот Заев кој го промовирал на средбата со тимот на ВМРО-ДПМНЕ. Ова обвинителство би функционирало паралело со обвинителството за организиран ...

Заев и Мицкоски четири часа преговараат, договор се уште нема

Слободен Печат - 11.09.2019

Лидерската средба почна во 20 часот. Веќе четири часа трае средбата на лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски на која присуствуваат и работните групи за Законот за јавното обвинителство, а нема напредок.

Заев и Мицкоски разговараат речиси три часа, договор засега нема

PressingTV - 10.09.2019

Речиси три часа трае лидерската средба помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. Неофицијалните информации кои доаѓаат од двете страни велат дека договор засега нема.

Мицкоски и Заев се согласија само дека СЈО е мртва институција

Магазин - 11.09.2019

По тричасовната лидерска средба, по која следуваше пауза лидерите на политичките партии СДСМ И ВМРО, се уште не успеаа да се договорат за законот за јавно обвинителство. Разговорите на Заев и Мицкоски засега се без резултат.

Се преговара со часови, напредок нема

Фактор - 10.09.2019

Лидерската средба е во тек. Разговорите помеѓу претседателите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски кои траат веќе три часа засега се без резултат. Тие преговараат за законот за јавно обвинителство, за чие усвоување е непоходно да ...

Заев: Суштината е дали бомбите ќе се користат како доказ или не

Глас на Америка - 10.09.2019

Премиерот се надева дека ќе се договори со лидерот на опозицијата за идниот статус на СЈО СКОПЈЕ — Премиерот очекува одговорност од опозицијата во пресрет на лидерската средба со првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев и Мицкоски во нова парада ќе бијат битка за „бомбите“

+инфо - 10.09.2019

И во двете најголеми партии се согласни дека на државата не смее да ѝ се повтори Катица Јанева и затоа на вечерашната лидерска средба ќе се обидат да постигнат компромис во врска со работата на Јавното обвинителство.

Лидерска средба за законот за Јавно обвинителство

Н.Македонија - 10.09.2019

Како што се намалува временскиот простор до 15 септември, рокот кога истекува мандатот на СЈО, се чини дека политичките елити поинтензивно ќе се ангажираат околу утврдувањето на одредбите во новиот закон за Јавно обвинителство, кој формално е во ...

Кој ќе им го чува грбот на Заев и Мицкоски на лидерската средба

Слободен Печат - 10.09.2019

Со згаснувањето на СЈО се исполнија услови за лидерска, но дали е тоа доволно и за договор. Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вечерва на неутрален терен во Собранието ќе се обидат да постигнат ...

Лошото дете Хуго

Либертас - 11.09.2019

Преговорите за законот со кој ќе се регулираше судбината на СЈО, еве монументално се насукаа. И покрај фактот што за голем дел од критичката јавност општата ситуација е апатична и „мириса на пораз” во смисла на испорака на правда и правна држава, ...