TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп го посети Ford – без маска

Авто Магазин - 22.05.2020

За два дена Ford два пати се најде во ударните вести – првиот пат без Трамп, а вториот пат со него, кога американскиот претседател посети една од фабриките на компанијата. А тој пак, беше без маска, која во јавниот дел од посетата одби да ја стави ...

Трамп: Човекот Анти-маска

Deutsche Welle - 22.05.2020

Можеби тој смета дека тоа е знак на слабост. Можеби не гледа смисла во тоа. Во секој случај, американскиот претседател Доналд Трамп не може да биде пример кога станува збор за носењето на заштитна маска во корона-кризата Американскиот претседател ...

Изложба на заштитни маски во чешкиот Народен музеј

Вечер - 22.05.2020

Во чешкиот Народен музеј се отвора изложба на маски што се носеа како заштита во текот на пандемијата од вирусот корона. Чешката влада ја воведе обврската за носење маски меѓу првите, а од понеделник носењето заштитни маски ќе биде обврзно само во ...

Тв 24 во Тетово – колку се почитуваат мерките за заштита од ковид 19

24 Вести - 22.05.2020

Коронавирусот не постои и е измислица за дел од Тетовчани. Велат дека не се плашат и дека станува збор за обичен грип. Ниту маска, ниту држење растојание. Пред банкоматите гужва од граѓани кои стојат еден до друг, на пазарите исто така, а растојание ...

(ВИДЕО) Трамп до медиумите: Не носам заштитна маска за да не ви правам задоволство вам

А1 On - 22.05.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп посетувајќи ја фабриката на гигантот Форд во Мичиген кој е задолжен за време на пандемиајта да произведува респиратори и заштитни маски даде невообичаен одговор на прашање од новинар.

Трамп се шеташе во фабрика без маска, не сакал да го видат новинарите како ја носи

Канал5 - 22.05.2020

Сите со маски, освен Доналд Трамп. Американскиот претседател одлучи да не носи заштита на лицето за време на посетата на фабрика во државата Мичиген, поради како што појасни, да не им даде прилика на новинарите да го видат како носи маска.

Ангелевска ја спушти маската на денешниот прес

Тера - 22.05.2020

Ќе Ви се обратам без маска, не затоа што сум несовесна и не ги почитувам препораките, туку заради тоа што сум убедена дека треба пред Вас да излезам очи в очи, без маска и без никакво политиканство, рече меѓудругото на денешната пресконференција ...

За два месеци полициски час 245 кривични пријави

Сител - 22.05.2020

За два месеци колку што трае ограниченото движење на граѓаните СВР Тетово има поднесено вкупно 245 кривични пријави и 35 известувања за непочитување на мерката. За неносење маска на лице, односно заштитна опрема, тетовските полицајци поднеле вкупно ...

НАЈГОЛЕМИОТ СРАМ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАМП: Конечно снимен како носи маска(ВИДЕО)

Магазин - 22.05.2020

Се појавија слики на американскиот претседател Доналд Трамп како носи маска за лице додека гостуваше во фабрика во Мичиген. Видео објавено од Скај њуз покажува дека американскиот претседател носи морска сина маска.

Италијански институт предупреди: Корона на маските останува со денови!

Локално - 22.05.2020

Вирусот Ковид-19 кој долго се задржува на цврсти површини, на заштитните маски може да остане со денови, заради што маските за повеќекратна употреба треба да се исперат во машина по секое користење, а еднократните веднаш да се фрлат по носењето, ...

Трамп се шеташе низ фабрика на „Форд“ без маска зашто не сакал новинарите да го видат како ја носи

Сакам да кажам - 22.05.2020

Доналд Трамп се спротивстави на наредбите на извршните директори и беше наречен „разлигавено дете“ од државната обвинителка откако одби да носи заштитна маска при посетата на фабриката на „Форд“ во Мичиген.

Прекршочна постапка против 15 лица во Гостивар заради неносење маски

Gostivarpress.mk - 22.05.2020

Според статистиките на Секторот за внатрешни работи Тетово во изминатите 24-часа, преземени се прекршочни санкции за 23 лица (Тетово-8 и Гостивар-15), за кои е поведена прекршочна постапка за ,,непостапување според прописите за време на епидемија“ ...

Дизајнер на чанти чека пари за маски

Денар - 22.05.2020

Германскиот дизајнер на женски чанти, Чанај Јилдиример за време на кризата со коронавирусот, се преориентира на производство на заштитни маски, за кое уште чека пари од државата. На почетокот на пандемијата од коронавирусот во Германија недостасуваа ...

Фотографија на денот: Заштитна маска за глуви лица

Deutsche Welle - 22.05.2020

Се насмевнува ли зад маската, или реагира со собирање на устата во знак на неодобрување? Носењето маски ја комплицира комуникацијата, посебно на глувите лица. Носењето маски оневозможува да се видат реакциите на лицето на соговорникот.

Чешка ќе прави изложба на маски

360 степени - 22.05.2020

Националниот музеј на Чешка во понеделник ќе отвори изложба на маски кои се носат за заштита на зараза со ковид-19, пишува „Ројтерст“. На неа ќе бидат прикажани маски кои ги испратиле граѓаните, а меѓу нив ќе има и такви со традиционални народни ...

Трамп се шеташе низ фабрика без заштитна опрема: „Не сакам да ме видат новинарите како носам маска“

ТВ21 - 22.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска при посетата на фабртика „Форд“ во Мичиген, а потоа беше наречен како „разлигавено дете“ од државната обвинителка. По посетата, Трамп им соопшти на новинарите дека претходно ја носел ...

Стил на денот: Усогласете ја маската со чантата

Женски магазин - 22.05.2020

За крај од работната недела усогласете ја заштитната маска со чантата, нека бидат во иста боја. Девојката на фотографијата одлучила да ги комплетира кратките панталони и блејзерот, исто така и тие се во иста ...

На маските не им е местото во канализација

Порта 3 - 22.05.2020

Одговорната употреба на маски, ракавици, дезинфекциски шамивчиња и сл, со цел спречување на ширењето на коронавирусот, има и своја друга, неодговорна страна. Имено, непромисленото фрлање на санитетскиот отпад не е еколошки прифатливо однесување и ...

Никој не може да верува што рече Трамп кога го прашаа зошто не носи маска (ВИДЕО)

Локално - 22.05.2020

За време на посета на една фабрика на Форд во државата Мичиген, американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска, иако носењето маска е задолжително за сите кои ќе влезат во било кој јавен простор во државата вклучувајќи ја и ...

Трамп ја разлути нацијата: Не носеше маска за време на посета на фабрика...

Точка - 22.05.2020

За време на посетата на фабриката на „Форд“ во Мичиген, американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска, иако тоа е задолжително за сите кои влегуваат во некаков јавен простор во земјата.

Ивор Мицковски: Очекуваме да чуеме дали ќе понесе одговорност генералниот секретар на Владата за неносење маска во ...

Република - 21.05.2020

Ивор Мицковски на социјалните мрежи повика на одговорност за неносење маска на генералниот секретар на Владата. Очекуваме да чуеме дали ќе понесат одговорност генералниот секретар на Владата за неносење маска во продавница и директорот на Македонија ...

Овие луѓе не смеат да носат маска, но мораат поради пандемијата

USB - 21.05.2020

Луѓето со болести на белите дробови не би требало да носат заштитна маска доколку тоа им создава проблеми при дишењето, тврдат експертите. Како што наведува лондонскиот Daily Mail, британската влада сега им препорачува на жителите да ги носат ...

На пазарите тешко да се види некој со маска

Алсат-М - 21.05.2020

Ова известување не ги освести сите кои денеска беа на Бит Пазар. Дистанца од два метри немаше, а маски не носеа сите. Но и покрај тоа, пазарџиите не се загрижени или пак, имаат поинаков одговор: „Да, носат и маски и ракавици… Јас денес не ги ставив, ...

Купување маска во Русија

Оff.net - 21.05.2020

Како и во секоја друга земја, и таму можеш да купи маска сабајле и поручек, со кеш или картичка, една или десет.... Секако и на секој можен начин, само доколку - имаш маска. Без маска не ти даваат да купиш маска.

Заштитните маски на Ким Кардашијан Вест предизвикаа контроверзии

Н.Македонија - 21.05.2020

Авторка: Морвина Фериер Гардијан Ѕвездата на телевизиското реално шоу, Ким Кардашијан Вест, е најновата дизајнерка која ја искористи кризата од коронавирусот за да лансира линија на заштитни маски и воедно предизвика големи расни контроверзии.

Заштитна маска со Хари Потер тематика: Додека дишете се открива мапата на Мараудер

Хаштаг - 21.05.2020

Една од задолжителните мерки за заштита и превенција од коронавирусот е носењето на заштитни маски. Многумина од нас медицинските маски ги оставија настрана и се одлучија за маски со дезени.

Градот предаде 2.000 заштитни маски на Државниот пазарен инспекторат

Вечер - 21.05.2020

Претставници од Град Скопје денеска ја предадоа донацијата од 2.000 заштитни маски на Државниот пазарен инспекторат. Градските власти информираат дека донацијата е дел од 50.000 заштитни маски што Град Скопје ги доби од збратимениот град Нанчанг, од ...

Ефектот на заштитните маски многу поголем одошто веруваме

Н.Македонија - 21.05.2020

Пандемијата на коронавирусот ја крена научната јавност на нозе и ја стави пред предизвикот како да се најде ефикасен лек за спречување на нејзиното ширење, но и делотворна вакцина, која ефикасно превентивно ќе ја совлада оваа најнова закана за ...

Скулпторот Саздовски ја претставува Македонија во проектот „100 земји, 100 маски“: Уметниците секогаш наоѓаат ...

Слободен Печат - 21.05.2020

Професионалните скулптори носат маски кога творат за да се заштитат од прашината создадена од нивната работа. Во оваа пандемиска криза, нивната маска ја симболизира нивната поддршка и решеност за борба против оваа болест.

Ким Кардашијан лансира линија на немедицински маски

ЗаЗабава - 21.05.2020

Ким Кардашијан се приклучи на борбата против пандемијата од коронавирус со лансирање на линија на немедицински маски за лице кои се распродадоа во рекордно време. Триесет и деветгодишната Кардашијан пушти линија на немедицински маски за лице за ...

Носењето хируршки маски може да го намали ширењето на Ковид-19 за 75 проценти

MakPress - 21.05.2020

Носењето хируршки маски може значително да ги намали шансите на оние луѓе со Ковид-19 да заразат други, тврдат истражувачи. Според студија на тим од Хонг Конг, стапката на пренесување на вирусот преку честички во воздухот или респираторни капки се ...

Ново истражување конечно ја реши дилемата: Дали хируршките маски штитат од коронавирус?

Вистина.мк - 21.05.2020

Истражувачите поставиле кафез со хрчаци кои претходно биле заразени со коронавирус, покрај кафез со здрави глодари. Тестовите кои биле спроведени над нив покажуваат дека употребата на маски во голема мера го намалила ширењето на коронавирусот, ...

Визуелни уметници од 100 земји од светот ја покажуваат својата анти-пандемиска поддршка со својата професионална лична ...

Република - 21.05.2020

Визуелни уметници од 100 земји од светот ја покажуваат својата анти-пандемиска поддршка со својата професионална лична заштита преку иницијативата „100 земји, 100 маски“. Македонија ја претставува скулпторот Сашо Саздовски.

Трамп со еден потег ја разбесни целата држава, реагираше и обвинителка

Press24 - 22.05.2020

За време на посетата на фабриката на „Форд“ во Мичиген, американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска, иако тоа е задолжително за сите кои влегуваат во некаков јавен простор во земјата.

Трамп се шеташе низ фабрика без заштитна опрема: „Не сакам да ме видат новинарите како носам маска“

Нетпрес - 22.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска при посетата на фабртика „Форд“ во Мичиген, а потоа беше наречен како „разлигавено дете“ од државната обвинителка. По посетата, Трамп им соопшти на новинарите дека претходно ја носел ...

Трамп посети фабрика на Форд без маска: Не ја носам заради медиумите (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп одби да носи заштитна маска за време на посета на една фабрика на Форд во државата Мичиген иако носењето маска е задолжително за сите кои ќе влезат во било кој јавен простор во државата, пренесува Си-Ен-Ен.

Ново истражување: Дали хируршките маски штитат од коронавирус?

Студенти - 22.05.2020

Истражувачите поставиле кафез со хрчаци кои претходно биле заразени со коронавирус, покрај кафез со здрави глодари. Тестовите кои биле спроведени над нив покажуваат дека употребата на маски во голема мера го намалила ширењето на коронавирусот, ...

При посетата на фабриката „Форд“ Трамп се шеташе без маска

Вечер - 22.05.2020

Доналд Трамп се спротивстави на наредбите на извршните директори и беше наречен „разлигавено дете“ од државната обвинителка откако одби да носи заштитна маска при посетата на фабриката на „Форд“ во Мичиген.

За два месеци полициски час 245 кривични пријави

Опсервер - 22.05.2020

Тетово, 22 мај 2020 () – За два месеци колку што трае ограниченото движење на граѓаните СВР Тетово има поднесено вкупно 245 кривични пријави и 35 известувања за непочитување на мерката. За неносење маска на лице, односно заштитна опрема, тетовските ...

За два месеци полициски час 245 кривични пријави

Бизнис Вести - 22.05.2020

За два месеци колку што трае ограниченото движење на граѓаните СВР Тетово има поднесено вкупно 245 кривични пријави и 35 известувања за непочитување на мерката. За неносење маска на лице, односно заштитна опрема, тетовските полицајци поднеле вкупно ...

На пазарите тешко да се види некој со маска

Скопје24 - 22.05.2020

Дистанца од два метри на пазарите нема, а маски не носат сите.Таква беше сликата деновиве на пазарите. Но и покрај тоа, пазарџиите не се загрижени или пак, имаат поинаков одговор: „Да, носат и маски и ракавици… Јас денес не ги ставив, но дај Боже да ...

За два месеци полициски час 245 кривични пријави

MakPress - 23.05.2020

За два месеци колку што трае ограниченото движење на граѓаните СВР Тетово има поднесено вкупно 245 кривични пријави и 35 известувања за непочитување на мерката. За неносење маска на лице, односно заштитна опрема, тетовските полицајци поднеле вкупно ...