TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Големите фирми бараат товарот на кризата да се распредели „врз грбот на сите по малку“

Слободен Печат - 21.03.2023

Зоран Јовановски , поранешен потпретседател и кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, кој сега е втор човек во Стопанската комора на Македонија, вели дека замрзнувањето на цените „не е пазарно решение“ и дека „товарот на кризата не ...

Јовановски: Лебот треба да има пазарна цена, а државата да ги помага само социјално загрозените семејствата

Пари

Бизнисот против замрзнати цени, предлага намалување на даноците за помош на граѓаните

Сител

Со замрзната цена, лебот треба да биде само за сиромашните

Слободен Печат

Јовановски: Замрзнувањето на цените не е пазарно решение

MakPress

Јовановски: Замрзнувањето на цените не е пазарно решение

А1 On

Јовановски: Замрзнувањето на цените не е пазарно решение

Бизнис Вести

Н.Македонија Скопје инфо Локално Опсервер Нетпрес +инфо МКД Вечер Прес

Цената на јајцата замрзната на 9,8 денари

Алсат-М - 21.03.2023

Од утре се замрзнува цената на јајцата од 8,5 до 9,8 денари во зависност од големината и пакувањето. Тоа значи дека граѓаните за десет јајца ќе продолжат да плаќаат од 85 до 100 денари. Според одлуката на Владата, домашните производители треба да ја ...

Владата ги замрзна цените на јајцата и оризот- бизнисот бара да се најде друг механизам за поевтинување

Телма

Цените на јајцата и оризот замрзнати, извозот ограничен

24 Вести

Оризопроизводителите револтирани: „Замрзнати цени - замрзнато оризопроизводство“

24 Вести

Цените на јајцата и оризот замрзнати – едно јајце ќе чини до 9,8 денари, следи замрзнување и на овошјето и зеленчукот

ТВ21

Најскапото јајце може да оди до 9,8 денари, рече Бектеши по замрзнувањето на цените

Макфакс

Цената на јајцата ќе остане иста до 31 април

Слободен Печат

Канал5 Телма ТВ21 Kumanovo News ММС Локално Сител Телма

Бектеши: Отворени сме за конкретни, но одржливи предлози од коморите

Либертас - 21.03.2023

Сите одлуки за цените се донесени по директни разговори со производителите и се информирани и стопанските комори и Стопанската комора на Северозападна Македонија (СКСЗМ) и Стопанската комора на Северна Македонија, рече министерот за економија ...

Стопанските комори против замрзнување на цените – мерката не е пазарно решение, да се интервенира со државни резерви

ТВ21

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на стопански комори

Фактор

Стопанските комори се против замрзнување на цените

Алсат-М

Бектеши: Отворени сме за конкретни, но одржливи предлози од коморите

Бизнис Вести

Бектеши: Не разговарам со Сојузот на Стопански комори, ќе разговарам со сите производители во државата

24 Вести

Бектеши: Отворени сме за конкретни, но одржливи предлози од коморите

Канал5

ТВ21 4NEWS Н.Македонија

Владата ги замрзна цените на домашните јајца и оризот

Глас на Америка - 21.03.2023

СКОПЈЕ – Цените на домашните јајца и домашниот ориз се замрзнуваат на нивото на кое биле на 15 март. Ова е одлуката која што ја донесе Владата на денешната седница и која ќе биде на сила до 30 април.

Стопански комори: Не е потребно замрзнување на цените, туку да се најдат алтернативи

Канал5

Бизнисот контра власта- Стопанствениците предлагаат намалување на ДДВ или да се активираат државните резерви

Алфа

Пратеник од СДСМ порача: СДСМ нема да дозволи профит врз грбот на народот- Секој верник достојно да го прослави Велигден и Рамазан Бајрам,замрзнати цени во пресрет на празниците ‼️

Вести плус

За извозот да не ги поскапи јајцата, Бектеши ќе обврзе првин да се обезбедат за дома

Макфакс

Бектеши: Утре замрзнуваат цените за јајцата и оризот, нема поскапување за Велигден и Рамазан Бајрам

Макфакс

Јајцата со замрзната цена, извозот ќе се ограничи за да нема недостиг на домашниот пазар, најави Бектеши

Пари

Независен Centar А1 On Вечер Прес Н.Македонија Press24 Денар Точка

Прес-конференција на премиерот Ковачевски и министерот за економија Бектеши

Centar - 21.03.2023

Денеска 21.03.2023 година (вторник), во 14:30 часот, во Медија центарот на Владата, претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши ќе одржат прес-конференција.

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши

Бриф

(Во живо) Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши

Независен

(Во живо) Прес на Ковачевски и Бектеши

Независен

СКЗМ бара да се зголемат квотите за увоз на работна сила и да се престане со замрзнување на цените на производите

MakPress - 21.03.2023

Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) бара од Владата да го либерализира пазарот на трудот, да се зголемат квотите за увоз на работна сила и да се елиминираат бариерите кои го спречуваат регрутирањето на работна сила од други земји.

Како замрзнувањето на цените ќе се одрази на стандардот на граѓаните?

Канал5

СКЗМ бара да се зголемат квотите за увоз на работна сила и да се престане со замрзнување на цените на производите

Бизнис Вести

СКЗМ бара да се зголемат квотите за увоз на работна сила и да се престане со замрзнување на цените на производите

Опсервер

Состојбата со пазарот на трудот во Македонија е многу алармантна, вели претседателот на СКСЗМ

Frontline

СКСЗМ бара да се зголемат квотите за увоз на работна сила

Локално

СКЗМ бара да се зголемат квотите за увоз на работна сила и да се престане со замрзнување на цените на производите

Независен

OhridNews МКД ММС

Се замрзнуваат цените на оризот и јајцата, кај шеќерот и брашното засега без интервенции

Бизнис Вести - 21.03.2023

Владата денеска треба да ги замрзне цените на оризот и јајцата, но и да донесе одлука со која ќе го ограничи извозот на јајца. Во однос на шеќерот и брашното се уште нема да се интервенира.

Ќе замрзнуваат цените на оризот и јајцата, се прават анализи за месните производи

Deutsche Welle

Утре ќе се замрзнат и цените на јајцата и оризот, најави министерот Бектеши

Радио МОФ

Утре се замрзнуваат цените на оризот и јајцата, брашното и шеќерот засега без замрзната цена

Канал5

Ќе имаме доволно јајца за Велигден, ќе се ограничи извозот

Вечер Прес

Владата за денеска најавува замрзнување на цените на шеќерот, јајцата и оризот

МКД

УТРЕ ЗАМРЗНУВААТ ЦЕНИТЕ НА ЈАЈЦАТА И НА ОРИЗОТ Владата ќе го ограничи извозот на јајца

+инфо

Фактор Иновативност Мета Скопје1 24 Вести Р.С.Европа Факултети Вести плус

Бектеши: Годината ќе ја завршиме со 7,1 отсто инфлација, а може и помалку

Слободен Печат - 20.03.2023

Министерот за економија Крешник Бектеши очекува дека оваа година ќе имаме инфлација од само 7,1 отсто, а ако продолжи трендот на намалување на цените на енергенсите и на суровините, таа може да биде и пониска.

Бектеши: Ќе ја завршиме годината со 7,1 отсто инфлација

Вечер Прес

ИНФЛАЦИЈА ПОД 7,1 ОТСТО ДО КРАЈОТ НА ГОДИНАТА Бектеши очекува по летото цените да паѓаат побрзо од очекуваното

+инфо

Во Македонија лани е регистриран најголем раст на цените на горивата

Република - 20.03.2023

Податоците кои ги објави Европската статистика Евростат покажуваат дека Македонија е една од трите држави во регионот каде лани најмногу пораснале цените на дериватите. Официјалните податоци велат дека во текот на 2022 година цените на горивата во ...

Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат, најави Бектеши

Во Центар - 20.03.2023

Цените на месните производи ќе бидат една од наредните мерки што ќе се анализираат, соопшти денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Тој денеска, одговорајќи на новинарски прашања, ги поздрави компаниите од месната индустрија кои уште пред ...

Бектеши најавува: Цените на месните производи следни за анализа

ТВ21

Утре ќе замрзнат цените на оризот и јајцата, а потоа на месните производи

ММС

Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат, најави Бектеши

4NEWS

Бектеши: Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат

Сител

Ќе се анализираат и цените на месните производи

Либертас

Цените на месните производи една од следните мерки што ќе се анализираат, најави Бектеши

Опсервер

Курир MakPress Република Нетпрес А1 On Агротим Press24 Вечер Прес