TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Знае ли владата каде ќе го гради новиот клинички: Ем ќе се лечат, ем ќе гледаат театар?!

Курир - 13.03.2018

Она што зачудува е фактот што местото на кое е предвидено за градба, како што рече Филипче, е во близина на психијатриската болница Бардовци. Но, не знае ли министерот или некој друг во владата дека во тој дел се наоѓа локалитетот Скупи? Министерот ...

Министерството за здравство ги демнатира археолозите за новиот Клинички центар

Канал5 - 13.03.2018

Локацијата за новиот Клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона, се наведува во реакцијата на изјавите на дел од археолозите. Министерството за здравство информира дека локацијата за изградба на нов универзитетски ...

Новиот Клинички ќе го уништи археолошкиот локалитет Скупи

Скопје инфо - 13.03.2018

Најавата на министерот за здравство Венко Филипче, дека се планира нов Клинички центар да се гради во непосредна близина специјалната болница Бардовци, предизвика вознемиреност кај археолозите кои велат дека градежните активности можат да уништат ...

Трета среќа за Клинички центар: И нов ќе се гради и стариот ќе се крпи

Независен - 13.03.2018

Ќе се прават улици низ скопската населба Бардовци како подготовка за новиот клинички центар, но ќе се реновираат и некои од постојните клиники во сегашна државна болница. Така паралелно ќе се „турка“ да функционира најголемата здравствена установа ...

Трошоците за новиот клинички центар непознати

Алсат-М - 12.03.2018

Министерството за здравство не дава детали за глобата во износ од 5,5 милиони евра што треба да и се плати на Европската централна банка по владината одлука за дислокација на новиот клинички центар.

Николов: Владата да се откаже од сомнителните договори за новиот Клинички центар

Макфакс - 12.03.2018

„Расипничкото и девијантно однесување на Владата на СДСМ не запира. Вчера разбравме дека нема никаков готов проект за нов Клинички центар и дека не им е јасно каде ќе биде лоциран, односно како што велат таму некаде меѓу Злокуќани и Бардовци.

МЗ: Локацијата за новиот клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона

А1 On - 13.03.2018

„Министерството за здравство информира дека локацијата за изградба на нов универзитетски клинички центар-Скопје е во согласност со Генералниот урбанистички план за Град Скопје 2012-2022 година и законската и подзаконската регулатива од областа на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Клинички да се гради на старото место

+инфо - 12.03.2018

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека цената за раскинување на потпишан договор за Клинички центар, ќе ја платат сите граѓани на Република Македонија, и тоа во висина од најмалку 7,5 милиони евра. ВМРО-ДПМНЕ денеска ја обвини Владата дека ќе треба да се платат ...

МЗ: Новиот Клинички центар не влегува во строго заштитената археолошка зона

Слободен Печат - 13.03.2018

Локацијата за новиот Клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона, се вели во соопштението на Министерството за здравство, како реакција на изјавите на дел од археолозите во однос на локацијата избрана за изградба ...

Николов: Идејата на Заев за раскинување на потпишан договор за Клинички центар, ќе ја платат сите граѓани на Република ...

Курир - 12.03.2018

Николов потенцира дека според меѓународната практика сепак пеналите кои што треба да се платат за раскинување на ваков договор може да достигнат и до 10% од сумата на договорот или околу 12 милиони евра народни пари.

МЗ: Локацијата за новиот клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона

Либертас - 13.03.2018

Министерството за здравство реагираше на изјавите на дел од археолозите во однос на локацијата на новиот Клинички центар. „Министерството за здравство информира дека локацијата за изградба на нов универзитетски клинички центар-Скопје е во согласност ...

(ВИДЕО) Николов: Нема никаков проект за новиот Клинички центар и не е јасно каде ќе биде лоциран

А1 On - 12.03.2018

Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција рече дека не запира расипничкото и девијантно однесување на Владата на СДСМ. – Вчера разбравме дека нема никаков готов проект за нов Клинички центар и дека не им е јасно каде ќе биде ...

Министерство за здравство демантираат дека новиот Клинички ќе го уништи археолошкиот локалитет Скупи

Фактор - 14.03.2018

Од Министерството за здравство реагираат на изјавите на археолозите во однос на локацијата на новиот Клинички центар. Тие посочуваат дека локацијата за новиот клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона на ...

Николов: Владата да се откаже од сомнителните договори за новиот Клинички центар

Точка - 12.03.2018

„Расипничкото и девијантно однесување на Владата на СДСМ не запира. Вчера разбравме дека нема никаков готов проект за нов Клинички центар и дека не им е јасно каде ќе биде лоциран, односно како што велат таму некаде меѓу Злокуќани и Бардовци.

Локацијата за новиот клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона на Скупи

Скопје инфо - 14.03.2018

Локацијата за новиот клинички центар не влегува во површината дефинирана како строго заштитена зона на археолошкиот локалитет Скупи, реагираат од Министерството за здравство по изјавите на дел од археолозите во однос на локацијата на новиот Клинички ...

Николов: Владата да се откаже од сомнителните договори за новиот клинички центар

Вечер - 12.03.2018

„Расипничкото и девијантно однесување на Владата на СДСМ не запира. Вчера разбравме дека нема никаков готов проект за нов клинички центар и дека не им е јасно каде ќе биде лоциран, односно, како што велат, некаде меѓу Злокуќани и Бардовци.

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта дека сака да гради нов клинички без готов проект

Сител - 12.03.2018

Вчера разбравме дека нема никаков готов проект за нов Клинички центар и дека не им е јасно каде ќе биде лоциран, односно како што велат таму некаде меѓу Злокуќани и Бардовци. Покрај тоа, министерството за здравство преговара со кредитори за ...

Николов: Владата да се откаже од сомнителните договори за новиот Клинички центар

Канал 77 - 12.03.2018

Кои се кредиторите со кои Министерството за здравство преговара за обезбедување финансиски средства за изградба на новиот клинички центар – праша денеска на прес конференција членот на ИК на ВМРО ДПМНЕ, Игор Николов.