TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вулканот во Хаваи пред ерупција; нови евакуации

Глас на Америка - 17.05.2018

Ова е првото предупредување издадено од страна на Американското геолошко истражување, кое покажува дека ерупцијата е во тек Официјалните лица на Хаваи ги предупредија жителите и авионите кои го надлетуваат просторот над делови од Големиот остров, да ...

Црвен аларм на Хаваи, лавата предизвика серија земјотреси

Алсат-М - 17.05.2018

На Хаваи е прогласен црвен аларм за авио-сообраќајот поради огромните облаци од пепел од вулканот Килауеа, откако лавата изби на површината и предизвика низа земјотреси од кој најјакиот беше 4,4 степени по Рихтер.

Црвен аларм на Хаваи: Вулканот исфрла лава и проектили од карпи, отровен облак се издигна над големиот остров

Точка - 17.05.2018

На хавајскиот Голем остров е прогласен црвен аларм за авио-сообраќајот поради огромниот облак на пепел од вулканот Килауеа. Откако вулканот повторно се активираше, денес било забележано дури и исфрлање на карпи како „проектили“, лавата повторно е ...

Експлозивниот вулкан на Хаваи се гледа од вселената

Кајгана - 17.05.2018

Активностите на експлозивниот вулкан на Хаваи се толку моќни што астронаутите може да ги видат од вселената и фотографиите се неверојатни. Рики Арнолд и Еј Џеј Фојстел, американски астронаути стационирани во Меѓународната вселенска станица, објавија ...

Вулканот на Хаваите пред голема експлозија

Алсат-М - 17.05.2018

Вулканот Килауе на Хаваите, кој веќе десетина дена исфрла лава, влезе во фаза на експлозивни ерупции и почна да исфрла огромни количини на пепел и камења во воздухот. Според изворите на Ројтерс, размерите на таквите ерупции не се забележани уше од ...

Вулкански голф

Н.Македонија - 17.05.2018

Повеќето терени за голф се затвораат во случај на дожд, но не и за вулканска активност. Доказ за ваквото тврдење претставуваат фотографиите од голф-клубот со соодветно име „Волкано голф“ на Хаваи, САД, каде што се играше голф за време на ерупциите ...

(ВИДЕО-ФОТО) ЦРВЕН АЛАРМ ВО ХАВАИ: Вулканот беснее, отровен облак се шири над Островот

Фактор - 17.05.2018

На Хавајскиот Голем остров е прогласен црвен аларм за авиосообраќајот поради огромниот облак на пепел од вулканот Килауеа, бидејќи лавата се покренала и предизвикала низа земјотреси од кои најсилниот бил 4,4 степени по Рихтер, а од самиот вулкан ...

Видео: Започна да се остварува најлошото сценарио, Вулканот на Хаваи пред експлозија

Канал5 - 17.05.2018

Започна да се остварува она на што геолозите предупредуваа, вулканот на Хаваи почна да „исфрла проектили“ со големина на микробранова печка. Многу извесно е дека вулканот и ќе експлодираа сметаат геолозите.

Хаваи: Почнува да се остварува најлошото сценарио

Кајгана - 17.05.2018

Почна да се остварува она на кое геолозите предупредуваа – вулкан на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 ...

Вулканот на Хаваите се поактивен, забранети летови во опасната зона

Курир - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка, пишува ...

Вулканот врие во позадина, а тие си играат голф - мака немаат! (ФОТО)

Sport 1 - 16.05.2018

Речиси две недели на Хаваи беснее вулканот Килауеа. Тоа го прекина авионскиот сообраќај, придонесе за строг безбедносен режим, за евакуации, се ширеше лава, прскаше пепел и токсични гасови...

Пепелот од вулканот во Хаваи опасен за очите и респираторниот систем

Глас на Америка - 16.05.2018

Хавајската вулканска опсерваторија испрати предупредување до жителите за можните последици врз здравјето ВАШИНГТОН — Нова ерупција од пепел и гас од вулканот Килауеа во Хаваи, ги поттикна локалните власти да испратат текстуална порака со ...

Објавени фотографии што покажуваат како изгледа вулканската ерупција на Хаваите од вселената

Макфакс - 16.05.2018

Вулканот на Хаваите е активен веќе дванаесетти ден по ред, а сега на социјалните мрежи се појавија нови фотографии од ерупцијата, овој пат од вселената. Имено, двајца астронаути од Меѓународната вселенска станица направиле фотографии кои покажуваат ...

(Видео) Вулканот на Хаваите исфрли чад во висина од три и пол километри, луѓето стравуваат од отровни гасови

Макфакс - 16.05.2018

Огромниот облак од пепел што го исфрли вулканот Килауеа на Хаваите достигнал висина од 3 и пол километри пред целосно да обвие делови од Големиот Остров. Официјални лица предупредија жителите да останат во затворени простории, а авионите да го ...

Хаваи во стапицата на Килауеа: Пепел на 3.700 метри!

Фактор - 16.05.2018

Експлозиите во вулканот Килауеа на Хавајските острови се засилија вчера, а облакот од пепел над кратерот се издигнал на 3770 метри при што властите прогласија црвен аларм за опасност за авијацијата, соопшти Ројтерс.

Видео: Вулканот на Хаваите пред експлозија

Н.Македонија - 17.05.2018

Вулканот Килауе на Хаваите, кој веќе десетина дена исфрла лава, ќе влезе во фаза на експлозивни ерупции со кои ќе исфрла огромни количини на пепел и камења во воздухот, предвидуваат геолозите.

Хаваи: Почнува да се остварува најлошото сценарио – карпи со големина на микробранова летаат од вукланот

Локално - 17.05.2018

Почна да се остварува она на кое геолозите предупредуваа – вулкан на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 ...

Забранети летовите над Хаваи

Тера - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка, пишува ...

Погледнете како изгледа вулканската ерупција на Хаваите од вселената

USB - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите е активен веќе дванаесетти ден по ред, а сега на социјалните мрежи се појавија нови фотографии од ерупцијата, овој пат од вселената. Имено, двајца астронаути од Меѓународната вселенска станица направиле фотографии кои покажуваат ...

Вулканот на Хаваи исфрли чад во висина од три и пол километри, луѓето стравуваат од отровни гасови

Точка - 16.05.2018

Огромниот облак од пепел кој го исфрли вулканот Килауеа на Хаваите, достигнал висина од 3 и пол километри, пред целосно да обвие делови од Големиот остров. Официјални лица предупредија жителите да останат во затворени простории, а авионите да го ...

Вулканот на Хаваите сѐ поактивен, забранети летови во опасната зона

Макфакс - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка, пишува „Ројтерс“. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 дена, ќе влезе во фаза на експлозивни ...

(Видео) Вулканот на Хаваите исфрли чад во висина од три и пол километри, луѓето стравуваат од отровни гасови

Sky - 16.05.2018

Огромниот облак од пепел што го исфрли вулканот Килауеа на Хаваите достигнал висина од 3 и пол километри пред целосно да обвие делови од Големиот Остров. Официјални лица предупредија жителите да останат во затворени простории, а авионите да го ...

Хаваи: Почнува да се остварува најлошото сценарио – карпи со големина на микробранова летаат од вукланот

Либертас - 17.05.2018

Почна да се остварува она на кое геолозите предупредуваа – вулкан на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 ...

Вулканот Килауеа исфрли пепел во висина од 3 и пол километри, загрози авионски летови (ВИДЕО)

+инфо - 16.05.2018

Постои и закана од нова ерупција на вулканот Килауеа на Хаваите.. Официјални лица на Хаваите предупредија жителите да останат во затворени простории, а авионите да го заобиколуваат критичното подрачје каде што вулканот Килауеа исфрли облак од пепел ...

Вулканот на Хаваите сѐ поактивен, забранети летови во опасната зона

Точка - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка, пишува „Ројтерс“. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 дена, ќе влезе во фаза на експлозивни ...

Вулканот на Хаваите се поактивен, забранети летови во опасната зона

Пулс24 - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите почна да „испалува проектили“ со големина на микробранова печка, пишува „Ројтерс“. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 дена, ќе влезе во фаза на експлозивни ...

Вулканот на Хаваите сѐ поактивен, забранети летови во опасната зона

Sky - 17.05.2018

Вулканот на Хаваите почна да лансира проектили со големина на микробранова печка, пишува „Ројтерс“. Ако продолжат да се остваруваат предвидувањата на експертите, вулканот Килауеа што исфрла лава веќе 10 дена ќе влезе во фаза на експлозивни ерупции ...