TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: Екипи се упатуваат кон домовите на сопатниците на жената со коронавирус, нејзината состојба е добра

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус. -Со сите сопатници е контактирано телефонски и екипи се упатуваат кон нивните ...

Корона вирусот стигна во Македонија – заболена е 50 годишна жена

Алсат-М - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Фактор - 26.02.2020

Четири луѓе се од Скопје и пет луѓе сосе возачот се од Струмица, појасни министерот за здравство, Венко Филипче за сопатниците кои допатувале од Италија со 50 годишната жена која е заразена со коронавирус. Луѓето се лоцирани, и контактирани.

Пациентката со коронавирус во Македонија е во добра состојба, зафатено е едното белодробно крило само

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравсто Венко Филипче на прес конференција истакна дека 50-годишната пациентка која е заразена со коронавирус е во добра состојба, но зафатено и е едното белодробно ...

Филипче за случајот на корона вирус: Пациентката две седмици била болна, а во Италија не е тестирана

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против корона вирусот

Канал5 - 26.02.2020

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против Корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Прв случај на корона-вирус во државата: Пациентката цел месец била болна во Италија

Нова ТВ - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и епидемиологот Караџовски: Откриен еден случај на заболен ...

24Инфо - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство Венко Филипче и епидемиологот Жарко Караџовски на денешната прес-конференција информираа дека од утрово е откриен првиот случај на пациентка ...

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, рече Спасовски по првиот случај на заболен од коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

Како се лекуваат пациентите заразени со корона вирусот?

еМагазин - 26.02.2020

Во однос на лекувањето на заболените од корона вирус, министерот за здравство Венко Филипче изјави дека сите институции се целосно опремени, пред се Клиниката за инфективни болести како со заштитна опрема за персоналот, така и со лекови кои се ...

Прв случај на коронавирус и во Македонија, спортските настани засега без промени

Екипа - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Прв случај на коронавирус во Македонија, властите апелираат за смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

МКД - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

Граѓаните да не шетаат низ институции, туку да повикаат медицинска екипа дома

Кумановски м. - 26.02.2020

Во случај некој од македонските граѓани да забележи симптоми на коронавирусот, задолжително треба да повика медицинска екипа од Центрите за јавно здравје дома, а не да се рашетува низ клиники и болници, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

50-Годишната Жена заболена од коронавирусот била во Италија еден месец, А две недели била болна

Сакам да кажам - 26.02.2020

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Жена родена во 1970 година е првата заболена од КОВИД 19 во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

Филипче потфрли, во Македонија влезе лице со корона!

Курир - 26.02.2020

Прв случај на корона вирус во Македонија, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Станува збор за жена на педесет годишна возраст која две недели веќе била болна за време на престојот во Италија.

Филипче: Прв потврден случај на заболен со коронавирус во Македонија

24 Вести - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Прв случај на корона вирус во земјава, властите тврдат дека се подготвени и дека нема место за паника

Мета - 26.02.2020

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.

Филипче го потврди првиот случај на коронавирус, Спасовски повика на смиреност

+инфо - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

(ВИДЕО) Жена на 50 години која утрово дошла од Италија е првата заболена од коронавирус во земјава

А1 On - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

Прв случај на коронавирус во македонија, потврди Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

И официјално: првиот пациент со коронавирус во Скопје

МКД - 26.02.2020

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Филипче потврди: Пациентка заразена со коронавирус примена на инфективна

Press24 - 26.02.2020

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Прв случај на коронавирус во Македонија

МКД - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Oбновено: Регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, пациентот патувал со 9 патници

OhridNews - 26.02.2020

Дијагностициран е првиот случај на корона вирус во Македонија, информираше пред малку на прес конференција во Скопје министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни дека на Клиниката за инфективни болести била примена пациентка родена 1970 година ...

Владата и Министерството за здравство со апел до граѓаните да не се шири паника-Потврден прв случај на корона вирус во ...

Вечер - 26.02.2020

Македонска државјанка која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа вчераутро поради симптоми на грип побарала помош на Инфективната клиника каде е тестирана. По извршена детална анализа, потврдено е дека таа е заразена со ...

Прв позитивен случај на корона вирус во Македонија

Фокус - 26.02.2020

Во Македонија е регистриран и првиот случај на корона вирус, дознава „Фокус“ од свои извори. Неофицијално, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од овој опасен ...

Компаниите привремено да не ги примаат на работа вратените од Италија, порача Филипче

Кумановски м. - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција одржана во Владата по повод првиот потврден случај на коронавирус во земјава , порача компаниите да не ги примаат на работа лицата кои се вратиле скоро од престој во Италија.

Попладне ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони

Нова ТВ - 26.02.2020

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Пациентката болна од коронавирус две недели била болна во Италија но не била тестирана

Сител - 26.02.2020

На прес конференција во владата министерот за здравство Филипче потврди дека пациентката која денеска во раните утрински часови била хоспитализирана е позитивна на корона вирус. Министерот напомена дека нема простор за паника и дека пациентката е ...

Филипче: Инкубацијата на пациентката е многу одамна помината и не претставувала опасност да ја пренесе болеста на ...

Локално - 26.02.2020

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

Н.Македонија - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конференција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

Gostivarpress.mk - 26.02.2020

Се работи за женско лица, кое допатувало од Италија. Пациентката поради симптомите што ги имала, сама се обратил за тестирање на Инфективната клиника. По извршените лабараторски анализи потврдено е дека лицето е позитивно на коронавирус, извести ...

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Макфакс - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Потврден првиот случај на заразена со корона вирус

Frontline - 26.02.2020

Таа престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе болеста, рече министерот за здравство Венко Филипче, на прес-конференција во ...

Филипче: Во Македонија е регистриран првиот заразен коронавирус (видео)

Centar - 26.02.2020

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

А1 On - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

Неофицијално: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Либертас - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

Неофицијално, коронавирус потврден кај еден пациент во Македонија

Press24 - 26.02.2020

Неофицијално, прв случај на коронавирус е забележан во Македонија, објави Сител. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Оливер Спасовски најавија прес-конференција за половина ...

Потврден е прв случај на заболен од корона-вирус во Македонија

AKO - 26.02.2020

Пациентка е позитивна на вирус КОВИД 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Таа е згрижена во одделот специјализиран за оваа намена. Пациентката две недели е болна и се третирала во италијанска здравствена установа, но не е тестирана на ...

Филипче: Пациентка која утрово се пријавила на Клиника е првиот случај со коронавирус

Локално - 26.02.2020

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Фокус: Прв позитивен случај на корона вирус во Македонија

ММС - 26.02.2020

Во Македонија е регистриран и првиот случај на корона вирус, дознава „Фокус“ од свои извори. Неофицијално, станува збор за жена која патувала во Италија, земјата каде во последните денови расте бројот на заразени од овој опасен вирус.

Прв случај на корона вирус во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Претходно Дојче веле јави дека станува збор за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија.

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Бриф - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Филипче: Ги задолжуваме сите институции да не ги примаат на работа лицата кои патувале во северна Италија

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека се задолжуваат сите државни институции да не ги примаат на работа лицата коишто патувале во северна ...