TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи ги собра, а Димитриевски, Таравари и Ванковска близу до 10 000 потписи за влез во претседателската трка

360 степени - 27.02.2024

Претседателските кандидати на Движењето ЗНАМ, на опозициските партии на Албанците и на Левица веќе имаат собрано повеќе од половина од потребните потписи за нивно учество во претседателската трка, додека кандидатот на ДУИ веќе е сигурен учесник ...

ЕВЕ КОЛКУ ПОТПИСИ ДОСЕГА СОБРАА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ КАНДИДАТИ - кој ќе успее да влезе во трката за шеф на државата

Фактор

Османи од домашна атмосфера информира дека се собрани 10 000 потписи за неговата кандидатура за шеф на државата

360 степени

Кандидатите за претседател ги собираат потписите – Мицкоски: Потписите се купуваат со пари

ТВ21

(ФОТО) Познати се бројките: Османи и Димитриевски во водство при собирање потписи, еве ги бројките за останатите претседателски кандидати

Lider

Османи најблизу до потребните 10 000 потписи, по него се Димитриевски, Ванковска и Јакимовски

Канал5

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle

Алсат-М +инфо Антропол 24 Вести 360 степени 24Инфо Локално Кумановски м.

Апасиев: За прв пат народот ќе добие автентичен кандидат за претседател

Антропол - 27.02.2024

Уште 1/3 од потребните 10.000 потписи и проф. Ванковска ќе се најде на гласачкото ливче. За прв пат Левица и народот ќе имаат свој автентичен кандидат за претседател на републиката, изјави лидерот на Левица, Димитар Апасиев.

Апасиев: За 4 дена собрани 2/3 од потписите, затоа вријат вмроидите

Антропол

(ВИДЕО) Ахмети и Таравари ќе ги пропаѓаат претседателските избори? Што испорачуваат Апасиев и Ванковска?

Lider

Ванковска за кандидатурата на Силјановска: Џабе конвенции, џабе потписи, матрицата останала иста

Пулс24

Ванковска собрала половина од потребните потписи, тврди Апасиев

Скопје1

Левица почна на пазар да собира потписи за Ванковска, луѓето не се потпишуваат

Курир

Апасиев: Народе, за еден викенд собравме скоро пола од потребните потписи

Антропол

ВРЕДИ: Резултатoт 3 спрема 1 за Таравари

Канал5 - 26.02.2024

Кандидатот на Коалицијата „ВРЕДИ“ Арбен Таравари, во рок од еден ден доби доброволна поддршка од повеќе од 8.000 граѓани. Иако ДУИ ги користеше сите механизми за притисок врз вработените во јавната администрација, беа потребни повеќе од три дена за ...

Брза мобилизација на албанската опозиција: Таравари собра 8 илјади потписи за претседателската кандидатура – притисоците на ДУИ врз вработените во јавната администрација без резултат!

Lider

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Скопје1

Таравари: Промената започна!

Алсат-М

Таравари тврди дека е при крај: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи

Press24

ТАРАВАРИ: Официјалното собирање потписи го започнавме пред неколку часа и стигнавме до 8.000 потписи+!

Фактор

ТАРАВАРИ СОБРА 8.000 ПОТПИСИ ВО ЕДЕН ДЕН Тоа е колку што ДУИ собра за три дена, тврди Беса

+инфо

А1 On Независен Фокус Локално

Kаде и кога граѓаните можат да депонираат потписи за претседателските кандидати?

Сител - 26.02.2024

Вкупно единаесет лица се дел од битката за собирање на 10.000 потписи од граѓаните, за да може да ја трчаат претседателската трка. Вело Марковски, професорката Билјана Ванковска а и актуелниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски си определиле ...

ВАНКОВСКА, МАРКОВСКИ И ЈАКИМОВСКИ СОБИРААТ ПОТПИСИ НА НОТАР: За потпис во канцеларија се наплаќа 150 денари, трошокот може да биде или на партијата или на граѓанинот

Фактор

Потпис за кандидат за Претседател кај нотар ќе ве чиини 150 денари

Press24

Потпишани над 14 илјади граѓани, најмногу досега собрал Османи

Локално - 26.02.2024

Државната изборна комисија го направи првиот пресек за процесот на собирање 10 илјади потписи од граѓани за претседателските кандидатури. Заклучно со сабота 24.02, над 14 илјади граѓани одлучиле да ја поддржат кандидатурата на некој од подносителите.

Расте бројот на собрани потписи од граѓаните – Османи, Димитриевски и Ванковска за два дена имаат најмногу

360 степени

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски

24 Вести

Левица на пазар почна да собира потписи за Ванковска

Нетпрес

Пресек на ДИК: Најмногу потписи досега собрал Османи, по него следуваат Димитриевски и Ванковска

Фокус

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Сител

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

А1 On

Либертас Независен Zoom +инфо Слободен Печат МКД Бриф Во Центар

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Макфакс - 25.02.2024

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција, Бујар Османи собра 10.528 потписи.

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Опсервер

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

MTM

Над 1000 потписи имаат Османи, Ваконовска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Во Центар

Бујар Османи води: Колку потписи до сега имаат собрано претседателските кандидати

Press24

Заклучно со вчера 24.830 граѓани дале потписи за поддршка на претседателските кандидати

ТВ21

Никој од кандидатите за претседател сѐ уште не ги собрал законски потребните потписи

МКД

Бриф Слободен Печат Н.Македонија Сител Канал5 Република Локално ММС