TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТТК Банка ќе започне со исплата на пензијата за месец септември од 2-ри октомври

Пари - 30.09.2023

ТТК Банка АД Скопје ќе започне со исплата на пензијата за месец септември од 2-ри октомври 2023 година. Пензионерите кои користат Visa или Mastercard® дебитна картичка ќе можат да располагаат со пензијата од понеделник 02.10.2023 година и ќе може да ...

Тргна исплатата на пензиите – еве кој колку ќе добие

24Инфо - 01.10.2023

Од утре, 2 октомври тргнува исплатата на септемвриските пензии за над 330.000 пензионери, иако дел од банките уште вчера започнаа со исплата на пензиите, Согласно методологијата, септември е месец во кој има зголемување на пензиите, а овој септември ...

Халкбанк ги израдува пензионерите, денес ги исплати септемвриските пензии

24Инфо - 30.09.2023

Пензионерите кои добиваат пензија преку Халкбак АД Скопје денес беа израдувани со тоа што на сметките им легна пензијата за месец септември. Корисниците на електронско банкарство добија СМС дека имаат прилив на средства по основ на пезија, така што ...

НЛБ Банка: Известување за исплата на пензии

Пари - 30.09.2023

НЛБ Банка ги информира своите ценети клиенти пензионери дека исплатата на пензии на благајна во експозитурите на банката и на банкоматите, се планира да почне од 02.10.2023 (понеделник). Во насока на подобра организираност и намалување на гужвите во ...

Комерцијална банка: Исплатата на пензиите за септември започнува на 2 октомври

Пари - 30.09.2023

Комерцијална банка АД Скопје ќе започне со исплата на пензиите за септември од понеделник, 02.10.2023 година. Пензионерите кои имаат активна дебитна картичка со својата пензија ќе може да располагаат од понеделник 02.10.2023 година и ќе може да ја ...

Пензиите ќе бидат покачени, кој што добива?

Сител - 29.09.2023

Пензиите ќе бидат зголемени, но не за 6.8, туку за 5.3%. Исплатата започнува во понеделник. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија, околу 3.700 денари плус. Пензионерите, пак, со најниски пензии ќе добијат само 700 денари.

Пензионерите ги зголемија Барањата, 5.000 денари линеарно покачување и 20.000 минимална пензија

Сакам да кажам - 29.09.2023

Барањата на пензионерите за повисоки пензии остануваат, со тоа што вредноста на минималната пензија е повисока, исто како и висината на линераното покачување. Ова се одлуки на Иницијативниот одбор за повисоки пензии, кој од денес е преименуван во ...

Рама: Од 1 октомври 767.000 пензионери во Албанија ќе имаат покачување од 8,6 отсто

Слободен Печат - 29.09.2023

Премиерот Еди Рама утрово го почна со радосна вест за покачувањето на пензиите во Албанија, одлука донесена од Владата ден претходно, пренесува Визион Плус . Над 767.000 албански пензионери од сите категории од 1 октомври ќе имаат зголемување на ...

Октомвриски одлуки: Што се менува за германските пензионери

Во Центар - 29.09.2023

2023 година досега донесе бројни промени кај примателите на германски пензии. Меѓу другото, пензионерите добиваат пристојно покачување од оваа година. Според германските медиуми, месец октомври носи одредени промени за пензионерите, пишува магазинот ...

Падна одлука! Парите ќе бидат префрлени в понеделник: Еве кои граѓани ќе добијат најмногу

Мастило - 29.09.2023

Во понеделник почнува исплатата на зголемените пензии, но не за 6.8, туку за 5.3 отсто. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија, околу 3.700 денари плус на нивните сметки. Пензионерите, пак, со најниски пензии ќе добијат само 700 денари.

Пензиите се „зголемуваат“, но не колку што беше најавувано

Expres - 30.09.2023

Исплатата на октомвриските пензии за околу 330 илјади пензионери во земјава, започнува во понеделник, 02 октомври. Усогласувањето или како што некои го нарекуваат „зголемување“ ќе биде 5,3, а не 6.8 насто како што беше најавувано во неколку наврати ...

Минималната септемвриска пензија „скокна“ над 13.000 денари

Expres - 01.10.2023

Со септемвриското усогласување, минималната пензија се зголеми и надмина 13.000 денари. Пензиите се „зголемуваат“ но не колку што беше најавено Од Министерството за труд и социјална политика информираат дека со двете усогласувања оваа година ...

Од утре почнува исплатата на пензиите

Слободен Печат - 01.10.2023

Од утре, 2 октомври тргнува исплатата на септемвриските пензии за над 330.000 пензионери, иако дел од банките уште вчера започнаа со исплата на пензиите. Халкбанка од вчера почна со исплата на пензиите.

Утре започнува исплатата на пензиите, зголемени се за 5,3%

Макфакс - 01.10.2023

Исплатата на зголемените пензии започнува утре. Пензионерите ќе добијат процентуално покачување од 5,3%. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија, околу 3.700 денари плус. Пензионерите, пак, со најниски пензии ќе добијат само 700 денари.

Утре започнува исплатата на пензиите, зголемени се за 5,3%

Точка - 01.10.2023

Исплатата на зголемените пензии започнува утре. Пензионерите ќе добијат процентуално покачување од 5,3%. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија, околу 3.700 денари плус. Пензионерите, пак, со најниски пензии ќе добијат само 700 денари.

Утре започнува исплатата на пензиите, зголемени се за 5,3%

Опсервер - 01.10.2023

Исплатата на зголемените пензии започнува утре. Пензионерите ќе добијат процентуално покачување од 5,3%. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија, околу 3.700 денари плус. Пензионерите, пак, со најниски пензии ќе добијат само 700 денари.