TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Помош од 55 респиратори за Инфективна – транспортот отежнат, се прават напори побрзо да стигнат во Скопје

ТВ21 - 26.03.2020

Наскоро се очекува да добиеме 55 респираторни машини наменети за Инфективната клиника, од кои дел се помош од норвешката амбасада, а другите од Европската унија. Засега не се знае кога ќе пристигнат овие машини во земјава поради проблемите со ...

Јувентус со повеќе од 0.5 милион купува 150 респиратори, Филипче со 1.2 милиони купува 50 респиратори за болниците

Република - 26.03.2020

‘Јувентус’ со нешто повеќе од 0.5 милион 💶 купува 150 респиратори за болниците. Венко Филипче со 1.2 милиони 💶 купува 50 респиратори за болниците. П.С денеска ситуацијата е повеќе и од сериозна со неколку градови-жаришта, над 200 заболени, 3 мртви и ...

Османи: Обезбедени 55 респиратори, 25 се во депо во Турција, а 30 треба допрвин да се произведат во Кина

Сител - 26.03.2020

Државата обезбеди 25 респираторни машини, со пари донирани од Норвешката амбасада. Тие во моментов се во депо во Турција. Се бара начин како тие да се транспортаат до Македонија, информираше вицепремиерот Османи.

Пикот ќе стигне, ама којзнае дали и респираторите, допрва и нови ќе се купуваат

Алфа - 26.03.2020

Власта уверуваше дека во државата има повеќе од доволно апарати, но дури сега се бара начин како респираторите да се внесат во Македонија. Транспортот на апаратите за дишење станува проблем, како неопходните машини да стигнат во земјава, а и допрва ...

Обезбедени се 25 респиратори и уште 30 се резервирани преку УНДП, како и парични средства од Кина и ЕУ

еМагазин - 26.03.2020

Обезбедени се 25 респиратори од страна на УНОПС, преку средствата обезбедени од Норвешка, а дополнително се резервирани уште 30 респираторни машини преку УНДП од добавувач од Кина за чија набавка на располагање ќе се стават дел од итните средства ...

Паника меѓу олигарсите поради коронавирусот: Купуваат респиратори, лекари, опремуваат домашни клиники

+инфо - 26.03.2020

Во екот на пандемијата на коронавирус, богатите Руси почнаа во паника да купуваат респиратори и да опремуваат домашни клиники, со надеж дека на тој начин ќе си обезбедат подобри услови во случај да се разболат со заразната болест што го пустоши низ ...

Ќе ви ги прочистат белите дробови од насобраните токсини со неверојатна брзина: Овие намирници треба да ги јадете секој ...

Убавина и Здравје - 26.03.2020

Доколку ги воведете овие намирници во исхраната, белите дробови ќе ви бидат благодарни Оваа храна ќе ви помогне да се ослободите од насобраните токсини во белите дробови. Кога белите дробови се чисти, постои помала шанса за заболување од рак, како и ...

Ана Ивановиќ донираше респиратори за Србија

Екипа - 26.03.2020

Поранешната тенисерка број еден во светот која е амбасадорка на УНИЦЕФ, Ана Ивановиќ со донација на респиратори помогна во борбата против коронавирусот во Србија. УНИЦЕФ донираше 50 респиратори и медицинска опрема, 35 респратори платила Ивановиќ.

Што се случува во белите дробови кога ќе им влезе коронавирус?

Оff.net - 26.03.2020

Од таканареченото респираторно дрво оди во коморите за размена на гасови. Од таму во воздушните џебови. Сакајќи да го исфрлат од себе воспалението, тие го шират во останатиот дел од белите дробови и доаѓа до пневмонија.

Османи: Обезбедени се 55 респиратори, се чека на испорака

Мета - 26.03.2020

„Обезбедени се 25 респиратори со пари од норвешката амбасада, кои сега се моментално во Турција и се бара начин како да се транспортираат во Македонија“, информира Бујар Османи, заменик претседателот на Владата за европски прашања, на прес ...

(ВИДЕО) Османи: Со помошта од ЕУ и меѓународните донатори засега ќе се набават 55 респиратори

А1 On - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска на прес-конфернеција соопшти дека согласно потребите на земјата за справување со пандемијата од коронавирусот од ЕУ и помошта од меѓународните донатори ќе бидат обезбедени средства за поддршка ...

Договорена донација од 50-тина респиратори

Телма - 26.03.2020

Норвешката амбасада донира 25 респиратори за Инфективната клиника во Скопје, информираше вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи. Во моментов тие се во Турција и се бара начин како да се донесат во нашата земја по копнен пат.

Со европски пари обезбедени повеќе од 50 респиратори, се преговара за нивен транспорт до Скопје

Алсат-М - 26.03.2020

Со средства од норвешката амбасада обезбедени се 25 респираторни машини за потребите на инфективната клиника, информираше на денешната прес конференција вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Земјава бара начин како да донесе веќе обезбедени 25 респиратори од Турција и најмалку 30 од Кина

360 степени - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, информираше за активностите кои владата ги презема за активностите за помош во справувањето со кризата со коронавирусот. Така, тој посочи дека е формирано координативно тело на агенциите на ...

Црногорските медиуми: Србите на границата ни запленија три респиратори

МКД - 26.03.2020

Три од петте респиратори кои црногорскиот Фонд за здравствено осигурување ги нарачал од претставник на шведски произведувач, со седиште во Белград, Србија ги задржала на границата со Црна Гора и потоа ги запленила, јавува подгоричкиот портал Вијести.

Османи: Добивме 25 респиратори од амбасадата на Норвешка, 30 од фондот на ЕУ

ТВ21 - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на прес-конференција истакна дека наскоро Македонија ќе добие 55 респиратори, а ќе има уште од Кина, која во моментов е „преплавена“ од барање за респиратори од многу земји.

Обезбедени се 55 респираторни машини за Македонија, се чека само транспорт

Фокус - 26.03.2020

Вкупно 55 респираторни машини се обезбедени за потребите на здравството во Македонија за справување со ситуацијата на корона вирусот. Ова денеска го истакна вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Обезбедени се 25 респираторни машини кои треба да стигнат од Турција, нарачани уште 30 од Кина

OhridNews - 26.03.2020

Со средства од норвешката амбасада обезбедени се 25 респираторни машини за потребите на Инфективната клиника во Скопје. Како што рече заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи, во моментот респираторите се во депо во Турција ...

(Видео) Владата обезбедила 25 респиратори, нарачала уште 30

Независен - 26.03.2020

Фото: Б. Грданоски Вицепремиерот Бујар Османи извести денес дека се обезбедени 25 респиратори со пари донирани од норвешката амбасада, кои сега се во депо во Турција и се бара начин како да се донесат во Македонија.

Хуман потег: Поранешната најдобра тенисерка во светот ѝ помогна на Србија!

СуперСпорт - 26.03.2020

Поранешната најдобра тенисерка во светот, Ана Ивановиќ реши да ѝ помогне на својата држава во вакви тешки денови. Србија е една од големиот број држави, кои се погодени од коронавирусот, а Ана реши да испрати важна помош.

Илон Маск вети дека неделава ќе обезбеди 1.200 респиратори

Иновативност - 26.03.2020

Пред една недела директорот на SpaceX и на Tesla, Илон Маск, се понуди да почне да произведува репсиратрои за пациентите болни од корона вирусот ако за тоа има потреба. Медициснките лица и владата го поддржаа во таа негова намера и потенцираа дека ...

Ивановиќ не ја заборави Србија, испрати помош во борбата против ковид-19

Gol.mk - 26.03.2020

Поранешната тенисерка Ана Ивановиќ не ја заборави татковината и испрати голема помош во борбата против вирусот ковид-19. Србија е една од многубројните држави кои минуваат тежок период поради пандемијата со коронавирусот и секоја помош ѝ е ...

Црногорските медиуми: Србите на граница ни запленија три респиратори

Макфакс - 26.03.2020

Три од пет респиратори нарачани од црногорскиот Фонд за здравствено осигурување од претставникот на шведскиот производител, чие седиште е во Белград, биле задржани од Србија на границата со Црна Гора и потоа биле запленети, пишуваат подгорички ...

Ана Ивановиќ за Србија обезбеди 35 респиратори

Вечер - 26.03.2020

Српската тенисерка Ана Ивановиќ учествувала во набавката на 35 респиратори и со финансиска поддршка и со лобирање преку свои контакти. Неколку компании и Ивановиќ обезбедиле големи парични средства со кои се порачани овие неопходни респиратори за ...

Османи: Обезбедени се 55 респиратори, отежнат е нивниот транспорт до Македонија

+инфо - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи информира дека од меѓународни донации веќе се обезбедени 50 респираторни машини за Македонија. Османи на прес-конференција информира за мерките кои владата ги презема за обезбедување на странска помош ...

Османи: Се разгледува како да се транспортираат 25-те респираторни машини од Турција, обезбедени се дополнителни 30 ...

Слободен Печат - 26.03.2020

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи на денешната прес-конференција информираше за набавка и транспорт на респираторни машини, како и финансиската помош која ќе ја добие Македонија, особено како земја која треба да ...

Бујар Османи: Чекаме европска донација во респиратори кои се во Турција и Кина

Фактор - 26.03.2020

Вицепремиерот Бујар Османи денеска соопшти дека преку Секретаријатот за европски прашања се очекува донација од вкупно 55 респиратори во борбата против епидемијата. - Обезбедени се 25 респираторни машини како донација од норвешката амбасада.

Османи: Македонија ќе добие 55 респираторни машини

Локално - 26.03.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека земјава остварила голема победа со тоа што добила одлука за почеток на преговорите со ЕУ, нешто што, како што вели, 15 години не можела да го направи поради ветото на разни земји.

Што се случува со белите дробови нападнати од коронавирус?

Вечер - 26.03.2020

Пулмологот Џон Вилсон за Гардијан овбјаснува како се манифестира ковид-19 – од немање симптоми до тешка пневмонија. Фотографијата погоре е снимка од компјутерска томографија на маж заболен од ковид-19.

Србија на граница заплени три респиратори наменети за Црна Гора

Вечер - 26.03.2020

Од петте респиратори што црногорскиот Фонд за здравствено осигурување (ФЗО) ги нарача од претставници на шведски производител, вчера три беа задржани на границата со Србија, а потоа и конфискувани, потврди за подгорички „Вијести“ диркеторот на ...

Што е сува кашлица? Стручњак го појаснува овој симптом на коронавирус

Panacea.mk - 26.03.2020

Важно е сепак да се запомини дека сувата кашлица може да биде симптом и за други болести, а не само за КОВИД-19 К ашлицата е рефлексна реакција со која се чистат дишните патишта од слуз, а постојат – сува (непродуктивна), надразнета кашлица, кашлица ...

Коронавирусот може да биде сериозен ризик за младите и за пушачите

+инфо - 26.03.2020

Со оглед на тоа што Ковид-19 е нов вирус, допрва ќе следат квалитетни научни студии за целокупниот тек и прогноза, но здравствените експерти веќе излегуваат со одредени сознанија од досегашните случаи.

Ана Ивановиќ покажа како се сака татковината: Познато што ќе донира на Србија

Спортклуб - 26.03.2020

Во соседна Србија, но и во околните држави познатите спортисти од ден на ден даваат се поголема конкретна помош во справување со корона вирусот. Последна во низа е поранешната српска тенисерка, Ана Ивановиќ која на својата татковина ќе и подари 35 ...

ЗАБОЛЕНИ КОИ СЕ ПОСТАРИ ОД 60 ГОДИНИ НЕ ГИ СТАВАМЕ НА РЕСПИРАТОР- Болна исповед на доктор од Италија

Магазин - 26.03.2020

Борбата против коронавирусот станува се потешка. Нема доволно апарати за сите кои страдаат. Ние дозволуваме да умрат пациентите да се збогуваат со своите семејства, вели д-р Гал Пелег. Израелски лекар кој работи во болницата во Парма вели дека на ...

НЕВЕРОЈАТЕН ГЕСТ НА АНА ИВАНОВИЌ: Тенисерката донира 35 респиратори во Србија и финансиска помош…

Магазин - 26.03.2020

Познатата поранешна српска тенисерка Ана Ивановиќ ја покажа својата хуманост на дело. Имено веќе голем броспортисти и бизнисмени од Србија решија да помогнат на својата земја, па така и Ана одлучила да подари 35 респиратори.

Италијански свештеник се откажал од респираторниот апарат, за да му го отстапи на заразен млад човек

Скопје1 - 25.03.2020

Свештеник на Римокатоличката црква во Италија кој го препуштил својот респиратор на друг, помлад пациент, кого не го ни знаел, починал од ефектите на коронавирусот. Дон Џузепе Берардели (72 г.

80.000 лица во светот се излечија од КОРОНА: Најважно е да го преживеете вирусот, но кои се последиците?

Магазин - 25.03.2020

Досега има релативно малку информации за тоа како се чувствуваат лица после заздравувањето од корона вирусот. Некои од нив, со олеснување, зборуваат за тоа како физички и психички го преживеале периодот: третман на симптоми, измачувачка неизвесност, ...

80.000 лица во светот оздравеа од коронавирусот - лекарите открија кои се последиците после закрепнувањето

Press24 - 25.03.2020

Овие бројки будат надеж: повеќе од 80.000 заразени од коронавирусот оздравеле затоа што болеста кај нив имала само благи симптоми или добиле квалитетна медицинска нега. Сепак, засега има релативно малку информации за тоа како се чувствуваат после ...

‘Злобен гениј’ застана на патот на коронавирусот – канадски доктор демонстрирал респиратор кој лечи 9 пациенти ...

Точка - 25.03.2020

Додека болниците низ светот се подготвуваат да обезбедат што повеќе респираторни машини, некои доктори стануваат креативни за да им помогнат на своите пациенти. Таков е случајот со канадскиот доктор Алејин Гутијер, анестезиолог од болницата „Перт ...

Смирете ја кашлицата и исчистете си ги дишните патишта: Потребна ви е една работа која сигурно ја имате дома

Курир - 25.03.2020

Сода бикарбоната има голема примена во медицината, а истата се покажала многу ефикасна и во борбата против кашлицата и проблемите со дишните ...

Исповед на лекар во болница во Парма: Постарите од 60 години не ги ставаме на респираторни машини (ВИДЕО)

Press24 - 25.03.2020

Израелски доктор кој работи во болница во Парма вели дека медицинските работници добиле упаатства од надлежните на не се ставаат постарите од 60 години на респиратори. Тоа доволно говори за ужасната ситуација во Северна Италија, епицентар на ...

Ги чуваат за помладите: Во Италија постарите од 60 години веќе не ги ставаат на респиратори

Република - 25.03.2020

Гал Пелег, доктор од Израел кој работи во болницата во Парма вели дека добиле упатства постарите од 60 години веќе да не ги ставаат на респиратори. Тој објаснува дека во неговата болница има малку вештачки бели дробови кои пациентите ги одржуваат во ...

Граѓани со симптоми на сува кашлица, температура или отежнато дишење, телефонски да контактираат со матичниот лекар

360 степени - 24.03.2020

Граѓаните кои имаат симптоми како сува кашлица, отежнато дишење или температура, да избегнуваат движење туку да се пријават телефонски кај матичниот лекар, кој ќе одлучи дали има потреба од земање брис за тестирање од коронавирусот, порача на ...

Почина свештеник кој се откажа од респиратор за да спаси помлад пациент

Press24 - 24.03.2020

Италијански свештеник од местото Касниго во провинцијата Бергамо почина од коронавирусот откако се жртвуваше за помлад пациент. Дон Џузепе Берардели (72) претходно се одрекол од респиратор кој му го купил неговата заедница и го отстапил на заразен ...

Ја расплака нацијата: Замина отец Берардели, човекот кој го даде својот респиратор на помлад пациент што не го ...

Pedijatar.mk - 24.03.2020

Италија е земја со најмногу смртни случаи од коронавирус во светот ♦♦♦♦♦♦♦ К ога отецот се разболел неговите парохијани од местото Касниго му купиле респиратор, но тој го одбил и го остапил на помлад пациент, кој исто така бил заболен од ...

Маск донирал повеќе од 1.200 респиратори за калифорниските болници

Опсервер - 24.03.2020

Елон Маск, сопственик на автoмобилската компанија „Тесла“ и „СпејсИкс“ откупил повеќе од 1.200 респиратори, апарати за механичка вентилација на бели дробови, за државата Калифорнија. Ова синоќа го кажа гувернерот на сојузната држава, Гавин Њусам.

Лек направен од овие намирници ги чисти белите дробови од отрови за 72 часа (РЕЦЕПТ)

NMD - 24.03.2020

Лекот направен од овие намирници има способност брзо да ги ги чисти белодробните крила, па дури и доколку сте пушач повеќе од пет години. Некои го нарекуваат вистински спасител за белите дробови.

Италија: Почина свештеник кој се откажал од респиратор за да спаси помлад пациент

Локално - 24.03.2020

Свештеник на Римокатоличката црква во Италија кој го препуштил својот респиратор на друг, помлад пациент, кого не го ни знаел, починал од ефектите на коронавирусот. Свештеникот Џузепе Берардели (72) починал во болницата во Ловере, Бергамо, најтешко ...

Терапија со сода бикарбона – ги чисти дишните патишта и ја смирува кашлицата во рекорден рок

Точка - 24.03.2020

Сода бикарбоната има голема примена во медицината, а истата се покажала многу ефикасна и во борбата против кашлицата и проблемите со дишните органи. Најдобриот начин за нејзино користење е секако инхалацијата, а оваа терапија ја препорачуваат бројни ...

Терапија со сода бикарбона: Ги прочистува дишните патишта и ја смирува кашлицата!

iPortal - 24.03.2020

Содата бикарбона има голема примена во медицината, а се покажала и како многу ефикасна во борбата против кашлица и проблеми со дишните органи. Најдобриот начин е инхалацијата на сода, а оваа терапија ја препорачуваат и некои пулмолози.