TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Украина објави податоци за нивото на радиоактивност во нуклеарната централа Запорожје

Канал5 - 11.08.2022

Нивото на радијација во најголемата европска нуклеарна централа Запорожје е во нормален опсег и покрај обновените гранатирања, соопшти денеска украинската нуклеарна агенција Енергоатом. „Од 17 часот, позадинското зрачење во нуклеарната централа ...

Руски извори: Повторно бомбардирање на областа околу електраната Запорожје во Украина

365

Бомби и мртви во Бахмут, Москва има цел да ја поврзе нуклеарната централа Запорожје со Крим

Еспресо

СБ на ОН утре ќе расправа за ситуацијата во нуклеарната централа „Запорожје“ во јужна Украина

Слободен Печат

Г7 и даде предупредување на Москва за нуклеарната централа во Запорожје

Пулс24

Русија бара состанок на Советот за безбедност на ОН за украинската нуклеарна централа

Р.С.Европа

Украинската нуклеарна централа среде пожар, жителите стравуваат од катастрофа

Во Центар

Локално Кумановски м. Кумановски м. Еспресо Локално CivilMedia 4NEWS МКД

Гутереш: Сериозно сум загрижен поради состојбата во украинската нуклеарка

Канал5 - 11.08.2022

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш предупреди на потенцијална нуклеарна катастрофа поради борбите околу нуклеарната централа Запорожје. „Сериозно сум загрижен за ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина.

ОН: Борбата околу украинската нуклеарна централа „може да доведе до катастрофа“

Глас на Америка

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

А1 On

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

MakPress

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

Опсервер

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

Курир

Гутереш ги повика Русија и Украина да го повлечат воениот персонал од нуклеарката Запорожје

24Инфо

CivilMedia Република Фокус Либертас Нетпрес Вечер Прес

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Слободен Печат - 11.08.2022

Неколку сензори за радијација се оштетени денеска по новото руско бомбардирање на областа во близина на нуклеарниот реактор на електраната Запорожје, соопшти украинскиот оператор Енергоатом.

Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје, објавија украински извори

Нова ТВ

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Бриф

Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

24Инфо

ОШТЕТЕНИ СЕ СЕНЗОРИ ЗА РАДИЈАЦИЈА ВО ЗАПОРОЖЈЕ Киев и Москва си ја префрлаат вината

+инфо

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Н.Македонија

Украински извори: Оштетени сензори за радијација во електраната Запорожје

Во Центар

365 Локално Нетпрес Сител Опсервер

Колку е реална опасноста од катастрофа во нуклеарна централа Запорожје?

Слободен Печат - 11.08.2022

Светските медиуми во последниве денови пренесуваат дека во близина на најголемата нуклеарна централа во Европа, Запорожје, се случиле неколку експлозии, што донесе страв од нова нуклеарна катастрофа, иако експертите остануваат уверени дека ризикот ...

ОН се загрижени за нуклеарната централа Запорожје

Кумановски м.

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Слободен Печат

Колку е опасна ситуацијата околу нуклеарката во Запорожје?

Кумановски м.

Руски генерал се закани со бомбардирање на нуклеарката Запорожје

Кумановски м.

Воените активности околу централата Запорожје ги прекршуваат сите нуклеарни стандарди за безбедност

360 степени

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди

Курир

24Инфо Опсервер Денешен Независен А1 On Н.Македонија Во Центар ТВ21

Зеленски предупредува на опасност од нова нуклеарна катастрофа слична на таа во Чернобил

А1 On - 11.08.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја предупреди меѓународната заедница на опасност од нова нуклеарна катастрофа, слична на таа во Чернобил од 1986 година, јави ДПА. – Русија е терористичка држава, што ја држи во заложништво нуклеарната ...

Зеленски предупреди на опасност од нова нуклеарна катастрофа

Опсервер

Зеленски предупреди на опасност од нова нуклеарна катастрофа

Курир

Зеленски предупреди на опасност од нова нуклеарна катастрофа

MakPress

Зеленски предупреди на опасност од нова нуклеарна катастрофа

24Инфо

Зеленски предупреди на опасност од нова нуклеарна катастрофа

Република

ЗАПОРОЖЈЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ НОВ ЧЕРНОБИЛ! Драматично обраќање на Зеленски за можна нуклеарна катастрофа

+инфо

Н.Македонија 24 Вести Нетпрес Во Центар Вечер Прес

УКРАИНА ИТНО ДА СОПРЕ Русија вели дека Западот зазема „ненормален став“ во однос на Запорожје

+инфо - 10.08.2022

Тие заземаат ненормална позиција, бидејќи ризиците се многу високи и, се разбира, користејќи го нивното влијание врз Киев, може и треба да ја повикаат украинската страна да нареди, да ја повика да престане со гранатирањето.

Улјанов: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри

Либертас

Утре итен состанок на ОН во врска со најголемата европска нуклеарна централа

Канал5

Утре итна седница на Обединетите нации за Запорожје

Локално

„Катастрофата во Запорожје би го надминала Чернобил“

Кумановски м.

Улјанов: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри

Zoom

Улјанов: Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри

Слободен Печат

Во Центар А1 On Вечер Прес Опсервер 365 Н.Македонија ММС Денешен

Г7 - Руската контрола на нуклеарните централи во Украина го загрозува регионот

Р.С.Европа - 10.08.2022

Лидерите на седумте најбогати земји на светот Г7 денеска ја осудија руската окупација на нуклеарната централа Запорожје и ја повикаа Москва веднаш да и ја врати на Украина целосната контрола над централата.

Министрите за надворешни работи од Г7 ја повикаа Русија да ја врати нуклеарната централа Запорожје под украинска контрола

Слободен Печат

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

Опсервер

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

А1 On

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

Курир

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Украина го загрозува регионот

MakPress

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Запорожје го загрозува регионот

Денешен

Вечер Прес Нетпрес OhridNews 24Инфо Либертас

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

MakPress - 10.08.2022

Руското Министерство за надворешни работи упати остри обвинувања против Обединетите Нации околу ескалација на безбедносната криза во украинската нуклеарна централа Запорожје и предупреди дека светот е „пред пропаст“.

Русија до ОН: Светот оди во пропаст

Независен

СВЕТОТ Е ПРЕД ПРОПАСТ Русија испрати предупредување до ОН

+инфо

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

24Инфо

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

Опсервер

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

Курир

Русија со критики за ОН во однос на Запорожје и побара седница на СБ на ОН за нуклеарната централа

Нетпрес

OhridNews Вечер Прес