TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рекорден број починати во Германија, Меркел со предупредување до граѓаните

Канал5 - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата на коронавирус, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордни 426 случаи, според податоците на Институтот Роберт Кох (РКИ) објавени денеска.

Во Грција 2.013 нови случаи и 101 починат од Ковид-19

Независен - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во Грција се регистрирани 2.013 нови случаи на Ковид-19, а почина уште 101 лице, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Корона-агонија во Италија: Повеќе од 800 починати во последните 24 часа

Локално - 27.11.2020

Бројот на смртни случаи од последиците од инфекција со коронавирус во Италија е зголемен за 827, објавило италијанското Министерство за здравство. Во соопштението се наведува дека во Италија во последните 24 часа се регистрирани уште 28.352 случаи ...

Во Босна и Херцеговина 1.179 новозаразени, починаа 62 пациенти

Независен - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Босна и Херцеговина регистрирани се 1.179 нови случаи со корона вирус, а тестирани биле 3.184. Од последиците на заразата починале 62 пациенти. Во Федерацијата пријавени се 2.145 примероци од кои 738 биле позитивни на корона ...

Нови највисоки корона-бројки во Србија, 57 лица починале во изминатиот ден

А1 On - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Србија, коронавирусот е потврден кај нови 7.880 пациенти, што е најмногу досега во еден ден, а починале 57 лица – уште еден црн рекорд во земјата. Според официјалните податоци, тестирани се 22.404 лица, а 34,73 отсто од ...

Во Србија на секои 28 минути едно лице ја губи битката со коронавирусот: Нови 7.790 случаи, 57 лица починаа

Слободен Печат - 27.11.2020

Во последните 24 часа во Србија на коронавирус се тестирани 24.404 лица, меѓу кои 7.790 биле позитивни, а 57 лица починале. Според последните податоци на српското Министерство за здравство и Институтот „Батут“ на респиратори во здравствени ...

Во Германија рекорден број на починати за 24 часа

Макфакс - 27.11.2020

Во Германија, повеќе од еден милион луѓе се заразени од почетокот на пандемијата, а дневниот биланс на смртни случаи достигна рекордна бројка од 426, според податоците на Институтот Роберт Кох објавени денеска.

Во Германија рекорден број на починати во еден ден, Меркел ги предупреди граѓаните

МКД - 27.11.2020

Во Германија, од почетокот на пандемијата на коронавирус се заразени повеќе од милион лица, а дневниот број на починати достигна рекордни 426 случаи, според податоците на Институтот Роберт Кох (РКИ) објавени во петокот.

Смртноста е поголема кај мажите, досега починале 5 трудници и 12 здравствени работници

+инфо - 27.11.2020

Најзастапена група на заболени се лица на возраст над 60 (n=1.818, 24,3%). Голем број заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 40-49 (n=1.496; 20,0%), 30-39 (n=1.474; 19,7%), 50-59 (n=1.348; 18,0%) и 20-29 (n=978; 13,1%).

Италија им се враќа на рекордите од март: 822 лица починаа од ковид-19 за еден ден

МКД - 27.11.2020

Во Италија во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со коронавирусот, со што дневниот број на смртни случаи достигна близу нивото од крајот на март, кога земјата беше епицентар на пандемијата во Европа, пренесува Анадолија.

Речиси 40% од тестираните во Бугарија биле позитивни на корона

Република - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени 3.568 нови случаи на заразени со корона вирусот, а 162 пациенти починале од последиците на Ковид-19. Како што на својата веб-страница објави бугарската Влада, во изминатото деноноќие тестирани биле ...

Вториот бран на коронавирусот донесе поголема смртност во Австрија

Кумановски м. - 27.11.2020

Вториот бран на коронавирусот ја зголеми смртноста низ цела Австрија, откако само во периодот од 9 до 15 ноември починале 2.286 лица, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија. Тоа е трета највисока смртност од 2000 година.

Италија се враќа на рекордите од март: Од ковид-19 во еден ден починале 822 луѓе

360 степени - 27.11.2020

Италијанската влада сега размислува за нови мерки за божиќните празници, за да овозможи истовремено да се прослави празникот, но без ризик од ново ширење на коронавирусот Во Италија, во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со ...

Европа со најмногу заразени и најмногу смртни случаи од Ковид-19 во изминатава недела

Факултети - 27.11.2020

Европа остана најголемиот глобален придонесувач за нови случаи на Ковид-19 и смртни случаи во изминатата недела, соопшти Светската здравствена организација, и покрај знаците дека построгите мерки против ширењето на вирусот почнуваат да даваат ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Макфакс - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

Дури 29 отсто од тестираните во Бугарија позитивни на Ковид-19

24Инфо - 27.11.2020

Во Бугарија во последните 24 часа се потврдени уште 3.568 случаи на заразени со коронавирус, а 162 пациенти умреле од последиците на Ковид-19, објави денеска на својата веб-страница бугарската Влада.

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Макфакс - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Во Скопје уште девет жртви на Ковид-19, само еден од починатите имал над 70 години

А1 On - 26.11.2020

Во Скопје во изминатите 24 часа починале уште деветмина пациенти на кои им бил дијагностицирана инфекција со коронавирусот, а само еден од починатите имал повеќе од 70 години, покажуваат податоците на здравствените власти.

Денес во Битола 87 нови позитивни на ковод-19, починати 6 пациенти, оздравени 47

Битола Њуз - 26.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Македонија се направени 2.64 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19, од кои во , Битола се 87. Со овие бројки во Битола досега се регистрирани 1.897 лица со ...

Во Италија уште 822 лица починаа од коронавирус

Локално - 26.11.2020

Најмалку 822 лица починаа од последиците на коронавирус во Италија во последните 24 часа, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи ...

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Вечер - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Србија со рекорден број на новозаразени: Починати 51 пациент, а 243 се на респиратор

Press24 - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Сител - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Во Србија евидентирани 7.606 заболени од коронавирусот

24Инфо - 26.11.2020

Во Србија денеска се забележани 7.606 случаи со корона вирус, а починаа 51 пациенти. Тестирани се 21.569 лица. Во болница се лекуваат 6.722 лица, а во моментот на респиратор се 243 пациенти.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Н.Македонија - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Нов црн рекорд во Србија: Регистрирани 7606 новозаразени и 51 починат

Курир - 26.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7606 случаи на коронавирус. Починале 51 лице, што е нов црно рекорд. Тестирани се 21.569 лица. Во болниците се 6.722 лица, а моментално на респиратори се 243 пациенти.

Секој ден е поцрн од претходниот: Во Србија 51 починати и повеќе од 7.500 заразени

Република - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569 луѓе. Во болниците има 6.722 лица, а во моментов 243 пациенти се на апарати за дишење.

Нов црн рекорд во Србија, со 7.606 новозаразени и 51 починат

Нетпрес - 26.11.2020

Во Србија во последните 24 часа се регистрирани 7606 случаи на коронавирус. Починале 51 лице, што е нов црно рекорд. Тестирани се 21.569 лица. Во болниците се 6.722 лица, а моментално на респиратори се 243 пациенти.

Во БиХ 924 новозаразени, починаа 51 пациент

Frontline - 26.11.2020

Во Босна и Херцеговина во претходните 24 часа регистрирани се 924 новозаразени лица со корона вирус, од обработени 2.787 тестови. Во истиот период починаа 51 пациент. Во Федерацијата направени се 1.665 тестови, а 443 биле позитивни.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Точка - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569. Во болниците има 6.722 лица, а во моментот 243 пациенти се на апарати за дишење.

Нов црн рекорд во Србија, 51 починат и повеќе од 7.500 заразени

Centar - 26.11.2020

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 7.606 случаи на коронавирус, а починаа 51 лице, што е нов црн рекорд. Тестирани се 21.569. Во болниците има 6.722 лица, а во моментот 243 пациенти се на апарати за дишење.

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

24Инфо - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

Слободен Печат - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Грција починаа 99 луѓе од Ковид-19, а има 2.018 новозаразени

Независен - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Грција: 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

А1 On - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје. Од новозаразените, 562 се во Солун, 408 во Атика (поширокиот ...

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

ТВ21 - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

Либертас - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Италија 822 починати од корона вирус денеска

Независен - 26.11.2020

Најмалку 822 лица починаа од последиците на коронавирус во Италија во последните 24 часа, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи ...

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Вечер - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Во Италија во последните 24 часа од коронавирус починале 822 пациенти

Press24 - 26.11.2020

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починаа 822 лица, објави италијанското Министерство за здравство. Бројот на починати во последните 24 часа е поголем од претходниот ден, кога беа регистрирани 722 смртни случаи.

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

MakPress - 26.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Грција регистрирани 99 смртни случаи од Ковид-19 и 2.018 новозаразени

Вечер Прес - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа од коронавирусот во Грција починаа 99 лица, додека пак регистрирани се 2.018 нови случаи, според официјалните податоци од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Италија состојбата се влошува, од ковид-19 во еден ден починале 822 луѓе

Фокус - 27.11.2020

Во Италија, во четвртокот беа потврдени 822 смртни случаи поврзани со коронавирусот, што го врати дневниот број на смртни случаи близу нивото од крајот на март, кога земјата беше епицентар на пандемија во Европа.

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Опсервер - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Вечер - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

24Инфо - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19 во светот

Н.Македонија - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на ковид-19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на инфекција ...

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Точка - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на инфекција ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

Денар - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...

За еден ден потврдени повеќе од 577 000 нови случаи на Ковид- 19

MTM - 27.11.2020

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19 се потврдени за еден ден ширум светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со што вкупниот број на случаи се над 60 милиони. Според СЗО, повеќе од 11.000 луѓе починале како резултат на ...