TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Загадувањето е алармантно во овие три места, еве што препорача Владата

+инфо - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, прагот на алармирање за PM10 (надминување на вредноста од 175 mg/m3 во текот на ...

Меѓусебни обвинувања на власта и опозицијата кој колку направил или не направил за намалување на загадувањето

ТВ21 - 27.01.2020

Со меѓусебни обвинувања кој колку направил или не направил, кој искрено работи, а кој само настапува со декларативни заложби почна денешната собраниска расправа по Информацијата за енормното загадување на амбиентниот воздух во Република Македонија, ...

Влада го вклучи алармот за загадувањето во Скопје и Тетово

Кумановски м. - 27.01.2020

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи, како што информираат од Владата, прагот на алармирање за PM10 (надминување на ...

Манојлоски: Додека народот од ден во ден се повеќе се труе, СДСМ и блиските нивни соработници заработуваат од горењето ...

Курир - 27.01.2020

На денешната седница на Собранието на Република Македонија, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Горан Манојлоски изрази револт и незадоволство од работата на сегашната власт и актуелниот заменик министер за животна средина, Јани Макрадули.

Иванов до Макрадули: Да се извините на граѓаните затоа што ветувавте чист воздух, а денес дишеме позагаден

Курир - 27.01.2020

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иван Иванов на собраниската седница посочи дека СДСМ треба под итно да се извини на граѓаните на Република Македонија, бидејќи ветуваа пред изборите кога ќе дојдат на власт нема да дишеме загаден воздух, но еве ...

Црвен аларм во Скопје и Тетово, се чека Владата да активира вонредни мерки против загадувањето

360 степени - 27.01.2020

Министерството за животна средина ја информира Владата дека пиковите на аерозагадувањето во Скопје и Тетово го надминуваат дозволениот праг и дека се исполнети условите за активирање на мерките за заштита од аерозагадувањето.

Данев: Сè што ветија ништо не исполнија, владата на СДСМ во предизборието пак ќе се возат во автобус Мерцедес “Ќе”

Курир - 27.01.2020

На денешната 130-та седница во Собранието на Република Македонија пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Данев жестоко ја нападна владата на СДСМ, дека сè што ветувала додека била во опозиција, ништо не исполнила сега кога е на власт.

Советничката од Левица во Град Скопје за препораките за загадување: Шилегов ни ја потценува интелигенцијата

Фактор - 27.01.2020

Еко активистите реагираат на препораките за загадувањето кои ги дава Градот Скопје. Драгана Велковска, а ктивистка за заштита на животни и животна средина и членка на Советот на Град Скопје, во допис до медиумите вели дека Гр ад Скопје и Петре ...

ССК со предлог од 10 мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

еМагазин - 27.01.2020

Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

Реакција: Лажна борба на власта со загадувањето!

Курир - 27.01.2020

ЛАЖНА БОРБА НА ВЛАСТА СО ЗАГАДУВАЊЕТО „Скопје најзагаден град во светот!“ Така осамна вчерашниот ден. Но и Штип држи ниво. Од најчиста општина во Македонија, почна да се доближува до главниот град на државата.

Препораките за загадувањето од Град Скопје се исмевање на Шилегов со скопјани

Република - 26.01.2020

Град Скопје и Петре Шилегов им ја потценуваат интелигенцијата на скопјани. Препораките за загадувањето од Град Скопје се исмевање и покажување фрапантна незаинтересираност и негрижа за жителите на овој град, реагира Драгана Велковска, активистка за ...

Скопје деновиве е во топ 10 најзагадени градови на светот

Алсат-М - 26.01.2020

Синоќа, според листата на Ервижуал, интернет страница која го покажува квалитетот на воздухот во светски рамки, Скопје го држеше неславното прво место на најзагаден град. Утрово, со намалувањето на ПМ10 честичките, главниот град падна на осмата ...

Чистиот воздух е основно човеково право: како градовите низ светот (вклучително и оние во Кина) се борат против ...

А1 On - 26.01.2020

Њујорк тајмс Поради загадувањето на воздухот во 2015 година во светот починаа 4,2 милиони луѓе, главно во источниот и јужниот дел на Азија. Уште неколку милиони луѓе се разболеле од вдишување загаден воздух.

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки!

Канал5 - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни, соопшти ДОМ.

Мираковски: Платформите како „Мој воздух“ во основа се агрегатори (собирачи), а не извори на податоци

Локално - 26.01.2020

Државната мрежа за мониторинг на квалитетот на амбиенталниот воздух, која ја има воспоставено МЖСПП, според големината на територијата и популацијата на одделните земји е споредлива на регионално ниво, како од аспект на просторната покриеност така и ...

Не се дише: Скопје вечерва најзагаден град во Светот, градот со препораки до граѓаните

ТВ21 - 26.01.2020

Вечерва нешто пред полноќ, Скопје беше прв на листата на најзагадени градови во Светот. Алармантна беше ситуацијата во главниот град, а најголемо загадување е регистрирано кај ректоратот. Вечерва големо загадување е регистрирано и во Струмица и во ...

Со „Али експрес“ Макрадули и политиканството на Шилегов Скопје повторно светски лидер во загадување

Република - 26.01.2020

Речи си две третини од граѓани сметаат дека Македонија нема соодветен пристап во справувањето со загадувањето на воздухот, покажува последното истражување на јавното мислење кое за Детектор го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, а ...

Македонски феномени: Обвинети за аерозагадување а воопшто не работеле

Expres - 25.01.2020

Компанија Макстил која увезува старо железо а извезува челик кој може да се најде на локации како Њујорк, Лондон, Париз и други светски центри е постојано споменувана како извор на загадувањето во Скопско.

Предупредувања и препораки од Град Скопје поради загадувањето на воздухот

Република - 26.01.2020

Поради нарушениот квалитет на амбиентниот воздух и надминување на граничните вредности за партикуларните честички помали од 10 микрометри (РМ10), што е резултат на загадувањето на воздухот, но пред се на стабилната временска состојба карактеристична ...

Загаденоста на воздухот во Македонија повторно урива рекорди

Република - 25.01.2020

Загаденоста во Македонија повторно руши рекорди. Загадувањето е енормно! Се чини дека повторно ќе соборуваме рекорди по загаденост. Бројките што ги покажуваат мерните станици се поразувачки.

Не се дише: Скопје вечерва најзагаден град во Светот, градот со препораки до граѓаните

4NEWS - 26.01.2020

Вечерва нешто пред полноќ, Скопје беше прв на листата на најзагадени градови во Светот. Алармантна беше ситуацијата во главниот град, а најголемо загадување е регистрирано кај ректоратот. Вечерва големо загадување е регистрирано и во Струмица и во ...

Ректорат најзагадено, Град Скопје со препораки да не се излегува

AKO - 26.01.2020

И денеска нивото на загденост во Скопје е исклучително високо. Мерните инструменти покажуваат дека најзагаден едел е Ректорат, односно потегот кај крстосницата, Универзитетска библиотека, Мавровка, Ректорат, каде надминува над 485 мг на м3 ПМ ...

Како градовите низ светот (вклучително и оние во Кина) се борат против загадувањето

Локално - 26.01.2020

Поради загадувањето на воздухот во 2015 година во светот починаа 4,2 милиони луѓе, главно во источниот и јужниот дел на Азија. Уште неколку милиони луѓе се разболеле од вдишување загаден воздух.

Мираковски: Податоците од мерните станици за загадување на воздухот погрешно се интерпретираат

Frontline - 26.01.2020

Обезбедувањето соодветно ниво на финансирање и редовна замена и одржување на постојните системи за мониторинг се од круцијално значење за обезбедување целосни и навремени информации за оцена на квалитетот на воздухот во зоните што се набљудуваат, ...

Предупредувања и препораки од Град Скопје поради загадувањето на воздухот

Скопје инфо - 26.01.2020

Поради нарушениот квалитет на амбиентниот воздух и надминување на граничните вредности за партикуларните честички помали од 10 микрометри (РМ10), што е резултат на загадувањето на воздухот, но пред се на стабилната временска состојба карактеристична ...

Мираковски: Одржувањето на системите за мониторинг на аерозагадувањето треба да биде императив за државата

Слободен Печат - 26.01.2020

За платформите, како „Мој воздух”, во основа се, вели, агрегатори (собирачи), а не извори на податоци. Државната мрежа за мониторинг на квалитетот на амбиенталниот воздух, која ја има воспоставено МЖСПП, според големината на територијата и ...

Град Скопје објави препораки за заштита од загадувањето на воздухот

Frontline - 26.01.2020

• да се избегнува користењето на возила, колку што е можно, а ако се користат возила, повеќе лица да се организираат да се возат во едно возило; По добиеното соопштение од Министерството за животна средина и просторно планирање за надминување на ...

Чистиот воздух е основно човеково право: како градовите низ светот (вклучително и оние во Кина) се борат против ...

Нетпрес - 26.01.2020

Поради загадувањето на воздухот во 2015 година во светот починаа 4,2 милиони луѓе, главно во источниот и јужниот дел на Азија. Уште неколку милиони луѓе се разболеле од вдишување загаден воздух.

Мираковски: Одржувањето на системите за мониторинг на аерозагадувањето треба да биде императив за државата

24Инфо - 26.01.2020

– Државната мрежа за мониторинг на квалитетот на амбиенталниот воздух, која ја има воспоставено МЖСПП, според големината на територијата и популацијата на одделните земји е споредлива на регионално ниво, како од аспект на просторната покриеност така ...

Град Скопје со препораки до граѓаните за заштита од загадувањето на воздухот

Канал5 - 26.01.2020

Градоначалникот на Град Скопје , Петре Шилегов , откако последователни два дена се надминати вредностите на ПМ 10 честичките над максималните вредности , објави препораки за заштита од загадувањето на воздухот.

Мираковски: Одржувањето на системите за мониторинг на аерозагадувањето - императив за државата

MakPress - 26.01.2020

Државната мрежа за мониторинг на квалитетот на амбиенталниот воздух, која ја има воспоставено МЖСПП, според големината на територијата и популацијата на одделните земји е споредлива на регионално ниво, како од аспект на просторната покриеност така и ...

Чистиот воздух е основно човеково право: Како градовите низ светот се борат против загадувањето?

MakPress - 26.01.2020

Поради загадувањето на воздухот во 2015 година во светот починаа 4,2 милиони луѓе, главно во источниот и јужниот дел на Азија. Уште неколку милиони луѓе се разболеле од вдишување загаден воздух.

ЊУЈОРК ТАЈМС: Основно човеково право е да има чист воздух

Денешен - 26.01.2020

Поради загадувањето на воздухот во 2015 година во светот починаа 4,2 милиони луѓе, главно во источниот и јужниот дел на Азија. Уште неколку милиони луѓе се разболеле од вдишување загаден воздух.

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки

Макфакс - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни, порача ДОМ.

ДОМ бара итни мерки против аерозагадувањето, а не само препораки

МКД - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, партијата ДОМ смета дека предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни.

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки

Точка - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни, порача ДОМ.

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки

MTM - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни, порача ДОМ.

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки

Н.Македонија - 26.01.2020

МАКЕДОНИЈАДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препоракиОбјавено пред 14 минути – 26 јануари, 2020Од Макфакс Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените ...

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки

MakPress - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни, порача ДОМ.

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки!

А1 On - 26.01.2020

Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10 честички неколку пати над дозволеното ниво, предложените предупредувања и препораки од градот Скопје не се доволни, велат од ДОМ.

Препораки против загадувањето- рано наутро и доцна навечер да се избегнува долготрајна изложеност на отворено

Телма - 26.01.2020

Скопје осамна како најзагаден град во светот. Најголемо беше загадувањето во центарот кај Ректорат а загадување имаше и во Струмица и Куманово. Во текот на ноќта од Град Скопје испратија препораки за заштита од загадувањето на воздухот.

Сојуз на стопански комори со кампања за справување со загадувањето и климатските промени

24Инфо - 27.01.2020

Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Скопје24 - 27.01.2020

27 јануари 2020, Скопје – Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се ...

Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Слободен Печат - 27.01.2020

Членовите на Сојузот, директно придонесуваат за справување со загадувањето и климатските промени, но потребно е акцијата да биде масовна. Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, ...

Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Банкарство.мк - 27.01.2020

Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

Кампања за подигнување на јавната свест и за преземање мерки против загадувањето

А1 On - 27.01.2020

Сојузот на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција почна со кампања посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Иновативност - 27.01.2020

Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

ССК: Мерки за институционално справување со загадувањето и климатските промени

Локално - 27.01.2020

Сојуз на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања, посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

Кампања за подигнување на јавната свест и за преземање мерки против загадувањето

Опсервер - 27.01.2020

– Сојузот на стопански комори на Македонија со иницијативата на жени во климатска акција почна со кампања посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето и ...

ССК: Мерки за институционално справување со загадувањето и со климатските промени

Академик - 27.01.2020

Сојузот на стопански комори на Македонија со Иницијативата на жени во климатска акција отпочна со кампања посветена на подигнување на свеста и преземање мерки со кои се мотивираат и се ангажираат институциите и компаниите да се борат со загадувањето ...