TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Србија се ближи крајот на епидемијата, паѓа бројот на новозаболени

Слободен Печат - 01.06.2020

Србија досега тестираше вкупно 247.760 лица, од 11.430 заразени се опоравија 6.726, додека на болничко лекување има уште 468, а 9 од нив се со тешка клиничка слика и на респиратор. Србија, според проценките на експертите, се ближи до крајот на ...

Се размислува и за полициски час за претстојниот викенд

Телма - 01.06.2020

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. Тоа ја натера Комисијата за заразни болести да разгледува враќање на дел од рестриктивните мерки меѓу кои и ...

Регионални медиуми: Расте бројот на заболени во Северна Македонија, премиерот вторпат во самоизолација

Кајгана - 01.06.2020

Во изминатите 24 часа во земјава беа регистрирани 89 нови случаи на COVID-19, како и седум починати пациенти. Растот на бројките не помина незабележан во регионалните медиуми кои пишуваат за состојбата со коронавирусот во земјава, имајќи предвид ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Frontline - 03.06.2020

Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе. – Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.110 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот ...

Во Шпанија во последните 24 часа нема ниту еден починат од коронавирусот

Слободен Печат - 01.06.2020

Шпанското министерство за здравство објави дека во последните 24 часа немало смртни случаи поврзани со коронавирусот. Такво нешто последен пат се случи дури во март. Значи, вкупниот број смртни случаи остана ист како и дента пред тоа – 27.127 Шпанци ...

Во последното деноноќие нема починати од коронавирусот во Шпанија

Канал5 - 01.06.2020

Шпанското Министерство за здравство извести дека во последните 24 часа немало нови смртни случаи поврзани со коронавирус. Ова се случило последен пат во март. Така, вкупниот број на смртни случаи остана ист како претходниот ден - 27.127 Шпанци ...

Со 89 новозаразени и седум починати, Македонија е ново жариште на коронавирусот во Југоисточна Европа

Сакам да кажам - 01.06.2020

Македонија стана ново жариште на коронавирусот во Југоисточна Европа откако во изминатите 24 часа е регистриран драматичен пораст на бројот на новозаразени и ...

89 новозаразени и седум починати, Филипче уверува дека епидемијата е под контрола

Канал5 - 01.06.2020

Засега сеуште нема одлука но доколку бројката на новозаразени опродолжи да расте, Владата не исклучува воведување полициски час или карантин за критичните општини. По најновата бројка од 89 новозаболени и седум починати, министерот Филипче смирува ...

Регионот прогласува крај на епидемијата, Македонија станува кризно жариште

Канал5 - 01.06.2020

Радипниот раст на заболените од корона вирусот во земјава ја смести Македонија во категоријата најризично кризно жариште во регионот.. Странските туристи од денеска почнаа да ги полнат црногорските плажи, но тие остануваат недостапни за македонските ...

Детален преглед: Во Чаир и Студеничани најголем број од новозаразените од корона вирусот во Скопје

еМагазин - 01.06.2020

Од вкупно 35 новозаболени од корона вирусот регистрирани денеска во Скопје најголем број се од општините Чаир – 11 и Студеничани – 5, велат за „еМагазин“ од Министерството за здравство. На листата потоа следуваат скопските општини: Гази Баба – 3, ...

7 починати и 89 новозаразени во последните 24 часа - деновиве ќе се одлучува за карантин и полициски час

Сител - 01.06.2020

Здравствените власти ќе чекаат два до три дена и ќе одлучат дали Чаир, Штип, Тетово ќе бидат изолирани по примерот на Дебар, поради алармантниот број на новозаболени во овие општини. Не е исклучена и можноста од враќање на полициски час во местата ...

Во Шведска регистрирани најмалку новозаразени со КОВИД-19 од 27 март

Локално - 01.06.2020

Во Шведска во последните 24 часа се регистрирани 232 нови случаи на заразени со коронавирус, што е најмал број на нови случаи во еден ден од 27 март. Уште осум лица починаа, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 4.403, јавува Гардијан, ...

ВМРО-ДПМНЕ бара независно тело од експерти за справување со коронавирусот

24 Вести - 01.06.2020

Од ВМРО ДПМНЕ реагираат дека додека земјите од нашето опкружување ги отвoраат границите и прогласуваат успешен исход во борбата со пандемијата на ковид 19, нашата земја е високо на листата, според бројот на заболени и починати на милион жители.

89 новозаболени и седум починати од Ковид-19

Телма - 01.06.2020

Осумдесет и девет новозаболени од коронвирус и седум починати е билансот на епидемијата на Ковид-19 во земјава во последните 24 часа. 35 од новите случи се од Скопје, 27 се од Штип, додека Куманово по неколку дена едноцифрени бројки на заразени ...

Освен во Скопје, короната се шири и во Тетово

Алсат-М - 01.06.2020

Со седум нови случаи денеска во Тетово и околните општини, бројот на заразени достигна 215 лица. Со ова, Тетово од трет степен на ширење на инфекција, премина во четврта фаза на опасност. „Бидејќи сите сега сме без ограничувања во движењето, многу е ...

Четири и пол милиони Французи биле заразени од ковид-19

+инфо - 01.06.2020

Последниот извештај на француските здравствени власти покажува дека за 24 часа починале 31 лице, со што вкупниот број на смртни случаи достигна 28 802. Се проценува дека четири и пол милиони Французи биле заразени од новиот коронавирус од почетокот ...

Нови 89 заразени и седум жртви на коронавирусот

Deutsche Welle - 01.06.2020

Продолжува големиот раст на бројот на заразени од Ковид-19 во Северна Македонија. Во изминатото деноноќие здравствените власти регистрирале нови заразени во девет града во земјата. Скопје и Штип стануваат нови во Северна Македонија.

Осумдесет и девет новозаразени со ковид-19, од кои 35 во Скопје и 27 во Штип, седуммина починати

Канал5 - 01.06.2020

Рекордни 89 нови случаи со Ковид 19 за 24 часа. Седум пациенти заразени од вирусот ја изгубија војната. Шестмина од починатите се од болницата ГОБ „8ми септември“. Најмладиот од нив има 44 години од Струга, двајца се од Скопје на возраст до 83 и 80 ...

Овој пик на заболени е од времето кога имавме полициски час, вели вицепремиерот Османи

Сакам да кажам - 01.06.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вели дека поголемиот број од новозаразените од изминатите 24 часа, 89 лица позитивни на КОВИД-19 доаѓаат од неколку семејства, веќе познати кластери, но сепак, рече тој, бројките и трендот на раст се ...

Во Хрватска за 10 дена само три нови случаи на коронавирус

Макфакс - 01.06.2020

Во последните 24 часа во Хрватска нема нови случаи на коронавирус. Од вкупно потврдени 2.246 случаи, закрепнале 2.077 лица, а 103 починале. Активни се 66 случаи, од кои четири пациенти се на респиратор.

Во Германија 333 нови инфекции и 11 починати

Независен - 01.06.2020

Германија забележа 333 потврдени нови инфекции и 11 нови смртни случаи поврзани со Ковид-19, соопшти телото за контрола на болести во понеделникот. Според Институтот „Роберт Кох“, во Германија има забележано вкупно 181.815 лица заразени со вирусот ...

Починатите седуммина се на возраст од 44 до 83 години

Фокус - 01.06.2020

Според податоците од Министерството за здравство, шестмина од починатите се регистрирани во ГОБ „8 септември“ , а еден на Клиниката за инфективни болести. -Починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст ...

Најголемиот дел од заразените се од Скопје и од Штип

Фокус - 01.06.2020

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27 од Штип, 12 од Куманово, 7 во Тетово и 4-ца во Кочани.

7 починати, 89 нови случаи на КОВИД-19, од кои 35 се од Скопје

Сакам да кажам - 01.06.2020

Седум починати од КОВИД-19 и 89 новозаболени пациенти се регистрирани во изминатите 24 часа, стои во статистиката на Институтот за јавно здравје. Вкупно се направени 727 тестови. Починатите се по двајца од Скопје, Куманово и од Тетово и еден од ...

Над 144 илјади заразени со новиот коронавирус во Африка

+инфо - 01.06.2020

Бројот на заразени со коронавирусот во Африка денеска ја надмина бројката од 144.000, откако се потврдени повеќе од 5.000 нови случаи, соопшти Регионалната канцеларија на СЗО за Африка. Во последните 24 часа, во африканските земји се пријавени 5.430 ...

Комисијата ќе го анализира растот на новозаболени

Deutsche Welle - 01.06.2020

Двајца македонски министри, еден советник и еден градоначалник од вчера се во самоизолација. На што се должи зголемениот број на новоинфицирани од коронавирусот? Педесет и два, 35, 62... Бројките на новозаболени од Ковид -19 на крајот од мај се ...

Енормниот број заразени со Ковид-19 не е од олабавувањето на мерките, туку од времето на полицискиот час

Слободен Печат - 01.06.2020

Новиот голем број заразени со коронавирусот не е резултат од олабавување на рестриктивните мерки, како укинувањето на полицискиот час на пример, туку е резултат на однесувањето на граѓаните во периодот кога имаше строги рестрикции, односно ...

За 24 часа во земјава починаа 7 пациенти позитивни на Ковид – 19

Алсат-М - 01.06.2020

Во последниве 24 часа во земјава починале 7 пациенти позитивни на вирусот Ковид-19. Како што дознаваме, 6 од нив починале во болницата „8 Септември“, а еден во Клиниката за инфективни болести.

89 нови случаи на заразени со ковид-19, седум лица починаа

МКД - 01.06.2020

Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус. Од Институтот за јавно здравје за МИА изјавиле дека во изминатото деноноќие починале седум лица инфицирани со ковид-19.

Нови 89 заразени и 7 починати од корона вирусот

Фокус - 01.06.2020

Во изминативе 24 часа се регистрирани нови 89 заразени од корона вирусот, како и седум починати, дознава „Фокус“. Од Владата најавија дека министерот за здравство Венко Филипче во 15 часот ќе одржи прес конференција, на која се очекува да ги ...

Во гостиварско нов случај на заразен коронавирус, активни вкупно седум

Канал5 - 01.06.2020

По двонеделниот тивок период и без новозаразени, за една недела, бројката на инфицирани од коронавирусот денеска достигна седум. Последните тестирања во трите гостиварски општини покажаа дека уште едно лице е позитивно на болеста.

Од вчерашните 64 заразени, 20 кажале дека немале контакт со заболен

А1 On - 01.06.2020

Од вчерашните 64 нови позитивни случаи, 20 не пријавиле дека имале контакт со заразен од коронавирус. Извештајот ја ИЈЗ покажува дека најмногу од новозаболените, односно 14 лица, се на возраст од 40-49 години.

Од вкупно 89 новозаразени, 35 се од Скопје

Курир - 01.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани 89 нови случаи на ковид-19. Од нив најголемиот дел на заразени, односно 35, се од Скопје.

Статус на денот

Expres - 01.06.2020

Граѓани на социјалните мрежи реагираат на вчерашните и особено денешните бројки на новозаразени и починати од Ковид-19 и на кампањата што ја започна една политичка партија која инсистира изборите да се одржат на 5-ти ...

Локални карантини или полициски час во општините со најголем број заразени

Сител - 01.06.2020

Според неофицијалните информации со кои располага Сител денеска има повеќе од 80 нови случаи на КОВИД-19. Најголем број односно повеќе од 30 новозаболени има во главниот град. Според информациите кои ги добивме од скопскиот Центар за јавно здравје ...

Починаа 7 лица, нови 89 случаи со Ковид-19 во Македонија

ТВ21 - 01.06.2020

Загрижувачки бројки за изминатите 24 часа во Македонија. Регистрирани се седум починати лица, и дури 89 новозаболени од Ковид-19, пренесе МИА со потврда од Институтот за јавно здравје. Вкупно биле направени 727 тестови.

Седуммина починати од ковид-19 и нови 89 заболени, кои нови мерки ќе има за ставање на вирусот под контрола?

+инфо - 01.06.2020

Седуммина пациенти заболени од ковид-19 починале во изминатото деноноќие во земјата, потврдија за Плусинфо од Министерството за здравство. Ова е најголемиот број починати од почетокот на епидемијата со корона вирусот во нашата земја, на 26.

Вирусот урива рекорди: 35 новозаболени се од Скопје, а 27 од Штип

+инфо - 01.06.2020

Триесет и пет од новозаболените со ковид-19 во изминатото деноноќие се од Скопје, покажува извештајот на Институтот за јавно здравје . Од седумтемина починати, по двајца се од Скопје, Куманово и од Тетово и еден е од ...

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Макфакс - 01.06.2020

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес центрите, салоните за убавина, базените и големите хотели.

ЦРН ПОНЕДЕЛНИК: 89 новозаразени со коронавирус, починаа седум лица

Курир - 01.06.2020

Во земјава денеска се регистрирани нови 89 позитивни случаи на коронавирус. Од Институтот за јавно здравје, за МИА наведоа дека во изминатото деноноќие починале седум лица инфицирани со Ковид-19.

До сега во светот од коронавирус починале 374,233 лица: Македонија од 215 земји e на 87 место

Машки магазин - 01.06.2020

Според СЗО, билансот на починати во светот од коронавирус од почетокот на пандемијата до денес е 374,233. Се излечиле 2,854,589 . Вкупниот бројка на случаи со Ковид-19 е 6,282,574. Активни случаи се 3,000,358 , а во критична ситуација 53,394 .

Кон: Објективно, во Србија веќе нема епидемија

МКД - 01.06.2020

Српскиот епидемиолог Предраг Кон изјави дека „објективно веќе не сме во епидемија“ на коронавирусот, дека крајот на епидемијата веќе дошол и дека Србија „влегува во период кога се очекува тој да почне да се појавува повремено“.

Коронавирус: Тајната за „тивките распрскувачи“

+инфо - 01.06.2020

Истражувачите велат дека е неопходно да се дознае колкумина се заболени на овој начин и дали „тивките распрскувачи“ ја подгреваат пандемијата. Како што се одвиваше кризата, научниците открија повеќе докази за една чудна и загрижувачка карактеристика ...

89 новозаразени и 7 починати од Ковид-19

Либертас - 01.06.2020

Во изминативе 24 часа се регистрирани нови 89 заразени од корона вирусот, како и седум починати, информира „Фокус“. … ...

Кон: Србија не е во класична епидемија

24Инфо - 01.06.2020

Епидемиологот Предраг Кон денеска изјави дека Србија објективно повеќе не е во епидемија од коронавирусот и дека е дојден крајот. Според него земјата влегува во период кога може само на некои места да се појавува овој вирус.

Во Кина најголем пораст на новозаболени за три недели

Макфакс - 01.06.2020

Кина со 16 нови случаи на инфекција со коронавирус бележи најголем пораст на нови случаи за речиси три недели откако бројот на увезени случаи се зголеми во југозападната провинција Сичуан.

Стружанец на 44 години и тетовец на 54 години меѓу седумте починати од корона вирусот

еМагазин - 01.06.2020

Од седумте починати лица од корона вирусот во изминатото деноноќје во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од Струга на 44 години и еден од ...

Алсат: Починаа 7 пациенти позитивни на коронавирус за 24 часа

Курир - 01.06.2020

Во последниве 24 часа во земјава починале 7 пациенти позитивни на вирусот Ковид-19, јавува телевизија Алсат-М. Според информациите на телевизијата, 6 од нив починале во болницата „8 Септември“, а еден во Клиниката за инфективни болести.

Најголем број од 89. новозаболени од корона вирусот во Скопје и Штип

еМагазин - 01.06.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 727 тестирања, а регистрирани 89 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-35, Куманово-12, Штип-27, Прилеп-1, Тетово-7, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-4, Свети Николе-1.

Во Словенија И официјално заврши епидемијата на коронавирусот

Сакам да кажам - 01.06.2020

Словенија и официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирусот, откако и во изминатите 24 часа немаше ниеден позитивен тест, објави владата. Во земјата три дена по ред нема нов случај на коронавирус, ниту починати од оваа болест, додека во ...