TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата го усвои и го декласифицираше договорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Владата го разгледа и усвои Договорот со Грција. Исто така на денешната седницата, владата го декласифицираше договорот. Тој е достапен на следниот линк . Во текот на утрешниот ден ќе се знаат локацијата и точниот датум кога ќе биде потпишувањето на ...

Владата ќе го разгледува и ќе го декласифицира договорот со Грција

Канал5 - 14.06.2018

Почна владината седница, по која и официјално ќе биде декласифициран договорот со Грција. Се знае ли можеби конечниот датум кога ќе биде потпишан договорот, најавен за викендов во Мала ...

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Локално - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Слободен Печат - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Фокус - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Што крие Заев: За македонската јавност сокриен договорот како класифициран документ, а грчката јавност го доби на увид

Курир - 13.06.2018

Што крие Заев? прашува македонската јавност откако во грчките медиуми се појави договорот за промена на името. За македонската јавност договорот е сокриен како класифициран документ, а грчката јавност го доби на увид.

Договорот со Грција утре на владина седница

Фактор - 13.06.2018

Договорот со Грција за промена на уставното име на Македонија утре ќе се најде на владина седница. Премиерот Зоран Заев ќе го -претстави пред министрите и останатите владини функционери. - Добив информација од претседателот на Владата дека договорот ...

Македонската и грчката опозиција без подршка за договореното

Телма - 13.06.2018

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација. Тој го обвини Заев дека на шверцерски начин го постигнал договорот со Грција, порачувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи промена на ...

Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација

Deutsche Welle - 12.06.2018

За премиерите - иднина и успех, за опозициите - предавство и капитулација. Фактот дека опозициите во двете земји обвинуваат за отстапки, укажува дека нема губитник, туку двајца добитници, велат аналитичари.

Што договорија премиерите Заев и Ципрас за решавање на спорот за името

Сакам да кажам - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името. Со предложеното решение за спорот за името, што го договорија ...

Иванов не го потпишува Договорот - за Владата не одлучува тој туку граѓаните

Press24 - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

+инфо - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Слободен Печат - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Опозициските партии и во двете земји не го подржаа постигнатиот договор

Press24 - 13.06.2018

Договорот, кој вчера беше постигнат помеѓу Грција и Македонија не беше подржан од опозициските партии и во двете земји. Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација.

Зa Заев и Ципрас-иднина, за Мицкоски и Мицотакис- капитулација

Либертас - 13.06.2018

За премиерите – иднина и успех, за опозициите – предавство и капитулација. Фактот дека опозициите во двете земји обвинуваат за отстапки, укажува дека нема губитник, туку двајца добитници, велат аналитичари за Дојче веле .

Договорот за спорот со името денеска ќе се декласифицира и објави

Фокус - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Стандард - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

iPortal - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Канал5 - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното.

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Сител - 13.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

А1 On - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Шекеринска: Дуото Мицкоски-Мицотакис обвинува за исти работи, само од различни позиции

Независен - 14.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Сител - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Локално - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Шекеринска: Имаме загарантиран идентитет кој со свој потпис го потврдува и Грција

Press24 - 14.06.2018

Клучната придобивка на овој договор е дека на сите нас, граѓани на државата, и особено на оние кои се Македонци и засегнати од овие идентитетски прашања, еднаш засекогаш ни дава шанса, не само дома, не само во пријателски земји, туку во цела Европа ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Курир - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот со Грција денеска на маса во македонската Влада

Press24 - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Сител - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот за владите позитивен, за опозициите штетен

Независен - 14.06.2018

Откако премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас потврдија дека постигнале договор за решавање на спорот околу името и ги информираа граѓаните, опозициите во двете земји изразија негодување околу договореното, а македонскиот ...

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Кајгана - 14.06.2018

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Пулс24 - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го објави договорот со Грција

+инфо - 14.06.2018

Неофицијално како датум во грчките медиуми се споменува 16 јуни. Заев и Ципрас би се сретнале в сабота во Преспа (на грчка територија), а договорот ќе го потпишат шефовите на двете дипломатии Никола Димитров и Никос Коѕијас.

Владата ќе го објави договорот со Грција

Слободен Печат - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Либертас - 14.06.2018

Договорот за решaвање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Договорот со Грција прво на владина седница, па во јавност

Нова ТВ - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да биде разгледан на владина седница по што ќе биде декласифициран и објавен во јавноста.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Телма - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го декласифицира договорот со Грција

Независен - 14.06.2018

Договорот за решавање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го разгледа и ќе го декласифицира договорот со Грција

Република - 14.06.2018

Договорот за решевање на спорот за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран. Вицепремиерот и министер за одбрана Радмила Шекеринска синоќа во ...

Владата ќе го разгледа и ќе го објави договорот со Грција

CivilMedia - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.

Владата ќе го разгледа договорот со Грција

Точка - 14.06.2018

Договорот за решевање на долгогодишниот спор за името што го постигнаат премиерите Зопран Заев и Алексис Ципрас денеска треба да се најде на седница на македонската Влада и да биде декласифициран.