TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Договорот пред грчкиот парламент за 10-тина дена

Сител - 12.01.2019

Преспанскиот договор ке пристигне во грчкиот парламент за седум до десет дена, прогнозираат медиумите во Атина. Се очекува дека спогодбата без проблем ке биде ратификувана. Речиси сите анализи во грчките весници велат дека Ципрас веке го има ...

Уставните измени денеска ќе се објават во Службен весник

Телма - 12.01.2019

Уставните измени со Договорот од Преспа денеска ќе објавени во Службен весник по што веднаш ќе биде известена Грција. На потег сега е Грција за целосна имплементација на Договорот од Преспа или како што е наведено во Договорот, се очекува таа веднаш ...

Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?

Фактор - 12.01.2019

Седум до десет дена. За толку време Договорот од Преспа ќе стигне во грчкиот Парламент, прогнозираат медиумите во Атина. Се очекува дека спогодбата без проблем ќе биде ратификувана. Скоро сите анализи во грчките весници велат дека премиерот Алексис ...

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

Макфакс - 12.01.2019

Потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, сметаат дека сега е редот на Грција да каже ‘да’. Пападимулис ова го изјави откако синоќа во македонското Собрание беа изгласани уставните измени ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

А1 On - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Локално - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

ЖЕШКИОТ КОСТЕН СЕГА ВО РАЦЕТЕ НА ЦИПРАС: Што е следно по изгласувањето на уставните измени во Македонија?

Фактор - 12.01.2019

Со последното одобрување на амандманите кои со 81 пратенички глас беа усвоени, Македонија ја исполни обврската која произлезе од Спогодбата со соседна Грција. Без тензии пратениците дадоа поддршка за промена на уставното име и државaта ќе се ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

ТВ21 - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

24Инфо - 12.01.2019

Потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, сметаат дека сега е редот на Грција да каже ‘да’. Пападимулис ова го изјави откако синоќа во македонското Собрание беа изгласани уставните измени ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

24Инфо - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Снег и собраниска неизвесност

Р.С.Европа - 10.01.2019

Македонија, Скопје и речиси сите градови и населени места блокирани од обилен снег, но и од немањето двотетинско мнозинство за последната, трета фаза за усвојување на уставните амандмани – обврска што произлегува од Преспанскиот договор.

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

МКД - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

ТВ21 - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Вечер - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот и за доверба на Владата

Нова ТВ - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Слободен Печат - 12.01.2019

Лидерот на Независни Грци во разговор со новинарите рече дека средбата со Ципрас е одложена „додека не се тргне блокадата што постои во ПЈРМ“, а го одложи и неговото интервју за грчката телевизија Стар.

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

4NEWS - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Centar - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Слободен Печат - 12.01.2019

Венизелос додал дека она што го интересира Ципрас, не е вистинскиот демократски легитимитет, вистинскиот однос со општеството, туку само да го продолжи останувањето на власт, што е на товар на перспективите за закрепнување на земјата Поранешниот ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

24Инфо - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Бакојани: Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент за Преспанскиот договор

Слободен Печат - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

4NEWS - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Курир - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

А1 On - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми.

Дора Бакојани за Преспанскиот договор: Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент

Press24 - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани изјави дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Министерот за одбрана на Грција, Каменос преку видео-порака ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

MTM - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

1tv - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

1tv - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Реакции во Грција: Трајна победа над национализмите од двете страни

Нова ТВ - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Локално - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Ципрас веднаш се јави на Заев - уставните измени топ тема во Грција

Press24 - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Канал5 - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за доверба на ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Вечер - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Н.Македонија - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Топката од Преспа се префрла во Атина

Република - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Вечер - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Сител - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Телма - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

24 Вести - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Р.С.Европа - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Изгласаните уставни измени главна тема во Грција

Опсервер - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Press24 - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Грчки медиуми: „И се случи Северна Македонија“

еМагазин - 12.01.2019

Првата честитка од Грција до македонскиот премиер за изгласаните уставни измени пристигна од грчкиот премиер, додека пак успешно завршениот процес кај нас, синоќа беше главна тема во грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Преспанскиот договор и за доверба на владата

Република - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Македонија и Грција со Договорот ги отфрлија национализмот и иредентизмот

Канал5 - 12.01.2019

Први кои го честитаа изгласувањето на уставните измени беа претставниците на грчката Влада како и потписникот на договорот екс министерот за надворешни Коѕијас. „Одобрена ревизијата во Скопје, топката од Преспа во Атина" „Собранието на ПЈРМ го ...

Венизелос: Ципрас „грабна“ пратеници од Независни Грци заради мнозинство за Договорот од Преспа

+инфо - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...