TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Скопје блокирано, а Арсовска „тера политика“ за промените во Уставот

Алсат-М - 06.12.2022

Приватните превозници ниту во текот на ноќта не ги тргнаа автобусите, а некои улици во главниот град и денеска останаа блокирани. За да го избегнат студот некои од возачите останале во еден од автобусите. За да се стоплат, земале плинска боца.

Скопје под блокади – скопјани заложници на партискиот сеир

Р.С.Европа

Давитковски: Владата да ѝ ги одземе ингеренциите на градоначалничката Арсовска и проблемот со блокадите ќе заврши

Слободен Печат

Проф. Давитковски: Владата да и ги земе ингеренциите на Арсовска и ќе заврши проблемот со блокадите во Скопје

Press24

Дали Арсовска сака да го приватизира ЈСП, бугарска компанија сака да го лапне по багателни цени?

Курир

Скопје под 24-часовна блокада, Арсовска нема намера да му го плати долгот на Ленин

Сакам да кажам

Скопје во сообраќаен колапс – приватните автобуси ноќта ја минаа на главните крстосници

Телма

Н.Македонија А1 On ТВ21 Алсат-М Фокус Фокус Курир

Скопје во собраќаен колапс

24 Вести - 06.12.2022

Втор ден блокади и исцрпувачка ситуација за учесниците во сообраќајот. Двесте автобуси на приватните превозници и натаму на клучните точки во градот. Блокирани крстосниците кај „Мавровска“, „Црвен крст“ и на Илинденска“.

Кој манипулира – превозниците или Градот, а граѓаните изманипулирани!

Вечер Прес

Скопјани наоѓаат начини да се пробијат низ блокадата што го „затна“ сообраќајот

Н.Македонија

Продолжуваат блокадите во Скопје, сообраќајот и денеска се одвива отежнато

Мета

Во Скопје продолжуваат блокадите на приватните превозници

Р.С.Европа

Автобусите „преноќија“, превозниците го блокираа Скопје: „Градот мора да ни го исплати долгот“

Локално

Пенов: Владата има механизам за запирање на блокадата, автобусите може насилно да бидат тргнати од улиците

360 степени

24 Вести Глас на Америка Локално Мета ТВ21 Канал5 Канал5 CivilMedia

Главниот град и натаму ќе остане блокиран, од Град Скопје немаме никаква реакција, вели Јовановски од „Слобода превоз“

360 степени - 06.12.2022

„Се чекаше известување од Градот за да видат што ќе прават, но нема никаков пристап или понуда за договор. Никој ништо не кажува од нивна страна и засега блокадите остануваат“, изјави директорот на приватниот превозник „Слобода превоз“, Ленин ...

Јовановски: Нема никаква реакција од Градот, блокадите ќе продолжат

MakPress

Градот не реагира, остануваме на блокадите, изјави Јовановски

МКД

Данела не им одговори на приватните превозници, блокадите ќе продолжат

Кајгана

Јовановски: Нема никаква реакција од Градот, блокадите ќе продолжат

Независен

Јовановски: Нема никаква реакција од Градот, блокадите ќе продолжат

Република

Не попуштаат ни Јовановски, ниту Арсовска - продолжуваат блокадите низ улиците во Скопје

Press24

Фокус Во Центар Бриф Lider Скопје24 ТВ21 4NEWS ММС

Скопје втор ден под блокада, нема преговори меѓу приватниците и Град Скопје

Канал5 - 06.12.2022

И утринава продолжија блокадите на приватните превозници на клучните булевари во Скопје. Околу 200 автобуси и денеска се поставени на крстосницата кај Мавровка и кај Црвен крст, како и на булеварот Илинденска.

Блокадите пропуштаат Брза помош, Јовановски не отстапува од протестирање до исполнување на барањата

А1 On

Приватните превозници втор ден го блокираат Скопје

Макфакс

Втор ден блокади во Скопје

А1 On

ВИДЕО: Расте нервозата, скопјани заглавени кај Тутунски поради протестот на приватните превозници

Слободен Печат

(ВИДЕО) Протест на приватните превозници, оставена само една лента за итни случаи

Алсат-М

ВО ЖИВО ОД КОЛАПСОТ ВО СКОПЈЕ – приватните превозници протестираат од рано утрово (ВИДЕО)

Курир

CivilMedia Centar Скопје1 Press24 Бриф Frontline MTM Точка

Градот е во хаос, а скопјани мува не ги лази

Frontline - 06.12.2022

Пишува. ЉУБИША НИКОЛОВСКИ Ленин Јовановски неколку дена со своите автобуси го блокира градот, поради што скопјани не можат на време ниту на работа да појдат, родителите децата на школо да ги однесат, а болните не само од Скопје туку и од другите ...

Градот е во хаос, а скопјани мува не ги лази

24Инфо

Градот е во хаос, а скопјани мува не ги лази

Zoom

Градот е во хаос, а скопјани мува не ги лази

Бриф

Градот е во хаос, а скопјани мува не ги лази

CivilMedia

Градот е во хаос, а скопјани мува не ги лази

Centar

До кога вака ?!

Вечер Прес - 05.12.2022

Сообраќајниот хаос во Скопје продолжува. Над 200 автобуси денеска беа паркирани на клучните крстосници: кај ТЦ „Мавровка“, Црвен Крст, а целосно блокиран беше и булеварот „Илинден“ од фонтаната кај Градски парк до Зоолошката градина.

Јовановски: Блокадите остануваат додека не се најде решение, градоначалничката се однесува како Скопје да е нејзина бавча

360 степени

Ленин Јовановски: Приватните превозници продолжуваат со блокадите во Скопје

Сител

ПРИВАТНИЦИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ СО БЛОКАДИТЕ Ленин вели дека Скопје не е бавча на Арсовска и таа да ја работи како сака

+инфо

Јовановски: Граѓаните не треба да ги критикуваат превозниците, треба да ја критикуваат Арсовска

Слободен Печат

(Видео) Блокадата на Скопје од приватните превозници може да се прошири и на други крстосници

Независен

Јовановски најави радикализација на протестот на приватните превозници, можно е и да се штрајкува со глад

Република

Нова ТВ Скопје инфо Press24 Република MakPress Опсервер еМагазин Кајгана

Приватниците продолжуваат со блокадите, велат Скопје не е бавча на Арсовска за да ја работи како сака

Алфа - 05.12.2022

Приватните автобуси и Скопје не се бавча на градоначалничката Данела Арсовска за таа да ја работи како сака, туку мора да покаже сериозност и конечно со решение да излезе пед јавноста. Првиот човек на „Слобода Превоз“, Ленин Јовановски кој ги ...

Ќе го блокираме Скопје додека Арсовска не ни плати, рече Ленин Јовановски од „Слобода превоз“

Сакам да кажам

Јовановски: Додека не се седне на маса, остануваат блокадите на градот

МКД

(ВИДЕО) Јовановски: Блокадите остануваат, граѓаните нека и се лутат на градоначалничката

А1 On

Блокадите може да се прошират, граѓаните нека и се лутат на Данела, посочија приватните превозници

Скопје1

Блокадите ќе останат се додека не се најде решение, порача Ленин Јовановски

Локално

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Макфакс

Н.Македонија Zoom Точка Press24

Приватните превозници од денес ќе „живеат“ на булеварите сѐ до исплаќање на долгот!

Слободен Печат - 05.12.2022

Рано утринава почна радикалниот протест на приватнте превозници од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“, кои веќе го најавија во претходните денови. Тие потенцираа дека се одлучиле на овој драстичен чекор откако мирните протести во изминатите седмици не ...

Приватните автобуски превозници протестираат на крстосниците во Скопје

Слободен Печат

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

MTM

Хаос е од 6 часот: Блокирани крстосниците кај Црвен крст, Судска палата…

Република

Јовановски: Ако не ни се исплати долгот, можна опција е и штрајк со глад

Слободен Печат

Продолжува протестот на приватните автопревозници, во Скопје посебен сообраќаен режим

МКД

Протест на приватните автобуски превозници во Скопје

Во Центар

А1 On Press24 +инфо

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

А1 On - 05.12.2022

Интервентна полиција со панцири стои пред влезот на Градско собрание додека од другата страна на „Илинденска“ превозниците блокирааат. По пресот на Јовановски, новинарите барраат одговори од Арсовска, но никој од службата за односи со јавност не ...

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

Макфакс

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

MTM