TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Човекот кој ги помести границите: 31 година од смртта на Фреди Меркјури

Вечер Прес - 24.11.2022

Фреди Меркјури, легендарниот пејач на британската група Квин, ќе остане запаметен по моќниот вокал и енергијата што ги помести границите и пристапот кон музиката. Поминаа 31 година од неговата смрт. Но, времето не му може ништо на Фреди Меркјури.

Животната приказна на Фреди Меркјури, 31 години по смртта – ненадминат! Ова беше неговата последна желба

Еспресо - 24.11.2022

На денешен ден се сеќаваме на легендарниот Меркјури, 31 година по неговата смрт. Поради својот карактеристичен настап и исклучителните гласовни способности стана еден од највлијателните музичари на 20 век.

Работел како носач на багаж на аеродром, обожавал мачки, бил срамежлив: 10 работи што не сте ги знаеле за Фреди ...

Женски магазин - 24.11.2022

Покојниот Фреди Меркјури беше фронтмен на култниот бенд „Queen“, а група австриски, чешки и шведски научници направија студија во која беше објавено дека тој е најдобриот пејач на сите времиња.

Најголемиот хит на сите времиња ја крие приказната за тешката борба на Фреди Меркјури

Факултети - 24.11.2022

„Квин“ е еден од најпопуларните рок-бендови што некогаш постоеле. Иако во текот на кариерата направи многу хитови, една песна особено се издвојува. „The Show Must Go On“ е песна на „Квин“ од албумот „Innuendo“ од 1991 година.

(ВИДЕО) Поминаа 31. година од смртта на легендарниот пејач Фреди Меркјури, фронтменот на групата „Квин“

Екран - 24.11.2022

Денеска се навршуваат 31. година од смртта на легендарниот пејач Фреди Меркјури. Тој е најзаслужен за светската популарност на рок групата „Квин“. Фреди е роден во државата Занзибар, под името Фарок Булсара.

Минаа 31 година од смртта на легендарниот Фреди Меркјури

Кајгана - 24.11.2022

Денес се навр шуваат 31 година од смртта на легендарниот пејач Фреди Меркјури, кој е најзаслужен за светската популарност на рок групата Квин. Роден е како Фарох Булсара, почнал да се претставува како Фреди додека бил во британскиот интернат за ...

ПОПУЛАРНИОТ ПЕЈАЧ БИЛ БОЛЕН КОГА ГО ИСПЕАЛ ПЛАНЕТАРНИОТ ХИТ! Песната која сите ја знаат е инспирирана од борбата на ...

Попара - 23.11.2022

Легендарната песна „Show Must Go On“, од албумот „Innuendo“ на групата „Queen“, е создадена во 1991 година. Веројатно нема човек кој не ја знае песната напишана од самиот Фреди Меркјури, а направена од гитаристот Брајан Меј.

Барал да му се заколне дека никогаш нема да открие каде го погребала: Повеќе од 30 години ја чува тајната на славниот ...

Убавина и Здравје - 23.11.2022

Пред 31 година почина славниот Фреди Меркјури, на 23 ноември 1991 година. Сè уште не се знае каде точно е погребан Тоа било мрачен ноемвриски ден во 1991 година кога светот го преплавила веста дека починал Фреди Меркјури , британски пејач, ...

Побарал да му се заколне дека никогаш нема да каже каде го погребала: И по 30 години таа ја чува тајната на славниот ...

Точка - 23.11.2022

Пред 31 година почина славниот Фреди Меркјури. Беше 23-ти ноември 1991 година, еден ден откако обелодени во јавноста дека боледува од ХИВ. Беше мрачен ноемвриски ден кога светот го преплави веста дека починал британскиот пејач, текстописец и член на ...

СЛАВНИОТ ПЕЈАЧ БИЛ БОЛЕН КОГА ГО ИСПЕАЛ ПЛАНЕТАРНИОТ ХИТ! Песната која сите ја знаат е инспирирана од борбата на ...

+инфо - 24.11.2022

Фреди Меркјури, еден од најдобрите пејачи на сите времиња, боледуваше од сида, иако тоа во тоа време било тајна. Се зборува дека бил толку болен што едвај стоел на нозе, но пронашол сила да ја отпее песната која влезе во историјата.