TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Huawei веќе испорача милион телефони со HongMeng оперативен систем

Денар - 11.06.2019

Huawei веќе успеа да испорача милион паметни телефони со нивниот оперативен систем, наречен HongMeng. Како што пренесува Rosenblatt Securities, не е јасно дали се работи за тест примероци или за готови уреди кои се подготвени за испорака.

Samsung пред тежок избор – САД или Кина?

Локално - 11.06.2019

Водечките производители на чипови во Јужна Кореја, Samsung Electronics и SK Hynix, доживуваат сериозни дилеми во врска со трговската војна меѓу САД и Кина, пишува „The Korea Times“. Двете компании се соочуваат со тежок избор – која од страните во ...

Huawei P20 Lite (2019) се појави во Европа со сите детали

Телефони.мк - 11.06.2019

Huawei P20 Lite (2019) моделот кој носи име од ланскиот модел и бројка од сегашната година може да збуни многу корисници, но тоа што не е збунувачка се неговите одлични спецификации кои со сите детали се појавија на европски сајт за продажба на ...

Нови фотографии од Google Pixel 4 прикажуваат по две предни и задни камери

USB - 11.06.2019

Се појавија првите фотографии кои наводно го прикажуваат Google Pixel 4 телефонот во живо, судејќи според изворот што ги објавил. Најверојатно се работи за XL верзијата на телефонот. Може да се забележи дека Google Pixel 4 има две камери на задната ...

САД би ги олеснил санкциите за Huawei доколку Кина ги исполни американските барања

USB - 11.06.2019

Изјавата на американскиот министер за финансии, Стивен Мнучин, според која ограничувањата што ги наметна администрацијата на претседателот Доналд Трамп кон Huawei би можеле да бидат олеснети доколку има напредок во трговските преговори со Кина, ...

Апликациите на Facebook повлечени од смартфоните на Huawei

Бизнис Инфо - 11.06.2019

Facebook се приклучи во низата компании коишто ја прекинуваат соработката со кинескиот производител Huawei, пишува CNN . Социјалната мрежа повеќе нема да дозволува инсталација на нејзините апликации Facebook, WhatsApp и Instagram на смартфоните од ...

Google Pixel 4 рендерите демонстрираат дизајн како iPhone 11

Телефони.мк - 11.06.2019

Објавени се рендери со Pixel 4 и Pixel 4 XL од Стив Хемерстофер, кој прогнозира дека новите предводници на Google ќе бидат со многу сличен дизајн како следниот iPhone 11. Според него задната камера ќе биде четворна и рамката за неа ќе биде слична ...

Oppo со патент за флексибилен телефон со pop-up камера

USB - 10.06.2019

Најновиот патент на кинеската компанија Oppo го прикажува дизајнот на флексибилен телефон, кој се преклопува нанадвор, и има предна страна која е речиси целосно покриена со екранот благодарение на камерата што се издигнува.

Камерата на Huawei P30 Pro значително подобрена со најновото Firmware ажурирање

USB - 10.06.2019

Во моментов Huawei испорачува софтверско ажурирање за P30 Pro, коe се фокусира на подобрување на квалитетот на фотографиите креирани од камерата на овој телефон. Firmware, околу 316MB, го подобрува квалитетот на фотографиите и прави боите да ...

Видео со бенчмарк за 5G брзината на Huawei Mate X

Телефони.мк - 10.06.2019

Со забраната на Google беа отстранети Mate X и Huawei P30 Pro моделите од веб страницата на Android.com. Huawei тврди дека има многу залихи со чипови и компоненти, за да може да го лансира Mate X флексибилниот смартфон ова лето.

Зошто Google сака укинување на трговските санкции против Huawei

USB - 10.06.2019

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп е доста активна и во последниве неколку недели создаде голем број проблеми за Huawei. На кинеската компанија и е забранета да тргува со американски произведувачи на технологија, и исто така ...

Google: Забраната за Huawei би можела да биде ризична за националната безбедност

Телефони.мк - 10.06.2019

Забраната што ја потпиша претседателот Доналд Трамп во мај, би можела да има лоши последици за САД. Потсетуваме дека со тој договор се забранува работење со непожелни компании, при што најголема жртва е кинескиот Huawei.