TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Предмет Транспортер: Криминални зделки со превоз на ученици во Битола

Нова ТВ - 14.04.2016

Градоначалникот на Битола Владимир Талески заедно со општинскиот претседател на Комисијата за јавни набавки и група превозници ги местеле тендерите за превоз на ученици со што општина Битола го плаќала најскапиот превоз во светот, рече обвинителката ...

ОБНОВЕНО СЈО со нова истрага „Транспортер“ : Битолскиот градоначалник Талески осомничен за злоупотреба тешка 360.000 ...

+инфо - 14.04.2016

Специјалното обвинителство отвори нова истражна постапка „Транспортер“ во која ги испитува сомненијата за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на Владимир Талески, градоначалник на Битола и претседателот на локалната Комисија за јавни ...

СЈО отвори нова истрага “Tранспортер”

Капитал - 14.04.2016

На денешната прес-конференција на Специјалното јавно обвинителство (СJO), на која присуствуваа амбасадорите на Велика Британија, Германија и на Италија, се објави покренување на нова истрага „Транспортер“, во чиј фокус се коруптивните дејствија на ...

„Транспортер“ нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

Локално - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага „Транспортер“ која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола, предмет преземен од Основното јавно обвинителство – Битола.

Јанева: правдата ќе победи!

Deutsche Welle - 14.04.2016

Истрагата под кодно име „Транспортер“ покажува дека битолскиот градоначалник Талески трошел на превоз повеќе и од Токио. Штетата ќе мора да ја надокнади и покрај аболицијата. СЈО ја одбива аболицијата на Иванов „Ние сме тука и работиме.

СЈО: Градоначалникот на Битола во нов случај за корупција со превоз

Нова ТВ - 14.04.2016

Градоначалникот на Битола Владимир Талески заедно со општинскиот претседател на комисијата за јавни набавки и група превозници ги местеле тендерите за превоз на ученици со што оптшина Битола го плаќала најскапиот превоз во светот, рече обвинителката ...

Нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

24 Вести - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното јавно обвинителство - Битола и ...

СЈО отвори нова истрага „Транспортер“

Телма - 14.04.2016

Без разлика што се случуваше во изминативе два дена, Специјалното јавно обвинителство ќе продолжи да работи, изјави денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. На прес-конференцијата на која присуствуваат амбасадорите на Велика Британија, ...

СЈО ОТВОРИ НОВ ПРЕДМЕТ: Случај „Транспортер“ за градоначалникот на Битола

Телеграф - 14.04.2016

Според истрагата, градоначалникот во договор со директорите на основните училишта и повеќе превозници го оштетиле буџетот во износ од 365.000 за само две учебни години Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека води истрага против ...

Во „Транспортер“ на СЈО инволвиран и Талески

Р.С.Европа - 14.04.2016

Случај насловен „Транспортер“ отвори Специјалното обвинителство во кој е инволвиран и градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески, соопштија денеска од ова Обвинителство. Осомничените, според СЈО, го оштетиле буџетот на државата во полза на ...

Нова истрага на СЈО, за превозот на ученици во Битола

Тера - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Општина Битола плаќала најскап превоз за учениците од основните и средните училишта на општината, се плаќало ...

СЈО отвори предистражна постапка за градоначалникот на Битола за тендери за превоз на учениците

МКД - 14.04.2016

Општина Битола плаќала најскап превоз за учениците од основните и средните училишта на општината, се плаќало многу повеќе од договорените цени во тендерската документација, изјави денеска обвинителката на Специјалното јавно обвинителство Фатиме ...

СЈО работи, отвори нов случај „Транспорт“ во кој е осомничен градоначалникот на Битола

еМагазин - 14.04.2016

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој беше помилуван од претседателот Ѓорге Иванов е еден од инволвираните во новиот случај на Специјалното јавно обвинителство, наречен „Транспорт“.

Фетаи: Талески го оштетил буџетот за 22 милиони денари за превоз за учениците во Битола

А1 On - 14.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција објави скандалозен и криминален начин на злоупотреба на буџетски средства за превоз на ученици за ученици од средните и основни училишта во Битола. Новата истрага е со име „Транспортер“.

СЈО: Иванов ги спаси од затвор, но не и од одземање на украдените пари

Фактор - 14.04.2016

Помилувањето како акт на милостина од страна на претседателот Иванов, не ја опфаќа ниту кривичната одговорност од кривичното дело ниту штетата која истиот е должен да ја надомести. За тоа не е помилуван никој“, рече специјалната обвинителка Фатиме ...

СЈО со нова истрага „Транспортер“ : Битолскиот градоначалник Талески осомничен за злоупотреба тешка 360.000 евра

+инфо - 14.04.2016

Специјалното обвинителство отворило нова истражна постапка „Транспортер“ во која ги испитува сомненијата за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на Владимир Талески, градоначалник на Битола и претседателот на локалната Комисија за ...

„Транспортер“ е новата истрага на СЈО, против градоначаланикот на Битола

Фокус - 14.04.2016

Талевски и колегите го оштетиле буџетот на општината за 360 илајди евра. Коруптивните активности на градоначланикот на Битола, Владимир Талевски, се во фокусот на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство.

СЈО поведе истрага за превозот на ученици во Битола

Нетпрес - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага „Транспортер“против 22 лица која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола, а меѓу нив е и градоначалникот на општината, В.Т.

СЈО отвори истрага за градоначалникот на Битола, бара конфискација на имот

Сакам да кажам - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага за, како што беше речено „најскапиот превоз на ученици во светот во градот на конзулите.“ Се сомничи градоначалникот на Битола дека го оштетил буџетот за околу 360.000 евра за две учебни години.

„Транспортер“ – нова истражна постапка на СЈО

Кумановски м. - 14.04.2016

На прес конференција денес Специјалното јавно обвинителство најави отпочнување на нова истражна постапка против лица осомничени за проневера на државни пари во износ од 260 илјади евра. Станува збор за истрагата „Транспортер“ во која градоначалникот ...

СЈО покрена нова постапка за превозот на учениците во Битола

Макфакс - 14.04.2016

Специјалното јавно обинителство, во среда, објави дека покрена нова постапка, овојпат, како што рекоа, не за државните функционери, туку за локалните моќници, за „најскапиот превоз на ученици“, кој го платил градот на конзулите, Битола.

Нова истрага на СЈО „Транспортер“ против градоначалникот на Битола, Владимир Талески

ТВ21 - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска ја обелодени новата истрага „Транспортер“, против градоначалникот на Битола, Владимир Талески и првиот човек на Комисијата на јавни набавки. Тие се товарат за коруптивни јавни набавки за превоз на ученици во ...

СЈО отвора нова истрага: Со 81 криминално дејствие Буџетот бил оштетен за 360.000 евра (Аудио)

Канал 77 - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес конференција објави дека отвора нова истрага под името „Транспортер“, а обвинителката Фатиме Фетаи потенцираше дека се работи за како што рече, најскапиот превоз на ученици во светот.

Сјо отвори истрага за градоначалникот на Битола

Сакам да кажам - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство најави нова истрага за како што беше речено „најскапиот превоз на ученици во светот во градот на конзулите„ Се сомничи градоначалникот на Битола дека го оштетил буџетот за околу 360.000 евра за две учебни години.

Нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

Сител - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното јавно обвинителство - Битола и ...

СЈО отвори нова истрага „Транспортер“ – Битолскиот градоначалник Талески осомничен за злоупотреба тешка 360.000 евра

Либертас - 14.04.2016

На прес-конференцијата на која присуствуваат амбасадорите на Велика Британија, Германија и на Италија, Јанева објави покренување на уште една нова истрага „Транспортер“. Станува збор за превоз на ученици во Битола, образложи обвинителката Фатиме ...

СЈО го најави случајот „Транспортер“

Алсат-М - 14.04.2016

Случај насловен „Транспортер“ отвори Специјалното обвинителство во кој е инволвиран и градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески, соопштија денеска од ова Обвинителство. Осомничените, според СЈО, го оштетиле буџетот на државата во полза на ...

Фетаи: Талески го оштетил буџетот за 22 милиони денари за превоз за учениците во Битола

Репортер - 14.04.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи на прес конференција објави скандалозен и криминален начин на злоупотреба на буџетски средства за превоз на ученици за ученици од средните и основни училишта во Битола. Новата истрага е со име „Транспортер“.

СЈО со нова истрага „Транспортер“

МК News - 14.04.2016

Специјалното обвинителство отворило нова истражна постапка „Транспортер“ во која ги испитува сомненијата за сторени злоупотреби со превоз за ученици од страна на градоначалник на Битола и претседателот на локалната Комисија за јавни набавки при што ...

ТРАНСПОРТЕР е новата истрага на СЈО против градоначалникот на Битола

Бриф - 14.04.2016

Коруптивните активности на градоначланикот на Битола, Владимир Талевски, се во фокусот на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство. СЈО нарачало вештачење да го испита случајот со превозот на ученици за кое се зборуваше на снимките од ...

СЈО покрена нова постапка за превозот на учениците во Битола

Кајгана - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство објави дека покрена нова постапка, но не за државните функционери, туку за локалните моќници, за „најскапиот превоз на ученици“, кој го платил градот на конзулите, Битола.

„Транспортер“ нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

Утрински - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага „Транспортер“ која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола, предмет преземен од Основното јавно обвинителство - Битола.

СЈО покрена нова истрага – „Транспортер“- Во фокусот градоначалникот на Битола!

Фактор - 14.04.2016

Акцентот во новата истрага која денеска ја претстави Специјалното јавно обвинителство е градоначланикот на Битола Владимир Талевски. Специјалните обвинителки соопштуваат дека Битола на превозните компании за превоз на учениците им плаќала поскапо ...

СЈО со нова истрага "Транспортер"

Точка - 14.04.2016

Специјалното јавно обинителство, во среда, објави дека покрена нова постапка, овојпат, како што рекоа, не за државните функционери, туку за локалните моќници, за "најскапиот превоз на ученици", кој го платил градот на конзулите, Битола.

Нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

МРТ - 14.04.2016

Обвинителката од СЈО, Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното јавно обвинителство- Битола и дека од прибраниот доказен материјал СЈО има сериозни уверувања дека Општина Битола преку нејзиниот градоначалник веројатно плаќал поскап ...

Нова истрага на СЈО за превозот на ученици во Битола

Канал5 - 14.04.2016

Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното јавно обвинителство - Битола и ...

Нова истрага на СЈО за превоз на ученици: Битола поскапа од Токио

Идивиди - 14.04.2016

Скопје, 14 април 2016 (МИА) - Специјалното јавно обвинителство денеска на прес-конференција најави нова истрага која се однесува на превозот на ученици во Општина Битола. Обвинителката од СЈО Фатиме Фетаи рече дека предметот е преземен од Основното ...