TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Девојката на синот на Трамп позитивна на коронавирус

Република - 04.07.2020

Кимберли Гилфојле, девојка на помладиот син на американскиот претседател Доналд Трамп е позитивна за вирусот корона. Според „Гардијан“, Доналд Трамп Џуниор е негативен за вирусот корона. Соединетите држави се први во светот по број на заразени и ...

КОРОНА ВИРУСОТ руши рекордни. Над 200 илјади новозаразени од вчера до денеска

Пулс24 - 04.07.2020

Над 11,3 милиони се потврдено заразени со корона вирусот. Битката со него ја платија со живот над 530 илјади луѓе. Вирусот не само што не се смирува туку скоро секој ден се бележат нови црни рекорди.

Охрид стана центар со најголем процент на заразени од корона

Независен - 04.07.2020

Податоците на здравствените власти покажуваат дека бројката на заразени од Ковид-19 во Охрид се зголемува токму на почетокот од туристичката сезона. Тоа треба да биде предупредување за сите – и за неговите жители и за оние што се таму на одмор или ...

Нов црн рекорд со ковид-19: За 24 часа во светот потврдени 212 326 нови случаи

360 степени - 04.07.2020

Во извештаите на Светската здравствена организација (СЗО) се забележа нов црн рекорд по бројот на новозаразени во период од 24 часа на светско ниво. Регистрирани се нови 212 326 нови случаи.

Иако има само двајца новозаразени, мерките во Унгарија и понатаму важат

Локално - 04.07.2020

Во изминатите 24 часа, еден пациент починал во Унгарија, а пријавени се два нови случаи, објавено е на официјалната веб-страница koronavirus.gov.hu. Сепак, опасноста од епидемија сè уште не поминала, унгарските власти потенцираат и предупредуваат ...

Рекорден број заразени во светот во последните 24 часа

Локално - 04.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 212.326 новозаразени со коронавирус се регистрирани во светот во последните 24 часа, што е рекорден број. Најголем број на нови случаи се забележани во САД, Бразил и Индија.

Нов најголем број заразени во еден ден во светот, СЗО запира испитувања одредени лекови

Нетпрес - 04.07.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) објави во саботата дека во последното деноноќие регистрирани се рекорден број заразени со коронавирусот во светот од почетокот на пандемијата, со севкупно 212.326 нови случаи.

Рекорден број на заразени во еден ден со Ковид-19 во светот

Вечер Прес - 04.07.2020

Во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што е рекорден пораст на бројот на новозаразени во еден ден, објави Светската здравствена организација (СЗО).

Романија на второ место по смртност за 24 часа од Ковид-19 во Европа

4NEWS - 04.07.2020

Трет ден по ред, повеќе од дваесет луѓе починаа како резултат на инфекција со коронавирус во ...

СЗО: Забележан нов рекорд на новозаразени во еден ден

Макфакс - 04.07.2020

СЗО објави дека во последните 24 часа во светот се регистрирани 212.326 нови случаи на коронавирус, што претставува рекордно зголемување на бројот на новозаразени во еден ден. Најголем скок на бројот на заразени лица е забележан во САД, Бразил и ...

Во Црна Гора најголем раст на заболените во вториот бран на коронавирусот

Нетпрес - 04.07.2020

Црногорскиот институт за јавно здравје во саботата потврди 57 нои случаи на зараза со коронавирусот, што е најголемиот дневен раст од почетокот на вториот бран на епидемијата од 14-ти јуни.

Романија на второ место во Европа по бројот на смртни случаи во последните 24 часа

Макфакс - 04.07.2020

Трет ден по ред, повеќе од дваесет луѓе починаа како резултат на инфекција со коронавирус во Романија. Денеска се регистрирани 23 смртни случаи од изминатото деноноќие, со што Романија е на второто место во Европа по бројот на жртвите во изминатите ...

Во Србија 325 новозаразени со коронавирус, 8 мртви

МКД - 04.07.2020

Во последните 24 часа во Србија се регистрирани 325 нови случаи на инфекција со коронавирус, а осум лица починаа. Тестирани се 7.434 лица, а според податоците на тамошните власти, на респираторите се наоѓаат 86 пациенти.

Белградска арена станува болница за пациенти со ковид-19, Вонредна состојба во четири градови во Србија

Сакам да кажам - 04.07.2020

Најголемата спортско-концертна сала во Србија, „Штарк арена“ во Белград, од понеделник ќе биде претворена во привремена болница за пациентите со ковид-19 по последното зголемување на бројот на заразени во земјата.

Четворица новозаболени од ковид-19 во Кичево

Н.Македонија - 04.07.2020

Нов пораст на инфицирани од ковид-19 во Кичево. Така, денес се регистрирани четворица новозаболени од коронавирус , по што вкупниот број се искачи на 44. Од оваа бројка 38 се сметаат за активни случаи, петмина граѓани се излекувани, додека едно лице ...

Нови 147 случаи со Ковид-19, шестмина починати, 111 оздравени

Канал5 - 04.07.2020

Министерството за здравство излезе со денешните бројки .. Регистрирани се нови 147 случаи со коронавирусот , од кои 64 се во Скопје, починале шест лица...Од болницата ,,Осми септември” велат дека сепак расте и бројот на оздравени.

Во понеделник се отвора ковид-болница во белградска „Арена“ со 500 кревети

24 Вести - 04.07.2020

Српските власти одлучија повторно да ја активираат привремена ковид-болница во спортската сала Арена откако во изминативе недели нагло почна да расте бројто на заболени во државата..Во земјата се регистгрирани нови 300 заболени а починаа 11 лица.

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен Печат - 04.07.2020

Американската држава Флорида потврди рекордни 11.458 нови случаи на инфекција со коронавирусот, соопштија локалните здравствени власти. Ова е вторпат за три дена бројот на новозарезени да надмине 10.000 на дневно ниво.

Во Црна Гора регистрирани најмногу заболени од почетокот на вториот бран

Макфакс - 04.07.2020

Црногорскиот институтот за јавно здравје потврди 57 нови случаи на инфекција со коронавирус, што е најголемиот дневен број од почетокот на вториот бран на епидемијата, на 14 јуни. Во последните три недели во земјата се заразиле 396 лица, од кои ...

Повеќе од 11 милиони заболени во светот од Ковид-19

Frontline - 04.07.2020

Според последните податоци, во светот до сега се регистрирани 11.284.105 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив умреле 530.918, а оздравеле 6.392.037 лица. Тирана- Во Албанија во последните 24 часа биле регистрирани 67 новозаразени лица, така ...

Пет нови случаи на коронавирус во Охрид, седум во Струга

OhridNews - 04.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19, од кои 5 во Охрид, а 7 во Струга. И натаму најголемо жариште е Скопје каде се регистрирани 64 нови случаи, по што следар: Куманово 8, Штип 6, Прилеп 3, ...

Истражување : Антителата не се единствен доказ за прележан ковид-19

Канал5 - 04.07.2020

Антителата на новиот коронавирус не треба да се сметаат за единствен доказ дека некој има прележано ковид-19, објавија научниците од универзитетската болница во Стразбур. Тимот проучувал девет потврдени случаи на пациенти со covid-19 со лесна слика ...

Во Скопје 1 987 активни случаи: Над 400 се во Чаир

360 степени - 04.07.2020

Чаир со над 400 активни случаи со ковид-19 е прва меѓу скопските општини. Уште девет други општини во Скопје се со трицифрени бројки на активни случаи, покажуваат податоците од Министерството за здравство.

Десет општини во Скопје со трицифрена бројка на заболени од Ковид-19

А1 On - 04.07.2020

Десет скопски општини имаат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19, покажува денешната статистика на Министерството за здравство. Со најголем број случаи на коронавирус и натаму останува општина Чаир, каде има речиси три до четири пати повисок ...

Во БиХ најголема дневна бројка на новозаразени од почетокот на епидемијата

Макфакс - 04.07.2020

Дури 289 нови случаи на инфекција со коронавирус во Босна и Херцеговина беа потврдени во саботата од страна на јавните здравствени институции на Федерацијата БиХ и Република Српска. Како што пренесуваат регионалните медиуми, ова е најголем број на ...

Уште 57 случаи на коронавирус во Црна Гора

Локално - 04.07.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 57 нови случаи на коронавирус, а тестирани се 548 лица, соопшти Институтот за јавно здравје во Подгорица. Најголем дел од новозаразените се од Бијело Поље (25), Подгорица, 19, Плеваља шест, Рожаје и ...

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Опсервер - 04.07.2020

Кичево, 4 јули 2020 () – Од вкупниот број новорегистрирани случаи на КОВИД-19, четири лица се од Кичево.Со ова, во општина Кичево, вкупниот број порасна на 44. Од оваа бројка 38 се активни случаи, петмина граѓани се излекувани, додека едно лице ...

Бројот расте: Гостивар со 5, Општина Врапчиште со 4 новозаразени со корона, во земјава 147 нови случаи

Gostivarpress.mk - 04.07.2020

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. По региони: – Скопје 64 – Куманово 8 – Штип 6 – Прилеп 3 – Тетово 16 – Струга 7 – Велес 5 – Битола 4 – Охрид 5 – ...

Белградската арена повторно станува ковид-болница

360 степени - 04.07.2020

Белградската „Штарк арена“ од понеделник повторно ќе биде претворена во привремена ковид-болница која ќе има капацитет од 500 легла и ќе биде наменета за примен на заболените со ковид-19, соопшти српското Министерство за здравство.

Состојбата со активни случаи со корона вирусот по скопските општини непромента: Најмногу во Чаир, Гази Баба, Аеродром, ...

еМагазин - 04.07.2020

Министерство за здравство информираше дека има нови 147 заболени со корона вирусот, од кои 64 во Скопје. Активни случаи по општините во Скопје денеска изгледа вака: • Чаир – 409 • Аеродром – 150 • Бутел – 162 • Гази Баба – 189 • Центар – 143 • ...

Четири нови случаи во Битола

Тера - 04.07.2020

Во последните 24 часа во Битола се регистрирани 4 нови случаи на коронавирус. Со ова бројката на регистрирани случаи во Битола од почетокот на кризата се искачи на 61, а активни се 22 случаи. Денеска има и 3 оздравени лица од Битола.

Милица Тодоровиќ и Славица Чуктараш позитивни на корона вирусот

Алфа - 04.07.2020

Пејачката Милица Тодоровиќ е позитивна на коронавирус, пренесуваат српските медиуми. Последните неколку денови Милица го помина времето во друштво на Славица Чуктараш за која денес се потврди дека е исто така позитивна на коронавирусот.

Над 10.000 луѓе починаа од коронавирус во Русија

Локално - 04.07.2020

Бројот на смртни случаи во Русија од последиците на Ковид-19 надмина 10.000, соопшти кризниот центар надлежен за борба против коронавирусот. Уште 168 лица починаа во последните 24 часа, а вкупниот број на смртни случаи од почетокот на пандемијата на ...

Член на потесниот круг на Трамп позитивен на корона

Локално - 04.07.2020

Во Соединетите Американски држави за еден ден се регистрирани повеќе од 53.000 новозаразени. Короната влезе и во потесниот круг на Доналд Трамп. Кимберли Гилфојл, девојка на неговиот син Доналд Трамп Џниор и функционер во изборниот штаб, има ...

Бројот на заразени во Србија расте, денеска нови 325, осум починаа

Независен - 04.07.2020

Во последните 24 часа во Србија од Ковид-19 починаа осум пациенти, а регистрирани се нови 325 случаи на заразени од корона вирус Во моментот на респиратор се 86 пациенти. Вчера беше најтрагичниот ден во Србија кога починаа 11 пациенти, пренесува ...

Србија: Уште 325 новозаразени, 8 лица починаа

Локално - 04.07.2020

Според последните податоци, заклучно со 15 часот биле регистрирани 325 новозаразени лица во Србија, а биле тестирани 7.434 лица. Осум лица починаа во последните 24 часа, а на респиратор има 86 пациенти.

Белградската „Арена“ станува ковид-болница

Макфакс - 04.07.2020

Од понеделник спортската „Арена“ ќе се користи како ковид-болница во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за прием на заразените. Ортопедската клиника на Бањица ќе биде вратена во Ковид системот и ќе биде пак Ковид болница, најави ...

Во Битола од ден на ден повеќе заболени, денес четворица од 147 новозаболене, оздравени тројца битолчани

Битола Њуз - 04.07.2020

Според информациите на Министерството за здравство објавени на нивната “фекс бук“ страница во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19.

Во Хрватска нови 86 заразени со корона вирус

Независен - 01.08.2020

Во изминатите 24 часа во Хрватска потврдени се 86 нови случаи на зараза со корона вирус, од 1.381 тестирани примероци, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. ВБројот на активни случаи во земјата е 738.

Расте бројот на заразени туристи во Грција, на Скијатос слетала Србинка позитивна на коронавирус

Макфакс - 04.07.2020

По случајот со семејство од Белград кое било „депортирано“ од Грција, откако било утврдено дека мажот е позитивен на коронавирус, според локалните медиуми, откриено е дека уште една туристка од Србија е заразена со Ковид-19.

Македонски интернист во Германија: Ние помагаме, вие не почитувате мерки, тогаш сме како Сизиф со каменот!

Фокус - 04.07.2020

Горан Трајковски од Скопје веќе пет години живее и работи во Нирнберг, Германија. Истовремето, тој е и специјализант по интерна медицина, а во болницата во која работи, се среќава и со пациенти заразени со Ковид-19.

Уште шест починати, нови 147 случаи на Ковид-19

Expres - 04.07.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 147 нови случаи на Ковид-19 по направени 1.296 тестирања. Шест лица починале, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и по еден пациент од Штип и ...

Состојбата е сериозна! Нема веќе концерти, Арена во Белград станува Ковид болница

ММС - 04.07.2020

Од понеделник, спортската сала во Арена ќе се отвори привремена Ковид болница, во која ќе има 500 болнички кревети и сите услови за примање пациенти со коронавирус, а од вторник, Клиниката за ортопедски клиники во Бањица ќе биде вратена во системот ...

Во Русија од почетокот на пандемијата од Ковид-19 починале над 10.000 лица

Независен - 04.07.2020

Медицинари ги облекуваат заштитните скафандери пред да влезат во „црвената зона“ во болница во Москва каде што се третираат боолни од корона вирусот Од почетокот на епидемијата со Ковид-19 бројот на смртни случаи во Русија надмина 10.000 лица, а ...

Бројот на починати во Русија од коронавирус надмина 10.000

Канал5 - 04.07.2020

Бројот на смртни случаи во Русија од „ковид 19“ надмина 10.000 од почетокот на епидемијата, а 168 лица починаа во последните 24 часа. Од почетокот на епидемијата се регистрирани 674.515 случаи на инфекција со коронавирус, а во последните 24 часа се ...

Словенија со двојно поголем број заразени од вчера

Канал5 - 04.07.2020

Во Словенија во последните 24 часа биле тестирани на коронавирус и потврдени 30 нови инфекции, скоро двојно повеќе од претходниот ден, кога имало 16. Шест лица се хоспитализирани во Словенија, но на ниту еден не му треба интензивно лекување и нема ...

Рекорден број заразени во БиХ од почетокот на епидемијата, близу 300

Независен - 04.07.2020

Во последните 24 часа во БиХ региsтрирани се нови 289 заболени од корона вирус, што е рекорден број од почетокот на епидемијата од корона вирус. Вкупно заболени има 5.180, а починаа 191 пацеинт.

Во Врање се отвора и третата Ковид-болница

А1 On - 04.07.2020

Поради зголемување на бројката на заболени кои имаат потреба за хоспитализација, во Врање ќе биде отворена и третата Ковид-болница на Одделението за физијатрија, пренесуваат српските медиуми.

Жители на девет солитери во Мелбурн пет дена во карантин поради коронавирусот

Нетпрес - 04.07.2020

Втората најнаселена австралиска сојузна држава Викторија во саботата го регистрираше најголемиот пораст на бројот случаи на зараза со новиот коронавирус од крајот на март, поради што ги заостри наредбите за ненапуштње на домовите за повеќе ...

Во Индија забележан рекорден број новозаболени од коронавирус

Канал5 - 04.07.2020

Индија во последните 24 часа забележа нови 22.771 случаи на инфекција со коронавирус, соопшти Министерството за здравство и семејство. Ова е најголем број нови случаи во еден ден од почетокот на пандемијата, пишува Ројтерс.