TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: Пратеничката група на СДСМ поднесе решение со кое се намалуваат платите на именуваните функционери

Centar - 28.02.2024

„Гледајте тоа што го зборував се испостави како точно дека не се работи за еден закон туку се работи за повеќе закони кои што треба да се менуваат во кои што дел од законите стојат одредби дека тие плати не можат да се намалат.

Ковачевски: СДСМ поднесе решение за намалување на функционерските плати

Centar

Функционерите со 78% покачување ќе добијат К-15 за три години, тврди УПОЗ

Сител

Изгласани законите за платите на функционерите да останат исти

Канал5

Ќе сменат шест закони за да си ги задржат високите плати

Слободен Печат

Собранието ги прифати, синдикатите против пакетот закони за замрзнување на платите на функционерите

Телма

ДОБИЈА ПОКАЧУВАЊЕ ОД 78%, СЕГА ПЛАЧАТ ЗА УШТЕ 15% Платите на функционерите ќе замрзнат ама со вклученото зголемување

+инфо

Слободен Печат Скопје1 Слободен Печат Сител Телма Р.С.Европа Фактор Press24

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Zoom - 28.02.2024

Судскиот совет попладнево преку соопштение реагираше на најавените измени на законите со кои се предвидува намалување на коефициентите на платите на избраните и именуваните лица. Од Судскиот совет наведуваат дека со интервенција во закон во кој е ...

Судовите нема да функционираат нормално ако не се зголемат платите на судиите, вели Судскиот совет

Сител

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

А1 On

И судиите се противат платите да им се замрзнат или намалат

МКД

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Локално

Судски совет: Со интервенцијата во закон во кој е загарантирана платата на судијата, директно се влијае врз нормалното функционирање и независноста на судската власт

365

Судски совет: Со интервенција во законот директно се влијае врз нормалното функционирање на судовите

Независен

Денешен Фокус 360 степени Пулс24

Законските измени за платите не ги опфаќаат сите функционери

Алсат-М - 28.02.2024

Од 1.260 избрани и именувани функционери, 1.060 се опфатени со предложените законски измени да нема покачување на нивните плати, но измените не опфаќаат 200 директори кои ги именува Владата, а не Собранието.

СДСМ и Коалицијата поднесоа измени на шест закони за да нема нов раст на функционерските плати

еМагазин

СДСМ поднесе измени на закони за да нема нов раст на функционерските плати

Р.С.Европа

СДСМ бара замрзнување на функционерските плати, но добиените 78% ќе им останат

Алсат-М

Костовски: СДСМ ги поднесе законските измени, нема да пораснат платите на функционерите

Канал5

СДСМ ги поднесе законските измени, тврдат дека нема да пораснат платите на функционерите

Локално

СДСМ и коалицијата поднесоа измени на шест закони за да се спречи згоемувањето на платите на функционерите

Бизнис Вести

Скопје инфо А1 On 24Инфо Бриф CivilMedia Frontline МКД +инфо

Здружението на судии бара да се повлече Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

Слободен Печат - 28.02.2024

Управниот одбор на Здружение на судиите смета дека е неприфатлив начинот на работа и одлучување на Собранието во врска со Законот за плати на судии и Законот за плати на членовите на судски совет во скратена постапка без соодветна јавна дебата и ...

Здружението на судии бара да се повлече Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

Република

Судиите и се закануваат на Владата со судски процес ако им ги намали платите

Независен

Здружението на судии за Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

Канал5

НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ! Судиите гневни на пратениците, бараат повлекување на законските измени

+инфо

Здружението на судии бара да се повлече Предлог законот за изменување на Законот за платите на судиите

MakPress

Во Владата на Ковачевски имало бунт кога требало да се стопира зголемувањето на функционерските плати

Скопје1 - 28.02.2024

Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања, кажа дека имало дискусии во Владата, но во претходниот состав, а поврзана со стопирањето на новото зголемување на функционерските плати. Тој кажа дека имало поединци кои не се согласувале тоа да се ...

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Бизнис Вести

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Канал5

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Н.Македонија

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Либертас

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

ТВ21

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Независен

360 степени MakPress

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Курир - 28.02.2024

Во време на ДПМНЕ работниците беа третирани како евтина работна рака и затоа минималната плата беша 8.000 денари а просечната плата беше едвај над 20.000 денари, се вели во партиското соопштение на владејачката СДСМ.

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Вести плус

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Centar

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачката кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Макфакс

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Опсервер

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Точка

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Press24

Локално