TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Телма - 17.05.2018

Силната порака дека Велика Британија ќе работи регионот на Западен Балкан да остане стабилен и безбеден, британската премиерка Тереза Меј ја испрати токму од Македонија. Одлуката да дојде во Скопје премиерката Меј ја потенцира со важноста на ...

Тереза Меј: Решението за името ќе донесе чист бенефит за двете земји

Сител - 17.05.2018

Целосна поддршка за решавање на спорот за името. Ова е клучната порака која ја пренесе премирката на Обединето Кралство Тереза Меј по денешната средба со премиерот Зоран Заев. Решението во спорот со името ќе има придобивки и за Македонија и За ...

Меј: Заедно против руските влијанија во Балканот и Европа

Глас на Америка - 17.05.2018

Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во решавање на спорот за името , а решението ќе донесе придобивки и за двете земји. Македонија е дел од Европа, порача Меј. СКОПЈЕ - Британската премиерка Тереза Меј и се заблагодари на Македонија за ...

Заев: Предлогот е за комплетно решение на спорот

24 Вести - 17.05.2018

Со интонирање на националните химни, во свечена атмосфера, денеска во Владата беше пречекана британската делегација. Тереза Меј е првата премиерка од Обединетото Кралство што доаѓа во Македонија за прв пат по скоро 2 децении.

Џафери-Меј: Посилно Собрание значи посилна Македонија

24 Вести - 17.05.2018

Британската премиерка, Тереза Меј, попладнево се сретна и со претседателот на Собранието, Талат Цафери. Таа уште еднаш изрази поддршка за реформите, нагласувајќи дека знае дека изминатава година зградата на македонскиот парламент беше сведок на ...

ВИДЕО: Димитров ја испрати Тереза Меј од скопскиот аеродром

Либертас - 17.05.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров отиде на скопскиот аеродром од каде ја испрати премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, која денеска беше во посета на Македонија. „Ни’ беше чест да бидеме домаќини на премиерката на Обединетото ...

Меј побара единство во борбата против руското влијание

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј за време на нејзината посета во земјава ја повика владата да продолжи со реформите и решавањето на проблемите од минатото. Меј му искажа признание на официјално Скопје поради солидарноста околу случајот „Скрипал“ ...

Тереза Меј: Гледаме значајни промени во Македонија, Владата работи вредно да ги подобри односите со соседите

ТВ21 - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. Заев вели дека присуството на Меј во Македонија е доказ дека Велика Британија ...

Меј: Ја имате целосната поддршка да го решите спорот за името

Р.С.Европа - 17.05.2018

Обединетото Кралство ја поддржува Македонија во нејзините напори да го реши спорот за името , а решението ќе донесе придобивки и за двете земји, порача британската премиерка Тереза Меј на прес конференцијата по средбата со македонскиот премиер Зоран ...

Британската премиерка Тереза Меј од попладнево е во официјална посета на Македонија

24 Вести - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј од попладнево е во официјална посета на Македонија. Церемонијата за пречек на британската делегација беше пред Владата, по што имаше тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј.

Британската премиерка Меј на средба со претседателот на Собранието Џафери

Канал5 - 17.05.2018

Претседателот на Собранието Талат Џафери, приреди прием во чест на премиерката на Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Тереза Меј. Како што информира прес службата на Собранието, во своето обраќање Џафери подвлече: „ Чест ми е и ...

Меј: Здружено да се спротивставиме на надворешните влијанија на Русија

+инфо - 17.05.2018

Важно е здружено да се спротивставиме на надворешни влијанија на Русија во сите овие земји, порача премиерката на Велика Британија Тереза Меј за влијанието на Русија во регионот и додаде дека тоа им е познато, спомнувајќи го и случајот во Солзбери.

Тереза Меј: Македонија е неделив дел од Европа

Нова ТВ - 17.05.2018

Ако не се реши спорот со името сега, тоа не значи дека ќе има дестабилизација во Македонија, ниту на Балканот – изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање што доколку името не се реши, а во контекст на предупредувањата дека во ...

Никогаш не сме биле поблиску како пријатели, рече Меј по средбата со Заев

Сакам да кажам - 17.05.2018

„Сакаме да ја видиме Македонија на патот кон Европската Унија и НАТО. Иако не сте членка на ЕУ, нашето пријателство ќе расте, никогаш не сме биле поблиску како пријатели“, рече британската премиерка Тереза Меј после средбата во Владата со премиерот ...

Тереза Меј е горда што во последните 25 години е првиот премиер од Велика Британија што ја посетил Македонија

Фокус - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј на денешната прес-конференција во владата заедно со премиерот Зоран Заев истакна дека е горда што е прв премиер од Велика Британија што во последните 25 години ја посетил Македонија.

Заев до Тереза Меј: Овозможете ни ја европската иднина, jа заслужуваме

Фокус - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев на денешната заедничка прес-конференција со британската премиерка Тереза Меј уште еднаш се заблагодари на поддршката што доаѓа од Велика Британија. „Со вашето присуство премиерке потврдивте дека Велика Британија останува ...

Меј: Решението за името ќе донесе придобивки за двете земји

Канал5 - 17.05.2018

Целосна поддршка во решавањето на спорот за името, денеска даде премиерката на Обединетото Кралство Тереза Меј која е во официјална посета на Република Македонија. На заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев, британската премиерка ...

Меј: Решението за името ќе донесе чисти придобивки и за двете земји

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека е горда што ја има можноста да биде првиот премиер кој ја посетил Македонија во последните 25 години. Меј се осврна на предизвиците со кои се соочува регионот и изрази надеж дека земјите од Западен Балкан ...

Во живо: Заедничка прес-конференција на Тереза Меј и Зоран Заев

Фокус - 17.05.2018

Следете ја во живо заедничката прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и премиерот Зоран Заев. ФОТО: ...

(ВИДЕО) Меј: Треба да се здружиме сите заедно против Русија

А1 On - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј по денешната средба со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, изјави дека Русија се обидува да влијае, како на европските земји, така и на земјите од Западен Балкан, преку сајбер напади и пропаганди.

Британската премиерка се возеше во фамозниот владин „Мерцедес“

Република - 17.05.2018

За време на денешната посета на Скопје, британската премиерка Тереза Меј се возеше во фамозниот владин Мерцедес околу кој вештачки беше креиран случај во кој првообвинет е екс премиерот Никола Груевски.

ВИДЕО Британската премиерка Тереза Меј пречекана во владата

Фокус - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј пристигна во владата каде што беше пречекана од премиерот Зоран Заев со кој треба да одржат тет а тет ...

Прес-конференција на премиерите Зоран Заев и Тереза Меј

Канал5 - 17.05.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговата британска колешка Тереза Меј, во моментов имаат прес-конференција во Медиа центарот на Владата на РМ. Британската премиерка е во прва официјална посета на Македонија, каде дојде по денешниот самит ...

Британската премиерка Тереза Меј пречекана во Владата

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска пристигна во Скопје каде беше срдечно пречекана пред платото на Владата на Република Македонија. Таа ќе оствари средба со премиерот Зоран Заев, по што ќе одржат заедничка прес-конференција во 17:00 часот.

Тереза Меј во посета на нашата држава – Заев на Твитер заборави на Македонија?!

Маркукуле - 17.05.2018

Како и во повеќе наврати, изјави, интервјуа Премиерот не ја именува нашата држава со своето име ...

Британската премиерка Тереза Меј во Скопје на средба со Заев

Р.С.Европа - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј допатува во посета на Македонија по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Таа пред Владата беше пречекана со сите почести од премиерот Зоран Заев со кого ќе оствари средба.

ВИДЕО: Прес-конференција на британската премиерка Тереза Меј и Заев

А1 On - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј и македонскиот премиер Зоран Заев по нивната средба во Владата на Република Македонија, одржуваат заедничка ...

ВИДЕО: Тереза Меј пречекана во Владата на РМ

А1 On - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев и изрази срдечно добредојде на британската премиерка Тереза Меј во Владата на Република Македонија каде двајцата високи функционери ќе одржат тет-а-тет средба. Меј заедно со делегација на Владата на Обединетото Кралство на ...

ВО ЖИВО Заедничка прес конференција на Зоран Заев и Тереза Меј

+инфо - 17.05.2018

Проследете ја заедничката прес конференција на премиерот Зоран Заев и премиерката на Велика Британија Тереза ...

Меј во Мерцедесот, а Груевски во суд заради тоа што е набавен

Курир - 17.05.2018

Денес за превоз на британската премиерка Тереза Меј, беше искористен блендираниот мерцедес за кој има процес на суд, во кој е обвинет поранешниот премиер на државата Никола Груевски, и поранешната министерка Гордана Јанкуловска, објави порталот ...

(Во живо) Дочек на британската премиерка Тереза Меј во Владата на РМ

Макфакс - 17.05.2018

Во продолжение следува дочекот на британската премиерка Тереза Меј во Владата на Република ...

Меј: Владата пружа рака кон своите соседи, посветени сте за името

Фактор - 17.05.2018

Премиерот Зоран Заев се заблагодари на поддршката што Велика Британија ја дава на Македонија. Тој вели дека посетата на премерката Тереза Меј е круна на пријателството меѓу двете земји. Заев вети дека ќе придонесеме за светскиот мир и нагласи дека ...

Македонските политичари да не се прават Англичани пред Тереза Меј

А1 On - 17.05.2018

На 27 март оваа година, еден ден по ужасот настанат од пожарот во трговскиот центар во рускиот град Кемерово, во кој изгореа над 60 луѓе, меѓу кои и триесет деца од едно оддеделение, според налагањето на дипломатскиот бон-тон, човечноста, па, ако ...

Пречек на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј

Шеталиште - 17.05.2018

Пречек на скопскиот аеродром на премиерката на Велика Британија, Тереза Меј од страна на вицепремиерката ...

(Видео) Кој ја пречека Тереза Меј на скопскиот аеродром

еМагазин - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј за прв пат пристигна во посета на Македонија. На аеродромот во Скопје беше пречекана од македонската министерка за одбрана, Радмила Шекеринска и британскиот амбасадор Чарлс Гарет.

Заев до Меј: Овозможете ни ја евроатланската интеграција, ја заслужуваме!

Поглед - 17.05.2018

Денешнава ваша посета, прва после долго време и во таков карактер е круна на долгогодишното пријателство и партнерство. Сакам да порачам дека ќе продолжиме да даваме причини низ демократските и реформски процеси за клучни прашања како што е ...

Британска поддршка за Македонија, Тереза Меј во Скопје

Канал5 - 17.05.2018

Македонија е просперитетна и стабилна земја, и е добра не само за себе си, туку и за целиот Западен Балкан и Европа, вели британската премиерка Тереза Меј во своја колумна, пред посетата на Скопје.

Меј: Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно за просперитет на Западен Балкан

Телма - 17.05.2018

Ќе разгледаме како можеме да работиме заедно во соработка во Европа, за да обезбедиме поголема стабилност и просперитет за Западен Балкан, изјави британската премиерка Тереза Меј, пред почетокот на денешната средба на врвот ЕУ-Западен Балкан.

Тереза Меј во Скопје со британска поддршка за Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе допатува во Скопје, по учеството на самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија. Дипломатската фела посетата ја толкува како историска, особено поради фактот дека последен пат тоа го направил премиерот Тони Блер во ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Скопје

Мета - 17.05.2018

Премиерката на Обединетото Кралство, Тереза Меј, попладнево е во официјална посета на Македонија, заедно со владина делегација. Таа првин ќе биде пречекана во Владата, по што ќе се одржи прес-конференција на гостинката и премиерот Зоран Заев, а ...

Британската премиерка Тереза Меј во посета на Македонија

Фокус - 17.05.2018

Делегација на Владата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, предводена од премиерката Тереза Меј денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, како ...

Британската премиерка денеска во посета на Македонија

Алсат-М - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје. Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години, откако во 1999 година, во Скопје беше тогашниот британски премиер, Тони Блер.

Тереза Меј во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.05.2018

„Оваа година кога одбележуваме 25-години од дипломатските односи меѓу Македонија и Велика Британија, врските меѓу нашите земји се посилни од кога и да е“. Ова се наведува во соопштението на кабинетот на британската премиерка Тереза Меј која по ...

Британската премиерка Тереза Меј денеска е во работна посета на Македонија

AKO - 17.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да пристигне во Скопје .Ова е прва посета на британски премиер во Македонија по 19 години. Во 1999 за време на косовската криза во Скопје беше тогашниот премиер на Велика Британија, Тони Блер.

Тереза Меј ексклузивно за САКАМДАКАЖАМ.МК: Британија е решена да поддржи просперитетна иднина на граѓаните на ...

Сакам да кажам - 17.05.2018

Премиерката на Обединето кралство Тереза Меј во колумна што ексклузивно ја објавува САКАМДАКАЖАМ.МК пишува дека се чувствува оптимизмот и еланот да се обезбеди просперитетна иднина за сите граѓани на Македонија, а Велика Британија е решена да нѐ ...

(ВИДЕО) Македонија британски премиер последен пат ја посетил во 1999 година: Како изгледаше посетата на Блер

еМагазин - 17.05.2018

Македонија британски премиер последен пат ја има посетено во далечната 1999 година. Тогашниот премиер Тони Блер, беше во Македонија заради косовската криза. Денеска во Македонија во офицјална посета е актуелната британска премиерка Тереза Меј.

Тереза Меј во официјална посета на Македонија

Нова ТВ - 17.05.2018

Тереза Меј ќе ја предводи високата владина делегација на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска која денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Церемонијата за добредојде на британската делегација, ќе се ...

Тереза Меј доаѓа во Македонија за прва посета на британски премиер на Западен Балкан од 1999 година

Сакам да кажам - 16.05.2018

Британската премиерка Тереза Меј ќе ја нагласи безусловната поддршка на Обединетото кралство на зачувување на европската безбедност и потврдување на европските вредности за време на утрешната посета на Македонија, соопшти Кабинетот на британскиот ...

Сензација и молк: Тереза Меј доаѓа во Скопје!

Фокус - 16.05.2018

Како да го протолкувам молкот за најавената посета на Тереза Меј, ден по разговорите Заев-Ципрас. Да, Тереза Меј доаѓа во Скопје. Но, најважното прашање е зошто доаѓа ? Пишува: Денко Малески Кога највисоките претставници на големите сили не ...

Сојузникот на Меј предупредува: Може да ја изгубиме Северна Ирска поради брегзит

Макфакс - 16.05.2018

Демијан Грин, поранешен прв државен секретар и сојузник на Тереза Меј, за време на жестоката дебата сношти на „Би-би-си њузнјат“ ја предупреди британската премиерка да организира референдум за повторно обединување на Ирска како одговор на ...