TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Италија имаат и план Б и план Ц доколку ситуацијата со коронавирусот се влоши и првенството пак мора да се прекинува

Дерби - 29.05.2020

Во текот на вчерашниот ден беше донесена конечна одлука Серија А да продолжи на 20 и 21 јуни. Ваквата одлука ја пренесе министерот за спорт на Италија, Винченцо Спадафора кој потоа потврди дека од фудбалската федерација на Италија имаат смислено и ...

Конте незадоволен: Интер со јуниори ќе игра против Елмас и Наполи!?

Sport 1 - 29.05.2020

Сите го чекаат продолжувањето на италијанската Серија А, а претходно ќе се играат и дуелите од Копа Италија, но три од четири клубови не се задоволни од термините во кои треба да се одржат дуелите.

Интер му ја олеснува работата на Елмас: Нераѕурите се закануваат дека ќе настапат со деца во Купот

Спортманија - 29.05.2020

Раководството на миланскиот гигант не се согласува со распоредот на натпреварите. Интер крева бунт против направениот распоред со кој ќе се назначи рестартирањето на фудбалската сезона во Италија.

Во Интер бесни: Со јуниори против Елмас во Купот на Италија?

Екипа - 29.05.2020

Одлуката за новиот натпреварувачки календар во италијанскиот фудбал предизвика бурни реакции меѓу клубовите кои се дел од полуфиналните дуели од Купот на Италија. Имено, предвидено е реваншите од полуфиналето меѓу Наполи и Интер, односно Јувентус и ...

Двата гиганти ќе ги соберат гледачите пред малите екрани на 13. јуни со натпреварите од полуфиналето на Купот на ...

СуперСпорт - 29.05.2020

После вчерашната средба на која присуствуваа, меѓу другото, и претставниците на Фудбалскиот сојуз на Италија и министерот за спорт на оваа земја, Винченцо Спадафора, донесена е одлука дека Серија А и Купот на Италија може да продолжат.

Италијанците стартуваат со Купот, па потоа и со Серија А

Телма - 28.05.2020

Италијанскиот фудбал денеска исто така доби датум за рестарт. Натпреварите на Апенините ќе започнат на 13 јуни со Купот, а една недела подоцна ќе продолжи и Серија А. Министерот за спорт на Италија, Винченцо Спадафора денеска потврди дека фудбалот ...

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Кајгана - 28.05.2020

Конечно добри вести за љубителите на калчото. Серија А и Би ќе почнат со натпревари на 20 јуни, а одредени се и датумите за Копа Италија. Прекинатата сезона во двете најквалитетни лиги во Италија, А и Би, ќе продолжи на 20 јуни.

Италија со поинакво решение, прво ќе видиме победник во купот па ре-старт на Серија А

МКД - 28.05.2020

Министерот за спорт, Винченцо Спадафора вечерва соопшти дека Серија А ќе продолжи на 20. јуни, но топката ќе почне да се тркала една недела порано со натпреварите од Купот на Италија. Доцна попладнево, започна состанок помеѓу луѓето од владата и ...

Милан реагираше на планот за брза завршница на Копа Италија

Дерби - 28.05.2020

Италијанските клубови од денеска имаат јасна визија за враќањето на натпреварите по долгата пауза поради коронавирусот, а планот на државата и фудбалските авторитети е враќање со италијанскиот куп на 13 јуни и рестарт на Серија А седум дена подоцна.

Елмас ќе даде сигнал за рестартирање на фудбалот во Италија – Серија А продолжува на 20 јуни

Спортманија - 28.05.2020

Македонскито репрезентативец ќе игра на премиерата по кам-бекот предвиден за 13. јуни со полуфиналните мечеви во купот на Италија, а Калчото ќе продолжи 7 дена подоцна Елиф Елмас ќе даде сигнал за рестарт на фудбалот во Италија и нашиот ...

Одлични вести од Италија: Серија А се враќа следниот месец!

СуперСпорт - 28.05.2020

Министерот за спорт на Италија, Виченцо Спадафора даде зелено светло да продолжи Серија А. Вечерва беше видео-конференцијата на која присуствуваше Спадафора, претставниците на фудбалерите, фудбалскиот сојуз на Италија и медицинскиот тим.

Официјално: Елмас против Интер за нов почеток на италијанскиот фудбал

Екипа - 28.05.2020

Денешниот состанок меѓу претставниците на Калчо-лигата, Италијанската Фудбалска Федерација и Министерот за спорт, Винченцо Спадафора, го даде посакуваниот исход откако властите конечно дадоа зелено светло за продолжение на фудбалската сезона на ...

Сезоната во Италија продолжува од 20 јуни, потврди министерот за спорт на таа земја

24Фудбал - 28.05.2020

Сезоната во Италија и дефинитивно продолжува, но, и натаму е оставен простор за можни промени во строгиот медицински протокол во случај и натаму да опаѓа опасноста од заразата со Ковид-19 во таа земја, што веќе е благ тренд.

Министерот за спорт на Италија дозволи, Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

Сител - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Македонците во Серија А наскоро на фудбалските терени

Слободен Печат - 28.05.2020

Можно е на 13 јуни да се врати италијанскиот фудбал со реванш полуфиналните натпревари во националниот Куп. Серија А доби дозвола мечевите од ова натпреварување да продолжат на 20 јуни. Ова на видеоконференција денеска го порача министерот за спорт ...

Големата победа на италијанскиот фудбал: Познат е датумот за продолжување на Серија „А“

Локално - 28.05.2020

Министерот за спорт, Винченцо Спадафора, најави дека Серија „А“ може да продолжи. Тој наведува дека ќе побара од премиерот Џузепе Конте да ја продолжи Серија „А“ на 20 јуни. Поради пандемијата од коронавирус, Серија „А“ беше прекината на 9 март.

Владата даде дозвола: Копа Италија стартува на 13, а Серија А на 20 јуни

Gol.mk - 28.05.2020

Фудбалот во Италија запре уште во март, а земјата беше меѓу најпогодените во Европа од вирусот ковид-19. Поради тоа, властите и челните лица на лигата се многу внимателни околу враќањето на спортот во земјата.

И Серија А доби зелено светло за рестарт

TopSport - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора даде зелено светло за рестартирање на Серија А и потврди дека ќе побара од премиерот Џузепе Конте да дозволи враќање на 13 јуни, наместо да се чека до 20 јуни.

Серија А доби зелено светло за рестарт на 20 јуни

Дерби - 28.05.2020

Претставници на италијанската влада, фудбалската федерација и клубовите од Серија А денеска потврдија дека најквалитетната италијанска фудбалска лига е подготвена за почеток кон средината на следниот месец.

ОФИЦИЈАЛНО: Копа Италија продолжува на 13.јуни, Серија А се враќа седум дена подоцна

Дриблинг - 28.05.2020

На видео конференцијата меѓу министерот за спорт Спадафора, Фудбалската федерација, фудбалерите и тренерите вечерва беше донесена одлука околу продолжувањето на фудбалот на Апенините. Имено, одлучено е Копа Италија да започне на 13.јуни, додека една ...

Заврши состанокот: Серија А и официјално се враќа!

SportMedia - 28.05.2020

Фудбалската сезона во италијанската Серија А ќе биде завршена на терен. Пред малку заврши состанокот меѓу челниците на тамошната федерација и министерот за спорт, Виченцо Спадафора. Двете страни се договорија Серија А да продолжи, останува тамошниот ...

И Серија А доби зелено светло за рестарт

Макфакс - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора даде зелено светло за рестартирање на Серија А и потврди дека ќе побара од премиерот Џузепе Конте да дозволи враќање на 13 јуни, наместо да се чека до 20 јуни.

Серија А доби зелено светло за рестарт на 20 јуни

Точка - 28.05.2020

Претставници на италијанската влада, фудбалската федерација и клубовите од Серија А денеска потврдија дека најквалитетната италијанска фудбалска лига е подготвена за почеток кон средината на следниот месец.

Министерот за спорт на Италија дозволи, Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

Опсервер - 28.05.2020

Рим, 28 мај 2020 () – Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, познат е и датумот за Купот

А1 On - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора го објави продолжувањето на првенството и Купот на Италија. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Министерот за спорт на Италија дозволи, Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

4NEWS - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Министерот за спорт на Италија дозволи, Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

Независен - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

КОНЕЧНО: Се враќа и Серие А, познат и датумот

Sport M - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Министерот за спорт на Италија дозволи, Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

Вечер Прес - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Фудбалот во Италија дефинитивно тргнува

Република - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Министерот за спорт на Италија дозволи, Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

Либертас - 28.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Купот вовед пред првенството: Се враќа фудбалот во Италија

MakPress - 29.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Серија А продолжува на 20 јуни

24 Вести - 29.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Серија А продолжува на 20 јуни, купот на 13 јуни

Frontline - 29.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Италија: Серија А продолжува на 20-ти, а купот една недела порано на 13 јуни

Денешен - 29.05.2020

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора, официјално го објави продолжувањето на првенството и Купот на земјата. Натпреварите во Серија А ќе продолжат на 20 јуни, Купот на Италија на 13 јуни.

Во Италија имаат и план Б и план Ц доколку ситуацијата со коронавирусот се влоши и првенството пак мора да се прекинува

Точка - 29.05.2020

Во текот на вчерашниот ден беше донесена конечна одлука Серија А да продолжи на 20 и 21 јуни. Ваквата одлука ја пренесе министерот за спорт на Италија, Винченцо Спадафора кој потоа потврди дека од фудбалската федерација на Италија имаат смислено и ...