TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во оваа држава тврдат дека го држат коронавирусот под контрола, а починатите ги погребаат ноќе- нема воведено мерки, ...

Press24 - 02.06.2020

Никарагва својата борба против вирусот корона ја споредува со шведскиот модел, но тие се далеку од нив. Во таа земја, семејствата се присилени да ги погребуваат своите најблиски среде ноќ, а причина за смртта е „атипичен грип“.

Повеќе од 10.000 луѓе починале од Ковид-19 во Мексико

Канал5 - 02.06.2020

Во Мексико бројот на починати од Ковид-19 надмина 10.000, соопшти министерството за здравство на таа земја. „Во текот на последните 24 часа забележани се 237 смртни случаи, со што бројот на жртви порасна на 10.167“, соопшти министерството за ...

Над 60 нови случаи со COVID-19, еден починат

Кајгана - 02.06.2020

Посочија дека од новодијагностицираните случаи со COVID-19, најголем број се од Скопје. Повеќе информации за состојбата со COVID-19 во земјава се очекува да соопшти министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата во 15 ...

Над 60 нови случаи со Ковид-19, еден починат

Сител - 02.06.2020

Повеќе од 60 нови случаи со Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во државава, а еден пациент е починат, информираа од Институтот за јавно здравје. Посочија дека од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, најголем број се од Скопје.

Пет нови случаи на коронавирус во Кина, нема починати

Канал5 - 02.06.2020

Во Кина во последните 24 часа потврдени се пет нови случаи на заразени од коронавирус, сите увезени од странство. Нови смртни случаи од последици на Ковид-19 немало. Вухан, каде кон крајот на минатата година изби епидемијата и понатаму е без нови ...

50 нови случаи на коронавирус во земјава од кои 30 во Скопје

Сител - 02.06.2020

Според неофицијални информации на Сител денес има околу 50 нови случаи на корона вирус во земјава од кои 30 во главниот град. Според информациите кои ги добивме од Центарот за јавно здравје и понатаму жариште во Скопје е општината Чаир каде што се и ...

Бројот на починатите од коронавирусот во Британија достигнал речиси 50.000

Нетпрес - 02.06.2020

Бројот на смртните случаи поврзани со зараза од новиот коронавирус во Велика Британија во вторникот се приближил на 50.000, што предизвикува загриженост кај премиерот Борис Џонсон кој се обидува да ги ублажи рестриктивните мерки воведени за ...

Бројот на починати од коронавирус во Русија надмина 5.000

Канал5 - 02.06.2020

Во Русија во последите 24 часа од коронавирус починале уште 182 лица, со тоа во таа земја вкупно починале 5.037 луѓе. Тоа денес го соопшти кризниот центар задолжен за коронавирус. Бројот на опоравени пациенти во изминатите 24 часа е поголем број од ...

Русија: Околу 9,000 нови случаи на коронавирус за еден ден

Локално - 02.06.2020

Во последните 24 часа, во Русија се регистрирани 8.863 новозаразени со коронавирус, а бројот на активни случаи е 231.719. Кризниот штаб објави дека од почетокот на епидемијата се регистрирани 423.741 случаи на заразени и 5.037 смртни случаи.

Ковид-19: Куманово, Прилеп, Велес… градови со највисока стапка на заболени од почетокот на епидемијата

360 степени - 02.06.2020

Според последниот Извештај на ИЈЗ, најголем број случаи се регистрирани во Скопје, па Куманово, Тетово, Прилеп, Велес и Штип, додека највисок морталитет има во Струга, Куманово, Велес, Прилеп и Дебар Куманово е со највисока стапка на заразени од ...

Во Скопје има широко распространета трансмисија, најголем дел од новозаразените имаат од 30 до 39 години

А1 On - 02.06.2020

Од вчерашните 89 новозаразени, 31 лице кажало дека немало контакт со друг заболен од коронавирус, а пак, еден од заболените кој е странски државјанин патувал во изминатите 14 дена, покажува извештајот на Институтот за јавно здравје.

Во Мексико над 10.000 смртни случаи од Ковид-19

Макфакс - 02.06.2020

Во Мексико, бројот на починати како последица на пандемијата на коронавирусот надмина 10.000, соопшти Министерството за здравство. „Во текот на последните 24 часа, регистрирани се 237 смртни случаи, со што бројот на починати се зголеми на 10.167“, ...

Нема нови рестрикции, преполовен бројот на новозаболени

Фактор - 02.06.2020

Помал број новозаболени споредено со вчера е регистриран во последното деноноќие, дознава Фактор. Според извори од Комисијата за заразни болести денеска има двојно помолку регистрирани случаи позитивни на коронавирус во земјава.

Речиси 50.000 смртни случаи од коронавирус во Велика Британија

Локално - 02.06.2020

Бројот на смртни случаи поврзани со коронавирус во Велика Британија достигна денес близу 50.000, предизвикувајќи загриженост за премиерот Борис Џонсон, кој се обидува да ги олесни рестриктивните мерки воведени за да се спречи ширењето на инфекцијата.

Два нови случаја на Ковид-19 во Гостивар, закажани се 50 тестирања

Независен - 02.06.2020

Епидемиолозите открија два нови случаја на инфицирани со корона вирусот во Гостивар. Со неодамнешните во Општина Гостивар, до денес активни се вкупно четири, колку што има и во соседната општина Врапчиште.

Во Барселона криеле дека имаат пет фудбалери заразени со Ковид-19

Дриблинг - 02.06.2020

Шокантни вести пристигнаа од Шпанија откако каталонското радио „РАК 1“ објави дека пет фудбалери на Барселона биле позитивни на Ковид-19 на почетокот од пандемојата. За ова не биле запознаени во Ла лига а информацијата останала скриена за јавноста ...

Лазов: Комисијата за заразни болести работи под диригентска палка на Заев, затоа потребно е консолидирање на системот

Курир - 02.06.2020

Четврти месец од корона вирусот и наместо да бележиме пад на заболни, и да говориме за опоравување од корона кризата на сите полиња, како што е тоа во соседните земји, Македонија се’ уште брои двоцифрени бројки на новозаболени, a брои и починати ...

По коронавирусот и морбилите, Конго е нападнат и од ебола

Н.Македонија - 02.06.2020

Смртоносниот вирус ебола повторно изби во Демократската Република Конго, која веќе беше погодена од моментно најголемата светска епидемија на морбили, како и од коронавирусот, пренесува „Њујорк тајмс“.

Ура, (не) одиме на избори

Н.Македонија - 02.06.2020

Беше прашање на време кога политиката повторно ќе ги наметне своите суетни потреби како приоритет пред сите други компоненти на општественото живеење во Македонија. Или, во превод, беше прашање на време кога ќе се постави како судбинска дилемата: ...

31 од новозаразените со корона вирусот немале контакт со потврден случај, едно лице неодамно патувало

еМагазин - 02.06.2020

Вчера во Македонија беа регистрирани 89 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Најзастапена е возрасната група од 30-39 години со 27 позитивни. Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 48 лица од женски и 41 од машки пол.

Во Барселона криеле дека има 5 фудбалери заболени од Ковид 19

24 Вести - 02.06.2020

Пет фудбалери и двајца членови на стручниот штаб на Барселона биле позитивни на првото тестирање на Ковид-19, објави Радио Каталонија Наводно, никој од нив немал симптоми и сите брзо оздравеле, но сега се поставува прашањето зошто во Барселона ја ...

Новозаразениот со корона вирусот во Струмица е од Косово

еМагазин - 02.06.2020

Меѓу новите случаи на заразени со корона вирусот, едно лице има и во Струмица, кое според податоци на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) е странски државјанин. “Регистрирано е едно лице со странско државјанство и историја на патување (во последни 14 ...

“Доктор“ Заев откри нов симптом на коронавирусот

Курир - 02.06.2020

Соочен со катастрофалните бројки на заразени и починати од коронавирус во Македонија и неговата желба за брзи избори, екс-премиерот Зоран Заев веќе навистина не знае што да каже. Владините политики кои заслужуваат бројни критики, мерките, ...

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Макфакс - 02.06.2020

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на земјата. Директорот на центарот за итни случаи во здравството, Фернандо Симон, на прес-конференција рече дека ваквиот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Сите балкански земји вкупно имаа 45 заболени, а Македонија имаше 89, власта мора да преземе одговорност за ...

Курир - 02.06.2020

Хрватска, Бугарија, Грција, Албанија, Словенија, БиХ, Србија и Црна Гора заедно имаат двојно помалку заразени со корона вирусот од Македонија.Ова е капитулација на системот и негрижа за животот и здравјето на сопствените граѓани, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Барселона криела дека има пет заразени играчи?

Слободен Печат - 02.06.2020

Освен фудбалерите, и двајца членови на тренерскиот тим имаа позитивни тестови на Ковид-19. После скоро три месеци пауза, сезоната во шпанската „Ла Лига“ ќе продолжи на 12 јуни со андалузиското дерби помеѓу Севиља и Бетис.

Петмина фудбалери на Барселона биле заразени од коронавирус!

Спортманија - 02.06.2020

Ексклузивна информација на каталонското радио, Барса криела дека има позитивни. Петмина фудбалери и двајца членови на стручниот штаб на Барселона биле позитивни на првото тестирање на ковид-19.

„Изгледа брзаат да се одржат изборите додека сме уште живи“: Твитер реакции за растот на заразени со корона вирусот

еМагазин - 02.06.2020

Трендот на раст на заразени со корона вирусот во Македонија продолжува, а социјалните мрежи се преполни со коментари, но и отворен револт не само кон неоодговорните и тие што не веруваат во вирусот, туку и кон институциите кои треба да ја вратат ...

Шокантно тврдење на каталонското радио „РАК1“: Барселона криела дека дури пет играчи од првиот тим се…

Дерби - 02.06.2020

Каталонското радио кое неретко знае да извади вести поврзани со Барселона, „РАК 1“ пренесе една помалку шокантна информација. Имено, според овој медиум од таборот на Барселона криеле дека по првичното тестирање на фудбалерите за коронавирусот се ...

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

TopSport - 02.06.2020

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија дозвола да започнат со тренинзи, најпрвин играчите мораа да ја почитуваат социјалната дистанца, а од пред ...

Барса криела дека пола тим е заразен со Ковид-19?!

Сител - 02.06.2020

Паника во шпанскиот фудбал предизвикува денешната вест дека лидерот на табелата Барселона ја сокрил информацијата дека 5 фудбалери и две лица од тренерскиот тим биле позитивни на задолжителните тестови пред стартот на првенството на 12-ти јуни, ...

ШОКАНТНО: Барселона чувала во тајност дека имале дури пет заразени играчи во своите редови?

СуперСпорт - 02.06.2020

По пауза од скоро три месеци, сезоната во шпанската Ла Лига продолжува на 12. јуни со дербито меѓу Севилја и Бетис. Шпанците неодамна донесоа официјална одлука да ја продолжат Ла Лига на 12. јуни, а натпреварите ќе ги гледаме скоро секој ден.

Здравствен работник и два штитеника заразени во домови за стари лица

+инфо - 02.06.2020

Во новозаболените од вчера најзастапена е возрасната група од 30-39 години со 27 позитивни. Регистрирани се три позитивни случаи во домови за стари лица и тоа еден вработен здравствен работник и два штитеника, се наведува во Извештајот на Институтот ...

Расте бројот на заразени со коронавирусот, ќе има ли карантин во некои општини?

ММС - 02.06.2020

Додека бројот на заразени со Ковид-19 во балканските земји е сведен на минимум, или новозаразени во некои земји веќе и нема, во Македонија таа бројка вчера значително се зголеми. Регистрирани беа 89 нови случаи заразени со коронавирус од кои ...

Велика Британија бележи најмал број на починати и заразени од крајот на март

Курир - 02.06.2020

Велика Британија вчера регистрираше 111 смртни случаи како последица од коронавирус. Овие бројки се најмали откако на сила стапија рестриктивните мерки за карантин од 23 март, соопшти британскиот министер за здравство Мет Хенкок.

Велика Британија: Најмал број на починати и заразени од крајот на март

Слободен Печат - 02.06.2020

„Ројтерс“ објаснува дека во вкупниот број на жртви се вклучени уште 445 смртни случаи во Англија во периодот од 24 април до 31 март. Велика Британија во понеделникот забележа уште 111 смртни случаи од Ковид-19, најмалку откако стапија на сила ...

Шокантни обвинувања од Шпанија: Барса криела дека има пет заразени!?

SportMedia - 02.06.2020

Во Шпанија неодамна се донесе одлука за продолжување на првенството на 12. јуни, а натпревари ќе има речиси секој ден. Направен е распоред за Примера да заврши до почетокот на август. Сите шпански тимови ќе мора да се тестираат пред да почне ...

Барса криела дека има заразени играчи од Ковид-19

Екипа - 02.06.2020

Се е подготвено за продолжението на фудбалската сезона во Шпанија, која ќе биде „рестартувана“ на 12 јуни со градското дерби меѓу Бетис и Севилја. Изненадувачки мал беше бројот на заразени фудбалери во Ла Лига за време на паузата, а според дел од ...

Шок во Каталонија: Петмина фудбалери и двајца тренери на Барса со корона!

Спортклуб - 02.06.2020

Секогаш добро инфомираната редакција на Радио Каталонија утринава известува дека ковид-19 имало и во екипата на Барселона. Според овој извор, петмина фудбалери и двајца членови на стручниот штаб биле позитивни на корона вирусот при првото тестирање, ...

Барселона криела дека има пет заразени фудбалери со коронавирус?

Спортски - 02.06.2020

После скоро три месеци пауза сезоната во шпанската Ла Лига ќе продолжи на 11. јуни со дербито помеѓу Севиља и Бетис. Шпанците неодамна донесоа официјална одлука за продолжување на првенството, а откако ќе продолжи фудбал ќе гледаме секој ден.

Каталонско радио: Барса криела дека има заразени фудбалери со коронавирус

Локално - 02.06.2020

Фудбалскиот клуб Барселона го криела фактот дека пет фудбалери на тој клуб, како и двајца членови на стручниот штаб, биле позитивни на вирусот Ковид-19 на првиот тест што бил спроведен во клубот, дури и по избувнувањето на пандемијата.

Само еден од седумте новопочинати без претходни заболувања, а истиот имал контакт со потврден случај

еМагазин - 02.06.2020

Вчера во Македонија беа регистрирани рекордни седум починати поради компликации од корона вирусот. Во ГОБ „8 септември“ починаа 6 лица, двајца од Скопје на возраст од 83 и 80 години, двајца од Куманово на возраст од 73 и 66 години, еден пациент од ...

Барселона имала пет фудбалери позитивни на коронавирус, но ја криела информацијата

24Фудбал - 02.06.2020

„Радио Каталонија (РАК1)“, открива дека на почетокот од пандемијата Барселона имала пет фудбалери и двајца техничари позитивни на коронавирус. На почетокот на пандемијата од коронавирус кога Барселона прв пат ги тестирала своите фудбалери и ...

(ВИДЕО) Коронавирусот зеде 7 нови жртви, но има граѓани што се уште не веруваат дека постои – докторите предупредуваат

360 степени - 01.06.2020

Три месеци по првиот случај на ковид-19 во земјава, период во кој се очекуваше епидемијата да се движи кон својот крај, регистрирани се рекордни 7 смртни случаи за едно деноноќие. Со тоа, бројот на починати од коровирусот, стигна до 140.

Во Македонија 89 случаи со корона а во 8 земји од регионот за 24 часа регистрирани вкупно 45 случаи

MakPress - 02.06.2020

Според здравствениот билтен во последните 24 часа во Република Македонија беа регистрирани 89 нови позитивни случаи на коронавирус. Тестирани се вкупно 727 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на ...

Коронастатистика во Македонија: 268 здравствени работници инфицирани со вирусот, 22 бремени жени биле позитивни

MakPress - 02.06.2020

Во однос на симптомите кои се пријавени кај заболените лица, најчесто се регистрирани температура (65,3%), кашлица (52,6%), малаксаност (39,7%), треска (18,9%), главоболка (15,4%), отежнато дишење (14,7%) и болка во грло (14,3%), покажуваат ...

Македонија чекори назад кон пикот, 89 новозаболени и 7 починати од Ковид-19

Алсат-М - 01.06.2020

89 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа. Од денот кога беше евидентиран нулта пациентот, денешниот ден е на второ место по бројот на заразени. На врвот е 15 април, кога беа регистрирани 107 лица.

Од новоинфицираните граѓани со коронавирус најмногу има на возраст од 30 до 39 години

MakPress - 02.06.2020

Согласно податоците на Институтот за јавно здравје од новозаболените 89 граѓани со коронавирус најзастапена е возрасната група од 30-39 години со 27 позитивни. Во однос на дистрибуцијата по пол, пријавени се 48 лица од женски и 41 од машки пол.

ДР Конго најавува излив на ебола во северозападниот дел на земјата

ТВ21 - 01.06.2020

Здравствените службеници во Демократска Република Конго (ДРЦ) објавија нов излив на ебола во северозападниот дел на земјата, само неколку недели пред да се надеваат дека ќе прогласат за крај на уште една епидемија на ебола на истокот на земјата.

Британците бележат најмал број починати и новозаразени во последните два месеца

Канал5 - 01.06.2020

Велика Британија забележа 111 смртни случаи како резултат на коронавирусот, најмалку од моментот кога рестриктивните мерки за карантин стапија на сила на 23 март. Денеска е регистриран најмал број и на ново заразени од 27 март, поточно ,1.570 случаи.