TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелската армија ја укина забраната за продажба на храна во Газа од Израел и Западниот Брег

Вечер Прес - 31.05.2024

Израелската армија ја укина забраната за продажба на храна во Газа од Израел и окупираниот Западен Брег. Воените власти им дадоа зелено светло на трговците во Газа да купат храна од израелски и палестински добавувачи, како што се свежо овошје, ...

Слика објавена од светските ѕвезди е споделена над 47 милиони пати: „Сите очи вперени во…“/ФОТО

Вечер Прес

Раселените палестински семејства се борат да ги подмират најосновните животни потреби

Слободен Печат

Израел соопшти дека двајца војници се убиени на Западниот Брег

Р.С.Европа

Кинa најави 69 милиони долари хуманитарна помош за Газа

Глас на Америка

(ВИДЕО) Про палестински демонстранти се обидоа да ја запалат израелската амбасада во Мексико Сити

24Инфо

Израелската офанзива станува повеќе интензивна: Повици за прекин на огнот

Lider

Во Центар +инфо 4NEWS Во Центар Deutsche Welle Оff.net Нетпрес Скопје1

Опозициската партија во Израел се заканува дека ќе се повлече од владата на Нетанјаху

МКД - 31.05.2024

Опозициската партија на Бени Ганц, израелскиот министер на воениот кабинет, денеска поднесе предлог-закон за распуштање на парламентот, сигнализирајќи ги растечките тензии во владата на Бенјамин Нетанјаху, иако премиерот има доволно места за да ја ...

Центристичката партија на Ганц го зголемува притисокот врз владата на Нетанјаху

Нетпрес

Партијата на Бени Ганц поднесе барање за одржување на нови избори во Израел

Deutsche Welle

Бени Ганц поднесе предлог-закон за распуштање на парламентот и предвремени избори во Израел

360 степени

БЕНИ ГАНЦ ГО НАПУШТА НЕТАНЈАХУ ЗА НЕКОЛКУ ДЕНА? Војната во Газа ќе трае најмалку до крајот на годината

+инфо

Бени Ганц поднесе предлог-закон за распушање на Кнесетот и предвремени избори во Израел

Независен

Бени Ганц поднесе предлог-закон за предвремени избори во Израел

Слободен Печат

Курир 24Инфо Нетпрес Фокус MakPress

Израелската армија тврди дека уништила мрежа на тунели на Хамас во Џабалија

MakPress - 31.05.2024

Израелската армија (ИДФ) денеска соопшти дека ја уништила мрежата тунели на Хамас во градот Џабалија, во северниот дел на Појасот Газа, од каде на почетокот на овој месец беа извлечени телата на седум заложници.

Израелската војска продолжи да го гранатира Рафа по преземањето на тампон зоната

Вечер Прес

Битките во Рафа се интензивираат додека Израел го презема граничниот појас Газа-Египет

Слободен Печат

Во израелски напад врз Рафа утринава загинале 12 цивили

Канал5

Израел тврди дека презел контрола над граничен коридор кон Египет

Deutsche Welle

Израел ја контролира целата копнена граница на Газа по преземањето на коридорот Филаделфи

Мета

Израелски медиуми: Граничната област Газа со Египет под контрола на Израел

Бизнис Вести

Слободен Печат Глас на Америка Макфакс Во Центар Локално 4NEWS Опсервер Точка

Демонстранти сакале да ја запалат израелската амбасада во Мексико (ВИДЕО)

Канал5 - 30.05.2024

Пред израелската амбасада во Мексико Сити имало големи немири за време на протестите организирани од пропалестински групи. Како што објави „Тајмс оф Израел“ , полицијата успеала да ги задржи насилниците кои се обиделе да влезат во зградата на ...

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

Фактор

Полицијата одвај ги задржа: Дeмонстранти сакаа да ја запалат израелската амбасада во Мексико Сити/ВИДЕО

Вечер Прес

Советникот на Нетанјаху: Војната во Газа ќе трае уште седум месеци

Во Центар - 30.05.2024

Шефот на израелскиот Совет за национална безбедност и советник на премиерот Бенјамин Нетанјаху, Чахи Ханегби денеска изјави дека земјата очекува „уште седум месеци конфликт“ во Газа за да ја постигне целта да го уништи Хамас.

Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет, вели кабинетот на Нетанјаху

365

Операцијата во Рафа ќе трае најмалку до крајот на годината: Израелски функционер ги откри намерите на Тел Авив

Во Центар

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Телма

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Рацин

Израел тврди дека контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

Слободен Печат

Ханегби: Израел контролира 75 отсто од тампон зоната долж границата меѓу Појасот Газа и Египет

CivilMedia

Zoom Пулс24 MakPress Курир Пулс24 Нетпрес

Си Џинпинг повика на голема мировна конференција за Газа

Слободен Печат - 30.05.2024

Кинескиот лидер го упати својот апел на форумот во Пекинг на кој присуствуваа арапски лидери и дипломати. -Блискиот исток е со големи изгледи за развој, но таму се уште беснее војна. Војната не може да трае вечно.

Кирби: Нападот во Рафа не ја менува политиката за воена помош за Израел

Канал5

„ИНВАЗИЈАТА ВО РАФА НЕ Е ЦЕЛОСНА ИНВАЗИЈА“ Според Белата куќа Израел уште не ги преминал црвените линии во јужна Газа

+инфо

Кирби: Нападот во Рафах не ја менува политиката за воена помош за Израел

Frontline

Кирби: Нападот во Рафа не ја менува политиката за воена помош за Израел

Телма

Кирби: Нападот во Рафа не ја менува политиката за воена помош за Израел

Zoom

Кирби: Нападот во Рафа не ја менува политиката за воена помош за Израел

MakPress

24 Вести Н.Македонија Рацин MakPress

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Либертас - 29.05.2024

Алжир достави предлог-резолуција до Советот за безбедност на Обединети нации со која се бара итен прекин на огнот во Појасот Газа и се наредува на Израел веднаш да ја прекине воената офанзива во јужниот град Рафа.

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Курир

Алжир достави предлог-резолуција за прекин на израелската офанзива во Рафа

Алсат-М

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Frontline

Алжир достави предлог-резолуција до Советот на безбедност на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафах

Пулс24

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Канал5

Алжир достави предлог-резолуција до СБ на ОН за прекин на израелската офанзива во Рафа

Zoom

Рацин MakPress